Zápcha a vedomé zadržiavanie stolice u 9 mesačného dieťaťa

katkara
27. mar 2017

Zdravím žienky, potrebujem pomoc... Mám 9 mesačnú dcérku, ktorá má problémy so zápchou a tento týždeň cez víkend som nadobudla pocit, že stolicu vedome zadržiava. Keď začne tlačiť zaborí hlávku do zeme, nohy napne ako struny a nič... Keď ju to prejde spokojne sa hrá ďalej. Doteraz nemala s kakaním žiadne problémy, prvýkrát sa to stalo v januáry, to mala 7m, nekakala viac ako týždeň, tak sme šli k doktorke, tá jej dala duphalac, espumisan a probiotiká, vtedy po 3 dni to začalo vychádzať a po 5 dni už normálne kakala, no teraz sa to zopakovalo znova, duphalac berieme už 5 deň a zatiaľ nič, dnes som pridala aj tie probiotiká a espumisan...
Nemali ste niektorá podobný problém? Neviete mi poradiť čo robiť, čomu sa vyhnúť alebo hocičo čo by pomohlo? Už som zúfalá😢

kasokri
27. mar 2017

ahoj. asi by som skusila nieco prirodne , co ju prezenie. napr - tepla voda, pomarancovy a ananasovy dzus dokopy atd. Musis nato prist sama. A kakanie zadrziava asi preto,lebo mala uz raz tvrdu stolicu a bolelo ju to a teraz sa toho boji. ale ked to bude zadrziavat stolica stvrdne a bude ju to fakt boliet.

janci05
27. mar 2017

Ja by som možno doplnila ešte sušené slivky, ktoré sú dobré preháňadlo. Uvariť ich a dať vypiť odvar z nich. Možno zaberá aj ten pomarančový a ananasový džús, ale je to také exotické ovocie, tak neviem či by som ho ja dala 9 mesačnému dieťaťu. Ale ty samozrejme môžeš vyskúšať čo chceš. Tá teplá voda môže tiež fungovať.

danieela
27. mar 2017

Lyzicu ovsenych vlociek zaliat v salke vody vriacou vodou - precedit - a z tej vody urobit caj alebo um. mlieko.
Doporucene lekarkou 👍
Nikdy sme Espumisany a pod. nepouzili.

etela_1
27. mar 2017

Tak to je ako u mojej dcérky 3rocnej, a čím viac to bude robiť tým to bude horšie, my sme až zvracali tak tlačila dokonca už aj krvicka a vtedy som si povedala dosť a toto všetko nám pomáha:
Úprava stravy a to aj za cenu nesmiernych obetí a rôznych hračiek či rozprávok počas jedenia teda jednoducho aj keď nechce vždy ju nenápadne donútiť polievky, acidko jogurt denne 2, jogurtove probio mliecka, kopu ovocia hrozno, slivky a hrušky, zemiakovú kašu vždy s trochou masla, vela tekutín, vo vani sa hráme a pri hre zo sprchy pije teplú vodu teda trochu, inak by mu ju nevypila ,denne biogaiu probiotiká a v nutnom prípade glycerínovu čipku pre malé detičky, no vďaka tej strave je to ozaj lepšie. Ďalej pri nočníku mám samé knihy rozpravkove a čítame počas kakania, za hovienko ju chválime a tešíme sa výrazne, hovoríme, že sme šikovný, motivujeme. ..........Hlavne nič s hnevom, pekne diplomaticky a s úplatkami 😀😀 síce nespapame príkladne za stolom, ale keďže musí papať aj čo nechce tak pri rozprávke či hračke spapka. A pomáha to. Držím palce.

almasiova
27. mar 2017

Bude treba odsledovat co vsetko malinka spapa. Jednym znamym pomohla srvatka,aby sa dietatko vedelo vykakat. Skuste jej davat probiotika alebo jogurty a hlavne vyvazenu stravu a menej sladke ak sa da. Pripadne konzultovat s detskou lekarkou, gastro lekarkou.
Ked som bola s dcerou v nemocnici spoznala som tam jedno dvojrocne krasne dievcatko ktore s opakovane nevedelo vykakat. Nakoniec jej robili kolonoskopiu ( v narkoze) aby zistili dovod. Az hruza na to pomysliet.

