Vývinová dysfluencia - zajakávanie

janaal
27. feb 2013

Baby, poprosím radu od nejakej mamičky, ktorá má osobnú skúsenosť. Dcéra bude mať v apríli tri roky, od dvoch rokov rozpráva ozaj pekne, čisto a aj v dostatočnom množstve, niekedy dokonca aj to, čo nemusí 🙂 Pred pár dňami sa začala úplne z ničoho nič zajakávať. Nezľakla sa, ani žiaden stres (teda myslím) nemala. Prišlo to z ničoho nič. Hlavne začiatky viet rozbieha aj na 3-4 krát, kým začne. Prekvapilo ma to a trápi ma to, lebo doteraz ozaj krásne hovorila. Viem, že sa môže jednať "len" o vývinovú dysfluenciu, teda pevne v to dúfam. Snažím sa byť v pohode, nič jej nehovorím, neupozorňujem ju na to. Poprosím, ak máte ale ozaj len osobnú skúsenosť (všeobecnosti si viem nájsť na nete - myslím to len v dobrom), po akom čase sa to u vašich detičiek vrátilo do normálu? A kedy je už vhodné navštíviť logopéda? Ďakujem za každú radu, či postreh.

poohie
21. apr 2016

@monika002 ahoj Monika, tesim sa, ze to uz preslo a mate bezproblemove obdobie, nech vam to vydrzi! a dobre, ze si sem napisala, naozaj to musi byt neprijemne pre mamicky, ktore to zazivaju. u nas to teda nebolo take brutalne intenzivne, ze by sa nevedeli vymacknut, ale zato dlhodobejsie. takze si neviem predstavit, ze je to velmi zle a potom zasa uplne v pohode. a asi si to nevedia predstavit ani mamicky deticiek, ktore s tym problem maju.
drzte sa!

janula2511
7. jan 2017

@janaal ahoj môžem sa spýtať ako ste na tom so zajakavostov?preslo to?ako ste to riešili?

ella_joy
31. jan 2017

@monika002
Ahoj,nasla som tvoj prispevok..povzbudil ma, nasmu 4r synovi sa zacalo to iste,z nicoho nic sa zacal zajakavat..zacne vetu, v strede sa stopne a zacne opakovat posledne slovo..alebo zacne: Mama vies co ? A ked pokracuje, zajakava sa..niekdy niekolko dni nic, niekedy zas aj niekolkokrat denne..my sme trilingualna rodina,ale zajakava sa v oboch aktivnych jazykoch..Ja mam pocit,ze on akoby nestihol pomenovat veci,ktore ma v hlave,akoby jeho slovna zasoba nebola taka siroka,aby vedel pomenovat to co chce povedat😔 Alebo je uz myslienkami niekde dalej a slova tomu nestacia..je to zatial nejaky mesiac a pol co sme si to vsimli..myslis,zeby sme mali ist k tym k niekomu? Maly si to zatial neuvedomuje..

monika002
3. feb 2017

ella_joy
Dobrý deň, podľa toho čo píšete sa pravdepodobne jedná takisto o vývojovú neplynulosť. Nieje náhodou váš syn trošku popredu od svojich rovesníkov napr. v slovnej zásobe a pod.? Logopedička mi vysvetlila že sa to najčastejšie stáva práve takýmto deťom, trochu inteligentnejším, ktoré začnú veľmi skoro rozprávať a majú bohatú slovnú zásobu. Majú strašne veľa myšlienok v hlave, všetko chcú naraz povedať ale jednoducho ich verbálny prejav nestíha. Toto presne sedelo na moju dcéru, ktorá začala veľmi skoro rozprávať a už v 2 rokoch jej bolo veľmi dobre rozumieť. Všeobecne sa hovorí že vývojová neplynulosť by mala do pol roka úplne vymiznúť. Ja som sa k logopedičke objednala asi po štyroch mesiacoch zajakávania (u nás to bolo ale tak že pár dní sa zajákavala hrozne a potom to pár dní úplne vymizlo, potom zase zajakávanie...) ale kým prišiel deň objednania tak to zase úplne vymizlo a chvalabohu už je odtedy rok - už má 4 roky a je to ok. Ešte nám druhá logopedička poradila aby dcérka užívala rybí olej a vitamíny skupiny B a magnézium - všetko je to správny vývoj mozgu a nervovej sústavy. A ešte veľmi dôležitá vec aby ste to malému nedávali najavo, upozorniť aj rodinu alebo s kým sa často stretáva aby mu to nepripomínali a neopravovali ho, lebo si to začne uvedomovať a potom sa toho ťažšie zbaví. Dúfam že som aspň trochu poradila.

