Aké sú príznaky, že idú zúbky?
Ahojte!
Asi nam idu zubky a neviem,co vsetko tomu mozem pripisovat.
Prosim napiste svoje skusenosti,dakujem.
Stručné zhrnutie
- Najčastejšie príznaky prerezávania zubov u dojčiat v diskusii boli zvýšené slinenie, hryzanie predmetov, zdurené ďasná, podráždenosť a zhoršený spánok; rodičia uviedli aj riedku stolicu a mierne zvýšenú teplotu ako doprovodné prejavy.
- Ako lokálne riešenia rodičia najčastejšie spomínali géliky a maste (Dentinox, BabyDent), masírovanie ďasien, kefku na hryzanie, a domáce prostriedky vrátane kyseliny mliečnej namiešanej v lekárni (100 g za 100 SK).
- Liečbu systémovými liekmi a postupy rodičia riešili individuálne; niektorí používali Paralen alebo polovičnú dávku Nurofenu pri bolestiach, iní preferovali homeopatické čípky Viburcol alebo len upokojenie nosením na rukách.
Q: Aké sú bežné príznaky prerezávania zubov u dojčiat?
A: Diskusia uvádza časté príznaky: zvýšené slinenie, hryzanie a cmúľanie prstov, zdurené alebo biele bodkové miesto na ďasnách, podráždenosť, horší spánok, riedka stolica a niekedy mierne zvýšenie teploty.
Q: Ktoré lokálne prípravky rodičia odporúčali pri bolestiach ďasien?
A: Rodičia spomínali Dentinox gél, BabyDent na potieranie ďasien, kyselinu mliečnu namiešanú v lekárni (100 g stojí 100 SK) a niektorí odporúčali masírovanie ďasien kefkou alebo prstom.
Q: Používali rodičia homeopatickú liečbu pri zúbkovaní?
A: Áno, viaceré príspevky odporúčali homeopatické čípky Viburcol ako upokojujúci lokálny prostriedok.
Q: Môžem dať dieťaťu Paralen alebo Nurofen pri bolestiach zubov a v akej dávke?
A: V diskusii rodičia uviedli, že Paralen pomohol na 4–6 hodín zlepšiť spánok a jedna matka podala polovičnú dávku Nurofenu s pozitívnym účinkom; presné dávkovanie však v príspevkoch nebolo štandardizované a názory sa líšili.
Q: Kedy navštíviť lekára pri teplote počas prerezávania zubov?
A: Viaceré príspevky citovali odporúčanie, že horúčka nad 38,5 °C nie je typicky zo zubov a pri takomto stave treba kontaktovať lekára; mierne zvýšenie teploty bolo v diskusii považované za možné, ale sporné.
Q: Aké potravinové alebo diétne tipy rodičia spomínali pri problémoch so stolicou počas zúbkovania?
A: Rodičia uvádzali, že slivková výživa Hipp (dostupná v DM) sa dá podávať od 4. mesiaca a strúhaná surová mrkva pomohla niektorým rodičom zlepšiť pravidelnosť stolice.
Závery z diskusie
Zhoda
- Prerezávanie zubov sa môže prejaviť zvýšeným slinením, hryzaním, podráždenosťou, opuchnutými ďasnami a zhoršeným spánkom.
- Poradenské lokálne produkty, ktoré rodičia najčastejšie skúšali, boli Dentinox, BabyDent a kyselina mliečna namiešaná v lekárni (100 g za 100 SK).
Sporné názory
- Niektorí rodičia pripisujú horúčky, výrazné hnačky a výrazné respiračné príznaky priamo zúbkom; iní (a niektoré odborné hlasy v diskusii) tvrdia, že horúčka nad 38,5 °C a výrazné gastrointestinálne prejavy nie sú typicky spôsobené zubami.
Otvorené otázky
- Nie je jasné, aká je bezpečná a efektívna frekvencia a dávkovanie systémových analgetík (Paralen, Nurofen) pri bolestiach ďasien u dojčiat, keď rodičia v diskusii uvádzali len nešpecifikované „polovičné dávky“.
