Z čoho môže mať bábätko tvrdú stolicu?

30. okt 2022

Ahojte mamičky, viete mi poradiť z čoho by dieťa mohlo mať tvrdú stolicu? Chlieb som už z jedálnička vyradila. Kaká po 3-4 dňoch. Vždy najprv tvrdé a potom s mojou pomocou aj také ako by malo byť. Ďakujem za každú radu

lamonita
30. okt 2022

Aký je vek dieťaťa? Je čisto kojene? Prikrmuješ UM? Alebo je len na UM?

lulaby1982
30. okt 2022

Co ja viem,že kaks by mal byt do každej plienky,tak som ja ucila. Skúste sa poradiť s pediatrom čo je dobré na peristaltiku čriev u mladého minca. Možno v akej podobe by malo prijímať vlákninu,alebo čo riedi stolicu. Určite by som sa pýtala odborníkov nie na amatérskych stránkach.

autor
30. okt 2022

@lamonita 3 týždne.. kojené

autor
30. okt 2022

@lulaby1982 lekárka mi povedala, že stolicu môže mať kľudne aj raz za 14 dní, keďže je iba kojené

petamich
30. okt 2022

ano dobre ti povedala 🙂 nasa pediatricka radi toto:

Počet stolíc je rôzny , od 1-10x /deň. Dôležitá je však jej kvalita - mala by byť žltá ako praženica, môže obsahovať hrudky tuku. Plienky by mali byť dostatočne mokré, čo znamená, že dieťa je primerane zavodnené. Často sa stane, že dieťa nemá stolicu aj 7 - 10 dní. Netreba podľahnúť panike. Pokiaľ dieťa nemá bolesti bruška, je spokojné, plyny - vetry odchádzajú, stačí len masáž bruška a polohovanie na brušku. Ak je dieťa nepokojné, môžete zaviesť rektálnu rúrku do konečníka do hĺbky 3 cm. Je to mäkká plastová rúrka, ktorú si zakúpite v zdravotníckych potrebách alebo v lekárňach. Táto pomôcka pomáha aj pri sťaženom odchode plynov. Pri nadmernej plynatosti, bolestiach bruška, nepokoji, je vhodné pri každom dojčení podávať dieťaťu niektoré z týchto kvapiek: Baby calm, Infacol, Sab simplex, Espumisan. Všetky uľahčujú odgrgnutie, čiže uvoľnenie prehltnutého vzduchu pri dojčení a uľahčí aj odchod plynov z čreva. Podrobnejšie rady Vám poviem v ambulancii.

autor
30. okt 2022

@petamich ďakujem veľmi pekne.. masáž bruška robím a s polohovanim na brušku ešte len začíname. Problém s prdenim nemá, len či to je nadmieru alebo nie, tak to neviem posúdiť. Biogaiu som dávala, ale iba raz za deň 5 kvapiek, nakoľko baby calm je pre staršie detičky a táto je vhodná od narodenia. Je teda vhodné zmeniť toto dávkovanie? Či sa radšej poradiť napr v lekárni?

petamich
30. okt 2022

to si netrufam radit 🙂 pripadne zavolat pediatricke alebo sa poradit v lekarni, my sme tiez pouzivali Bio Gaiu a Espumisan ale nepamatam si uz zial ako a kolko

anavixy
31. okt 2022

Biogaia a baby calm nie je to iste, biogaia je probiotikum, baby calm je zmes byliniek atd. na bolave brusko. Biogaia je z materskeho mlieka, skusila by som ine probiotika, napr probiofix imun. Biogaia aj ine probiotika sa dava len raz za den. Na tvrdu stolicu odporucaju kamilkovy caj, malinke mnozstvo lyzickou, treba odsledovat reakciu.

3nikus30
31. okt 2022

Ahoj.
Ako vyzera tvoja strava okrem toho,ze si vynechala chlieb? Jes vela mliecneho? Jogurty,mlieko,syry? U plne dojceneho dietata nemusi byt stolica viac dni,to je pravda,ale vobec by to nemalo byt tvrde.

autor
31. okt 2022

@3nikus30 viem, že by to nemalo byť tvrdé, preto sa snažím nájsť príčinu. Nejem veľa mliečneho, to mi bolo tiež povedané, že sa tomu mám vyhýbať a keď tak, tak nízkotučné mlieko a jogurty

autor
31. okt 2022

@anavixy https://www.drmax.sk/dr-max-probiomaxik-baby mám ešte tieto doma. Myslíš, že tie sú lepšia voľba?

anavixy
31. okt 2022

Akoze biogaia ako taka je dobra, len VRAJ je to pre dojcene deti viac-menej zbytocne, kedze tie probiotika su obsiahnute v MM. V podstate mozes skusit hocico ine, prestriedat.. 🙂 co sa tyka potravin, skus vynechat aj banany, ryzu, cokoladu… ale ani to nemusi mat vplyv.

autor
31. okt 2022

@anavixy banány a čokoládu nejem, skúsim teda ešte aj tú ryžu vynechať.. akože nejem ju každý deň, ale skúsim teda 😅

anavixy
31. okt 2022

No ved to ze teda ucime sa ze sa moze jest vsetko a na mlieko to vplyv nema, niektore deti napriek tomu zle reaguju na urcite potraviny, ale upravi sa to, ked ich zena vynecha, a niektore mamicky zasa mozu vysadit pomaly vsetko a ani tak to nepomoze 😬 mozno by stalo za to aj uplne vynechat mliecne vyrobky no musi to byt dlhsie a striktne 🤔 asi ti nezostava ine nez vyskusat postupne…
Moja dcera mala priserne tvrdu stolicu nech som robila hocico s nou, pomohol len cas, ale to je nieco ine, lebo bola na UM. Drzim palce, nech najdes pricinu a nech sa to rychlo zlepsi 🤗

autor
31. okt 2022

@anavixy ďakujem veľmi pekne.. v tehotenstve môže žena pomaly všetko a po ňom takmer nič.. strašné 🙈😂

3nikus30
31. okt 2022

@anavixy skús vynechať mliečne úplne,najčastejšia príčina..biogaja je slabá,obsahuje len jeden kmeň,to skôr odporúčajú pre detičky,ktoré trpia kolikou. Vyskúšaj ten probiomaxík. A do tvojej stravy by som zaradila zelené potraviny-jačmeň a chlorellu,funguje to krásne aj cez mliečko a vieš tak ovplyvniť črevnú mikroflóru bábätka. Síce moja má už 1,5 roka,ale tiež mala takýto problém so stolicou a keď som išla ja do vyšších dávok tak začala kakať ukážkovo. A vďaka zeleným stále ju dojčím stále. Ak by si chcela vyskúšat kludne napíš