Zúfalstvo zo spánku 16-mesačného dieťaťa

4. okt 2023

Sú 3 hodiny ráno. Do 01:00 sa moje dieťa zobudilo presne 7x, od 01:00 je hore doteraz. Má 16 mesiacov a takto to ide celú dobu. Niekedy je za noc hore 20x, niekedy jednoducho nespí vôbec aj 4-5-6 hodín v kuse v noci. Ešte som nezažila noc kedy by som spala viac ako hodinu bez prerušenia, viac ako 4h na etapy za celú noc. Som zúfalá, unavená, zničená. Očakáva sa odomna že budem dobrá matka, žena, kuchárka, upratané, navarené, napečené, postarané o dom, záhradu, zvieratká.. a prečo nemám nasadené kvetinky v predzáhradke? Veď iné majú... Mám ešte staršie dieťa s ktorým sa musím učiť do školy, ja sama som si chcela ešte doplniť vzdelanie a prihlásila sa do školy tiež. Ale cítim ako vyháram. Som unavená, nervózna, nešťastná. Ženy ako to zvládate? Cítim sa ako ten posledný otrok ktorý nemá nárok sa ani len posťažovať, lebo odpoveďou mi je že iné to zvládajú aj s viac deťmi, s úsmevom na perách a piesňou v srdci. Som naozaj taká zlá matka a žena , keď túžim si oddýchnuť? Vyspať sa? Túžim po tom aby aspoň občas niekto pripravil jedlo mne? Hrozne mi je do plaču. Dieťa je na mňa silno naviazané, neexistuje ho dať niekomu postrážiť a oddýchnuť si. Nemôžem ísť bez neho ani na WC. Nevidím svetlo na konci tunela 😔

greeetas
4. okt 2023

Ja uz mam druhe dieta taketo...katastrofalny nocny spanok, prestudovane vsetko mozne, nic nefunguje, cez den pospi hodinu (ma 15mesiacov)...starsi zacal spavat cca 3 mesiace po odstaveni od kojenia v 2 rokoch. Ocakavam rovnaky scenar. No ale teda ja som prestala byt dokonala gazdinka a uz sa o to ani neusilujem, snazim sa prezit 🙂 muz to chape, 3x do tyzdna mam hodinu osamote a to mi velmi pomaha

janage
4. okt 2023

@akvi toto s nadpriemerným IQ, AS a nočným štúdiom veru na mnohé tieto deti sedí😊Kto to nezažil, nevie si fakt predstaviť.

akvi
4. okt 2023

@aliaray1 v dvoch rokoch sa už darilo prespať vkuse aj 4 hodiny, cez deň už ale žiadny spánok 😅 a do tých cca 4 rokov sa to naozaj výrazne zlepšilo, už aj celú noc v pohode prespal. Čo ale bolo vždy blbé a tak to ostalo aj do dospelosti, tak to neskoré zaspávanie. Ak zaspal o 23:00, tak sme oslavovali. Ono to vlastne je problém len skrz to ranné vstávanie, ale našťastie, my sme aj školu malu veľmi alternatívnu, aj skrz jeho AS a nadania a tak mu bolo tolerované, keď prichadzal neskôr. A potom už mal od 7 ročníka IUP a v škole viac nebol, ako bol. Potom keď začal v práci, tak opäť, vstávať ráno skoro bol masaker, ale po necelom roku prešiel na živnosť, takže opäť môže pracovať po nociach. Mňa veľmi ukludnila kniha Prečo spíme. Veľa mi to pomohlo pochopiť a prestať sa trápiť tým, že moje decko ponocuje.

nienna3
4. okt 2023

Máš pocit, že je tam ešte iný problém okrem spánku a tej naviazanosti? Ako baby píšu, či tam nemôže byt nejaký zdravotný problém. A bolo niekedy obdobie, keď spal lepšie? Pripadne ma nejaký spôsob uspávania, pri ktorom spí lepšie? Napr na rukách/v nosiči/v kočíku? Ešte mi napadlo či to nemôže byť aj u neho extrémna preúnava - proste je dlhodobo unavený a preto nespí. Že keby sa podarí lepšie vyspať pár dní, či by to nepomohlo a potom by sa to zlepšilo.
A v noci, keď sa zobudí, čo sa deje? Ako ho uspávaš?