mifka80
12. aug 2017

Ach žienky, aj my sa trapime už týždeň. Malý si to ale uvedomuje. Ma 2 a pol roka a hovoril pekne čisto. Tvoril rozvinuté vety a vedel povedať aj dlhé a komplikované slová. Zo dňa na deň to prišlo. Snažíme sa postupovať podľa aj tu spomínaných rád a nevsimat si to, neupozornovat. Ale on je z toho nestastny, keď mu niečo nejde vypovedať, tak prestane a skloni hlavku, alebo to preformuluje a povie inak. Už sa aj pýtal, že prečo to nevie. Srdce mi trhá, keď vidím, ako ho to trápi. Najhoršie to je, keď je unavený, alebo keď chce niečo rýchlo a vzrusene povedať.

amiya
9. dec 2017

Ahojte žienky moj syn mám 2roky a 10mesiacou začal rozprávať strašne skoro, krásne rozprával tvoril zložité vety a potom to prišlo zo dňa na deň. Uz to trvá cca. Mesiac a už skro prestáva rozprávať . Stretli ste sa aj vy s takým ?

mishicca
9. dec 2017

Moja nemala ani 2 roky a nadherne rozpravala... teraz bude mat 4 vo februari... a asi od februara tohto roka to zacalo. Najprv len malokedy..zacali sa to stupnovat. A teraz uz kolkorazy nevladzem to ani pocuvat. Chodime k logopedicke ale ta ti moc nepomoze..je to na tebe. Musim sa velmi pred malou tvarit ze to nevadi a to prejde. Niekedy je to lepsie niekedy horsie. No dufam, ze to uz prejde. Lebo horsie to uz nemoze byt. Nezlakla sa nic...to len zo stresu zo skolky (chodi od januara)...mame len vydrzat a byt trpezlivi...

amiya
10. dec 2017

@mishicca Musime byť trpezlivý. Majú toho veľa v hlavičke a chcú vsětko naraz povedať.

mishicca
10. dec 2017

My sme sa uz zoznamili aj s posmievanim kvoli tomu od inych deti :/ to je najhorsie...

janula2511
11. dec 2017

@mishicca a kolko má rokov?kedy mu to začalo?

monika002
11. dec 2017

Ahojte, chcem vás všetky povzbudiť, ako som už písala skôr o mojej dcérke, môžete si prečítať vyššie. Začalo to keď mala necelé tri roky z jedného dňa na druhý, hrôza, už aj prestávala rozprávať, bola tichá a radšej nič nepovedala. My sme mali taký zvláštny priebeh, dva týždne zajakávala a potom jej to na pár dní úplne vymizlo. Takto sa to asi štyri krát zopakovalo.Asi po štyroch mesiacoch jej to úplne prešlo. Logopedička nás upozornila že sa to môže ešte okolo piateho roka znovu vrátiť. Rok bol pokoj a po roku som si všimla, že sa to zase vracia ale už to nebolo zajakávanie ale také že ona sa v rozprávaní zasekla, ako keby mozog chcel strašne veľa naraz toho povedať ale ústa akosi nespolupracujú a nestíhajú. Trvalo to zase niake štyri mesiace a teraz má skoro 5 rokov a už je to zase dobre. Tak dúfam že to tak aj ostane. A nezúfajte, mali sme naozaj hrozné obdobia, keď som nevedela ako jej pomôcť. Hlavne aby si to dieťa nezačalo uvedomovať, neupozorňovať ho na to, tváriť sa že je všetko ok aj keď je to ťažké. Veľa spievať, recitovať...

mishicca
11. dec 2017

@janula2511 no mala vlastne presne 3 roky...a uz to trva cca 10 mesiacov... ale najprv to nebolo take hrozne, len sa ponahlala..potom spievala vety. Take kriticke to je nejake 4 mesiace... napr. dnes ma katastrofalny den...

jaannah
5. máj 2019

@jurkom ahojte, aj ja teraz riešim zajakavanie dcéry, ako to dopadlo? Prešlo to?

jaannah
5. máj 2019

@mishicca ahojte, aj ja teraz riešim zajakavanie dcéry, ako to dopadlo? Prešlo to?

jaannah
5. máj 2019

@ella_joy ahojte, aj ja teraz riešim zajakavanie dcéry, ako to dopadlo? Prešlo to?

jaannah
5. máj 2019

@janaal ahojte, aj ja teraz riešim zajakavanie dcéry, ako to dopadlo? Prešlo to?

jaannah
5. máj 2019

@sajler ahojte, aj ja teraz riešim zajakavanie dcéry, ako to dopadlo? Prešlo to?

jaannah
5. máj 2019

@sajler ahojte, aj ja teraz riešim zajakavanie dcéry, ako to dopadlo? Prešlo to?