- Neexistuje v diskusii jednoznačná zhoda, do akej miery pomáhajú alebo škodia rôzne lokálne prípravky (kyselina mliečna, gely, homeopatia) a ktoré sú najbezpečnejšie pre konkrétne vekové skupiny.
Spomenuté značky a firmy
Viburcol,BabyDent,Dentinox,Sudokrem,Indulona,Paralen,Nurofen,Hipp,DM drogerie,zdravedasna.sk,najmama.aktuality.sk,detskechoroby.rodinka.sk,modrykonik.cz,clin.dent.journal,brit.dent.journal,clin ped.dentistry
Spomenuté produkty a metódy
homeopatické čípky Viburcol,Dentinox gél,BabyDent,kyselina mliečna namiešaná v lekárni (100 g = 100 SK),Sudokrem,Indulona,Paralen,Nurofen,kefka na hryzanie/čistenie ďasien,masírovanie ďasien,strúhaná surová mrkva,slivková výživa Hipp (od 4. mesiaca),nosie dieťaťa na rukách ako upokojenie,lokálne maste a vodičky na ďasná
Miesta a osoby
Austrália,Rumunsko,Bulharsko,Švajčiarsko,Anglicko,Slovensko
@deniskateniska ahojte baby, no, tak my už máme takmer deväť mesiacov a ešte ani jeden zub 🙂 slintanie potom načas ustúpilo, ďasienka zbledli a posledné dva mesiace len čakáme, že ktorý asi konečne vyrastie ako prvý 🙂
@nikolkaaa hej hej to ono ak si pamatas ako tebe rastli, v tom bielom sa potom urobi cervena bodka a to sa uz prerezava.. nastastie tento proces sme mali 2dnovy ale mrzuty bol dlhsie...
@patatina83 To,že si pchá pršteky do pusinky,to ešte nemusí byť príznak zúbkov detičky to v takom období začínajú robiť,ale takisto to aj môžu byť zúbky,to je u každého bába individuálne.Naša slintá tiež od 3 mesiacov a pršteky strká do pusy aj teraz a zúbkov stále niet a len čakáme a ešte k tomu je teraz dosť aj umrnčaná tak len sledujem a furt nič.
@martina149 no presne ako pises,,tiez to ma maly ,,a je k tomu aj nervozny uz asi 3 dni ,,a predtym nebyval....vzdy krasne zaspal sam a teraz je taky nervozny ze mu to trva aj hodinu kym zaspinka...tak uvidime..
dobry den chcem vas poprosiť o radu ..naš drobec ma 4 mesiace a už pred 3 mes ho začali dosť svrbieť dasienka na dolnych ma take biel bublinky take male..strasne sliny a je plačlivy a dosť ho to svrbi použivam aj mastičky už som ich viskušala niekolko ale on to iba zliže.aj citron som davala aby to strplo..moc nepomohlo..možem davaž od bolesti nurofen lebo jeden den bol stale uplakany nervozny uboleny tak som mu dala ale iba polovičnu davku ako ta,m pišu mu to pomohlo len neviem ci sa to može davať a ako casto?a ci ste to niektora davala maly nema teplotu...dakujem pekne za rady..
ako zistim ze idu malemu zuby??Ma 3 mesiace a skoro 3tt plakal velmi cervene mal a chytal si dasna co mu pomoze???kazde babatko sa budi aj v noci pre zubky???
ahojte, my slintame uz 2 mesiace ale to ide tak s vyvojom. tak isto pchame vsetko do pusy.posledne 3 dni je nervny, normalne vrci, aj vygrckava, ... mozu to byt zuby? ked ho zoberem na ruky je ticho ale len chvilu, potom zacne nervacit aj na rukach..... dakujem
@bambulkabambulkova mi máme 3mesiace a 3 tt tiež a posledne 4 dni je nervózni stale niečo pchá do pusinky slintá o 100 dušu niekedy nechce ani papať stale ho kojim tak mu musim dať iba čajíku toho si dá môže to aj takto skoro prísť aj ked ho kojíím ? vraj kojením detičkom idu neskor zúbky čo je na tom pravdy?
