Zapálené hnisavé ďasienka u ročného dieťatka

19mejko
21. mar 2023

Ahojte, vedel by mi prosím niekto poradiť niečo veľmi účinné a rýchle ošetrenie na hnisavé ďasienka vyše ročného dieťatka. Začalo to teplotami a horúčkami, mysleli sme si ,že je to z posledného očkovania ktoré bolo dva dni predtým, potom sme si všimli nieco biele tak ze idú prvé stoličky, ale situácia sa zhoršila keď sme našli malej na pere afty a hneď nato dasna tak opuchnute a hnisavé ze mame veľký strach. Samozrejmé boli sme 2x pri pediatricke , 1x na pohotovosti .Odporucali piť repik, potret tantumom verde a nejaku ruzovu vodicku na ošetrenie. Dieťatko to moc boli a nechce poriadne ani piť anijest. Doktorky to zlahcuju ze len vyrozka. Ale keď vidím ten hnis na vankusi a to ako trpí, nevie niekto o dakomu spreji alebo niečom účinnom. Keď malej davam vatové tyčinky s vodickaminna ošetrenie veľmi ju to boli až jej to krváca. A mne krvaca srdce. Ma niekto podobnú skúsenosť a dobru radu prosim

maryetta
21. mar 2023

Ako zo zuba ide ten hnis ci ako?

hygienka
21. mar 2023

@19mejko pravdepodobne aftozna stomatitida. Laicky slintavka. Tiež sme si tým minulý týždeň prešli. Dieťa jesť nemusí, hlavne musí piť. Náš mal aj teploty cez 39. Dávaj tento sprej čo na foto, je tam aj zložka proti bolesti, tantum verde ju nemá. Vitamíny B komplex a C, nurofen od bolesti.

hygienka
21. mar 2023

@19mejko vôbec jej to nepotieraj lebo ju to boli a dráždiš sliznice a tým je to ešte horšie. Prečítaj si príspevok od tejto dr. Tu máš link
https://www.instagram.com/p/CgbadckqvTA/?igshid...

katarinka89
21. mar 2023

@19mejko my sme to mali tiez- bolo to hrozne, ja už som bola zufala- trvalo to cca 2 týždne, nič nechcela jest, krvácanie to strašne a ja som používala tu fialovú vodičku z lekarni, rôzne geliky, repik, antivirotika a moja to mala o to horšie, že ešte aj kútiky na oboch stranách mala aftove vo veľkosti 50centovky.....až mi je zle keď nato spomínam.drzte sa

19mejko
autor
21. mar 2023

@hygienka ďakujem pekne a vám to za koľko zmizlo, resp. Pomohol tento sprej? Vcom si videla výsledky?

19mejko
autor
21. mar 2023

@maryetta napríklad horné dasno zúbok a hneď pod ním opuchnute dasno a na ňom biely vánok s hnisom, takto to ma po celom dasienku

19mejko
autor
21. mar 2023

@hygienka ďakujem pekne

rk123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
19mejko
autor
21. mar 2023

@rk123 neviem akú chorobu myslíš, naša pokiaľ viem má celé ústa zapálené, najhoršie sú tie hnisavé dasna , dáky ten aftik na vnutornej pere a vyrážka od vonkajsou perou, stále slinta a hnis smrdí a vyteká jej vonku keď spinka

19mejko
autor
21. mar 2023

@katarinka89 mne je tiež už hrozne z toho, je to riadne zúfalstvo 😔

maryetta
21. mar 2023

To moze byt aj afta? Alebo uz samotny zub? Mojmu synovi tak isiel zub ze jemu akoby roztrhlo dasno. Uplne do ziveho masa ☹.

katarinka89
21. mar 2023

@19mejko neboj bude to lepšie, len ju nalieva vodou a pokiaľ pije tak aj mliekom.moja bola vtedy 2 týždne len na vode a mlieku, nič iné nechcela a keď už aj mohla jest, bála sa niečo do úst strcit- tak bola zdeptana z toho. Aj my sme mali opuchnuté ďasná, červené s bielym povlakom, krvavé, doslova krv vyplývalo akoby mala zuby vybite- fakt hrôza. Ale stále som jej to natierala- síce plakala, ale inak to nešlo. Nurofen jej daj od bolesti a ešte som si spomenula na panthnenol tabletku- tu som rozdrtila a zmiešaná s kvapkou vody a posielala aj 5x za deň.

