Zachádzanie sa pri každom väčšom plači

nelinka0401
7. feb 2012

ahojte baby.mám taký problém.malý sa mi začal asi tak pred pol rokom zachádzať.začalo to ked bol chorý a zvracal.odvtedy pri každom väčšom plači až omodrie.vždy ma chytí taká panika.niekedy ani fuknutie do tváričky nepomôže.už ho musím aj otáčať dolu hlavou.máte s tým niektorá nejaké skúsenosti a overené praktiky? dakujem za každú radu

ivanakozejova
6. sep 2012

@silvijanka a dá sa vôbec v takom prípade reagovať kludne???? 😒 dnešok mi zobral minimálne 5 rokov života....ufff...ale nechám si poradiť. Ako ho mám párkrát zdvihnúť hore-dole pomaly alebo rýchlo? A doktorka mi to bude vedieť ukázať? A kedy to asi prejde? Díky moc za info

silvijanka
6. sep 2012

@ivanakozejova no ona ti určite poradí,určite sa naučíš byť kľudná,to zvládneš,a zistíš,ked malý začne revať,odpútaj jeho pozornosť na niečo zaujímavé,aby sa ti nezašiel......vraj to nieje život ohrozujúce,ale keby ti niekedy ešte odpadol,v prvom rade ho polož na zem,daj ho na bok a hned skontroluj či nemá zapadnutý jazyk.Prejde to okolo 3 roku .Moju to prešlo v 2,5 r.

ivanakozejova
6. sep 2012

@silvijanka a ja som ho dnes nadhadzovala a obracala dole hlavou a fúkala a tak dalej,takže hned aako sa zajde mám ho položiť na bok a ked nebude mať zapadnutý jazyk tak mám akože čakať ked sa preberie?????Lebo jazyk nemal dnes zapadnutý,ale ja som myslela že sú to jeho posledné hodiny.......prepáč že ťa tak neskoro otravujem

silvijanka
6. sep 2012

takto som postupovala,ked my odpadla,jasné že som najprv konrolovala jazyk,potom či dýcha a či má tep........najlepšie čo môžeš urobiť,neváhaj a chod doktorovi,ten ti najlepšie všetko vysvetlí,aby si nezmätkovala,ale ja som vždy trpla ked mi len začala mrnčať,už som ju radšej brala na ruky a ukludnovala,aby sa nezašla.

nelinka0401
autor
18. sep 2012

@ivanakozejova ahoj.ako si dopadla?bola si niekde?ja som bola s malým aj u neurologa.všetko mal v poriadku.povedal,že to nič nie je.že to má väčšina detí.hlavne,že netreba stresovať-čo sa v takomto prípade určite nedá zvládnuť len tak 😒 mne povedal,že ho nemám natriasať.ak začne plakať,mám ho zobrať na ruky a v klude mu niečo iné ukazovať,odpútať jeho pozornosť od toho prečo plače.tiež nám už nezaberalo fúknutie ani voda...raz mi až odpadol a buchol si hlavičku.ale našťastie všetky výsledky mal ok.

ivanakozejova
18. sep 2012

@nelinka0401 ahojky,hej boli sme hne´d druhý deň u detskej doktorky,ale presne ako ty vravíš,žiadne stresy ani panika,len niekedy sa to nedá aspoň ja mám s tým prblém len sa tak dívať ako mi dieťa modrá a prevracia oči a nedýcha,povedala nám tiež o tom odpútaní pozornosti,ale vraj ked je to už rozbehnuté tak to už neovplyvním jednoducho to vyvrcholí tým že odpadne,tak ho mám dať do polosedu a počkať kým to prejde a potom ked začne znovu dýchať mám to brať akoby sa nič nestalo,ponúknuť mu čaj alebo ho nechať len tak sedieť prípadne ho dať spať ak by chcel. Povedala mi že môžem skúsiť zatlačiť na klúčne kosti pri krku a tak mu vyvolať pocit bolesti aby sa preorientoval na niečo iné. Zrovna včera nám zas modral tak som ho dala hned na zem a snažila mu odputať pozornosť ale vyvracal už oči tak som ešte skúsila fuknuť v lehu a včera zabralo toto,ale to je na mňa až moc veľký adrenalín :-/ ale som rada za každú radu 🙂

