Aké sú príznaky, že idú zúbky?
Ahojte!
Asi nam idu zubky a neviem,co vsetko tomu mozem pripisovat.
Prosim napiste svoje skusenosti,dakujem.
Stručné zhrnutie
- Najčastejšie príznaky prerezávania zubov u dojčiat v diskusii boli zvýšené slinenie, hryzanie predmetov, zdurené ďasná, podráždenosť a zhoršený spánok; rodičia uviedli aj riedku stolicu a mierne zvýšenú teplotu ako doprovodné prejavy.
- Ako lokálne riešenia rodičia najčastejšie spomínali géliky a maste (Dentinox, BabyDent), masírovanie ďasien, kefku na hryzanie, a domáce prostriedky vrátane kyseliny mliečnej namiešanej v lekárni (100 g za 100 SK).
- Liečbu systémovými liekmi a postupy rodičia riešili individuálne; niektorí používali Paralen alebo polovičnú dávku Nurofenu pri bolestiach, iní preferovali homeopatické čípky Viburcol alebo len upokojenie nosením na rukách.
Q: Aké sú bežné príznaky prerezávania zubov u dojčiat?
A: Diskusia uvádza časté príznaky: zvýšené slinenie, hryzanie a cmúľanie prstov, zdurené alebo biele bodkové miesto na ďasnách, podráždenosť, horší spánok, riedka stolica a niekedy mierne zvýšenie teploty.
Q: Ktoré lokálne prípravky rodičia odporúčali pri bolestiach ďasien?
A: Rodičia spomínali Dentinox gél, BabyDent na potieranie ďasien, kyselinu mliečnu namiešanú v lekárni (100 g stojí 100 SK) a niektorí odporúčali masírovanie ďasien kefkou alebo prstom.
Q: Používali rodičia homeopatickú liečbu pri zúbkovaní?
A: Áno, viaceré príspevky odporúčali homeopatické čípky Viburcol ako upokojujúci lokálny prostriedok.
Q: Môžem dať dieťaťu Paralen alebo Nurofen pri bolestiach zubov a v akej dávke?
A: V diskusii rodičia uviedli, že Paralen pomohol na 4–6 hodín zlepšiť spánok a jedna matka podala polovičnú dávku Nurofenu s pozitívnym účinkom; presné dávkovanie však v príspevkoch nebolo štandardizované a názory sa líšili.
Q: Kedy navštíviť lekára pri teplote počas prerezávania zubov?
A: Viaceré príspevky citovali odporúčanie, že horúčka nad 38,5 °C nie je typicky zo zubov a pri takomto stave treba kontaktovať lekára; mierne zvýšenie teploty bolo v diskusii považované za možné, ale sporné.
Q: Aké potravinové alebo diétne tipy rodičia spomínali pri problémoch so stolicou počas zúbkovania?
A: Rodičia uvádzali, že slivková výživa Hipp (dostupná v DM) sa dá podávať od 4. mesiaca a strúhaná surová mrkva pomohla niektorým rodičom zlepšiť pravidelnosť stolice.
Závery z diskusie
Zhoda
- Prerezávanie zubov sa môže prejaviť zvýšeným slinením, hryzaním, podráždenosťou, opuchnutými ďasnami a zhoršeným spánkom.
- Poradenské lokálne produkty, ktoré rodičia najčastejšie skúšali, boli Dentinox, BabyDent a kyselina mliečna namiešaná v lekárni (100 g za 100 SK).
Sporné názory
- Niektorí rodičia pripisujú horúčky, výrazné hnačky a výrazné respiračné príznaky priamo zúbkom; iní (a niektoré odborné hlasy v diskusii) tvrdia, že horúčka nad 38,5 °C a výrazné gastrointestinálne prejavy nie sú typicky spôsobené zubami.
Otvorené otázky
- Nie je jasné, aká je bezpečná a efektívna frekvencia a dávkovanie systémových analgetík (Paralen, Nurofen) pri bolestiach ďasien u dojčiat, keď rodičia v diskusii uvádzali len nešpecifikované „polovičné dávky“.
- Neexistuje v diskusii jednoznačná zhoda, do akej miery pomáhajú alebo škodia rôzne lokálne prípravky (kyselina mliečna, gely, homeopatia) a ktoré sú najbezpečnejšie pre konkrétne vekové skupiny.