9lenka
27. mar 2017

Skus davat probiotika ale dlhodobejsie a uprava stravy tiez urcite pomoze.Nasej malej vadila uvarena mrkva a aj zemiaky a pomahala slivkova stava (hipp) alebo slivkove vyzivy a zaberalo aj dat ju kakat na nocnik.Po kazdom papani som ju tam posadila a naucila sa kakat tam.Asi jej to tam islo lahsie.Dufam,ze pomoze 😉

katkara
autor
27. mar 2017

Dakujem za rady,poskusame...
My nic sladke nepapame,mame len 9 mesiacov,takze iba ovocie a zeleninka,teraz sme zacali s chrumkami.jogurt este nemala dr odporucala neskor zaradit kedze som aj ja aj starsia dcerka alergik. Dzus tiez velmi este nexcem,som rada,ze mi konecne vypije cajik alebo vodu...

almasiova
27. mar 2017

Tak sory. Pozabudla som sa ze ma 9 mesiacov. Moje deti uz papali vsetko. Ale kazdy je iny a ak je aj alergia tak jasne ze opatrne. Drzim prsty nech sa vam dari a nech ste hlavne zdravi

alby2014
27. mar 2017

@katkara skus slivkovy dzus z DM a zried s vodou povedzme v pomere 1:10, ked som zacala s prikrmom, maly mal tuhsiu stolicu azapekalo ho a toto dost pomahalo, nech to kludne pije z flasky aj cely den.

inull5
27. mar 2017

@katkara zápcha u novorodencov a dojčiat je väčšinou organického pôvodu,je veľmi nepravdepodobné že tvoje dieťatko vo veku 9 mesiacov vedome zadrziava stolicu,pretože "uvedomele" vyprázdňovanie nastáva v priemere cca vo veku 24-28 mesiacov(u niektorých deti aj skôr).určite však nie vo veku 9 mesiacov.u deti vo veku 2 roky a vyššie ide väčšinou o zápchu funkčného charakteru,to okrem iného zahŕňa a psychologické príčiny.

tajka1986
27. mar 2017

@katkara ja by som skusila dat kivi. Ja viem ze citrusy az od 1roka a bla bla...ale nam kivi neskutocne pomaha doteraz. A tiez susene slivky alebo slivk.napoj z DM od Hipp. Skus za pokus nic nedas 🙂

katkara
autor
28. mar 2017

@inull5 och super,tak aspon nejaká dobrá sprava... Dakujem🙂 takže už iba nejako docieliť aby sa to spustilo samé...

katkara
autor
28. mar 2017

@danieela a tie vločky iba preliať alebo ich nechať nejaku dobu namočené a tak precedit?

katkara
autor
28. mar 2017

@janci05 a z tých sliviek dať len tu vodu alebo môžem do nejakého problému pomixovat aj tie?

katkara
autor
28. mar 2017

@almasiova toje v poriadku😉 my sme v tomto trošku pozadu lebo zo začiatku nám vsetko odmietala,a potom len veľmi pomaličky začínala,na všetko nové potrebuje čas,kým si na to zvykne... Ona dlho nexcela ani cajik alebo vodičku,tak kto vie či to aj tým nezačalo,že už zjedla toho dosť a voda žiadna alebo len minimálne.. Ale zasa je este kojena,tak kto vie... Ideme poskusat všetky rady a hádam niečo z toho zaberie lebo už som naozaj zufala😒

mily7
28. mar 2017

@katkara moze ju zapakat zelenina. Moja mala zapchu od zaciatku prikrmov.mam pocit ze aj chrumky ju zapekali.vyhod. zeleninu s vela vody. Nie huste.a super co moze je vyvar. Mastny slepaci ataaak ju presustrovalo.a to sme mali ze tyzden nekakala. Po case viem ze malo pila a nesmela huste jedlo zeleninove. Takze vela tekutin,vyvar aj kazdy den a tak zelenin.prikrm.

mily7
28. mar 2017

@katkara az teraz citam zvysok.moja tiez kojena ale akonahle maju prikrmy musia pit. A hlavne ak prikrm nie je riedky ale proste uz hustejsie zlozenie alebo kusky. Ano tam je pes zakopany. Malo vody. Lej do nej. Myslim v dobrom. Lepsie prist na to skor ako trapit sa este par mesiacov. My sme asi rok trpeli. Peklo. Vlocky namacat,rozmocit,slivky rozmocit,mozes mixnut a tak nechat zjest. Ziadne suchariny ja to volam. Hlavne nie u deti co malo piju.

katkara
autor
28. mar 2017

@mily7 myslíš,že to môže byť zelenina?lebo ona papala zeleninku od novembra a prvýkrat ju zapieklo až v januári ako začali ísť zúbky a rozhodla sa ovocia... Zeleninku papa takú kasovitu,dávam dosť vody... Ale ten vyvar idem skúsiť,dakujem😉

katkara
autor
28. mar 2017

Rozjedla som xcela napisat😀

janci05
28. mar 2017

@katkara Kľudne môžeš pomixovať aj tie slivky. Aj tie môže potom dcéra zjesť ako presnedávku, ak jej to nejako dochutíš. Môžeš zmiešať s jabkom, alebo hruškou. Aj tá je dobrá na zápchu.

mily7
28. mar 2017

@katkara moze byt ze niektory druh zeleniny jej robi zle. A su pripady kedy aj pri zubkoch boli zapchy. Ano zapchy opak hnacky. Ale podla mna viac tekutin a upravit stravu a bude dobre. Ak to robia zubky tak vtedy davat viac sliviek,vlociek, ovocia,tekvicu a vody. Nie zapekacie potraviny.