nelinka0401
autor
19. sep 2012

@ivanakozejova fúú,tak to máš veru dosť ťažké.ja už pri najmenšom náznaku,že by sa mohol zajsť,beriem malého na ruky a odpútavam pozornosť.takže celý deň ho musím mať stále na očiach.kto to nezažil nevie o čo ide a myslí si,že to sú rozmaznané deti,krotým niečo nedáš a hned sa začnú hádzať o zem.tiež som neni kludná ked sa mu to stane.ved to sa ani nedá.pozerať ako sa nemôže nadýchnuť a modrá ☹

lume
10. jan 2013

@ematko29 Ahoj,my sme na tom podobne. Dcerka sa zachadza skoro od narodenia s mensimi prestavkami stale. Teraz mame obdobie niekolko krat denne a pravidelne ju otacam dolu hlavou. Mame chodit cvicit na rehabilitaciu, ale sestra povedala, ze s nou cvicit nebude, len mi ukaze cviky a mam cvicit doma. U nej pri cviceni sa v priebehu pol hodiny zasla asi 3x.

lume
10. jan 2013

@silvijanka A tebe Tvoj lekar ukazal ako preberat taketo deticky? Lebo nasa pediatricka, ked vidi nasu dceru, tak sa v duchu prezehnava, aby sa jej v ambulancii nezasla. Ked som sa jej opytala, ze co mam robit ak odpadne, tak mi vobec nic neporadila. Tato lekarka ma panicky strach tu nasu dcerku aj zaockovat. Teraz nam odlozila o 2 mesiace ockovanie kvoli tomu.

ematko29
10. jan 2013

@lume ahoj ,moja má už 3apol roka akonečne sme sa zachádzania zbavili 🙂 .ako stane sa ale je to tak zriedka,auž sa sama nádýchne netrvá to tak dlho ako prv ked som ju musela štípnuť alebo kúsnuť do líčka aby sa nadýchla.Takže už chodíme pekne do škôlky a chcem ťa ukludniť,že lekáry mali pravdu,že z toho vyrasie.boli sme aj na kardiologii či nieje so srdcom problém na neurologii achvala bohu všetko ok.ale volakedy to bolo strašné ako sa zachádzala,som mala také stresy ked za den sa mi zašla aj 4až5krát.

lume
10. jan 2013

Nasa dcerka sa zachadza pre hocico, napr. ked ju davam zo sedu do lahu, aby som ju prebalila a ona je v mode, ked lezat nechce a to pred tym ani nemrkne, rovno prestane dychat.

lume
10. jan 2013

@ematko29 Viem, ze z toho vyrastie, ale vidim, ze si mozno tiez pockame do 3 rokov ☹

ematko29
10. jan 2013

@lume tak to je vám pekná lekárka,ked sa to stalo mojej prvykrat ,lekárka ju chytila nejako pod rebrá,ale nechcem kecať už si to ani poriadne nepamätám takže ti neporadím ako to presne robila.ale ja to neviem ja som len štipla alebo kusla do líčka,lebo sa neodporúča fukať velmi do ust ani triasť sa nesmie to by sa mohlo dietatu ublížiť.moja ked sa zašla sfialoveli jej usta zbledla aj oči už prevracala,hrôzostrašný pohlad

ematko29
10. jan 2013

@lume neurolog mi povedal,že dieťatu sa nič pri tom nestane,že ono to tak strašne vyzerá ale ,žiadne dieťa na to nezomrelo

evala777
10. jan 2013

@ematko29 ano stláča sa bránica, takže ju mohla chytiť pod rebrá... 😉

ematko29
10. jan 2013

@evala777 asi tak nejako 🙂

nelinka0401
autor
10. jan 2013

@lume ahoj,kolko má tvaja malá?to čo máš za doktorku?v momente by som ju vymenila,ako môže mať ona z takýchto vecí strach?s kým sa máš potom poradiť ak nie s ňou?? 😠
mne to malý tiež ešte niekedy spraví ale už je to pomenej...aj na neurologii sme boli a mal všeko ok.
dr.mi tam povedal,že ho mám nechať tak,nebrať mu niečo pre čo by sa mohol zajsť.dovoliť mu čo je ešte v norme,teda aby to neačal zneužívať.a hlavne nevysvetlovať,že to nemôžeš alebo nejaké dlhé vety ...aj tak to nepochopí.a ked vidíš,že by sa mohla zájsť-treba udpútať pozornosť na niečo iné,zabudne na to,zaujme ju niečo.aj ja som fúkala do tváričky,nie do úst a ked už ani to nepomohlo,pofrkala som ho vodou,to zabrala.nesmieš ňou triasť a mihať ani bôchať..môžeš jej tým len ublížiť
dúfam,že som ti aspoň trošku pomohla

silvijanka
10. jan 2013

@lume áno len v prvom rade ty nesmieš spanikáriť,lebo dieťa sa ešte viac naľaká.Najprv ho zober na ruky,fúkni mu kľudne do tváre 3-4 krát a ruky mu pri lopatky a narovnaj ho ,tak sa mu roztiahnu plúca....ak to nepomôže,položiť na zem,otočiť na bok a hlavne mu pozri jazyk aby nezapadol......ked ju budeš mať na rukách stále ju oslovuj,ale nesmieš kričať....ja ked som na začiatku panikárila,vždy mi malá odkvicla.