@nasta197 kazde dieta je ine a niekedy ma mamicka smolu ked ma slabe mliecko tym padom sa babatko nenapapa my uz nekojim papame aj vyzivi atd
@nasta197 ahoj. Nie sú žiadne tabulky, kedy deťom vychádzajú zúbky. Sú detičky, ktoré sa so zúbkom už narodia, iným vyjdú až po roku. Z vlastných skúseností ti môžem povedať, že to čo opisuješ sú príznaky tlačenia zubov, ale nemyslím si, že mu vyjdú tak skoro. Kojeným deťom väčšinou neskoršie vychádzajú zuby,no nie je to pravidlo. Mám dve deti, pri prvom sa začali tiež v 3 mes. tlačiť, potom bolo dlho ticho, zasa 1-2 týždne bolo nepokojné a nakoniec mu vyšli až koncom 8 mesiaca. Pri druhom ktoré má 7 mesiacov, máme obdobné problémy. Sú deti aj moje to mali, že aj teplotujú, aj hnačka, alebo soplíky bývajú(nie moc, ale trochu hej). Doktorka nám povedala, že väčšina detí do 1 roka prekoná najviac viróz a že všetci to zubom pripisujú, ale potom si neviem vysvetliť, prečo väčšina matiek má podobné problémy pri prerezávaní zúbkov. Teplota zvýšenka býva, ale keď už je horúčka cez 38,5, tak to zo zubov nie je. A bývajú deti, ktorým zub vykukne a matka to ani nepostrehne. A zrazu si to všimne len keď cinkne ližičkou o zúbok. Vôbec sa nestresuj, podľa mňa jej idú zuby, polaví to, a zasa to na chvílu príde, ale kým vykukne, tak to ešte chvílu potrvá. Priprav sa na to, že ten týždeň predtým sa s malým budeš v náručí prechádzať aj do hlbokej noci. Aspoň my to tak máme. Utorok stredu som do pol 3 rána bola hore, čo plakal, včera už spinkal celkom fajn, dnes zatial ok, ale do týždňa čakám, že zub bude von, lebo mu ho už vidno dobrý mesiac a pol. Daj potom vedieť.
Joj a zabudla som ešte
@koniarova máš pravdu s tým mliečkom. @bambulkabambulkova Slabé neexistuje, je predné a zadné. A ak sa maminke podarí laktáciu rozbehnúť, a chce kojiť, tak aj bude. Je to v hlave. Sú laktačné krízy, vtedy treba len vydržať a prikladať čo najviac i keď každú pol hodinu. Ono sa to rozbehne. Vea matiek kojiť môže, ale nechce a pritom nevedia o čo prichádzajú. Kojenie je jedna úžasná vec. Keď je zápal, alebo iný zdravotný problém, tak ok, môže mlieko stratiť, ale ak dokáže žena kojiť 1-2-3 mesiace, neverím tomu, že by nedokázala aj dlhšie. A to čo si počula, že je slabé mlieko, to je blbosť ako traky. Ak sa matka sravuje primerane, nedietuje, necvičí alebo iné, tak mlieko je také aké má byť. Všetky živiny z tela matky idú do mlieka a ak matka nemá príjem vyváženej potravi
a je ako trieska, tak nemôže mať dobré mlieko. Ešte môže byť, že ho má málo, alebo jej slabo tečie, dieťatko sa musí moc namáhať a potom od únavy zaspí, lebo nevládze sať, samozrejme nepriberá a plače a matka siahne po um. výžive a to je veľká chyba.
@emka25 ahoj, prosim ta odkial mas taketo infomacie, tabulky na prerezavanie zubov su a to dokonca velmi podrobne, vo vseobecnost plati, ze sa mliecne zuby prerezavaju od 6. mesiaca a do 30. by mal byt mliecny chrup kompletny. Individualne rozdiely samozrejme su a zuby sa mozu zacat prerezavat aj skor aj neskor. Dieta sa s mliecnym zubom nerodi. Ak ma tzv. zuby, ide o dentes prelacteales, tieto mu vypadnu, alebo mu ich odstrania, mliecne mu potom rastu ako u inych deti.
