Vysoká horúčka a zvracanie. Neviete mi poradiť?

pigisimona
8. mar 2010

mam 3 rocnu dcerku mala tri dni vysoku horucku,vsetko co zje hned vyzvracia .zijem v anglicku a doktor tu da na vsetko len paracetamol.nemal niekto pododobny problem aby my vedel poradit

latvia
8. mar 2010

tri dni vysoka teplota? ako vysoka? poradil vam aspon dietu? mas nejake vysledky z krvi?alebo ani tie nerobil?
v prvom rade by som nasadila dietu minimalne 3 dni....mozes jej davat tieto veci: osupane jablko, banan, varena mrkva, varena ryza, suchare.slaby cierny caj so stipkou soli, aby doplnila vyzvracane mineraly....hlavne vela pit, aby nebola vysusena.paracetamol jej kludne davaj, je dobry, ak teplota neklesa tak ho kombinuj s ibuprofenom.ibuprrofen kazdych 8 hodin, paralen kazdych 6....ak ma teplotu nad 38...
vacsinou su tieto problemy sposobene virusmi, vacsinou spojene s bolestami klbov a celeho tela ako pri chripke....ale tie by mali do 3 dni prejst...
pokial si si ista ze nejedla nic kde by mohli byt salmonely a im podobne veci tak to bude najskor to.
ak by teploty boli nad 39.5 a stale by to trvalo, chod este raz k dr.a dozaduj sa aspon vyteru z konecnika...obcas tieto peripetie robi campylobacter, tam to uz treba preliecit antibiotikami.

pigisimona
autor
8. mar 2010

horucka jej klesla ale teraz mam problem z jedlom za tri dni co zjedladla aj vyvracala a dnes neziedla este lebo ked vydi jedlo hned ju nadvihne na zvracanie

roasha
8. mar 2010

pigisimona,skús jej uvariť ryžu a do nej nastrúhanú mrkvičku/spolu uvariť/,jemne osoliť,vody toľko aby to bolo viac menej ako polievočka.
pomalinky papkať po 1-2lyžičky,teraz potrebuje postupne"roztiahnuť"žalúdok.
ako sladidlo/do čajíku /je dobre používať glukózu,a keby si bola na SK,tak liečivé minerálky/fatra/-po lyžičkách
tam si musíš zistiť,aké majú oni minerálky/hlavne aby bola hydratovaná/
papkať malé dávky jedlá,ktoré píše latvia,príp.môžeš dať obyčajné slané tyčinky...
držím palec,nech ste čo najkôr oki.

maruskab
8. mar 2010

je fajn, ze jej horucka klesla 🙂 zrejme ozaj nejaka viroza...
na slabsie a relat. kratkotrvajuce vracanie po jedle pomoze dieta, ako pisala latvia. jablcko by som malej vsak nedavala, povazuje sa za "studene" ovocie, ktore zaludok skor drazdi. zo zaciatku prvy den je vhodny len slaby cierny caj ci slaby repikovy cajik osladeny glukozou na rychle doplnenie energie /citala som, ze dobry je aj med/, na dohradenie mineralov vyprchane mineralky alebo vo vode zarobeny mineralovy prasok /tu sa predava v lekarni , napr. Kulisek ci Elektrolyt od Humany/, suchare ci den stare rozky, mozu byt aj menej slane soletky, event. piskoty /ak nema hnacky/. dalsie dni potom postupne pridavat nieco jednoduche, nic mastneho.... zemiaky, redsiu vodovu krupicovu alebo polentovu kasu, ryzu, mrkvu, banan... pozor vsak na "zapekajuce" potraviny /ako spominana ryza, mrkva, banan.../- ak dietatko vracalo a nemalo stolicu, obsah v creve moze byt zahusteny a niektore potraviny to mozu este "utvrdit" 😒
dolezite je vsak podavat vsetko po malickych mnozstvach. najskor nechat cucnut 1-2 hlty, pockat par minut, potom skusit znovu. zaludok je "na vode", vacsie mnozstvo ma tendenciu vyhodit von.
ak je vsak vracanie prilis caste a vyvrati viac, ako do seba dostala, obratila by som sa na lekara, ten ma k dispozicii cipky proti vracaniu a pod. pristup mnohych dr. v UK poznam 😖 , ale po viacerych sestrinych skusenostiach... nedat sa odbit.
drzim palce, aby sa malej co najrychlejsie polepsilo!

