Zajakávanie dvojročného syna

lolita555
14. jan 2017

ahojte, chcem sa vas spytat moj dva a pol rocny syn uz pekne rozprava je velmi sikovny od roka a pol uz tvori slova aj vety. a teraz je to uz ale tri dni co sa mi zacal zajakavat. robi mu problem vyslovit pre dve pismenka a hlavne do. zacne dodododo mesta napr. chuda sam je z toho taky ked sa nevie vymotkat vidim ako ho to trapi zasekne sa a uz normalne hlada ine slovo ako to povedat. ja som z toho hotova neviem co mam robit, znama detska psychologicka mi poradila aby som sa tvarila ze sa nic nedeje a ze by to malo prejst. mate s tym niektora prosim skusenost, co mam robit ci cakat nastivit logopeda, dakujem za prispevky

lolita555
autor
14. jan 2017

este to som zabudla ze neviem o nicom co by mu to mohlo sposobit myslim stres alebo lak z niecoho, raz som na neho skrikla ked vycinal pri nocnom zaspavani, a teraz uz myslim na vselico ci mu aj to nemohlo sposobit .....

petka3012
14. jan 2017

ja som mala problem s dcerkou presne ten isty, bud opakovala prvu slabiku alebo cele slovo povedala aj 3 krat zasebou, proste zacinala koktat, ale upravilo sa to, treba presne toto urobit, tvarit sa ze sa nic nedeje, popripade mu povedat, aby rozpraval kludne, uistit ze ho pocuvas, skor mysli ako to povie, moze to byt tym, ale samozrejme aj nejakym stresom, alebo sa mohol zlaknut...ale pokial sa to upravi, tak netreba riesit, len ho max. upozornit ze ho pocuvate a ze nech rozprava pomalsie, urcite netreba dokoncit slovo za neho alebo mu odpovedat skor nez on dokonci vetu, ked vies co ti chce povedat. treba ho nechat rozpravat, nepomahat mu tym, ze povies slovo nemiesto neho

katarinamarkova
14. jan 2017

@ lolita555
robí to stále? alebo len vo chvíľach ked chce povedať veľa vecí naraz?

lolita555
autor
14. jan 2017

@katarinamarkova stale nie niekedy povie presne to iste pekne inokedy zajaka.

katarinamarkova
14. jan 2017

@ lolita555
ak sa ti to moc nezdá a je to časté, silené, tak samozrejme rieš to s odborníkom.
ale:
v tomto veku savo naberá tisíce slov a hlavou mu začína letieť tisíce myšlienok - stáva sa, že myšlienka jednoducho predbehne jazyk a ono sa to potom takto zasekne 🙂
skús mu vždy len povedať: pomalinky mi to povedz, máš čas, počúvam 🙂

lolita555
autor
14. jan 2017

@katarinamarkova dakujem dufam ze sa to upravi ak nie urcite nastivime odbornika🙂

blevka
14. jan 2017

Niečím podobným sme si prešli, trvalo to cca šesť týždňov...O pol roka sa to zopakovalo, ale tiež to rýchlo odznelo. Ja som si to vyhodnotila tak, že to spôsobila snaha tvoriť komplikované vety a rozprávať príliš " dospelacky" . Ako ti píšu baby, tvar sa že sa nič nedeje...Nechaj ho vždy dokončiť vetu....Je veľká šanca, že sa to upraví samé, daj tomu napr. dva mesiace a keď to bude trvať zajdi logopedicke.

pribinak
14. jan 2017

Vela deti to v tomto v tomto veku robi, myslia rychlo a nestíhajú rozpravat. Snaziasa toho vela povedat a uz myslia na dalsie a potom sa zajakávaju
Vacsina z toho vyrastie, treba byt v klude, dieta neopravovat z, rozoravat pomaly a zreteľne

kvetinka64
29. jan 2017

Ahojte maminy, mam ten isty problem ako vy. Moj trojrocny syn sa mi od decembra zajakava. Som uz z toho nestastna. Niekedy je to dobre, potom zas pridu dni kedy mi nevie povedat jedno suvisle slovo. Za cele toto obdobie sledujem, ze aj ked mi chce nieco povedat a nejde mu to, tak radsej to ukonci slovickom NIC. Alebo veci ktore vedel pomenovat, si zamenil a zjednodusil slovami (TENTO,TOTO,TUTO,TATO). Citame snim, spievame, rozpravame, vytlieskavame. Vobec ho neopravujem a nenapominam. Ale on sam si to uvedomuje. Za posledne dva dni mame horsie obdobie ked sa zajakava casto a vsimla som si, ze ak chce povedat nejake slovo a nejde mu to tak az prizmuri ocka. Stretli ste sa aj vy stakym niecim, lebo poviem pravdu uz som z toho nestastna, ked vidim ako sa mi komunikativne dieta meni na dieta ktore ma problem rozpravat ☹((((

melisa123
23. aug 2018

@kvetinka64 mame tiež podobne príznaky, zlepšilo sa to alebo riešite s nejakým odborníkom?

sosovica
23. aug 2018

Žienky ja mam 28 rokov a zajakavan sa doteraz áno je pravda ze nie uz tak ako keď som bola malá ale star sa zajakavan. Najdôležitejšie je aby sa nemyslelo nato co chce povedať proste hovoriť hotovo.... Bud to dané dieťa prejde alebo nie.. Mne robili cť na jogu na logopédiu všetko a nič mi nepomohlo.... Spievala som to bolo zo oslobodzujuce lebo tam sa mi to nedialo. Držím palce vašim detičkami nech vás to prejde

kvetinka64
23. aug 2018

@melisa123 riesime to s odbornikmi. Chodime do logo centra kde sa mu venuju. Za rok sa to velmi zlepsilo, hovori plynule, ale sem tam to este pocut.

melisa123
23. aug 2018

@kvetinka64 zistilo sa z čoho to ma? Dúfam ze nám sa to nezhorší a odoznie samo. Teraz nastupuje do škôlky a viem ze ked je v strese je tažké pre ňu sa vyjadrit. A tiež pred cudzími ľudmi je to horšie. Dakujem za info 😊