Zaručený recept na zníženie teploty u dieťaťa

junior
19. feb 2007

Ahojte.
Maly (6 meiacov) ma uz 2 dni horučku nad 38 a nepomaha ani panadol cipok do zadocku, antibiotika berie len od dnes. Robila som mu zabaly, ale za chvilu mal teplotu nazad. Jest mu chuti, nechce pit. Je taky apaticky, uboleny.A teraz zaspal. Neviete nejaky zaruceny recept. Doktorka povedala, ze cipky a zabaly by mali zabrat. ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

yesno22
19. feb 2007

Základným postupom pri teplote je dodávka veľkého množstva tekutín - zavodňovanie. Pre dieťa je ideálny slabý čaj, skôr chladnejší, osladený podľa chuti. Nenúťte dieťa s horúčkou jesť tuhé jedlá – skôr riedka, sladšia, nemastná strava, alebo nič.

Ak teplota stúpa, dieťa má triašku, studené premodralé rúčky a nohy, dajte mu dosť piť. Podajte liek na zníženie teploty a nechajte ho, aby sa skrylo pod prikrývkou. V tomto stave je zábal, či ochladzovanie tela vyslovene nevhodné!

Ak sa teplota ustáli, dieťa zostane rozpálené, s dobrým prekrvením kože, treba ho ochladzovať. Použijeme celkovú sprchu chladno-vlažnou vodou, alebo zábal. Zábal má byť na celé telo – namočená plachta do odstátej vody, prežmýknutá, aby z nej netieklo a prekrytá len suchým uterákom – nikdy nie pod perinu! Dieťa sa môže prehriať – účel je ochladiť.

Z liekov na zníženie teploty u detí sú na prvom mieste prípravky s paracetamolom vo forme sirupov, tabliet aj čípkov. Tento liek tíši aj prípadnú bolesť spojenú s chorobou – napr. pri zápale stredného ucha. Alebo prípravky ibuprofénu, ktoré okrem znižovania teploty majú aj protizápalový účinok.

marty78
19. feb 2007

Prvoradý je dostatočný príjem tekutín, keď dieťa nie je dostatočne hydratované, nezrazíš teplotu. Viem, že sa to ľahko hovorí, keď ti nechce piť, ale treba opakovane ponúkať, nejlepšie MM, ak ešte kojiš.

dai
19. feb 2007

ahoj junior,
neviem ci ti to pomoze...
som v 6-tom mesiaci tehotna a podobne teploty som mala minuly tyzden - lekar mi povedal - osetrovat ako male babatko ...
- jediny liek na znizenie teploty paralen, nad 39 zabaly...
2 dni mi nepomahalo nic a bola som uz zufala, ked som si predstavovala co robim babu ( to som mala druhy den teploty okolo 38,8 ) - chodila som pod sprchu - ale ako hovoris ty, teplota padla na nejaku hodinku a potom som ju mala znovu...
- ked som bola na tom uz dost zle, tak mi brat poradil si davat zabaly, ale len male - davala som si ich asi hodinu vkuse - neustale som menila len kapesnik namoceny v ladovej vode a prikladala som si ho na prsia a brusko - nikde inde... po tej hodine mi teplota po dvoch dnoch klesla pod 38 stupnov a nasledne som konecne aj spala asi 3 hodiny vkuse - rano som uz mala len nejakych 37,6 a postupne padla uplne.
- viem ze bude asi rozdiel liecit zabalmi hodinu v kuse male babatko, ale skus to - urcite je to najzdravsi a najneskodnejsi sposob liecby...
- no a dolezite - velmi dolezite su tekutiny - skus ho prinutit pit - musi ☹

yesno22
19. feb 2007

ahoj junior 🙂
...zaklad su tekutiny, aj ked nechce, nejako ho prinut aby pil a to co najviac....
...ak mas len panadol cipky, bolo by dobre kupit si nieco s ibuprofenom(najlepsie sirup) a striedat kazdych 6hod....
drzim palce a zelam skore uzdravenie

emjee
19. feb 2007

junior zaruceny recept od cat: na vysokú teplotu dieťaťa - nastrúhajte zemiak a dajte na nohy zospodu, zaviažte a to teplotu stiahne. Overené

dalsie super recepty z domacej lekarnicky najdes tu https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

paska
19. feb 2007

ja davam malej obklady na ruky a nohy. vo vlažnej vode, vyžmýkala dala som jej len nohavičky a zakrýla ju osuškou. zatial zabralo vždy 😉

marty78
19. feb 2007

Ibuprofen sa odporúťa len pri hmotnosti nad 7kg. Ak malý ešte nemá 7kg, tak by som nedávala.

magg
19. feb 2007

Skusala si oscilocossinum? Ja to sice nemam odskusane na babatku, len na sebe v tehotenstve, je to homeopatikum a varj je davkovanie rovnake od novorodeniatka az po dospelych. Ale asi by bolo dobre prekonzultovat to aj s lekarom, ale ten zemiak by mal zabat, to nam ako detom davala babka

viamka
19. feb 2007

teplotu do 38 dva tri dni dieta moze mat...

k tomu pitiu: niekedy je ucinne dat len prevarenu vodu, zmenit cajik co dostava denne na iny... ina chut vacsinou zaujme
alebo: vymen flasku, pouzi poharik so sosakom, samostatny poharik, cokolvek, len daj pozor, aby sa "nezalial", nevdychol tekutinu
my sme sa neraz uchylili k podavaniu tekutin davkovacom na lieky alebo klasockou striekackou. aplikuje sa "do lica" vo velmi malych davkach, nikdy nie priamo do ust... sestricka ti to ukaze, je to lahke...