mishicca
5. máj 2019

Ahoj no my s tym bojujeme uz 2 roky..ale uz je dobre..len obcas zopakuje ked sa ponahla. V skolke sa jej vysmievali ale..vacsinou je uz po ton

jurkom
5. máj 2019

@jaannah Ahoj, prešlo to ale trvalo to dlhší čas cca 2 roky. Veľa sme slabikovali vytlieskávali a recitovali, spievali to je najlepšia terapia. Mala som skvelu logopodičku v Spišskej Novej Vsi, ona nás z toho dostala, samo to neprejde, treba s dieťaťom veľa pracovať a výsledok sa určite dostaví. Prajem všetko dobré, keby niečo ozvi sa , poradím. Erika

ella_joy
9. máj 2019

@jaannah u syna to odoznelo cca po pól roku..ako prišlo tak postupne odišlo..🙏🏻

veronicka182
1. aug 2019

@mifka80 ako ste prosim dopadli? My uplne rovnako...drobec zacal v roku a pol rozpravat teraz ma dva aj par mesiacov krasne rozpraval a zo dna na den sa zacal zajakavat najma v slovach zacinajucich na NE...zopakuje to ne aj 10 krat...trva to par dni a mam pocit ze sa to zhorsuje ze uz aj v inych slovach sa zasekava....srdce mi trha ked ho vidim ako sa nevie vymacknut a presne aj on si to uvedomuje a uvazuje preco mu to zrazu nejde 😢

mifka80
4. aug 2019

@veronicka182 preslo to same cca po pol roku. Ja som sa velmi pre to trapila, ale tvarili sme sa pred nim, ze sa nic nedeje, najblizsiu rodinu som upozornila, nech ho nechaju pekne dohovorit a nech ho nikto na to neupozornuje, aj ked on vedel, ze to nie je v poriadku. Snazili sme sa aj medzi sebou hovorit pomalsie. Boli lepsie dni a horsie. Ako keby sa to striedalo. Najhorsie to bolo len cca mesiac, ked chcel nieco povedat a nevedel, lebo slabiku zopakoval aj 10 krat a potom to nedopovedal a ostal tisko. Pomaly to ozaj do toho pol roka preslo. Ked nastupil do skolky, kazdy ho chvalil, ako krasne a cisto rozprava. Teraz sice ma take, ze ked chce nieco povedat, tak na zaciatku vety zopakuje slovo aj viackrat, ale len oslovenie, ze napr. Tato, tato, tato... Zopakuje to slovo aj trikrat a potom pokracuje, ako keby rozmyslal. Nerobi to vzdy, len ozaj ked chce nieco rychlo povedat. Drzim palce, nech vam to cim skor prejde.

veronicka182
4. aug 2019

@mifka80 dakujem pekne za povzbudenie. Velmi sa modlim aby to aj u nas preslo, viem ze su aj horsie veci ale velmi ma trapi ako sa on trapi :/ aj dnes rano sa chudacik 2x tak zasekol ze ani nedopovedal 😢

janka386
9. aug 2019

@veronicka182 ako ste na tom? Máme ten istý prípad ako vy 😔

veronicka182
13. aug 2019

@janka386 pred tyzdnom si zlomil nohu a mam pocit ze sa tym padom trochu skludnil (spomalil) a zaroven ho jeho starsi brat tolko netyranizuje takze nereve 100x denne .....zda sa mi ze to ustupilo stale opakujem pismena slabiky ale nie tolko a za ten tyzden nemal take ze by sa nevedel vykoktat

luluciaa
19. máj 2020

@fotoarch ahoj prosim ta aky to malo u vas priebeh pocas tych 3 rokov a co vam pomohlo?

fotoarch
19. máj 2020

@luluciaa ahoj, odpovedám ti po 7 rokoch, čiže spomienky sa strácajú. Ako sa začal zajakavat je na prvej strane rozpísané , bolo to zo dňa na deň doslova. Dnes je teneeger a reč má krásne čistú... Ale... Vtedy som nevedela , že reč nieje problem. Syn má osobnost uzkostnu, je silný introvert. Čiže sa zajakaval cca 3 roky, kym sa mu narodil brat, vtedy pomaly prestal.... Brat bol silny extrovert, ktorému nic neprekážalo, také slniečko a duracelka, tak ťahal staršieho brata do kolektívu, či akcie. Na vnútornom prežívaní v pokoji, zvládaní stresu či nájdení balansu v tomto svete pracujem stále... Je to naša dlhá cesta ...

luluciaa
22. máj 2020

@fotoarch A aky to malo u vas priebeh? Myslim, ci sa zajakaval stale rovnako, ci sa menila forma, a co opakoval myslim ci hlasky, slabiky, slova alebo tahavo rozpraval? A tiez ako to prestalo, ci zo dna na den alebo postupne? Co vam pomohlo? Chodili ste aj na logopediu?

fotoarch
22. máj 2020

@luluciaa zajakaval sa rovnako, asi opakovanie slabik-uz si nepamatam, pomohlo ako spom pisala vyssie narodenie surodenca, a pozorovanie surodenca ze v zivote nema s nicim problem.