Zmena Rh faktoru z A negatív na A pozitív

xlucia
20. júl 2012

ako sa toto da vysvetlit, u dietata ak matka je Opozitiv a otec je A pozitiv. a dietatu nebola podana tranfuzia.
moze sa mu zmenit Rh faktor pocas zivota?a preco?
dakujem

ikke
20. júl 2012

@xlucia a dietatu uz bol predtym zisteny pozitivny faktor??? ak ano, kedy? "zistovanie" pri porode nie je vzdy presne.
ak nie, je to jednoduche: + faktor je dominantny gen, - faktor je recesivny gen. recesivny znamena, ze sa navonok neprejavuje.
tento recesivny gen maju obaja rodicia, ale neprejavil sa u nich. az ich dieta ho od nich zdedilo (od jedneho aj od druheho rodica) a preto ma dieta Rh faktor negativ.

kvetinka211
20. júl 2012

@xlucia moze byt takzvane "slabe d" ktore moze pri testoch vychadzat rozdielne ... je to dost komplikovane s tymi rh faktormi ... http://en.wikipedia.org/wiki/Rh_blood_group_sys...

kvetinka211
20. júl 2012

@xlucia ak by niekedy potreboval transfuziu co dufam ze nebude treba, mala by si na to upozornit ze jeden z testov vysiel negativne, pretoze je mozne ze by mal dostat rh- krv

"The practical implication of this is that people with this sub-phenotype will have a product labeled as "D positive" when donating blood. When receiving blood, they are sometimes typed as a "D negative", though this is the subject of some debate. Most "Weak D" patients can receive "D positive" blood without complications.[26] However, it is important to correctly identify the ones that have to be considered D+ or D-. This is important, since most blood banks have a limited supply of "D negative" blood and the correct transfusion is clinically relevant. In this respect, genotyping of blood groups has much simplified this detection of the various variants in the Rh blood group system."

xlucia
autor
20. júl 2012

@ikke ano bol. pri porode. nerozumiem ako mohol mat neg. ked sme s muzom obaja pozitiv

xlucia
autor
20. júl 2012

@kvetinka211 viem ze je to komplikovane. dlho som to aj studovala na nete. vsade pisu ze zmena je bud raritna alebo nemozna. no a nasa dr. mi minule tvrdila ze to roka od narodenia sa to moze zmenit v pohode. uz mam v tom chaos

ikke
20. júl 2012

@xlucia ako mohol mat negativnu som ti presne popisala v mojej odpovedi, je to uplne bezne, ze rodicia maju pozitivnu a dieta negativnu.
raritnejsie by bolo, ak by mali obaja rodicia negativnu a dieta pozitivnu, tam by boli na mieste obavy... 😉

ba80
20. júl 2012

ja som tiez - a moji rodicia obaja +... sesternica detto... 😉

strapco13
20. júl 2012

@xlucia tu je otazka naiozaj ze ako a z coho zistovali Rh faktor po porode a ako dlho po porode to zistovali
ale kazdy gen sa sklada z dvojice aliel..cize paru zakodovanej informacie...ta info moze byt dominantna alebo recesivna, Dominantna sa prejavuje navonok, recesivna nie
napriklade..farba oci dominantna /D/, je hneda farba, recesivna /r/je modra
ak mas v gene dvojicu "DD" mas hnede oci, ak mas "Dr" mas hnede oci ak mas "rr" mas modre oci
cize ak boli rodicia sice Rh + ale mali obaja zlozenie "Dr" kde "D" je Rh+ a "r" je Rh -, ak zdedi dieta od oboch tu "r" alelu tak bude Rh -
cize je uplne normalne ze dvaja Rh+ budu mat Rh - dieta

xlucia
autor
20. júl 2012

@strapco13 opytam sa ta inak. ako som pisala, ze ja mam 0pozit. a manzel Apoztiv. starsi syn mal pri narodeni A negativ a mladsi A pozitiv. je to mozne podla tych tvojich udajov?
plus otazka znela ze vraj starsiemu synovi tomu Anegetiv sa krv sama zmenila na Apoozitiv. tomu genovemu ... rozumiem, ale zeby sa zmenil Rh faktor sam od seba????

xlucia
autor
20. júl 2012

@ba80 co ste vy vsetci?? vsetkym sa zmenil Rh faktor?

strapco13
20. júl 2012

@xlucia je to mozne
rozpisem ti to na alely, cize dvojice ... krvna skupina "0" skupina je len "00", co sa tyka Rh faktoru , ty si zrejme 00 Rh mas zrejme to "Dr" cize Rh + a Rh - v alelach, cize sa prejavujes ako O Rh+
manzel moze byt AA, alebo A0 /cize defakto vase deti mozu mat krvnu skupinu A alebo 0 ..ale to uz podla samotneho zlozenia genov/ a co sa tyka Rh faktora tak manzel je riez "Dr" zeze ma Rh+ aj Rh- alelu
cize jeden syn zdedil od oboch Rh- preto je Rh negativ
a druhy bud zdedil od oboch Rh + /cize je DD"/alebo od jedneho Rh + a od druheho Rh- cize je "Dr"
nemozte byt ako manzelia pre Rh faktor "DD" cize obe alely Rh+, vtedy by syn nemohol byt Rh-
je to zruzumitelne napsane?

