Výrazné psychomotorické zaostávanie a kvalitná neurogická klinika

dievcatko19
18. máj 2015

Ahojte, som uz zufala ☹ mame 11 mesacnu dceru, ktora vyrazne zaostava vo vyvoji, ale nikto nevie povedat preco a co s nou. bola narodena v termine, planovanou sekciou, tehotenstvo bolo bez problemov, aj porod, aj obdobie po porode, zltacka bola len slaba, nebola ozarovana, proste vsetko ok. napriek tomu cely den len lezi, pretocila sa sama doslova parkrat, samozrejme neplazi, nestvornozkuje ani nic podobne, len lezi a prevali sa na lavy alebo pravy bok. na brusku nevydrzi dlho, bez telky uz vobec nie. dlho si ani nevedela chytit hracku do ruky, teraz sa s hrackami uz hra, preklada si ich z ruky do ruky. ale nevie si napriklad dat jedlo do ust, ked jej dam napr. chrumku, len ju drzi, ked jej ju dam do ust, pooblizuje ju, ale potom aj tak nechape, ze si ju moze dat do ust aj sama. negagoce, neukazuje na veci, nevie dat papa a pod. na druhej strane sa smeje, reaguje na nas, chape srandu, nie je na prvy pohlad ina, vyzera uplne zdravo. vysetrenia boli zatial v poriadku, neurologia, eeg, metabolicke vysetrenia. chodime na rehabilitaciu, cvicime, ale vysledok je velmi slaby, akurat jej zosilneli rucky, ale inak stale len lezi a mam pocit, ze to tam dost bagatelizuju. a celkovo mam pocit, ze kazdy si len napise svoju spravu a dovidenia. myslim, ze by bolo treba nejake doslednejsie vysetrenia, ona ako som pisala vyzera tak zdravo, nic na nej nie je napadne cudne a preto sa mi aj zda, ze to kazdy berie, ze jej nic nie je a dobehne to. ale ja ten pocit nemam, myslim, ze ak by jej naozaj nic nebolo, tak by napredovala, musi tam byt nejaky dovod, preco tak zaostava. bola by som velmi vdacna, keby sa ozval niekto, kto mal podobny problem a tiez ci by ste mi nevedeli poradit nejake kvalitne centrum, kliniku alebo aj konkretneho lekara, u ktoreho by sme sa pohli dalej, lebo sa velmi bojim, zesa nieco zanedba ☹

janickacrazy
18. máj 2015

@dievcatko19 Dobrý neurolog je Mudr. Mego v Bratislave. SINALGIS spol. s.r.o., Neurologické centrum pre deti a dospelých, Miletičova 32, 82108 Bratislava. Možeš sa tam objednať s dcérkou a uvidíš, čo povie. A ani ti nesedí ešte malá?

dievcatko19
autor
18. máj 2015

@janickacrazy ona len lezi, prevaluje sa na jeden alebo druhy bok, sama sa pretocila len zoparkrat 😢

meiwe
18. máj 2015

@dievcatko19 tak isto doporucujem Mego v Sinalgise a rehabilitacie v Dunajskej luznej.

lucikaaa
18. máj 2015

@dievcatko19 mám známu, ktorej chlapec sa prvý krát pretočil v 10.mesiacoch chodiť začal až keď mál skoro dva roky....napriek tomu je v poriadku, dnes má 5 rokov a behá, skáče...rovnaký ako ostatné deti....tiež sa trápila, dnes povie, že bol lenivý a smeje sa tomu....ja dúfam, že budete v poriadku, veľa šťastia

livocka21
18. máj 2015

@dievcatko19 a ako ju krmis? Co papa?

