Vysvetlovanie vecí autistickým detičkám

suz2
2. okt 2013

Ahojte,
ja mám chvala Bohu zdravého ročného synčeka. Švagriná má 3-5 r. synčeka autistu. Veľmi ho ľúbime. Problém však je v tom, že keď tam prídeme, tak synovec do nášho malého stále strká. Ja viem, že to deti robia atď.... Ta ksom ju poprosila, či by mu mohla skúsiť zakaždým, keď nášho Miška buchne vysvetliť, že sa to nerobí. Nič iné som jej nepovedala. A odvtedy sa s nami nebaví. Nazvala nás obmedzencami, ktorí nevedia, čo je to autizmus... strašne ma to mrzí, nechceli sme im nijako ublížiť. Povedzte, povedala som niečo také zlé? naozaj sa nedá autistickému dieťatku pekne povedať, aby to nerobil? Lebo ona ho hneĎ odtiahla preč, izolovala ho, na čo, pochopiteľne, dostal záchvat hnevu...nepoužívajú ani kartičky pre autistov, malého necháva stále samého, celý deň, okrem toho, že mu dá jesť, ani nevie, že ho má.... ja neviem, nechcem ju súdiť, ale je to správne?

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamainprogress
2. okt 2013

Nechces ju sudit ale sudis. Je to totalne subjektivne a sud vynasajuce zhodnotit ze sa mu nevenuje, okrem toho ze mu dava jest. Ak mas takuto zavaznu vedomost o zanedbavani starostlivosti(pises ze je cely den sam), ta informacia patri socialke a nie na MK.
Na tvojom mieste nenecham deti hrat sa same ale hram sa s nimi a ked sa stane nejaky incident, vysvetlim to detom ja a nesla by som ziadat svagrinu. Svagrina to ma urcite tazke, treba skor ponukat pomoc nez sa hnevat.

suz2
autor
2. okt 2013

@mamainprogress ja netvrdim, ze to nema tazke. Nikdy by som nechcela niest jej kriz. nikdy som ich nenechala samych, hram sa vzdy s oboma. Ked k tomu doslo, tak som sa snazila situaciu riesit, synovcovi pekne ukazat, aby mojho syna pohladkal a nebil a pod....lenze ona sa diva ako tela, ked napr., ja idem na WC a nech jej syna mojho bit...

tami_tami
2. okt 2013

@suz2 z vlastnej skusenosti viem, ze ak raz autista zisti, ze uputa pozornost a pride reakcia okolia, bude danu cinnost opakovat. hoci by to bol krik, napomenutie, alebo nejaky trest, on vnima len tu spatnu odozvu a to sa mu paci. nehovorim, ze je to tak u vsetkych, no toto sa nam potvrdilo. Hoci tu ide o vela, pretoze moze vasmu malemu ublizit, je lepsie odputat jeho pozornost niecim inym, ako ho upozornit prave na to zle co robi. Dobre spravanie a uspechy treba chvalit a tie zle ignorovat v zmysle zmeny cinnosti a nereeagovat nejakym napominanim - teda ak nejde o nieco extremne zle a nebezpecne. 😉

maznacik007
2. okt 2013

ja tiez odporucam komunikacne karticky a VOKSovat ... a naucit ho cakaj zvysovat frustracnu toleranciu u autistov su dobre rozne krabicovky a tak ... oni sa nevedia funkcne hrat ... magnezko, uprava stravy atd...

ale z tvojej pozicie by som synovca motivovala jedlom odmenou ... proste vytrenovat ho na to ze ak neublizi dostane ja neviem jablcko nieco co ma rad .... a skusaj ich nechat spolu a kusok sa vzdial ale na dohlad a zasiahnutie a ak vydrzi minutku ze ho neudre resp sa nepokusi o utok vrat sa pochval a daj odmenu ... a predlzuj interval aj vzdialenost ... to je asi jedine co mozes zo svojej pozicie urobit ...

suz2
autor
2. okt 2013

@tami_tami Ďakujem za postrehy a rady...mozno tak naozaj reaguje preto, lebo inokedy si ho nikto nevsima.... ☹ ☹ ja sa sice snazim, ale mam svoje dietatko, venujem sa v prvom rade jemu....obom naraz je to v tomto pripade dost tazke, lebo maly synovec na nasho naozaj dost utoci a ked neutoci, tak krici a maly ma z neho panicky strach :o((( chapem, ze synovcek za to nemoze, len sa bojim, aby u nasho nevyvolal nejaky strach z deti celkovo. ja mu aj vysvetlujem ze co a ako, ale este je malinky na pochopenie.... ale svagrina nas uz nechce vidiet, asi sa jej to velmi dotklo.... ach jaj

suz2
autor
2. okt 2013

@maznacik007 no svagrina je dost pohodlna, povedala, ze karticky ju len urazaju, ze ich musi jej syn pouzivat...tak co k tomu dodat :o(

kiki68
2. okt 2013

@suz2 Neboj, Tvoj maly nebdue mat strach z deti,vsak hadam chodite aj k inym detom sa hrat,alebo vonku ma dost detskych kamosov. Skor si myslim,ze svagrina sa nezmierila s tym,ze ma doma ine dieta,ze ma autistu...preto nechce pouzivat tie karticky,mozno rpeto sa mu nechce tak venovat. Radsej to riesi izolaciou tak,ako sa to riesilo napriklad za komunizmu. Poznam rodicov,co sa vobec nechceli zmierit s diagnozou dietatka a nasilu ho pchali do beznej skoly. Vtedy este nefungovala integracia na takej urovni,navyse to dieta tam strasne trpelo. Po dvoch rokoch si dali povedat,ze bude lepsia specialna skola a tam malo dieta uspechy. Musi byt velmi tazke sa zmierit s tym,ze vsetci okolo nej mju zdrave deti a na nu vyslo to nie uplne zdrave.

