Vývinová dysfluencia - zajakávanie

janaal
27. feb 2013

Baby, poprosím radu od nejakej mamičky, ktorá má osobnú skúsenosť. Dcéra bude mať v apríli tri roky, od dvoch rokov rozpráva ozaj pekne, čisto a aj v dostatočnom množstve, niekedy dokonca aj to, čo nemusí 🙂 Pred pár dňami sa začala úplne z ničoho nič zajakávať. Nezľakla sa, ani žiaden stres (teda myslím) nemala. Prišlo to z ničoho nič. Hlavne začiatky viet rozbieha aj na 3-4 krát, kým začne. Prekvapilo ma to a trápi ma to, lebo doteraz ozaj krásne hovorila. Viem, že sa môže jednať "len" o vývinovú dysfluenciu, teda pevne v to dúfam. Snažím sa byť v pohode, nič jej nehovorím, neupozorňujem ju na to. Poprosím, ak máte ale ozaj len osobnú skúsenosť (všeobecnosti si viem nájsť na nete - myslím to len v dobrom), po akom čase sa to u vašich detičiek vrátilo do normálu? A kedy je už vhodné navštíviť logopéda? Ďakujem za každú radu, či postreh.

janaal
autor
27. feb 2013

Samozrejme, ak by tu bola nejaká maminka logopedička, budem rada, ak sa vyjadrí. vďaka.

jolinka
27. feb 2013

@janaal moja starsia dcera sa zacala zajakavat presne v tom veku, pred 3tim rokom...dovtedy rozpravala primerane veku, okolo 3 rokov zacala viac debatit s ludmi, chcel a toho viac vyrozpravat...a koniec zajakavanie, niekedy aj niekolko minut tahala jednu hlasku alebo zaciatok slova, casto opakovala dookola tu istu vetu... najviac to bolo na spojkach A, ALE, AJ, JA a podobne...to proste nieco chcela povedat a.. ale, ale, ale , ale....mala som pocit ze to aj 20 krat opakuje...

ako sem tam sa niekto "mudry" nasiel, co ju na to upozornoval, ja som nerobila nic, len proste dieta nesmie byt v strese, rozpravat na nu kludne ale neziadat aby opakovala este raz spravne. Vrchol to bolo okolo 4teho roku, potom sa to pomaly zacalo zlepsovat do stratena, od tych 5 rokov po zajakavani ani stopy,, vraj to ma vela deti a dost casto prave inteligentne deti, ktore sa chcu vyjadrit zlozito a maju toho vela v hlavicke a rec nestiha... 😉 😉 😉

vela zdaru, nech to malej prejde

janaal
autor
27. feb 2013

@jolinka ďakujem za názor, už som si myslela, že to trápi len nás. a nebola si s ňou u logopedičky?

jolinka
27. feb 2013

@janaal nie neboli sme u logopedicky...ale u psychologicky, ona to mala skor psychickeho razu, bola v tom case dost v depkach, uplakana, neviem ...
samozrejme tym ta nechcem odradzat od logopedky, myslim ze by vam mohla pomoct minimalne v tom, akym sposobom s dcerou komunikovat,

janaal
autor
27. feb 2013

@jolinka uvidím, čo bude ďalej, zatiaľ ju to "drží" 2-3 dni, takže čerstvé

jolinka
27. feb 2013

@janaal este sa moze stat zeto bude len kratkodobe, par tyzdnov,,,syncek mi tiez zacal okolo 3tieho roku zajakavat , myslela som ze sa to zopakuje ako pri dcere ale preslo to do mesiaca. este obcas teraz zopakuje "take, takee, take..." hlavne ked nevie co povedat, ale zajakavanie to nie je.

janaal
autor
27. feb 2013

@jolinka ona to opakuje takmer výlučne na začiatku vety, nie vždy, len niekedy, a potom už vetu dokončí bez zaseknutia

jolinka
27. feb 2013

@janaal ano najhorsi je zaciatok vety. take to....ne,ne, ne, ne nepoviem... 😒 😒 😒 ja, ja, ja, ja , ja...som bola.

modrofuzik11
27. feb 2013

sara zacala tiez. verim, ze to prejde. teraz dokonca lekarka zistila, ze ma prirasteny jazyk, tak musime ist k ORL, aby jej ho podstrihla...