hygienka
21. mar 2023

@katarinka89 čo ja viem asi 4 dni. Ale on to nemal nejako veľké. Len musí veľa piť, ja som ho nalievala mliekom, 3x na deň vypil plnú fľašu 300ml. A dávala som vitamíny.
Keďže mal tak dlho teploty tak dr dala už aj ATB, keďže sa to aj infikovalo zrejme baktériami.
Ale trápia sa tie detičky veru 🙈

rk123
21. mar 2023
hygienka
21. mar 2023

@rk123 nie, nemusiuto byť toto. Nás mal herpeticku stomatitidu.

kubkovamama
21. mar 2023

@19mejko ono to prejde,to čo používaš je dobre,len nie to vyslovene potierat-triet vatovymi tyčinkami apod,to čo zaschne a zatvrdne, tá hojaca sa krusta,v podstate ju tým dáš dole.Treba pridať niečo silné na imunitu, probiotiká, lyzin

19mejko
autor
21. mar 2023

@katarinka89 ďakujem, za super rady , budem ju aspoň mlieckom nalievat, vodu veľmi málo pije a stym potieranim neviem ci to není chyba keď sa to hojí, viac ludi píše ze by sa to nemalo dráždiť, lebo keď je krv , tak je to asi ešte horšie a ešte keď sa to hojí nemalo by sa tam asi rýpať, skúsim sprej a len gelikom potret

19mejko
autor
21. mar 2023

@hygienka ďakujem budem takto skúšať aj ja

19mejko
autor
21. mar 2023

@kubkovamama ďakujem, tiež mi to príde divne potierat , vymyslím iné spôsoby diky

jumama
21. mar 2023

Nasa to mala tiez, bolo to strasne. V podstate len ak mala v sebe sirup proti teplote, zabral jej trosku na bolest a vtedy sa napila. Velmi vtedy aj schudla.
Co sa radi dospelakom: B-komplex a Riboflavin.

Pre deticky teda mohlo by fungovat:
B-komplex v kvapkach - je to vcelku chutne, aj dieta to zje, tabletky nasu napinali - spytat sa pripadne lekara, alebo v lekarni, ci to moze aj take malicke. Nasa mavala aj v skolke aj v skole casto afty, aj ked uz nie tak zle ako vtedy a davali sme tieto kvapky.

Existuju probiotika do ust: BIOGAIA ProDentis Mozno rozdrvit a dat s niecim zapit. Znova sa spytat, ci to moze aj take malicke, tie klacsicke biogaia probiotika mozu aj deti, tak asi aj tieto ustne...

Ja ked mavam afty, pomoze mi cucoriedkovy kompot, to som tu na koniku citala. Ze pozuvat a v ustach co najdlhsie podrzat tie cucoriedky, ze to pomaha, a zabralo mi to, ukludnilo. Tak aj to mozno skusit dat.

19mejko
autor
23. mar 2023

@katarinka89 prosím ťa chcem sa ta ešte spýtať lebo sme už natom rovnako ako ste boli vy natom sama krv a hnis, že moja už len na mlieku už ani nepije a bojím sa , či jej to mlieko stačí , ak bude len na mlieku je to ok? Alebo ako si do svojho dieťatka vodu dostala? Mne piť nechce ani cez slamkovu fľašu , minule ledva cez pár luziciek, teraz už ani to

katarinka89
23. mar 2023

@19mejko neviem či tvoja pije klasické ,,chladničkou mlieko,, alebo sušené....ja som mala susene od narodenia do pol roka po mladšej dcére, sú tam všetky živiny tak som jej dávala to. Keď na tom babo vydrží a rastie- tak som nevidela problém. Vypila mi za deň možno 4x po 150- 180 ml.bola som rada aj tomu + po troške vodu z detskej fľašky. Nič iné do úst nedala tie 2 týždne a ten 3ti týždeň keď už to mala ,,krásne,, tak stále nechcela nic, ani jogurt, ovocie, proste nič tak som jej nasilu strčila lyžičku, aby ss osmelila...to osvetlenie trvalo tri dni a potom zacala jest všetko aj zameškané.