drzim palce

mimi109
19. feb 2007

ked sme my boli maly rodicia nam pri teplote davali na dlane aj chodidla platky citronov a previazali aby sa to nezosmyklo pomohlo to
a samozrejem zvyseny prisun tekutin

emjee
20. feb 2007

vendynka • 1d • 20. feb 2007 o 07:13
Ahojte maminky!
Prosim, poradte ako sa zbavit 40 stupnovych horucok u 18mes. babatka? Mame ich uz druhy den a ani sprchovanie, zabaly ci paralenove cipky a brufenove sirupy nam prilis nepomahaju ☹ - stale sa nam to vracia ☹
Mate s tym skusenosti???
Dakujem za kazdu radu 🙂

nataliap • 1d • 20. feb 2007 o 07:29
Ahoj Vendynka,
a boli ste u lekára? ☹ Pretože to nie je sranda,ved môže dostat kŕče dietatko. 😒
Určite by som zasla k lekárovi a neliečila to len doma.Čo ty na to?

vendynka
20. feb 2007

jasne, ze sme pod lekarskym dozorom - lekarka k nam vcera chodila kazdu hodinu a v noci sme si telefonovali...
okrem zabalov a sprchovania je tu uz iba moznost ladovych infuzii v nemocnici - ale ja s nim nechcem ist do nemocnice ☹ - tam na nom budu skusat vselico a mozu mu este viac uskodit (uz sme to zazili 😠 )

emjee
20. feb 2007

vendynka skus ten nastruhany zemiak, prilozit zo spodu noziciek a zabalit

junior
autor
20. feb 2007

Kocky, som rada, ze po niekolkych panadoloch a zabaloch, moj maly dnes zaspaval s teplotou 37,5. Som z toho uplne vyvedena z miery 😎 😀

lidka619
20. feb 2007

ano, aj moje deti majú dobru skusenost so zemiakmi na chodidlach, vzdy to zrazi horucku, mam to osvedcene - a to mi mala malá pred 2 týždňami 39,4 st., - nechala som jej zemiaky aj cez noc a krasne jej klesla - len si ju v noci kontroluj

lasenka
20. feb 2007

lidka
to akoze fakt? prilozit zemiaky k chodidlam a zabalit?

lidka619
20. feb 2007

lasenka a to si o tom nepocula?

bubatko
20. feb 2007

paska, pokial som sa ja dozvedela, tak davat zabaly len na koncatiny je cislo jedna na zozname, co nerobit pri horucke... praveze presne naopak, treba davat zabaly na telicko 🤐 deticky mavaju koncatiny vacsinou aj tak studene 😔

lasenka
20. feb 2007

este nie, tu prvy-krat... mam osvedceny cipok a tie zabaly, co baby spominali

lidka619
20. feb 2007

normalne si olupes zemiak, nakrajas si na platky a jeden platok priložis na jednu nozku, resp. chodidlo aby som bola presna, druhy platok na druhe, starsim detom, pripadne dospelym aj do dlaní, trochu previazať vreckovkou a horúčka ide dolu. Na nohy dať ponožky a je po probleme. Takze ak bude treba, kludne vyskusaj, uvidis sama.

bubatko
20. feb 2007

inak s tymi zemiakmi si to musim zapamatat, to som este nepocula a zda sa mi to trosku neuveritelne, ale ked hovorite, tak potom ak by zlyhali zabaly a lieky, treba skusit!!! s tym sa asi neda nic pokazit 😒

lidka619
20. feb 2007

a este mam jeden dobry babsky recept na kašel - pretlačiť cesnak, zmiešať s trochou domácej bravčovej masti a natrieť na chodidlá. Ja som to dávala deťom cez noc, aby nemuseli stúpať na nohy, predsa ked je to v klude, je to lepsie. A za 2 dni bolo po kasli.

lasenka
20. feb 2007

baby, musim vam povedat, ze som sa na Modrom konikovi dozvedela tolko perfektnych rad... cest tejto stranke 😀

paska
20. feb 2007

bubatko ja som zábal vyskúšala len raz a mala z toho šok tak mi aj lekárka odporučila toto. ak má nožičky studené tak jej obklad nedávam to je normálne
vtedy ju utieram mokrou špongiou po tele

lidka619
20. feb 2007

a este nieco od kasla - pomáha sirup z cibule a cukru - návod jednoduchý: do pohára nasypem 2 lyžice cukru, posypem pokrajanou cibulou, znova cukor, znova cibula, znova cukor, cibula, az kym je pohar plný, dám na teplé miesto /radiátor/ a užívame 3x denne po lyžičke tej fajnej šťavičky, ktorá sa nám robí na vrchu. Ak je šťavičky málo, pridáme cukru - a ked si navaríte majoránkový čaj, máte po probléme 😉

bubatko
20. feb 2007

to sa cudujem, co je to za lekarku, ale ved nevadi...

s tou spongiou to je vraj velmi dobre, nie je to take "silne" ako celkovy zabal a tiez to vraj dobre pomaha, tak to sa mi zda take celkom fajn

lasenka
20. feb 2007

lidka
😲 😲 😲 hned si to idem zapisovat 😉

lidka619
20. feb 2007

ja by som sa osobne bála dať zábaly, radsej vyzleciem dieta, nech sa samo trochu ochladí

mimi109
1. mar 2007

maminky pri akej teplote sa ma dietatku podat paralenovy cipok?mala mi ma teplotu 37,5 stupna 😢

verka
2. mar 2007

az nad 38,inac nedavaj