pribinak
18. máj 2015

Neviem z ktoreho si mesta, ale tu v BA je rehabilitacne centrum Harmony, potrebujes vymenny listok od pedoatricky a mozes sa objednat. Vysetrenie je zdarma. Cvici sa tu viac stylov, da sa tu prist ajna pobyt, poistovna rehabilitacie preplaca v plnej vyske
Chodia tu mamicky s deturencami z celeho Slovenska

dievcatko19
autor
18. máj 2015

@livocka21 sedi v kresielku, take to detske, na ktorom sa da aj hojdat, akurat, ze ho zafixujem. papa normalne, rano vecer mliecko, obed maso, zelenina, polievka, kase, jogurty, vyzivky.

livocka21
18. máj 2015

@dievcatko19 noo tak to je oookey 🙂 ... A usmieva sa? A co ocny kontakt?

pribinak
18. máj 2015

http://www.nadaciaharmony.sk/rc/index.php?menu=a

Skus sa im ozvat a prist na vysetrenie

dievcatko19
autor
18. máj 2015

@pribinak sme z ke, aj tu je podobne centrum, zhodou okolnosti tam ideme zajtra, predbezne nam povedali, ze by sme asi skusili metodu Deveny, je tu aj Therasuit, Bobath a pod. a ideme aj plavat. mna ale trapi, ze neviem, co s nou je a teda ani neviem, co by s nou bolo treba robit a aby sa preto nieco nezanedbalo, vlastne neviem akou cestou ist. cvicit jasne, to musime v kazdom pripade, len netusim, preco vlastne je na tom tak ako je. nikto nevie nic povedat, zatial kazdy lekar povedal, ze vyzera pekne, zdravo a ze nevedia co by mohol byt problem 😔

dievcatko19
autor
18. máj 2015

@livocka21 ano, usmieva sa, pozna nas, smeje sa na starsej sestricke, ked sa hrame na kukuk a pod., ocny kontakt je bez problemov, od mala, od narodenia napr. aj fixovala pohlad a skumala vsetko a vsetkych naokolo, akurat sa hanbi cudzich.

pribinak
18. máj 2015

@dievcatko19 hypotonicky syndrom uz doktori vylucili? To s tou chrumkou, ze nechape, ze si ju moze dat do ust aj sama, je zrejme je nedobre zvladnuta koordinacia ruka oko usta, nie ze by to nechapala, ale nevie si to skoordinovat

livocka21
18. máj 2015

@dievcatko19 prepac...uz som si precitala 🙂 🙂 🙂 hmm no ja chapem ze sa bojis, ale ja by som to tak tragicky nebrala...treba trpezlivist a cvicit....uvidis ze sa vysledky dostavia...doktori predsalen vedia co robit...ak je eeg ok, tak si myslim ze sa rozkyva...

lauricka
18. máj 2015

@dievcatko19 hladajte inych lekarov, aj keby surkomnych, stale hladajte, pytajte sa, chodte na dalsie vysetrenia k inym, niekto schopny sa nakoniec musi najst, vela stastia. A co cvicite? Vojtu? Skuste aj plavanie pre deti.

zojaaa
18. máj 2015

@dievcatko19
Ahoj, chod k megovi, on ju dokladne prezrie...
Urobi utz mozgu...ked sa vie pretacat, podla mna ok...nie kazde dieta musi vediet vsetko....o dva mesiace moze plazit, potom sa da na styri a pojde to....
Napr moji zacali chodit v 15 mesiacov... Plazit okolo 10m, stvornozkovat okolo 11m vtedy aj samostatne do sedu, vedeli sa zo stvornozky chytit stolu a postavit a ked mali rok, vedeli chodit popri nabytku na obe strany...takze som vedela, ze to je otazka casu, kedy sa pustia do priestoru....

