Zvýšený bilirubín u 2,5-mesačného dieťaťa

levandulova111
16. mar 2023

Zdravím, baby mali ste niektorá takýto problém?
Boli sme v nemocnici kvôli zápalu priedušiek a ľahkej dehydratácii. Brali malej krv, všetky výsledky boli dobré, až na tú ľahkú dehydratáciu.
Malá dostávala infúziu cez hlavičku, jeden sprej inhalacny 3x denne a druhý sprej 2x denne, plus kvapky a sirup orálne. Keď nás pustili, kázali nám po týždni a pol prísť na krv kvôli kontrole, plus odber sekrétu z nošteka, kde zistili stafylokoka a dostala antibiotiká. Dnes ráno som mala volať na výsledky krvi, sestrička hovorila, že všetko je v poriadku, že UŽ aj bilirubín máme v poriadku, aj keď norma je do 17 a malá má 21,3... Zostala som zaskočená, pretože v nemocnici nám nič nehovorili, ani doteraz nemala žiadne problémy.
Dva týždne po prepustení sme však bojovali s papanim, odmietala, bola nepokojná. Prestala papať mliečko časom úplne, tak sme zmenili na iné UM a to síce spapá a pekne, ale zrazu je spavá a má do zelena sfarbenú stolicu a riedku.. Myslela som si, že zmena farby stolice je kvôli zmene mlieka, ale od pondelka, kedy sme nasadili nové prešlo už pár dní a aj dnes malá takú stolicu.
Síce je pravda, že od narodenia je taká nepokojná a plačlivá, už v pôrodnici stále plakala, ale čím je staršia, tým je veselšia, aj sa usmieva, zvuky vydáva "mrmle" si...
Teraz jediné čo je v podstate na nej zmenené je, tá spavost a stolica. Keď aj plače, nerobím si z toho nejakú moc ťažkú hlavu, keďže taká bola vždy, stále vyžaduje pozornosť od narodenia.
Je tá zmena stolice a únavy z mlieka alebo z toho bilirubínu? Ako je možné, že doteraz nebol problém a zrazu mi povedia, že bilirubín UŽ má v poriadku?
Sestrička sa mi však nevedela viac vyjadriť, mám volať až poobede doktorke a dovtedy sa zbláznim. Je tu nejaká mamička, ktorá prešla podobným trápením? Alebo je tu nejaká žena, ktorá pracuje v zdravotníctve?

levandulova111
autor
16. mar 2023

Pred tým mala UM Babylove1 a teraz France Lait1. Pekne ho prijala. Čo sa týka toho, že viac spí, myslela som, že je to tým mliekom, pred zmenou som čítala recenzie a mamičky si ho chválili, že je sýtejšie o.i..
Tak som myslela, že malá viac pospáva, lebo je dobre napapaná. Teraz však mám strach. 🙈
Nie že by spala stále, ale každú chvíľu podriemava, teda každú cca hodinu dve zadrieme na 10-30 min. Niekedy pospí aj hodinu či dve, ale to potom je hore aj 3-4 hodiny... V kočíku nemá problém spať, v noci tiež nemáme problém so spánkom...

levandulova111
autor
16. mar 2023

Pred tým spávala dvakrát denne, 2-3 hodiny pred obedom a poobede v kočíku 2-4 hodiny ako kedy. V noci sa budí raz, túto noc však prespala celú... Ale zas je pravda, že pred tým Babylove1 papala tak do 120, toto mlieko spapá koľkokrát aj 150...

vevesh
16. mar 2023

Mala novorodenecku zltacku (resp. Okontrolovaval to niekto po prepusteni?). Moje dieta dostalo a u nas sa pod lampu nedava. Prirodzene odburavanie bilirubinu je do 4-5 mesiacov po porode. Cize kludne to mozu byt pozostatky novorodeneckej zltacky.

levandulova111
autor
16. mar 2023

@vevesh nemala práveže, v pôrodnici každé ráno na vizite kontrola a takisto týždeň po prepustení z pôrodnice tiež u pediatričky kontrola. Síce len vizuálna, že jej prešla prstom po koži na brušku a povedala, že žiadne žlté náznaky, pekná ružová farba, ani žlté bielka, že to kontrolovať už netreba.
Pritom na novorodeneckom kontrolovali nejakým prístrojom každé ráno... 🙈
Spravila chybu pediatrička? Že to skontrolovala len tým prstom?

simca06022011
16. mar 2023

bilirubin mohla mat zvyseni od narodenia, od zltacky napriklad. Moja dcera vobec nebola zlta, na zltacku sme prisli uplne ina, a to nas mali pustat s porodnice uz. A hodnoty take, ze uplne mimo tabuliek...
ale odbery sa na to neberu bezne bez podozrenia, ak ho nemala, nemala co vysetrovat.
A aj tak by sa s tym nic nerobili, dieta sa dava na slniecko, pitny rezim sa strazi, nic viac sa nerobilo s nami, len po mesiaci odbery atd. Nemas mat z coho strach.