fotoarch
27. feb 2013

syn do 2 rokov rozpraval menej, pomaly, zrozumitelne teda cisto a tichsie ... behom par dni zacal zajakavat - dovod nebol - pamatam si ako mi vysvetloval nieco o hracke a nevedel nastartovat ziadne slovo , uplne vystrasene na mna pozrel a jeho oci hovorili - preco to zrazu neviem...vygulali sa mi slzy ale az potom ked sa vygulali aj jemu , uplne bol z toho v takom soku - depresii? ze to zrazu nevie - podotykam ze nemal viac ako 2,5 roka.... potom zacal kolotoc logoped-ze 3 rocne dieta nema co u logopeda robit, neurolog-ze vyzera ok, psycholog-pokial nespolupracuje tazko nieco robit, no co dodat....
zajakavat sa prestal v 6 rokoch behom mesiaca, ked je v strese alebo sa ponahla tak este je naznak breptu.....

janaal
autor
27. feb 2013

@fotoarch no to muselo byt ozaj neprijemne. Super,ze sa to nakoniec dalo do normalu.

janaal
autor
28. feb 2013

@jolinka Prosím ťa, ešte chcem vedieť, keď to držalo tvoju dcérku, ona tak hovorila stále alebo len niekedy? Lebo Kaja niekedy hovorí úplne fajn a potom zrazu aj pár viet s tým nešťastným začiatkom. Slabiku opakuje tak 2 až 3krát, viac nie, ale opakuje.

jolinka
28. feb 2013

@janaal boli chvile ze hovorila bez zajakavania...napr. ked si pre seba rozpravala pri hre, alebo pri kratkych beznych vetach, vtedy bola viac v klude ...zajakavanie bolo hlavne ked chcela nieco oznamit vysvetlit, porozpravat nieco dlhsie, najhorsie bolo ak nieco vypravala cudzim ludom , to bola v strese ze sa nevie vyjadrit, a uplne najhorsie ked ju niekto akoze prekaral, smial sa jej, deti beru tzv. "zarty" dospelych casto doslova. trebars dakto pozartoval..."akeho mas pekneho braceka, daj mi ho, ja si ho vezmem domov"...my dospeli vieme ze je to zart, dieta to vezme doslova 😒 😒 😒

jolinka
28. feb 2013

@janaal jo, a este vtedy hovorila plynule ked islo o nauceny text , basnicku, pesnicku...to mi potvrdzuje aj skusenost inych zajakavajucich ludi, ze nauceny text ktory nie je z ich hlavy povedia ovela plynulejsie ako vlastnu rec.

takze i ked nie som logopedicka mozem poradit....zajakavanie je vlastne krc hovoridiel, takze clovek sa nedokaze vyjadrit plynule.. ☹
- v ziadnom pripade neupozornovat, neziadat opakovanie, "zle si to povedala, povedz este raz, povedz to tak a tak"... staci len po dietati opakovt spravne...napr. dieta povie ja ja ja ja,...chcem pipipit....tak dospely povie Ty chces pit? ...a viac to nerozoberat.

- upozornit okolie, hlavne starsiu generaciu, aby dieta neupozornovali, "neoducali" zajakavaniu
- kupit dietatu flautu, fukaciu harmoniku, fukat bublifuk. chodit na plavanie, na jogu...proste vybrat aktivity kde sa dieta uci spravne dychat a uvolnit sa..

ingmiriama
28. mar 2013

ahojte ja mám 19 mesačného syna a teraz sa mi začal zajakávať...a nemôže to byť rodové ?? a nieje to pri skoro zajakávať sa ?

jurkom
10. máj 2013

Ahoj, ja mám taký istý problém so synom, od tretieho roka sa začal zajakávať, zo školky nás poslali k psychologovi, robili mu testy a vsetky tie psychologické cvičenia musel zvládnuť, a chodíme aj k logopodovi. My zas máme fázy také že rozpráva krásne a potom ak má nejaké emočné obdobie, že sa teší alebo ideme niekam na výlet, zase to začne. Potom presne ako pár mamičiek písalo predlžuje slabiky a ťahavo rozpráva. Trvá to už rok a pol a stresujem strašne, aby sa z toho dostal. V školke už bolo zopár signálom že "opakovací somár" a to ma trápi, že sa deti vysmievajú. Terapiu, ktorú odporučila logopedička je spievať, recitovať a slabikovať, to nám pomáha, ale ja mám 41 rokov a som totálne unavená, ale verím, že sa to dá ovplyvniť. Syn tiež krásne rozprával do troch rokov, povie všetky komplikované slová a niekedy pri banálnych sa stratí a nevie sa naštartovať. Ak budeš mať nejakú metodu, napíš prosím, budem povďačná, veď deti za to nemôžu, a pomôcť im musíme. Veľa šťastia praje Erika a Jurko.