@nasta197
Dieta moze mat od druheho mesiaca zvysenu slinivost a akonahle to dokaze dava si vsetko do pusy, to ale suvisi s jeho vyvojom a nie so zubami. Priznaky ake uvadzas mozu byt pri prerezavani zubov, ale myslim, ze u tvojho synceka to je este naozaj skoro na zuby 🙂
@hellokitty No tak o takých tabulkách neviem. A to by boli nejaké divné tabulky, keď je veľa prípadov, kedy nekojené deti majú prvý zub už vo 4. mesiaci. Sama niekoľko takých prípadou poznám a dokonca mojej kámoške san mal prvý zúbok v 1 mesiaci, tak asi ťažko sú tabulky. Ešte aj pediatri povedia, že to je individuálne. Štatisticky možno nejaké tabulky existujú, ale štatisticky sa zisťuje na základe koho? Vyberú pár možno niekoľko desiatok detí a podľa toho určujú... V našej rodine som od mimina zažila 9 detí, tak asi o tom niečo viem. A keď dieťa slintá, má opuchnuté ďasienka a pchá si všetko do pusky, tak sú to podla mňa zuby. Neviem či si zažila keď sa prerezáva zub múdrosti, trvá to aj niekoľko mesiacov. A obdobne to je pri deťoch. Ono treba počúvať, radiť sa so skúsenými mamičkami a nie sledovať nejaké tabulky, tie sú na figu-slúžia len na približné upresnenie, ale je plno odchýliek. A v tom sa aj doktory zhodnú, že tabulky sú len orientačné. Skutočnosť je úplne niekde inde
@hellokitty http://www.zdravedasna.sk/clanky/prerezavanie-z...
http://najmama.aktuality.sk/clanok/223630/prere...
http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=246
Všade píšu, že je to individuálne, niekomu skôr, niekomu neskôr, tak potom o čom tie tabulky sú?????
@emka25 kedze 15 rokov sa venujem detskym zubom profesionalne, tak prepac, ze som si dovolila, nesuhlasit s tvojim laickym nazorom. o tom, ze je to individualne som pisala. pediater nie je pedostomatolog, nemusi vediet vsetko. videla som teda rozhodne viac deti ako 9 🙂 a zub mudrosti predsa nemoes porovnat s mliecnym zubom.
Ale kludne sa riad vlastnou hlavou, ja nikoho do nicoho nenutim, akurat ma tvoja reakcia skutocne odradila od dalsieho prispenia na tuto temu.
@emka25 ani som nepisala, ze sa tabulkami treba riadit, len ze existuju, kedze ty sa pisala, ze nie, lebo o ziadnych nevies
@hellokitty Mne sa nemusíš ospravedlňovať, ja som len svoj názor vyjadrila. Môžeš mi poslať link na nejakú tú tabulku, prosím ťa? Ďakujem. Ako tvrdíš, vo všeobecnosti platí že to je od 6-20(30) mesiacov, ale nie je to dané, je to individuálne. To nie je z mojej hlavy, tvrdia to odborníci, tak keď sa tomu venuješ už 15 rokov, tak ma prekvapuje, že takéto niečo môžeš tvrdiť. A prečo si myslíš, že som laik, ty ma poznáš osobne, že vieš čomu sa venujem ja? A aké skúsenosti mám ja? Nemáš sa prečo urážať a neprispievať do témy. Ja som nepovedala nič, čo by sa ťa malo dotknúť. Ak si precitlivelá, nuž neprispievaj. Toto je verejná téma a môže tu prispievať hocikto. Ja som niejak pravidlá neporušila. Každý sa môže mýliť a výnimiek je viac než dosť, na to aby sa mamičky nedržali tabuliek, tak dík za poučenie, ale v tomto smere viem svoje. A buď taká dobrá, pošli mi linka nejakej tej tabulky, veľmi rada sa poučím.