lume
10. jan 2013

@nelinka0401
@ematko29
@silvijanka Mala ma 1 rok. Vidite, mne zase podarena lekarka povedala, ze otocit dolu hlavou a trochu pobuchat. Ide o to, ze niekedy ani fuknutie nezabera a tak ju otocim dolu hlavou a pobucham po chrbatiku. Lekarku zatial ani nemam velmi za koho vymenit, ak ju nechcem mat na opacnom konci Petrzalky. Uvidim neskor. Na kardiologii bolo vsetko OK, aj na neurologii, co sa tohoto zachadzania tyka. Dcerka zatial neodpadla uplne, vzdy nejako naskocila. Napriklad sa zasla pri kupani (to ju kupeme kazdy den a je na to uplna zvyknuta), ked som ju pretacala na brusko a chcela umyt zadocek. To sa rovno zasla bez nejakeho varovania. Takze u nas sa tomu neda celkom predist. Aspon mam s kym o tomto probleme diskutovat Papapa

xlucia
10. jan 2013

@lume komu chodis s malou?

lume
10. jan 2013

@xlucia Myslis pediatra?

xlucia
10. jan 2013

@lume ano

lume
10. jan 2013

@xlucia Mudr. Čákányová, Poliklinika Šustekova. Povodne som chcela inu, ale mimorajonnych pacientov uz neberie. 😒

xlucia
10. jan 2013

@lume aha. myslela som ze chodis na strecniansku

ivicako
10. feb 2013

Som rada, že som našla túto tému....malý ma 1,5 r. a stalo sa mi to dnes...malý neznáša lieky no doktorka mi vždy povie..mama je silnejšia a tak mu to musím dávať nasilu ...no tentoraz sa malý tak rozhneval, že čo to do neho zas tlačím až sa mi zašiel...poviem vám, že taký strach som v živote nezažila a najhoršie je že som nevedela čo robiť..to boli najdlhšie sekundy v mojom živote...zmodrel ..bolo to hrozné...cítila som sa taká bezmocná :( Už to nechcem zažiť....dobre som sa vyrevala....moje deti sú mojím všetkým

nelinka0401
autor
10. feb 2013

@ivicako ahoj..tak to ti verím,mne ked to spravil malý prvý krát,tak som tiež nevedela čo robiť.aj teraz to ešte občas robí,hlavne ked sa buchne...zober ho na ruky a odpútaj jeho pozornosť od toho,niečo iné mu napr.ukáž...u nás to zaberalo ale potom už ani nie.treba mu trošku fúknuť do tváričky a ked ani to nepomôže pofrkať tváričku vodou.u nás už zaberá len táto posledná možnosť ked začne omodrievať

ivicako
10. feb 2013

Tak to si určite zapamätám dokonca života ...

nelinka0401
autor
11. feb 2013

@ivicako to my všetky..nie je to nič príjemné,nikto nechce strážiť deti lebo sa boja,čo ak sa zajde??už to zvládame oveľa lepšie,dúfam,že to aj u vás čoskoro prejde

fatia
17. feb 2013

Ahojte. Moja mala sa zachadzala nie často, väčšinou ked sa zlakla alebo ked ju niečo bolelo, ockovanie atd. Neprikladala som tomu význam, az dnes, ked sa dlho nevedela nadychnut a začala modrat. Nevedela som čo robiť, nejak som ňou triasla, tak sa nadychla. Potom som sa rozplakala, ale doteraz sa z toho neviem spamatat((( dúfam, že sa to uz nestane. Normálne sa bojim, ked sa rozplace. Asi budem robit všetko preto, aby neplakala. Ale to asi dlho nevydrzi.

nelinka0401
autor
18. feb 2013

@fatia skús ju sledovať ked začne plakať a hned ju od toho odpútať niečom iným...nikdy s nou netras....ja som bola s tým u neurologa a ten mi dal pár rád,no nie vždy to zaberie..ked sa nebude môcť nadýchnuť,fúkni jej jemne do tváričky alebo oprskaj troškou vody...