sandrinne
16. mar 2023

@levandulova111 ja mam celozivotne zvyseny bilirubin, vola sa to Gilbertov syndrom, je to neskodne, dedicne, takze moze mat aj to. Bilirubin sa pri tomto syndrome zvysi pri chorobe, dehytratacii, hladovani, strese...

vevesh
16. mar 2023

@levandulova111 chybu nie, ale v pohode to moze byt novorodenecka zltacka. Moje dieta ozltlo az po 2 mesiacoch. V 4 to zmizlo. Vela davat na slniecko, vitamin D a kojit/um bolo odporucane u nas. Detska nam len pravidelne odberom krvi kontrolovala hladinu, aby neprevysila nad urcitu hranicu...

levandulova111
autor
16. mar 2023

@vevesh tak to som v šoku, ja som bola v tom, že keď dieťa nemá tú žltačku v pôrodnici, že už ju nechytí.. 🙈 vidíš a to mám tretie dieťa. Pri prvých dvoch nás nikto nekontroloval, iba v pôrodnici, potom už klasické poradne kde merali a vážili a to bolo všetko. Nikto mi nepovedal, že žltačka môže prísť aj neskôr 🙈
A zrejme ju moja dostala a preto mala obdobie, kedy bola ozaj mrchava moc, ale postupne to ustupovalo, a dnes mi sestrička povie, že bilirubín už máme ok, z toho slovíčka UŽ som úplne zostala zaskočená, preto som písala sem hneď, lebo ešte stále čakám, kým budem môcť zavolať doktorke, že o čo vlastne ide a prečo je UŽ tá hodnota v pohode, nech mi to vysvetlí, že kedy vlastne nebola ok tá hodnota, keď aj pred 3 týždňami jej brali krv a nič nikto nespomínal, nejaký bilirubín alebo čo 😔

vevesh
16. mar 2023

@levandulova111 to je v pohode, iba jedno z 3 deti malo u nas zltacku a tiez zacala az po prepusteni, takze toto je fakt najmenej. 🙂 verim, ze lekarka ti povie presnejsie.

levandulova111
autor
16. mar 2023

@vevesh volala som, majú obsadzovací ton, musím počkať... Ale strašne sa bojím, môj brat pred 43 rokmi to mal tiež, ten zvýšený bilirubín kvôli nekompabilite rh krvných faktorov a museli mu meniť krv v 2 mesiacoch, mamina negatívna a ocino pozitívny.
Ja som negatívna tiež a môj priateľ 0 pozitív 🙈 moc sa bojím, čo bude nasledovať...

levandulova111
autor
16. mar 2023

@simca06022011 tak ja som googlila a vraj môže mať aj problém s pečienkou alebo žlčníkom, kľudne aj bez iných príznakov. Viem, že ujo Google veľa ľudí vystrašil, ale skúšam všetko možné, kým sa dovolám doktorke.
V pôrodnici jej merali nejakým prístrojom, nič neukazovalo, že v poriadku, po prepustení o týždeň kontrola u detskej lekárky a tá skontrolovala farbu kože po prejdení prstom po brušku. Malá veru nevykazovala žiadne príznaky žltačky... Tak ja potom fakt neviem, bojím sa 🙈

levandulova111
autor
16. mar 2023

@sandrinne a nemáš teda žiadne problémy ani keď ti bilirubín stúpne nejak moc? Až teda môže stúpnuť aj moc...

levandulova111
autor
16. mar 2023

@all baby a čo teda tá zelená stolica? Vraj býva aj vtedy, keď je problém s pečienkou alebo žlčníkom a vtedy býva aj ten bilirubín vyšší.. ale zas menila som to mlieko a odvtedy tá stolica, dnes je štvrtok, menila som v pondelok a od utorka má do zelena sfarbenú. Bolo mi povedané, že pri zmene mlieka sa to stáva a že to samo odznie, ale keď má ešte aj tie výsledky zvýšené, tak sa obávam, čo nás čaká 🙈 stále máme nejaké problémy, už sa aj bojím, či vôbec bude nejaký týždeň bez toho, aby sme nemuseli doktorovi 🙈

levandulova111
autor
16. mar 2023

@all tak dovolala som sa konečne, že výsledky sú ok a že už na ďalšiu kontrolu nemusíme ísť, že aj ten bilirubín je v pohode, aj keď je zvýšený, ale že hodnota nie je taká, ktorá by sa mala sledovať.
Stolica - máme začať dávať probiotiká s tým, že zajtra alebo v pondelok doniesť plienku, podľa toho kedy bude kakať, či to stihne do záverečnej (doktorka pracuje v dvoch mestách a nie vždy je u nás alebo len na pár hodín a zas odchádza).. to spanie, na to mi nič nepovedali... Asi kvôli tomu, že pokiaľ má krvné výsledky ok, tak možno má malá teraz len obdobie, kedy je viac spavá, alebo to môže byť tým bilirubínom, vraj vtedy sú deti spavé... No ja som zvedavá, či aj časom bude všetko ok 🙈
Ďakujem vám holky

simca06022011
16. mar 2023

@levandulova111 necitaj nic a neries. Zelena stolica je pri malych babatkach normalna vec.