ikke
20. júl 2012

@xlucia nikomu sa nic nezmenilo, si myslim. len pri porode to zle zistili, mozno z pupocnika, kde bola este asi aj tvoja krv.
dvaja rodicia s pozitivnou krvou mozu mat dieta s pozitivnou krvou aj s negativnou krvou, nie je to vobec nic neobvykle!

moji rodicia su obaja A+ a moja sestra je 0-. nic neobvykle. ona je naozaj ich vlastna dcera 😀

xlucia
autor
20. júl 2012

@strapco13 no takto som to aj chapala, si ma utvrdila ze rozumiem. za toto dik, lebo uz som v tom zacala motat. len som nikde nenasla ze ako sa mu ten faktor zmenil na zaklade coho z negativ na pozitiv. vraj to nie je mozne. tomu nerozumiem. tej konkretnej zmene. o tom nieco vies?

xlucia
autor
20. júl 2012

@ikke ja rozumiem preco mohol mat negativ. otazka znie, ako sa rh faktor zmeni v tele sam odseba. bez tranfuzie

ba80
20. júl 2012

@xlucia nie, ze moze byt -, ked su rodicia obaja +... ale podla mna vam to tiez zle povedali po porode a nic sa nemenilo...

strapco13
20. júl 2012

@xlucia bezne sa krvna skupina pri porode nezistuje..ako a preco to zistovali a z coho to zisili?

strapco13
20. júl 2012

teraz sa uz motam ja...pises ze jeden syn je Rh- a druhy Rh+ ..komu sa teda ako zmenilo?

xlucia
autor
20. júl 2012

@strapco13 obom synom zistovali hned pri narodeni. starsi je A negativ a teraz sa mu vraj zmenila na A pozitiv. ako je to v nadpise. je to mozne?
mladsi bol pri narodeni A pozitiv a je stale A pozitiv

majusqwa
20. júl 2012

@xlucia krvne testy sa u deticiek odporucaju robit az neskor, optimalne je minimalne rok po narodeni (kvoli antigenom a podobnym zalezitostiam, ktore sa vyvijaju az neskor). k zmene faktora pocas zivota - za standardnych podmienok to nie je mozne. podla mna vysiel zly vysledok testov hned po porode, to je cela veda 🙂
k tym alelam - myslim, ze netreba to rozpisovat az uplne do podrobna, lebo cely ten mechanizmus je omnoho zlozitejsi a nie vzdy plati pravidlo o dominantnych a recesivnych alelach. podstatne pre teba je, ze ak je tvoj manzel pozitiv a ty tiez, sanca, ze vas syn bude negativ je 1:3. ale kludne moze byt negativ, nie je to nic neobvykle 🙂. akurat ta pravdepodobnost je mensia

xlucia
autor
20. júl 2012

@majusqwa ja som z toho uz blbec. ked mal tri roky bol operovany. avsak tranfuziu nedostal. mi to bolo nejak divne vysvetlovane ze tym "sokom" sa to zmenilo. celkovo je to nejak divne. neviem ci to mam nechat tak, alebo mu dat vysetrit krvnu skupinu aj s faktorom este raz.

strapco13
20. júl 2012

@xlucia myslim, ze pri porode vysiel test zle,, alebo zle zapisali vysledok /preklep/

strapco13
20. júl 2012

@xlucia pri najblizsom odbere krvi poziadaj o zopakovanie vysetrenia, netrap hpo zbytocnym odberom

xlucia
autor
20. júl 2012

@strapco13 hej. tak som to aj myslela, jemu je krv brat utrpenie. reve jak das. len toto som sa dozvedela pomimo preto ma to zaskocilo. no ved nic. dame to overit ked bude nejaka vhodna prilezitost. schvalne ho odberom nebudem terorizovat.
inak mam na teba este jednu otazku mimo temy. je podla teba mozne dostat tetanus ak sa dieta bezne rype v zemi alebo v piesku? tak bezne

strapco13
20. júl 2012

@xlucia ak je ockovany tak nie
a u nas..musel by mat porusenu pokozku, alebo sa porezat, cez neporusenu kozu je nakaza minimalna az nulova sanca

xlucia
autor
20. júl 2012

@strapco13 no tak som myslela . ze sa poreze na kameni alebo tak... doteraz ockovany bol, ale teraz zvazujem odmietnut vakcinu co je v 5-6 roku, diteper. dokedy trva ochrana po tych predchadzajucich ockovaniach

kvetinka211
20. júl 2012

@xlucia podla mna su dve moznosti
1) chybne prve alebo to druhe testovanie (skor to prve)
alebo
2) syncek je specificky variant pozitivneho rh faktoru, ktory sa pri niektorych metodach zistovania rh faktoru moze javit ako negativny (to je ten "slaby D variant" resp. Du variant o ktorom som pisala vyssie) .. pri roznych pouzitych chemikaliach na analyzu mozu vyjst ine vysledky. (aspon tolko wikipedia o tom)

Suhlasim so @strapco13 ze by bolo zbytocne synceka trapit odberom, urcite staci ked to zistia popri inych veciach.

strapco13
20. júl 2012

@xlucia ochrana trva do najblizsieho preockovania plus par mesiacov, aby to bol prekryte, neskor v dospelosti, ked uz je preockovany tak 10 rokov je preockovacia doba