Čo hovoríte na automaty na potraviny v školách a na to, čo v nich ponúkajú?
Čaute maminy.
Do ZŠ kam mi chodia deti dali automat na potraviny. Neviem či tie čipsy a cukríky čudných značiek majú nahradiť desiatu alebo čo. Celkovo mám z toho zmiešané pocity. Naposledy odtiaľ syn doniesol poľskú vodu Biedronka. Neviem kto a podľa čoho to plní, ale celé mi to príde zvláštne. Vy ste radi keď deti miesto zjedenie desiaty jedia krekry?
@viestta nesúhlasím s tým, že nespokojní nemajú čo vypisovať na koňa..
Keby toto platilo celoplošné, môžeme to tu zabaliť, veď by tu nič nebolo..
A sama autorka píše, že len chcela počuť aj názor iných. Čo je na tom zle?
A tiež sa mi nepáči podtón príspevkov užívateliek, ktoré majú iný názor - celé to naznacovanie, že problémom je jedine autorka je fakt od veci..
@beronsche ono ziaden extrem nie je v poriadku, ani v tomto pripade. V kazdom pripade riesit veci treba tam, kde to ma zmysel. Na druhej strane, treba prijat aj realitu, co neznamena byt spokojny s tym, ak nieco nie je v poriadku. Ale co sa tych smakociniek co si deti kupuju, a nielen v automatoch v skole, si treba uvedomit, ze tie deti sa rozhoduju same, co si kupia a co si nekupia. Zakon zakazuje predaj len niektorych komodit a co nie je zakazane je dovolene a deti si sposob ako sa k nim dostat najdu aj ked im to, samozrejme, nemusi umoznovat priamo skola vo svojich priestoroch.
Pozri si web stránku školy/obce a pohľadaj nájomnú zmluvu, musí byť zverejnená, tak vieš zistiť kto prevádzkuje automat.
Záleží aj od školy ako vyberali prevádzkovateľa aké si dali podmienky ak vyberali len podľa toho kto zaplatí najviac za prenájom tak je logické že tam nebude predávať zdravé jedlo. Na drahšie nájomné musí toho predať a zarobiť viac a deti budú automaticky skôr kupovať nezdravé ako zdravé veci.
@viestta nesúhlasím s tým, že nespokojní nemajú čo vypisovať na koňa..
Keby toto platilo celoplošné, môžeme to tu zabaliť, veď by tu nič nebolo..
A sama autorka píše, že len chcela počuť aj názor iných. Čo je na tom zle?
A tiež sa mi nepáči podtón príspevkov užívateliek, ktoré majú iný názor - celé to naznacovanie, že problémom je jedine autorka je fakt od veci..
@beronsche Ďakujem 🙂 Nedá sa mi dať 👍 k tvojim príspevkom tak aspoň takto 👍👍👍👍👍
Ja som učiteľka na ZŠ. My máme na škole bufet a keď vidím, čo sa tam predáva, tak to je katastrofa - samé sladkosti, pochutiny, ochutené vody, ale normálne jedlo nie. A potom človek vidí, že dieťa má v taške pripravenú desiatu, ktorú nezje, ale celý deň do seba tlačí kadejaké želé myši a pod. Samozrejme, som sa u pani riaditeľky dotazovala, ale tá má decentne odpinkala. Nevzdávam sa a budem rýpať ďalej, lebo nie som s tým stotožnená.
Ja som učiteľka na ZŠ. My máme na škole bufet a keď vidím, čo sa tam predáva, tak to je katastrofa - samé sladkosti, pochutiny, ochutené vody, ale normálne jedlo nie. A potom človek vidí, že dieťa má v taške pripravenú desiatu, ktorú nezje, ale celý deň do seba tlačí kadejaké želé myši a pod. Samozrejme, som sa u pani riaditeľky dotazovala, ale tá má decentne odpinkala. Nevzdávam sa a budem rýpať ďalej, lebo nie som s tým stotožnená.
@anonym_96bceb mam velmi podobnu skusenost zo ZS.. V bufete katastrofalny vyber jedal, deti si samozrejme kupovali tie najvacsie hovadiny.. Nastastie, tam sa do toho pustili rodicia z rady skoly a ten bufet sa zrusil, lebo jeho prevadzkovatel samozrejme odmietol zmenit sortiment. Bufet nikomu nechybal a o nejaky rok sa skola dohodla s vyrobnou peciva, ze vzdy cez velku prestavku pridu, rozlozia si tam stolik a deti si mohli kupit normalne pecivo, oblozeny chlebik a pod.. akoze k zdravej strave este vzdy daleko, ale urcite 100x lepsie, ako sladke vody, keksiky, cukriky a pod. nezmysly..
@anonym_autor predražené sladkosti.
@anonym_autor to píšeš o 12 ročnom? kokso jaže máš dakého prváka, tak to je vek, kedy už dieťa absolútne všetko chápe, je to celé o výchove nehnevaj sa na mňa, tu sa už deti nepredbiehajú kto si čo kupi
@zuzubb007 za mňa 12 rokov je "krutý" vek. Môžeš si vysvetľovať a argumentovať ako chceš. Keby rodičia, ktorí sa dušujú ako je všetko o výchove vedeli čo reálne robia ich deti, by ich kleplo. Mne všetko teraz hovorí 14 ročný vnuk a aj dcéry mi kedysi porozprávali... A že sa nepredbiehajú? No to určite.