Spomenuté značky a firmy
Viburcol,BabyDent,Dentinox,Sudokrem,Indulona,Paralen,Nurofen,Hipp,DM drogerie,zdravedasna.sk,najmama.aktuality.sk,detskechoroby.rodinka.sk,modrykonik.cz,clin.dent.journal,brit.dent.journal,clin ped.dentistry
Spomenuté produkty a metódy
homeopatické čípky Viburcol,Dentinox gél,BabyDent,kyselina mliečna namiešaná v lekárni (100 g = 100 SK),Sudokrem,Indulona,Paralen,Nurofen,kefka na hryzanie/čistenie ďasien,masírovanie ďasien,strúhaná surová mrkva,slivková výživa Hipp (od 4. mesiaca),nosie dieťaťa na rukách ako upokojenie,lokálne maste a vodičky na ďasná
Miesta a osoby
Austrália,Rumunsko,Bulharsko,Švajčiarsko,Anglicko,Slovensko
@drzubok Poznam tvoje nazory,ale aj poznam a vidim moje deti. 😉 Casove zhody su proste tu a ty to nezmenis,aj ked sa ti to nepaci.A ako som ti už pisala ,moj starši syn mal probelemy aj ked mu sli sestky,to už vedel povedat-mal na to vek,aby vedel popisat tažkosti.Takže v tomto s tebou proste nesuhlasim,aj ked si tiež myslim, že horučky,silne hnacky na svedomi zubky nemaju.
@drzubok-suhlasim s vacsinou tvojich nazorov, cistim zubky obom detom-nemame kazy a dufam, ze to tak aj ostane, tiez napr. neuznavam teploty, hnacky a podobne veci, ze sa zvaluju na zubky..ale podla mna nekludne to dietatko moze byt..ako mozes vediet, ze to tie decka neomina, nesvrbi, netlaci v dasne?..nehnevaj sa, ale to nemozes vediet..rast svojich mliecnych zubov si uz predsa nepamatame..pamatam si rast trvalych a teda nemozem povedat, ze som to vobec necitila..bolest nie, ale take ominanie ano..preto ani najvacie stomatologicke vedecke kapacity ma nepresvedcia, ze rast mliecnych zubkov nijako dietatko neciti..iba tuto jednu vyhradu mam.. 😉
@drzubok na to nepoznam odpoved-možno ano-tym že dieta castejsie dava prsty do ust,dasno je narusene a infekt lahsie prenikne-neviem.skor by som povedala,že podmienky na infekciu v case rastu zubkov su lepsie-casto vznikaju lokalne infekty-moj maly to 2 krat mal-pri stolickach a preco by sa to nemohlo sirit aj dalej do tela? fakt v tomto nemam jasno.
@drzubok ved ja viem, že to dlho trva,ale ked mal moj syn 3m pauzu v raste zubkov,tak bol 3m kludny,jasne, že aj neposluchal ,ale bolo to o uplne inom ako teraz, ked sa tlačia 4 stoličky.Moj nazor je, že to svrbi,tlaci,možno aj boli.Zial tie deti nam to nepovedia,takže je to vsetko len rovina dohadov. 😉 Ale ked mi povie 5 r dieta -mami boli ma dasno- a ja tam vidim pupacik noveho zubku-tak mi to je jasne.
@halime no trafila si klinec po hlave🙂 ak je mamina v pohode a babo nema ziaden problem tak nema byt preco nervozne,ale ak nema ziaden problem a predsa je nervozne tak to moze byt preto ze mamina je nervozna... necitala som celu diskusiu teda neviem aky problem bol u vas,ale skus veci tak neprezivat a uvidis ze budes mat pokojne babo🙂
@halime no prve tyzdne su vzdy o nervy... ked je vsetko nove a nevies co mas cakat🙂 to aj u nas bolo tak... prve tri mesiace mi mala prakticky preplakala.... potom som sa upokojila a nechala sa unasat malou a odvtedy mam usmievave dievcatko🙂 sice to s mojou nervozitou nijako nesuvisi,ale ani zubky neviem ako jej vysli🙂
tu mas skop. trocha malo @siss_sz take dieta ma mat urcite dávky jedla co do kvality aj kvantity, v závislosti od veku ranajky desiata obed olovrant vecera. medzi týmito jedlami ma byt pauza, ked by dieta nemalo príjmat nic, max. tak vodu. Problémom nastava ked medzi tým dieta dostáva, ci si ziada kadeco co mu na zaciatku niekto ponukna- piskoty, tycinky, rozne drobnosti ktoré obsahuju sacharidy v roznej forme. jedlo nema byt nieco na ukludnenie. dieta krmene tak pomedzi potom odmieta prirodzene plnu davku obeda a natupuje kolotoc ked je v podstate neustale hladne, pH v ustah pod krit.hranicou a nastava postupna demineralizacia skloviny, v tomlepsom prípade. v horsom je to rýchla destrukcia. a to hovorim o piskotach a iných naoko nevinných veciach, nehovorim o lízatkach, dzusikoch, jupikoch ai.