pigisimona
autor
8. mar 2010

opet jej vyskocila teplota na 38.5 takze jedine co my ostava je ist zase do nemocnice.vcera ked sme tam boli tak musela byt iba v plienke 7 hod a pri otvorenom oknne a ked sme pozadovali antibiotika tek jej ich odmietly dat.podla mna ked take male dieta uz od piatku nic nezie tak musi byt strasne oslabena a ani neviem ako ju mam prinutit nieco zjest.ja uz fakt neviem co mam robit

grettka
8. mar 2010

pokial vsak nema preukazatelne babkterialnu infekciu, tak ATB nepozaduj! To by ju este viac vysililo, teraz moze mat tie horucky aj z toho, ze je dehydrovana. Ist do nemocnice, to ano, ale aby jej doplnili tekutiny infuziami. Doma jej skus podavat tekutiny, ale len po lyzickach pokial znesie...

mamazuzana
8. mar 2012

Ahoj, ja mam dve deticky. Samozrejme sme uz u oboch prekonali vysoke teploty. Ak ma nad 38,5 daj jej nieco na znizenie teploty. Ja davam Nurofen. U mladsieho syna Nurofen cipok, lebo tiez zvykne zvracat, takze to jedina mozna cesta. Je to pre deti trochu neprijemne ale da sa to zvladnut. Alebo je aj Nurofen sirupcek a velmi chutny. Drzim palce!

emalujza
8. mar 2012

Ahoj, ja davam zabaly na rucicky. Nie velmi studene, aby dietatko nedostalo sok. A tiez nam zabera NUrofen sirupcek.

katuuska
8. mar 2012

@pigisimona my sme mali pred nedavnom tiez problem, mala mala horucku 40 takze sme to riesili takto: najskor paralen cipky- nezabral, o tri hodiny na to Brufen sirup- nezabral, tri krat po sebe zabaly na ruky, nohy- nepomohlo, napokon sme ju dali do vanicky dali sme tam taku vlaznu vodu a postupne prilievali chladnejsiu a chladnejsiu- vo vanicke bola cca 10 minut, ked sme ju vytiahli tak sa jej teploty znizila asi o 0,3 stupna ale potom to uz islo dole, davali sme cajik, vela. Pri liekoch je taka zasada, ze mozes kazde tri hodny dat nejaky ale medzi jednym druhom lieku musi byt pauza 6 hodin- teda napr. o 3 dam paralen, o 6 dam brufen, o 9 mozem paralen a o 12 mozem brufen...v nemocnici nam poradili este aj to, ze na teploty je dobre dat pod deku alebo tensi vankusik na krk lad, chvilu nechat tak 5- 10 minut- dost to zabera...no a to grckanie: neviem ako v zahranici ale tu je v lekarnach dostat Kuliskov roztok, to je akurat na taketo stavy, grckanie, hnacky, aby sa babo nedehydratovalo- tiez sme davali a v pohode...tak hadam sme pomohli 😉

malawienka
8. mar 2012

@katuuska nam zabera nurofen sirup a ked bol maly cipky - tie su najlepsie. Vraj by sa lieky nemali takto skoro po sebe davat. Ale naozaj neviem co by som robila na tvojom mieste.

mamazuzana
10. mar 2012

Inak, ja pouzivam Nurofenove cipky preto, lebo zaberaju ovela rychlejsie ako sirup. Cez dolok vie organizmus rychlejsie vstrebat ucinne latky a za par minut sa dostavuje ulava.

briketa
10. mar 2012

@pigisimona to je typicka crevna viroza a na tu ti nic nedaju, lebo na virozu ATB nezaberaju.
vysoka horucka je pre male deti typicka, nemusis panikovat. vlazny kupel a ked si uz dala tak zabaly na dlane a chodidla so zmesi tvarohu a octu (citronu). ten pomer tam das taky, aby sa ti urobila kasicka.
aplikujes na dlane a chodidla, das na to igelit a zaviazes satockou. Vymen tak po 10-15 minutach.
Zrazi aj navyssie horucky, bez toho, ze by musela nieco uzit.
Ak nezozenies v UK tvaroh, skus cottage cheese.
Udrzuj ju hlavne hydratovanu, to je najdolezitejsie.
Davaj jej napit vodu ale len po lyzickach, inak pojde von.
Ked jej uz bude lepsie, ako hydratacny roztok jej kludne mozes dat obycajny sporotovy napoj Gatorate, obsahuje aj cukor aj elektrollyty.
A ked jej ustupi zvracanie, prvy den len suchare, neskor ryzu. Mrkvu nie, je tazko stravitelna pre rozboleny zaludok.