Tiež si myslím, že žiadny príčetný riaditeľ takéto niečo nepovolí ale hľadá iné cesty. Mne sa páči nápad jednej školy, teraz to bežalo na sockach - deti chodia do jedálne na polievku, ktorú by inak k obedu nezjedli, lebo sa ponáhľajú alebo proste nevládzu aj polievku aj druhé naraz. A už majú prvé čísla, že polievky na desiatu majú úspech, že niektoré sa zjedia úplne a celkovo je aj menej odpadu. Pritom tak jednoduché riešenie. A určite lepšie, ako drbnut automat s hnusnymi sladkostami a balenou vodou. Lenže to treba aj chcieť a zorganizovať.
@akvi Základná škola Hrnčiarska vo Zvolene?
@anonym_autor za mňa je to nevhodné. Jedálny lístok na obedy musí byť nutrične vyvážený, dobre, že to nepíše lekár s riaditeľom. Na prvom stupni deti nesmú nosiť sladkosti, asi aby sa sústredili a dalo sa s nimi pracovať. A potom tam drbnu automat 🤦🤦🤦 a je po kontrole 😂😂
@anonym_autor to su tie nove smeracke zakony zname inak ako reforma skolstva ktore so skolstvom nemaju ale ze absolutne nic spolocne, keby panovi ministrovi Druckerovi skutocne zalezalo na detoch, dovoli v skolach jedine atomaty s cistou neperlivou, perlivou vodou, dalej dzusy, cukrovinky a pecivo.
Vidim podla obalu polsky hnus Biedronka, predmetnej skole ale ze absolutne nezalezi na tom ze je to hnus, hlavne ze je to lacne..., fuj😝
Moje dieta nema kartu, dostava riadne desiatu a napoje.
@anonym_783fae
A ty si vážne myslíš, že to sa len teraz zaviedlo? A že je to súčasťu školskej reformy? To vážne? 🤦♀️
@anonym_783fae
A ty si vážne myslíš, že to sa len teraz zaviedlo? A že je to súčasťu školskej reformy? To vážne? 🤦♀️
@anonym_e4d97c ľudia veria aj iným nezmyslom..
@anonym_e4d97c ľudia veria aj iným nezmyslom..
@beronsche
Tak to vidím... My sme mali bufety v škole už pred 25.rokmi, žiadne eko, bio, raw. To isté, čo je aj teraz a možno aj horšie, lebo bagety neboli, len samé sladké a slané. Ale určite je to tou novou smerackou reformou... Ach 😂
@beronsche
Tak to vidím... My sme mali bufety v škole už pred 25.rokmi, žiadne eko, bio, raw. To isté, čo je aj teraz a možno aj horšie, lebo bagety neboli, len samé sladké a slané. Ale určite je to tou novou smerackou reformou... Ach 😂
@mamina654 Aj my sme mali. Boli tam žuvačky cukríky, Resanka bola najväčší hit a potom chipicao 😂 Stále sme sa ponáhľali lebo potom už neboli poobede 😂😂
@anonym_3d903f ja sa nerozčulujem. Len ma zaujímal názor iných rodičov. Moje deti vysvetlené majú, mladší nekupuje vôbec, starší občas keď chce niečo vyskúšať čo si kupujú spolužiaci.
Ale príde mi zvláštne, že na škole, kde sa deti učia o tom, aká dôležitá je zdravá výživa hneď vo vestibule majú niečo, čo ich láka zamachrovať a kúpiť tam niečo nezdravé. A mnohé to kupujú na dennej báze - mladší syn pravidelne doma referuje, kto kúpil Fripsy, koľko kusov a za koľko to potom ďalej predával spolužiakom...
A tá poľská voda z Biedronky, tak to bola taká čerešnička na torte. To ma fakt dostalo.
@anonym_autor no a čo že je polská voda ? 🙄
@mamina654 Aj my sme mali. Boli tam žuvačky cukríky, Resanka bola najväčší hit a potom chipicao 😂 Stále sme sa ponáhľali lebo potom už neboli poobede 😂😂
@sisska96
Presne Resanka a Chipicao 👍. A este viem, ze nejaké džúsy v modrej krabičke boli super, len už názov neviem. Vždy som kupovala broskyňový.
Až tretina školského obeda končí v koši. Trik zo Zvolena ukazuje, ako to zmeniť
https://www.aktuality.sk/clanok/xUX3ojY/sokujuc...


@beronsche nastastie uz zo skol zmizli kavomaty, to co je obsahom automatu je vecou dohody dodavatela a vedenia skoly. Ale v kazdej skole je aj rada skoly, kde su zastupeni aj rodicia, takze ti miesto vypisovania na MK by mali ziadat riesenie tam, kde to ma zmysel, teda na vedeni skoly.
@anonym_autor je cas rodicovskych zdruzeni, prednes svoje namietky tam, alebo rovno oslov riaditela. Tu si mozes akurat tak len povzdychat a tym to zacne ale aj konci
@viestta nesúhlasím s tým, že nespokojní nemajú čo vypisovať na koňa..
Keby toto platilo celoplošné, môžeme to tu zabaliť, veď by tu nič nebolo..
A sama autorka píše, že len chcela počuť aj názor iných. Čo je na tom zle?
A tiež sa mi nepáči podtón príspevkov užívateliek, ktoré majú iný názor - celé to naznacovanie, že problémom je jedine autorka je fakt od veci..