simca06022011
16. mar 2023

A ma 2,5 mesiaca, spat moze aj cely den kolko len chce.. bud rada, lepsie ako riesit uplakane dieta co cele dni nespi :D

mogaa
16. mar 2023

@levandulova111 bilirubín je žlčové farbivo....ja ho mávam tiež zvýšený a všetko je ok...viem že aj keď som za mlada chodila darovať krv, pár krát ma kvôli tomu vyradili, ale nebola tam ani potrebná liečba, nič, sám sa upravil do normálu....pri bábätku to môže byť ešte pozostatok zo žltačky....

levandulova111
autor
16. mar 2023

@simca06022011 šak som rada, že spinká, lebo keď je hore, tak väčšinou stále vyžaduje pozornosť a vtedy ani na wc ozaj nemôžem 😅 ale zľakla som sa 🙈

levandulova111
autor
16. mar 2023

@mogaa malej práveže žltačku nezistili, ani v pôrodnici ani týždeň po prepustení, keď sme boli na kontrolu s ňou. Preto som bola prekvapená... Každopádne určite sa ešte na to doktorky spýtam, zajtra alebo v pondelok mám doniesť plienku so stolicou. Doteraz nemala zelenú, vždy pekne žltú stolicu a pevnú, po zmene mlieka sa to asi zmenilo 🙈 len som sa zľakla, či to nie je z toho bilirubínu, alebo z čoho... Ale keby mala problémy so žlčníkom či pečienkou, krvný obraz by nebol v poriadku, že?

levandulova111
autor
16. mar 2023

@simca06022011 a k tomu spánku, doteraz spávala tak 1-3 hodky doobeda a poobede v kočíku 2-4 hodky, prstom som sa zľakla teraz, že spáva každú chvíľu a síce len tak podrieme, ale či to nie je z toho bilirubínu, alebo kvôli mlieku, že ju viac zasýti a tým pádom lepšie spí? Lebo pred tým Babylove1 spala tie dva razy denne a v noci sa tiež zobudila raz niekedy dvakrát... Túto noc spala celú... Tak som zvedavá, čo z toho ešte bude, či to bude už ok, alebo bude predsa len nejaký problém...
Ja viem, že by som nemala panikáriť, len strašne sa o ňu bojím, moje deti sú už odrastené, čiže si nepamätám moc zmeny spánku alebo celkovo to obdobie, no pred 4 rokmi mi zomrel syn v 38.tt, čiže o túto krpaňu mám o to väčší strach 😔

sandrinne
16. mar 2023

@levandulova111 jedine po hladovke trochu ozltnem (napr.po kolonoskopii) a mam stale zvysene pecenove autoprotilatky. Inak nic neriesim.

andrejka1974
16. mar 2023

@levandulova111 neboj všetko sa upraví chce to len čas detičky ho majú aj do 6 mesiacov vyšší, býva aj také majú to aj moje deti volá sa to stresovy bilirubín ale také malé deti to nemajú a vtedy je vysoký bilirubín ale pečeňové testy sú ok a nelieči sa to nijako len raz za čas sa skontroluje krv je to dedičnej ochorenie ale nič závažné a žije sa s tím normálne

levandulova111
autor
17. mar 2023

@andrejka1974 nám nekázali už na žiadnu kontrolu ísť, tak asi to bude ok. Len som dnes bola zaniesť plienku so stolicou, že teda aby som bola kľudná, dajú ešte to skontrolovať, ale keď sa pozreli do plienky, usúdili, že to nie je tak strašné, že normálna stolica, aj keď jemne do zelena, ale že nič hrozné, a riedkosť sa upraví probiotikami vraj, tak som zvedavá 🙈 v pondelok volám poobede na výsledky...
A vraj France Lait mlieko zafarbuje stolicu normálne, že aj toto bude z toho mlieka, že už tam v ambulancii boli dokonca mamičky, ktorých deti mali modrú stolicu po hentom mlieku 🙈 že je to len farbivo a pokiaľ nezvracia, nemá bolesti, tak je to len farba a nemám sa báť...