@emka25 To nie je z mojej hlavy, tvrdia to odborníci, tak keď sa tomu venuješ už 15 rokov, tak ma prekvapuje, že takéto niečo môžeš tvrdiť. A co ine ja tvrdim? Skus si moje odpovede precitat poriadne. Co sa zubov tyka si laik, nemusim ta poznat, vidim ako a co pises, sposob vyjadrovania. Link na tabulku ti neposlem, nemam informacie z internetu, mam ti ale poslat zoznam stomatologickej literatury? Nepotrebujem sa tu obhajovat a ani nebudem, myslela som, ze niekomu moze pomoct, ked svoj nazor napise stomatolog, ktory sa touto oblastou zaobera.
Tymto povazujem diskusiu s tebou za ukoncenu. pekny den.
@hellokitty vitaj v krajine kde malo vapnika kazí zuby, kazy sa dedia, kde zuby kazia atb, a bez nervov a teploty sa neprereze zub. tuziju poniektore mamičky vsvojom svete, kde zovšeobecnuju pozorovania dvoch troch detí. ale je tu zopár výnimiek
@hellokitty avsetko cosi nevedia vysvetlit su zubky samozrejme za výdatnej podpory pediatra 😲
@hellokitty natomto fore maju mamičky zaujem o rady mamičiek, nie o nedajboze diskusia s niekym ktovie o comhovori,bolo mi to aj admin vysvetlene
Keby sme my mamičky túžili po radách odborníkov, tak ideme k nim a táto stránka by asi neexistovala. Je to práve na to, aby sme sa mamičky medzi sebou radili a pomáhali si vlastnými skúsenosťami. Keď sa doktorkovia chcete radiť, neviem prečo si nezriadite vlastnú stránku? A asi by nabolo na škodu, aby sa doktori, vedci a iný odborníci zhodli na rovnakých veciach, lebo majú sami v tom chaos, každý tvrdí iné. Ja mám teraz zdrav. problém s ktorým som bola u 3 odborných doktoroch toho istého zamerania v rôznych mestách(2 z toho primári) a každý mi povedal niečo iné a dal mi iné lieky, tak ako čo sa tu hráte na odorníkov, keď sami neviete čo hovoríte?! Len na príklad: pri prvom dieťati som dávala od pol roka jablkovú a pomarančovú šťavu, bolo to aj v odbornej literatúre, aj doktorky to radili a teraz sa citrusy do roka nesmú, lebo spôsobujú alergiu. 2. Dojčené detičky by mali byť plných 6 mesiacoiv len dojčené, žiadne príkrmy, aby predišli alergiám. Nedávno a bolo ta aj v telke sa vedci vyjadrili, že s príkrmamy treba začať už pred ukončeným 6 mesiacom, lebo potom deti odmietajú príkrmy a neviedia dobre spracovať stravu. Takých príkladov je veľa, tak sa tu láskavo nehrajte na neviem akých čo všetko vedia, lebo viete veľký prd.
Idu zúbky?...malá bude mat o 5 dni 5 mesiacov..a dnes to zacalo!!!Od rána len nervy a plač..stale mrnči, s ničim nieje spokojna..ziadna poloha jej nevyhovuje..a nervy ake máááá..och..no keby mohla tak si ruky odrhyzne..(keby mala s cim) neskutcne slinta,je neuveritelne nervozna,nespokojna,a stale len kuse do vsetkeho ..no asi to vsetky poznate 🙂 na dolnych dasienkach som nespozorovala nic..ale horne su nejake divoke..zdaju sa mi ostrejsie..aj ked malejj pomasirujem dasienka tak sa viac upokoji ked jej masirujem horne..je mozne zeby sli najprv horne rezaky??? mate niektora skusenost??

deniskateniska ahoj a tvoj mal iba na dolnych take biele bublinky?som počula že to musi najskor prasnuť a že potom až vydu..takže mysliš že coskoro budu?je dosť teraz placlivy a nervozny.a strasne sliny a brhli stale dasienka