d.d.
28. máj 2013

Janka my to práve prežívame teray. Synček má skoro 2,5 roka, veľmi skoro začal rozprávať, veľa a až príliš dobre. Je ľavák, veľmi šikovný a veľa chce toho naraz povedať, vysvetliť. My sme absolvovali logopedické vyšetrenie v jednom centre, kde sa týmto zaoberajú a teray postupujeme podľa ich rád a lepší sa to...podľa mňa to chce len čas. Ak by si chcela, pošlem Ti materiál od nich, napíš email...

d.d.
28. máj 2013

Ešte niečo nám to začalo vtedy, keď jeho mladší braček začínal loziť, chodiť a ísť mu do jeho teritória...žiarlivosť to naštartovala. Psychologička nám poradila detičky si striedať, lebo obaja sú maličký (18m rozdiel)a chcú nás mať len pre seba. To striedanie a zvýšaná pozornosť pomáha si najviac, aj v situáciách keď je citovo rozrušený, pri zmene prostredia a podobne. Ešte používané aj tzv. my to voláme tajný šifrovací jazyk, keď niečo neide, nenápadne mu ukážem pokyn a on si jemne klopká po nohaviciach a akoby v duchu rytmizuje...učili sme sa to dlhšie, ale teraz to ovláda a nikto si to ani nevšimol. Ešte pomáhajú aj rôzne hry...napr. zvieratká a lístok na autobus...že rytmizujeme zvieratkovské mená tak že robíme na lístoček bodky. Tým, že ide o maličké detičky tak hrou sa to dá upraviť. Nebáť sa hlavne a nenaznačovať im, že tým trpíme, brať to že ako prišlo, tak odíjde..veriť...Veľa síl prajem mamičky 🙂)

iv29
3. jún 2013

@janaal necitala som vsetky reakcie mamiciek, ale mala som uplne to iste so synom, jemu to zacalo (v 2 rokoch), tak ako pises aj ty, zo dna na den. Aj ja som sa velmi zlakla, mal lepsie a horsie tyzdne, ale vymizlo to uplne az po roku. Chce to len trpezlivost!

U logopeda som nebola, ale ak maz moznost, urcite chod. Ja som o synovom probleme hovorila s logopedkou, az ked sme boli z toho vonku a dala mi super rady - napr. skludnit tempo celeho dna, rozpravky nepozerat z DVD ale vela pozerat leporela a opisovat co vidi na obrazkoch,
Ona sa vyjadrila, ze su to u tychto deti nie negatívne, ale naopak pozitívne zazitky. Moze sa vam to zhorsit po dovolenke a pod. Drzim palce!!!

janaal
autor
3. jún 2013

@iv29 ďakujem za názor

iv29
3. jún 2013

A ako sa vám dari?

janaal
autor
3. jún 2013

@iv29 ja som si až teraz všimla tvoj príspevok ako aj príspevok maminiek vyššie. no darí sa nám dobre, ďakujem. Po čase to vymizlo samo od seba. Sem tam sa ešte stane, že občas na začiatku niektorých slov sa zakokce, ale to úplne na nej vidím, že je to vtedy, keď chce strašne rýchlo niečo povedať alebo keď chce povedať veľa vecí naraz. Ona je totiž taká malá raketa, nič nevie robiť pomaly 🙂 ďakujem aj za názor ostatných báb, ktorých príspevok som až dnes objavila- @d.d @jurkom

poohie
26. jún 2013

Ahojte mamicky, neviete prosim poradit logopeda v ziline alebo okoli, ktory sa tymto zaobera? a ako prebieha take vysetrenie? moje dieta (4r.) sa strasne hanbi, on sa s nikym bavit urcite nebude. takze by to asi bolo len o nejakych radach/pravidlach pre nas? tych mame nastudovanych dost. horsie je to s ich dodrziavanim. ako presne vam logoped v tomto pomohol (ktore ste to riesili)? a este - ako casto ste tam chodili? u nas ide podla mna o tu neplynulost ale trvajucu daleko dlhsie ako je podla nich normalne, uz to bude rok a pol. po 5-6 mesiacoch (niektori dokonca po troch hovoria) uz sme mali akoze ist. strasne sa tomu branim. a vlastne ani o ziadnom log. s tymto zameranim tu pobliz neviem... vdaka za odpoved.

