Zvláštne pohyby u predškoláka

zozo111
17. jún 2013

Prosim vas o vas nazor. Asi pred rokom sme boli na dovolenke, kde sme si u jedneho dievcatka asi 10r. (ako keby lahsia forma DMO) vsimli pohyby, ktore robilo - naklanalo sa dopredu a dozadu stale dokola a vystieralo dlane a prsty na rukách, popritom vydavalo pisklave zvuky, no nie stale, ale deti v jej blizkosti to zaregistrovali. ako keby sa tešilo... potom sa trosku ukludnilo, potom sa to zase opakovalo. Nas syn ju aj skusal napodobnovat, co som mu zakazala, ale skusal to. Uz presiel odvtedy rok a so si ista, ze si na to dievca moj syn nepamata.
Asi 2-3 tyzdne pozorujem u syna (4,5r) ze ked si to neuvedomuje (napr. je zapozerany do rozpravky, alebo caka na odpoved, ked sa nieco pyta, alebo ked je unaveny - ze sa jemne kolíše dopredu a dozadu, len jemne a popri tom obcas vystiera prsty a j dlane... som z toho nestastna, ked si spomeniem na to dievcatko....
raz som sa ho spytala, ze preco vystiera dlane a ona ze neviem, ja som ich nevystieral... alebo ze ja neviem preco to robim...
moze to byt nejaka porucha?
nemate s tym PROSIM VAS nejaku skusenost?
dakujem za kazdy postreh, som z toho v strese, planujem ist detskej psychologicke, ale este nemame termin...
dakujem...

ewca
17. jún 2013

@zozo111 nemusi to byt nic vazne, nestresuj sa... zajdi k pediatricke, mozno ta posle pre istotu na neurologiu, ale kym nema ine problemy....

aristka
17. jún 2013

to dievčatko malo spastické kŕče,to ,že niečo podobné robí tvoj chlapec ak je neurologicky v poriadku nič neznamená,deti v tomto veku sa dokážu tak zamyslieť ,akoby boli v inom svete,že si ani nepamätajú čo robia ....moji hovoria boli sme na marse... 😉

zuzi79
17. jún 2013

ja si myslím, že sú to tzv. tiky, u detí dosť bežné, ako prišli tak i samé pominú, ja keď som bola malá tiež som to robila aj sme boli u lekára s tým, a prešlo to úplne samé, nikdy sa nič nezistilo.

kacena4
17. jún 2013

@zozo111 nestresuj daj ho pred od tv a uvidis ze sa to zlepsi vyzeraju to na klasicke tyky ked je dieta napate a prenasa to napatie do tela, nesleduje napr. "bojove" rozpravky???

zozo111
autor
8. júl 2013

dakujem vam babule. Ale napr. za posledny tyzden to robi este viac - myslim to vstieranie prstov na nohach aj rukach... stale sa ho pytam, preco to robi a teraz povedal, ze to robi, lebo sa mu na nohach motaju ponožky medzi prsty, le tomu neverim... raz mi povedal, ze na rukach o robi, lebo ich ma lepkave od cukrika, ale aj ked si umyl hned ruky, robil to dalej..
Bojim sa, ze som spravila nejaku velku chybu vo vychove, ze som velmi prisna alebo co, druha vec je, ze nemame pohodove manzelstvo, stane sa, ze sa velmi hadame, alebo kricime po malom, ked skace do reci, odvrava...
Ci to nemoze mat psychicky povod. Ale robi to aj v uplnom klude, napr. na výlete, alebo doma pre hraní, ked je vsetko ok... ☹

@kacena4 nepozera vobec bojove rozpravky, len bezne ako davaju na JimJam, kludne, ziadne strasidla, na to davam velky pozor...

kiki68
10. júl 2013

a nebude iba nervozny z niecoho? ze to nejak odkukal vtedy a nejak si z toho spravil zlozvyk? ja si pamatam na jednu slecnu co rackovala, bola som v jej pritomnosti tyzden a potom som mala dojem,ze uz rackujem aj ja a som sa stale pozorovala ako vyslovujem r a to som uz bola dospela. Tak ci si to nejak nezafixovala potom sa to stalo automaticke...
Skuste po nom nekricat, toto moze byt z podvedomeho stresu. Ja som si vsimla,ze nasa suseda,co ma 4 roky zacala mat tiky, rodicia maju aj druhe dietatko,ale to ma downa a ona je asi nervozna z toho,ze sa vsetko toci okolo tej mladsej,lebo ta mladsia ma take ine zvukove prejavy. Pozorujem posledneho pol roka,ze zacala mat take tiky,aj si zacala davat viac prsty do pusy a okusovat si nechty. Viem,ye ju strasne uvolnuje ked je s nasim psom,ktory sa jej venuje na 100% a moze s nim aj hodinu behat a ma len jeho pozornost. Vtedy tiky nema,ale akonahle sa zastavia dlhsie zamysli,tak bum a uz to ide.