@siss_sz a skus https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/mate-dos... posledne stranky
Nedá mi neprispieť a uviesť našu skúsenosť so starším dieťaťom. Kojila som 3,5 roka, ďasienka som sprvu utierala navlhčenou plienkou , keď sa objavil zúbok, tak sa čistili zubnou kefkou a čistou vodou, kým sme nemohli používať pastu. Sladkosti sa u nás moc nenosia, takže kazivosť zubou od sladkosí vylučujem a predsa ako 4,5 ročný sa mu začali robiť vačky, nsledne zubárka len povrtala, to sa opakovalo 3x, nakoniec mliečny zub vytrhla a sním aj vedlajší, myslím že sa jednalo o 3 a 4ku. Ani nie rok na to sme riešili podobný problém so 4-kou na druhej strane a tiež ho nakoniec vytrhla. Zubi sa u nás čistia ráno aj večer a občas aj počas dňa. Inak tie diery po vytrhnutých zuboch začali vyplňať trvalé až počas 10. roka. No neviem neviem čím to asi tak bude. Že by sme robili chyby? Možno. A kto ich nerobí. A k tomu uvediem ešte príklad mojho krsňaťa. Poje cukríkov ako maku a kazy nemá. No aj to je zvláštne, že pán
@drzubok
@emka25 nieviem co je na tom zvlastne mozno to ze vacky sa nezacnu robit len tak robia sa na mrtvych zuboch destruovaných kazom. ak ma dieta v 4,5 roka destruovaný chrup je to vizitka ako lekara tak aj rodiča, pricom tým kojením /predpoklada aj nočným/ ste stavu urcite napomohli. a to ze kazy krstna nema ... neeviem kto ho vysetroval, ci vobec niekto- ale pockajte a dôsledky sa skor ci neskor objavia.
Ahojte,
my mame pozajtra 24 tyzdnov. Už v 3 mesiaci sme začali slintať o sto-dvesto. Hryzieme tiez do všetkého, ale to pripisujem spoznávaniu nového. Už od 2 mesiaca mi malý spáva celú noc, ale posledný týždeň sa zakaždým v noci zobudí. Svokra tvrdí, že je hladný...no dávam mu cez deň mrkvu a večer ryžovo-mliečnu kašu, tak si myslím, že hlad to nie je, či? Keď sa v noci zobudí, tak neplače, len sa mrví, mrkná, mrví a mrví. Minule som ho nechala a po 15 min. zaspal, no včera som ho nechávala a nezaspal, ani keď som mu dala najesť.. Z toho čo tu opisujete na nas sedí llen slinenie, obhrýzanie, a nervozita, taká, že chvíľu je ok a po polhodine už ho nič nebaví, už mrnčí a vraj by už mal cez deň menej spať, no niekedy spí skoro doobedu a poobede každú hodinu... tak neviem...
A máme v ústach taký zvláštny úkaz... na mieste, kde budú dvojky spodné sa nám vpredu ďasno tak zvláštne oddelilo, akoby niečomu ustupovalo. Ako ked nakrojíte šupku z jablka a tak ju necháte visieť... neviem, či si to viete predstaviť....
@drzubok Neviem kde žiješ, ale keď som prišla s 4,5 ročným dieťaťom k zubárovi, tak na mňa čumeli jak pridr...že čo ako chceme s mliečnymi zubami a mala som problém s ošetrením, lebo sme ešte nechodili do škôlky, tak nás nechcela zubárka ošetriť a zubári ktorý majú dospelých tiež také malé dieťa ošetrovať odmietli, vraj len v najnutnejšom prípade. A neviem či čítaš moje slová pozorne, ale písala som že zubná hygiena je dodržaná, tak ako kde sme. To vy zubári si vždy nájdete nejaký dôvod v čom robíme chyby. A ešte by ma zaujímal tvoj názor na dedičnosť čo sa týka chrupu ak mi odpovieš a potom ti vysvetlím prečo. Preto až potom, lebo by si to zasa obrátil proti mne. Dík.
@emka25 suhlas s tym co si napisala vyssie. Sme na tom so synonom rovnako. Akurat som kojila len necele 3 mes., UM pil z flase, sladkosti nejedol, ani sladke jedla, obcas zje horalku alebo cok. croasant inak nic. Cukriky nema rad, mlieko nesladil, umyvali sme zubky od prveho po posledny, aj 4x denne kym bolo mozne a bol doma. A zubky sa tiez pokazili. Naopak bratranci a sesternice sladili cumle medom, kolace a cukriky boli na dennom zozname, zuby neumyvali kazdy den (som mala moznost vidiet na vl. oci, ako sli spat bez umytia zubov a rano rovnako :() a zuby ako perlicky. Neverim, ze sme my rodicia nieco zanedbali!

@drzubok ok,tak mame na to iny nazor... 😉