katarinka89
23. mar 2023

@19mejko vravím, to krvácanie trvalo tie 2 týždne sústavne a potom keď jej afty zmizli mala ešte ďasná spuchnute a krvácaní jej. Úplne jej prestali krvácať na 4ty týždeň.

katarinka89
23. mar 2023

@19mejko nasilu jej strkaj tu fľašu do pusy, ale opatrne lebo ju to aj boli aj sa bojí. Musíš jej len stále dávať piť. Keď nemá horúčky tak nemá až taky hrozný úbytok na vode, neboj bude dobré....kolky deň to trvá ta choroba u vás?

katarinka89
23. mar 2023

@19mejko ja som posielala vatovou tyčinku do uší, nechaj ju poriadne nabobtnat cca 5 minút v tom roztoku a potom potrieb. Sprejom jej to nevydezinfikujes všade. Moja to mala na jazyku, ďasná, Lico a oba kútiky úst. Zvyčajne si takéto veci fotím ale poviem ti úprimne, že slzy mi tiekli keď som ju videla ako plače a nedalo mi ju aj fotiť. Chcela som na ten pohľad rýchlo zabudnúť.

katarinka89
23. mar 2023

@kubkovamama moja nemala žiadne uschnute chlastu v ustach- neviem či je to dokonca možné aby niečo v puse úschovňa keď sú tam sliny.

19mejko
autor
23. mar 2023

@katarinka89 dakujem velmi pekne za informácie, moja pije mliečko sušené nutrilon k jej veku ráno a pred spinkanim a teraz jej ho dávam o dosť častejšie. Vodu jej idem dávať striekačkou dnes som skúsila samozrejme boj ale musím lebo inak mi nič nevypije.u nás to trvá týždeň aj jeden deň, začalo to horúčkami a v sobotu sme si všimli tie afty na pere a potom hneď šli aj hnisi na dasnach, občas vyletí ešte aj horúčka a vidím ze je taka malátna stále unavena, priznám sa ze jej to ani necistim, striekam orofarom, kde tu dám nurofen od horúčky a od bolesti, ona to ma také strašné tie dasna krvavé a hnisavé nenormálny puch, som z toho vydesena nechcem jej ubližovať, bolo tu aj dosť názorov necistit vatovymi tycinkami lebo sa to potom nezahoji keď sa tam bude stále špárať, asi sa ešte doktorky nato spýtam lebo stým niesom ztotožnena jej stále špárať do tých otvotenych rán. Robila som to na začiatku a nezvládala som to moc psychicky jej takto ubližovať. Musí sa to dáko zahojit aj inými spôsobmi

19mejko
autor
23. mar 2023

@katarinka89 moja ma na tvaricke len dve vyrazky inak všetko vo vnútri celý ten zápal vidno na celych dasnach no najhoršie je to na horných a mam pocit ze sa jej to rozširuje do strán, strašne to je hrozné.

katarinka89
23. mar 2023

@19mejko urob ako myslíš, jasne, ktorá mama by vedome ubližovať svojmu dieťaťu. Moja mala problém otvoriť ústa, musela som jej to dezinfikovat hoci ju to bolelo. Inak by sa jej to tam mnozilo. To krvácanie neovplyvní, moja keď píla mlieko aj vtedy jej to krvácaní keď sála. Čiže je to jedno lebo krvácať jej to bude. A ten puch - no to sú tie baktérie. Dala som jej aj isoprinosin, atb brala cca týždeň a potom dr kázal vysadiť- nepomáhalo jej to, skôr opak

19mejko
autor
23. mar 2023

@katarinka89 ďakujem ti, dnes večer poklopat už to bolo omnoho lepšie, vymyslela som ako do nej dostať čo najviac vody a papala mi aj chlebik aj dasna už vyzerajú o dosť lepšie , až 3 stoličky jej nové vyšli , myslím ze aj sprej pomohol , ak by boh dal za pár dní by mohla byt fit, tak som zvedavá