vafinka
4. okt 2023

Autorka takéhoto Tarzan som mala aj ja prisahám ti že do 4 rokov som nespala ani jednu noc vcelku furt bliakal ako besny ,denný spánok nehrozil od roka a nič len ústa rozglabene,taká som.bola vyčerpaná ako keby som hrabala tunel rukami do Číny každý boží deň,ale po 4 roku utlo a začal spavat

lillien123
4. okt 2023

Ahoj.. mám síce 8mesačne dieta ale prežívam to podobne ... od narodenia spi úplne zle už sa zdalo nedávno že bude dobre keď a budila 1x bolo to najlepšie obdobie no trvalo asi týždeň..posledne dni zase nespi .. od 3 do 5 hore a hra sa .. túto noc každú hodinu hore ... ja som už na nervy a ráno som si už aj poplakala lebo ja naozaj už nevládzem

dotka04
4. okt 2023

Ja len toľko, že nie si sama. Náš ale spí 1x denne 2-3 hodiny, inak je v noci tiež 10-20x "hore", posledné 3 týždne (má 18 mes.) začal dávať aj také, že je v noci "len" 4-5x hore (sami sa tomu bojíme uveriť, že takto super to už môže byť 😀 ), inak je to takto tiež prakticky od narodenia. Neurologička povedala, že nevyzretá CNS, treba len čakať. Poradila nám Equazen - berie niekoľko mesiacov a podľa mňa bez efektu. Manžela pošli do... s takýmito názormi! Kto nezažil, nevie aké je to nevyspať sa. My sa s mužom pri malom v noci striedame, aby sa raz za čas vyspala aj matka - inak tiež človek (odkazujem tvojmu mužovi :-P ) a je jedno, či on ide ráno do roboty alebo je pred nami víkend. Proste buď bude dieťa polo-sirota, lebo toto ja nedám celé mesiace-roky (a to by s ním muž už musel drichmať každú noc 😀 ), alebo sa budeme striedať. Hádaj, čo si vybral :-P
Držím ti palce a súcitím s tebou, je to enormne ťažké, ale ako všetko ostatné, aj toto prejde - raz určite <3

luccija
4. okt 2023

Veľmi s tebou sucitim.Moja dcéra mala jedno obdobie asi 3 t, že vstala 04 a už ma ťahala do obývačky tam sme sa do 06 hrali a, keď muž vstal išli spať.Takto dlhodobo by som sa zbláznila
A čo zuby?neskúšala si dať Nurofen na noc pár dní?moja spávala, ale zase sa veľmi dlho budila každé 3 hodiny na kojenie ako bábätko, alebo ma aspoň chytila za ruku, šupla sa pod perinu.
Nemôže byť hladný?

autor
4. okt 2023

Ďakujem všetkým, aj za slová povzbudenia, aj za to že ste mi tu napísali vaše situácie so spánkom 🫂 je to naozaj extrémne ťažké, každý deň doslova padám na hubu a veru že názory môjho chlapa na túto situáciu sa mi ale že vôbec nepáčia. Čakala som (a aj sme boli dohodnutý) iný prístup, no žiaľ si žena, matka, staraj sa. Dúfam že sa to čoskoro zlepší, lebo už naozaj ďalej takto nevládzem 😖

zorkahorka
4. okt 2023

Niekde je chyba, dueta ma v noci spat, nie byt hore. Nejdu mu zuby? Aky mate rezim? Kedy dieta vstava, kefy ide na obed spat, chodite cez den von, aby sa unavilo?

janage
4. okt 2023

Možno to vyznie necitlivo, ale ty nedúfaj. Ty sa priprav, že to kľudne takto ešte môže byť dlho a rieš si pomoc. U nás prišli potom zdravotné problémy, vykrikovanie zo spánku atď. Druhé dieťa ale bolo ako darček a tak s nim som spala kým staršia bola v škôlke, škole. A to bol úplne iný level vstávať v noci, ked cez deň pospíš 2,3 hodinky a ráno budíček medzi 8 a 9. Ťažká pohoda.
Takže bud chodiť 2 noci v týždni spať mimo váš byt. Neboj sa prežije syn aj muž. Alebo doobeda kým je staršia v škole zohnať k malému pomoc. Nech s ním na 2,3 hodinky ide niekto vonku a ty spi.
Prežijem to aj bez pomoci, ale následky z dlhodobej spankovej deprivacie ta skôr či neskôr dobehnú.
Poznám aj prípad, keď fakt ta mama odpadla a keď sa prebrala nevedela ako dlho ležala na zemi, čo sa dialo vtedy s dieťaťom a ver, že potom už sa dalo riešiť všetko aj muž bol zrazu chápavý a riesili pomoc . Ale vôbec to nemuselo takto skončiť.