01kvapka
25. júl 2013

@poohie ahoj.ja som zo žiliny,a práve teraz riešime problem so zajakávanim.maly ma 3,5 roka.boli sme u dr.Hanzelovej - logopedičky.dosť som z toho vystrašená.vy ste už boli u nejakeho lekára? ja by som chcela vyskušať aj ineho.

poohie
26. júl 2013

neboli sme nikde zatial. Dr. Hanzelova je tusim tu na vlcincoch, nie? ako to prebiehalo? a preco si vystrasena? nepozdavalo sa ti nieco, ze chces vyskusat inu?
ja sa zatial tomu strasne branim niekam ist. lebo v tom moc nevidim vyznam, mozno keby som vedela, ako to tam bude prebiehat. ale stale nemam pocit, ze nam to da nieco nove. zistila som, ze ked s nim rozpravam feeest pomaly, dost to pomaha, dalsich 300 pravidiel samozrejme tiez treba, ale bez pomaleho rozpravania to nemalo ten efekt. a s logopedom ci bez, urcite mu bude trvat dalsich x mesiacov, rok alebo neviem kolko, kym to prejde. proste to nezmizne zo dna na den. potrebuje sa naucit rozpravat, vyjadrovat, to nejde za tyzden. tak sa mi tam nejako nechce ist.
bola by som ale velmi rada, keby si mi opisala, ako to tam prebiehalo. vdaka.

liska1
22. jún 2014

@d.d. dobry den mozem sa spytat uz to prestalo a ake cvicenia ste mali ? Dakujem

bapi1
11. jún 2015

Naša 5 ročná dcérka sa nám začala z ničoho nič zajakávať. Dnes je to štvrtý deň a už sa začínam obávať. Naskôr som si myslela, že si priniesla nejaký zlozvyk zo škôlky, že sa snaží niekoho napodobniť. No už začínam mať strach. Doteraz pekne rozprávala (okrem toho, že nepovie pekne R), recitovala, spievala. Teraz pekne len recituje a spieva...proste to, čo je naučená. Ale akonáhle má povedať niečo nové už je problém. Ona si aj uvedomuje, že sa zajakáva, lebo si občas dá rúčku na pusu. Čo robiť? Je nádej, že to časom vymizne? V septembri nastupuje do školy, mám obavu či to zvládne.

poohie
11. jún 2015

@bapi1 je mi luto, cim si prechadzate, a hlavne to, ze si to uvedomuje. kazdopadne budte pokojni, venujte jej vsetku pozornost, ked rozprava a tvarte sa, ze sa nic nedeje (aj ked v skutocnosti z toho, pochopitelne, nervozni ste). bolo by dobre, keby aj v skolke sa takto spravali pani ucitelky ku nej. najdolezitejsie je, aby ju nikto za jej rec nenapominal, nehovoril jej, nech si najskor premysli, co chce povedat a nenahlil ju, aby to povedala rychlejsie. chce to vela trpezlivosti. tu su dobre rady: http://www.szu.sk/index.php?id=169&menu= (tieto sa mi najviac pozdavaju z toho, co sme vygooglili, my ich mame vylepene na zachode 🙂)
moze to byt len prechodne a moze to same prejst, alebo aj nie, tazko povedat, chapem tvoje obavy, kedze sa chysta onedlho do skoly.
prajem vam vsetkym vela trpezlivosti! 😉

bapi1
11. jún 2015

@poohie ďakujem a vy ako ste na tom?

kofa77
11. jún 2015

moj syn sa zacal zajakavat, presne v 2 rokoch. on celkovo zacal rozpravat velmi skoro a uplne bez problemov a odrazu bum, zo dna na den, plakal, ako sa nemohol vymacknut..tak nas poslala pedi najprv na neurologiu, tam ho vysetrili, kabliky na hlavu.. zaver bol ten, ze je to sposobene akceleraciou vo vyvoji- on zacinal uz slabikovat slova, pocital a pod. veci, takze mozog akoby vedome spomaloval zajakavanim prave tento zrychleny vyvin. do pol roka sa to upravilo. teraz obcas, ked chce naraz vela povedat, tak trosku sa tak zamota, ale je to ok. je to prechodny jav a ma to dost vela deti, viac chlapcov- predsa len my zeny mame tu vyridilku taku sikovnejsiu uz od mala.

ale nenapominat, nevsimat si to, malo by to prejst