mily7
28. mar 2017

A este som davala lanovy olej dve lyzicky denne. Tiez som myslela ze mavala zapchu pri zubkoch. Malo takych tem,vacsinou su to hnacky. Ale aj sestrina mala mala velmi tvrdu stolicu pri zuboch a to pila dost.

katkara
autor
28. mar 2017

@mily7 mne aj svokor vravel,ze muz mal zapchy pri zubkoch,no ked som to spomenula doktorke,ta dobre,ze ma tam nevysmiala... ale suvis to mat moze bo oba razy co ju zapieklo na viac ako tyzden jej isli zubky... dnes som do nej napchala aj jogurt so slivkami,vyvar,pijeme slivkovu stavu,ale velmi nam nebere tak asi vymenim za vodu nech popije viac a na sporaku cakaju uvarene hrusky ta hadam uz konecne povoli... vraj je dobry aj koprovy olej,myslis,ze moze aj takyto krpec?

katarina644
28. mar 2017

ahoj, sest rokov a pat mesiacov som sa takto trapila so synom. u nas aj tri tyzdne nekakal, ale tak on je po tazkej operacii. uz tri tyzdne kaka kazdy den bez problemov. ja tomu hovorim, treba vydrzat. lebo ci sme zmenili stravu alebo nie, stale to bolo ze nekakal. a narozculovali sme sa teda pozehnane. treba vydrzat. nikdy nam duphalac nepomohol ani probiotika. takze neviem poradit, len vydrzat.

mily7
28. mar 2017

@katkara tak to mozu byt zubky. Ano niektori mudrlanti ta vysmeju lebo deti maju hnacky. Ale mavaju aj zapchy. A jedna mama si pozna svoje dieta. Koprovy neviem radsej nie. Vygugli. Niektore moc aromaticke alebo proste nesmu. Lanovy je super na zapchu. Ak nemas ini aj olivovy mozes. Davaj skor rano na lacno do striekacky vypit zapit teplou vodickou a bude kakat. Potom cez den tekutiny aj voda je supet len nrch pije. A tak zvysok

inull5
28. mar 2017

@katkara skus jej dať tekvicu,cukinu a pod.do iných prikrmov môžeš skúsiť pridať vlákninu v prášku.dostať to v lekárni,nemá to nijakú chuť,nijako to nie je cítiť.jednoducho urob príkrm ako inokedy,daj doňho kvapku kvalitného olivového oleja lisovaného za studena mechanickým spôsobom a pridaj tu vlákninu v prášku a zamiešaj.také dieťa ti slivkovu sťavu,slivky a podobne experimenty nemusí prijímať.

anabeth
28. mar 2017

tú vlákninu v prášku by mala odsúhlasiť lekárka, - vláknina naberá do seba aj výživné látky, preto napr, deti nemajú mať 100% celozrnnú stravu
ja tiež myslím, že jej dávaj veľa piť hlavne vodu... ak jej robíš detský čaj- prečítaj si aké obsahuje bylinky, tiež môžu spôsobiť zapekanie- skontroluj na googl
určite zapeká banán a varená mrkva- patria do protihnačkovej diety
chrumky jej aké dávaš? chlieb, pečivo, kaše- zatiaľ vôbec?
@katkara

katkara
autor
28. mar 2017

@anabeth sak lekarenskym veciam by som sa xcela vyhnut,staci,ze musime ten duphalac... chrumky ma pohankove,moze s tym byt problem?chlieb a pecivo dostava minimalne od kedy si zacala odhryzavat mega kusy sa bojim a tak ked ranajkujem ja,tak jej len take stipocky davam,mozno dokopy ani nie pol cm rozka... a kase tiez nepapa,sme kupili od toppferu daku viaczrnu,ze od nej nezvykne zapekat,ale este sme sa nedostali kjej skusaniu...

katkara
autor
28. mar 2017

Zienky,dobra sprava,dnes sme sa vykakali😍 neviem co zabralo,lebo dnes bol experimentalny den,ale hlavne je,ze zabralo😉
Pili sme stavu z tych uvarenych sliviek,jogurt v kt.sme rozmixovali slivky,obed sme zacinali s mastnejsim kuracim vyvarom a pred olovrantom odisiel stuplik,pak varena hruska a pred vecerom dalsia nakladacka😂 a samozrejme som ju dala na nocnik bo sa pucila a nic a na nocniku jej to dako lahsie islo😝
Takze este raz dakujem vsetkym za rady😘
Ps:vlocky ostavaju v zalohe

mily7
28. mar 2017

@katkara supis. V case zubkov vymen chrumky za nieco ine. Aj tie mozu zapekat. Drzte sa zatial. Bodaj by bola pravidelna stolica bez problemov.