wena
2. okt 2013

Bohuzial, neda sa mu to vysvetlit.
Incidentom sa da jedine predist, oddelit ich od seba ked sa schyluje k hadke a pod.

mima4
2. okt 2013

@suz2
čím neskôr začne používať kartičky, tým horsie to bude pre to dietatko. Zlaté pravidlo, ked to vyzerá na autíka: čím skôr začať s týmto dietatko aktivne pracovat. Karticky su super, "lahsi" autisti po case ich uz ani nepotrebuju 😉

Tiez si myslim, ze tvoja svagrina je zranena z toho, ze ma postihnute dietatko, snaz sa ju chapat.

suz2
autor
2. okt 2013

@kiki68 snazim sa ju chapat, je mi to velmi luto, ze sa to prihodilo prave im...ale aj ja si musim svoje dietatko chranit...ci?????

lili_mia
2. okt 2013

@suz2 Ktovie ako sa synovec správa k svojej mame cez deň. Možno aj ju bíjava a ona už nevie čo s ním. Ona by možno aj išla k špeciálnemu psychológovi, ale ktovie, možno muž nedovolí. Väčšinou chlapi sú tí, ktorí si odmietajú pripustiť, že ich dieťa potrebuje inú starostlivosť. Z toho ako si napísala, že švagriná čumí ako teľa, možno už akoby nevládala a tak je aj trochu rada, že sa synátor venuje aj iným. Drsné, ale pravdivé tak ako myšlienky matiek, ktoré si po celonočnom plači želajú, aby ich dieťa konečne stíchlo (prestalo plakať a ticho sa hralo).

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lili_mia
2. okt 2013

@tanapeta Pretože som bola svedkom toho ako matka dieťaťa nemohla podať prihlášku na gymnázium, kedže otec dieťaťa nechcel mať časom doma vysokoškoláka, lebo bude premúdrelý. Čítam psychologicky orientované knihy, časopisy, články, človek sa diví, čo sa to deje v ľudských hlavách. A práve akékoľvek postihnutie si rodičia odmietajú pripustiť. Presne ako píše @kiki68 o rodičoch, ktorí sa odmietli zmieriť s dg svojho dieťaťa, čiže to nie je konšpirácia, že sa možno zakladateľkin brat hanbí za synov autizmus.

suz2
autor
2. okt 2013

@lili_mia no, cez den / stravili sme tam niekolko vikendov/ mamu maly urcite nebije. skor sa len sam hra v izbe, jeho mama ho necha tak, ako je...da mu krabicku a s tou vyskakuje aj hodinu, alebo sa toci dokola a ona ho necha...alebo mu da misku a on s nou bucha o zem a trasie sa pri tom a ona ho necha...pokojne pije kavu a hackuje....podla mna je jej pohodlie vzacnejsie ako to, ze by sa mu mala venovat... ja viem, ze on sa nevie funkcne hrat, ale....ale nemozem sa do toho starat, ja neiem, ako by som sa zachovala, keby to bolo moje dieta. absolovovali uz iekolko vysetreni specialnych, a ona zakazdym caka, ze aku vyhovorku bude mat.... aspon mne to tak pride..... raz jej doktor povedal, ze strkanie do deti je u autistov bezne, tak teraz si mam nechat strkat do svojho dietata? ja sa tomu snazim predist, ale nie vzdy sa da...

lili_mia
2. okt 2013

@suz2 Jasné, že nemáš dovoliť, aby do neho strkal. Nemám predstavu ako by som sa ja k nej správala, nieto k jej malému. Určite treba nadhľad, teba sa to priamo netýka. Tak ako ja tu z domu neviem ovplyvniť prácu 5 ročných detí vo baniach, iba tým, že si nebudem výrobky danej krajiny, ale čo s tým, ked takmer všetko je Made in China, Tajwan, India a podobne? Tak ty priamo neovplyvníš ako ona vychováva svojho malého. Vieš tak akurát regulovať jeho správanie, ked s ním prídeš do kontaktu, strážiť malého, možno skúšať ako vyššie píšu, jedlo ako odmenu za to, ak napr bude pekne držať misku, kým umyješ podlahu. Takto bude synovec vidieť, kedy dostane odmenu a snád sa ukľudní. Aspoň pri tebe, vytvoríš akoby Pavlov reflex, ked ťa synovec uvidí.

kiki68
2. okt 2013

@suz2 Jasne,ze si musis chranit svoje dieta,mozno si nastuduj Ty sama viac o autizme,aby si vedela co a ako, kedze svagrina mozno rpave tym,ze sa s tym nevyrovnala odmieta toto viac studovat. To je jej a mozno aj jej manzela vnutorny problem a s tym Ty asi vela nespravis. Mozno sa budu vaic a viac separovat....skor si Ty skus zistit sama pre seba niektore veci,ked mas chvilu tak cosi o tom precitaj a mozno pochopis co vyvolava tie jeho reakcie. Samozrejme,Ty mas maleho, ktory je prednejsi a je to Tvoje dieta,ktoremu sa Ty venujes a tak to ma byt.

misicka223
19. feb 2019

Nejaká mamička ,s banskobystrickeho kraja...alebo s banskej Štiavnici priamo. . Ja mám 7rocnu dcérku detský autizmus. Hľadám niekoho kto ma podobný osud. A možme si vymeniť skúsenosti