Mna sa mego napr spytal, ze ci sa vedia dostat tam kam chcu (napr za hrackou) ja ze hej, ale sa neplazili...robili to tak ze sa normalne kotulali z chrbta na brusko, z bruska na chrbat a dokotulali sa aj cez pol obyvacky....

dooomca
18. máj 2015

ahoj to isté...zajtra ma malý 11 a pol mesiaca a zaostáva, len s tým rozdielom, že on sa pretáčal ako 4-5mesačný a potom zasotával..rozumovo je úplne popredu, veľa veci ovláda, ale tiež nič nerobil..ked mal 9 a pol mesiaca poslali nás na rhb o týždeň na to sa začal plaziť a odvtedy nič nové..už som z tooho zúfala...a ked sme boli prvý krát na rhb, tak povedala, že je hypotonický a že je na úrovni ( po telesnej schránke ) 5.mesiaca...tie rhb sú oničom chodíme len raz do týždňa odcvičí s ním 20 minút a to je všetko... zajtra idem volať do rehabilitačného centra do Dunajskej Lužnej a chcem sa objednať na pobyt

dievcatko19
autor
18. máj 2015

@livocka21 no, aj ja som to tak brala, ale cvicime poctivo dva mesiace a yzadna zmena, stale lezi, to iste, lezi a na bok ☹

dievcatko19
autor
18. máj 2015

@zojaaa usg mozgu jej robili uz traja neurologovia, bolo ok. pretocila sa len parkrat, napravo asi len raz, mozno dvakrat. z miesta sa nepohne, ak ma hracku hoci len centimeter od ruky, zacne plakat, ale nesnazi sa ju dociahnut. takisto ak by sa mala pretocit, radsej ju ozeleje ako by sa mala pretocit kvoli nej.

dooomca
18. máj 2015

@dievcatko19 ... a radšej to rieš, tiež mi písala jedna babenka. že sa jej v roku len plazili deti a že si myslela, že majú čas a potom zistili nejakú diagnózu, poslali ju do dunajskej lužnej a tam jej rozhýbali deti..vdaka nim začali detičky chodiť, ked mali dva roky

dievcatko19
autor
18. máj 2015

@dooomca tak aspon rozumovo ste na to fajn, ostatne urcite dobehnete, ked sa aspon plazi, urcite sa rozhybe. mne rehabilitacie tiez pridu velmi slabe a hlavne ked vidia, ze dva mesiace nie je ziadny posun, malo by sa skusit nieco ine podla mna, mam pocit, ze na to tak trochu kaslu 😔

dooomca
18. máj 2015

@dievcatko19 ..vieš na tých rhb majú len peniaze z nás...ale ja už mám z toho nervy a už nechcem chodiť na rhb sem a preto chcem volať aj do tel Lužnej..pobyt mu len pomôže

monca1982
18. máj 2015

Ako rehabilitujete? Mňa s dieťaťom po sekcii hnali na rehabilitácie už v pôrodnici a neskôr to pediatrička iba potvrdila, keď nedržalo hlavu v období, kedy by malo. Neurologička (Strečnianska, BA) nikdy vyslovene nediagnostikovala nejaké problémy a na kontrole po 3 mesiacoch sa vyslovene čudovala, prečo cvičíme. Na rehabilitácii mi povedali, že neurológ spozornie väčšinou len ak ide o naozaj vážny stav. Ale že ak by sme necvičili, hrozili by v dospelosti skoliózy a podobné veci. Nie je to vyslovene vážna diagnóza, ale určite nepríjemná.

Cvičili sme od narodenia 6 mesiacov vojtovku a už od 5 mesiaca bolo už vidieť výraznú zmenu. Dieťa dobehlo vývoj a v niektorých veciach ho aj predbehlo, resp. pohyb vykonávalo presnejšie ako rovesníci, ktorí nemuseli cvičiť. Po ukončení cvičenia sa to zase trochu spomalilo, ale už nezaostáva.