briketa
10. mar 2012

elektrolity, sorry za preklep. to som zaklincovala 😀

annaf85
13. mar 2012

@pigisimona Pre teba, to uz asi nie je aktualne, ale pre mnohe mamicky mozno ano... Ja v takom pripade nasadim hned dietu. Od lekara viem, ze dieta nesmie min. 4h od poslednho zvracania nic papat. Takze len tekutiny v malych davkach - najlepsie mineralna voda, trochu coca-coly, slaby cierny caj. Fakt davat len po lyzickach a casto. Az sa to zlepsi, zacat so stravou - suchare, varena ryza, zemiaky. Prve tri dni nic mliecne a nic tucne. Ak ma k tomu dietatko teplotu, ja davam Nurofen cipky. Teplota totiz organizmus dehydruje a to je pri crevnych problemoch najvacsie riziko.

mistula
13. mar 2012

Ked som bola s dcerkou v nemocnici kvoli rotaviru, sestricka vravela, nie je dolezite, aby dieta jedlo. Hlavne pit. Az jej bude dobre, zacne jest sama. Hlavne teda zasobovat organizmus tekutinami v malych davkach, ak je teplota, davat cipky, napr. spominany nurofen a jedlo az neskor.

veruneckaz
3. apr 2012

@mamazuzana ahojky, a ako postupovat ak to dieta aj prezenie a nemozem mu dat cipok? Ja mam doma pre babatka iba cipky. Asi blba otazka, ale som neskusena 🙂

koniarova
3. apr 2012

@veruneckaz Prečo si nezabezpečíš aj sirup? 😉 😉

mamazuzana
10. apr 2012

@veruneckaz myslis, ak sa hend potom vykaká? Myslím, že ten nurofenový čípok sa vstrebá cca za 5 minút, takže ak sa dovtedy nepokaká, tak je to ok, ale určite by som si to radšej ešte zistila u lekára. A ten Nurofenový sirup je inak tiež super a má výbornú chuť. Synovi chutí hlavne ten jahodový. Ten by zjedol aj celý!

kataatak
10. apr 2012

Urcite je dobre mat doma cipky aj sirup. Cipky su vhodne ak aj dietatko zvracia a ak naopak hnackuje, potom je lepsi sirup. .

mamazuzana
13. apr 2012

hmm, teraz ma napadlo...co ak dietatko aj hnackuje aj zvracia...ach boooze! Mali by vymysliet este nejaku dalsiu apliakciu Nurofenu. Nosom? Uchom? 🙂))

veruneckaz
16. apr 2012

no vidim, ze som na spravnom mieste 🙂 . Skusene mamky dakujem za rady 😀 . Ten sirup si kupim, ale netusim ako to potom do tych deticiek dostanem - no viete ako to je u deticiek - jednu lyzicku mu date a dve vypluvne von 😖 . Da sa to dat cez savicku? Díky

svetllana
16. apr 2012

@pigisimona Rada do buducna - vzdy maj doma v zasobe Calpol. Je to detsky sirup, Anglicania ho odporucaju na vsetko..divim sa, ze Vam ho lekar neodporucil. Nam zabera vzdy na takmer vsetko 😉

svetllana
16. apr 2012

@pigisimona Aha, tak Ty uz si to asi neprecitas :o))))))))) No nic, precitaju ine anglicke Slovenky 🙂

terina25
17. apr 2012

@pigisimona tak tento istý problém mala aj moja dcérka min.týždeň.až na to,že nemala teploty.od pondelka hnačkovala a potom už aj vracala.našťastie teploty nemala.boli sme u lekára,brali jej výter.bol negatívny-dnes boli výsledky.dal nám hylak forte,niečo proti vracaniu.dal jej aj injekciu proti vracaniu.a ja som kúpila aj probiotiká - nutrolin B.určite nasaď diétu,žiadne sladkosti.a piť dávaj len lyžičkou.po trošku,ale často.aj to nám lekár kázal ,keď vracala.nemože vypiť naraz veľa vody,ale len po trochu.

terina25
17. apr 2012

tak teraz pozerám,že je to už staré...tak nič.prečíta si niekto iný :o)))