Pozn.: Rehabilitovali sme na Antolskej a neplatili sme nič. Všetko hradila poisťovňa.

dievcatko19
autor
18. máj 2015

@dooomca dobre robis, aj ja mam uz toho akurat tak dost, aj tak mam pocit, ze sme stratili strasne vela casu... 🙄

dooomca
18. máj 2015

@dievcatko19 ..asi tak..malý ma z toho traumu a aj tak pokroky žiadne, tak o čom to je? a zajtra máme poradňu, tak poviem aj pediatričke, že z rhb končím...ale teraz cestujeme na 2 týždne, tak máme pokoj od rhb a možno malému aj pomôže iné prostredie 🙂...ale najhoršie je to porovnávanie a otázky : a on ešte nechodí??? a ako to? a ked poviem, že chodíme na rhb tak odrazu : a ved má čas..a čas už nemá, bude mať rok..ako mne nevadí, ked začne neskôr chodiť, ja už aspoň chcem, aby si sám sadol, tak sa aj viac prehrá po sediačky ako len na bruchu vycapený-...ako viem, že nebude ležať do 5 rokoch, ale už neviem ako ho mám zabávať... ja som rada, že je zdravý, ale už ma niekedy depka chytá... a najlepšie ked ideme niekde so svokrovcami a svokor každému rozpráva, že jeho suseda je o týždeň staršia a tá už chodí, behá, tak mi to nerobí dobre..dosť čo sa trápim a on v kuse porovnáva, tak ma ide je...ť

hatami
18. máj 2015

Ja odporúčam Deveny terapiu. Syn dosť psychomotoricky zaostával, bol hypotonicky, na začiatku sme cvičili Vojtu, Bobatha, ale až pri Deveny terapii sa synček "nakopol". Sme tiež z Košíc, chodili sme do Liberty. Tiež v 9-10 mesiacoch len ležal, otočil sa síce na bruško, ale potom sa vždy hneval, lebo sa nevládal udržať na vystretých horných končatinách. Potom cca v 11 mesiacoch začal lozit, sedieť, postavil sa. Teraz ma 13,5 mesiaca a chodí popri nábytku. My mame ale spomalený rast hlavičky, absolvovali sme rôzne vyšetrenia, príčinu zatiaľ nevieme....

dievcatko19
autor
18. máj 2015

@hatami super, ze vam tom tak pomohlo, my sa tam zajtra chystame, aj nam povedali, ze podla toho co som im povedala by sme mali tiez cvicit Deveny, tak dufam, lebo som uz zufala...nikto nic nevie a ja tiez netusim co by bolo pre nu najlepsie

hatami
18. máj 2015

Držím Vam palce, my sme na začiatku cvičili Deveny 2x do týždňa, 1x do týždňa sme este chodili plávať a 1 x do týždňa klasická rehabka. Ani nám nikto nič nevie povedať... Každý nám vraví, ze musíme len veľa cvičiť, stimulovať..., ze nič iné sa teraz urobiť aj tak nedá.. Aj ja som bola zúfalá, rozumiem Ti... Potom keď uz začal synček lozit, tak som sa ukludnila. Stale vidieť, ze je pozadu oproti iným deťom. Napreduje, aj keď pomalšie. Teraz sa zas zaoberám tým, ze nedzavoce. Teda dzavoce, ale velmi malo...

motovidlo
18. máj 2015

Viem, že sa to ľahko povie, ale každá rehabilitácia sa skôr či neskôr ukáže, neboj. Ak máš pocit, že je toho málo, choďte plávať, na hipoterapiu, skúste cvičiť na fitlopte. Ak sa vám dá cestovať, choďte do tej Bratislavy do Sinagisu sa ukázať, skús názor viacerých lekárov.
Môjmu synovi pomohol až Bobath (Neurino v Šamoríne) skombinovaný s hipoterapiou, do roka ani ťuk (ale on má neurologickú diagnózu, takže sme vedeli, že to bude boj). Dunajská Lužná bola podľa môjho názoru slabá, rovnako ako "štátna" rehabilitácia raz za týždeň.
@dievcatko19

monca1982
18. máj 2015

@motovidlo raz za týžden je iba kontrola, cvičí sa doma 4x denne.

dievcatko19
autor
19. máj 2015

@hatami to je skvele, ze napreduje, to je hlavne, my praveze nenapredujeme, co sa tyka pohybu, stale je tam, kde bola aj na zaciatku cvicenia 😒 a ani ona nedzavoce, len zvuky, plac