Dress code na školách - váš názor
Myslíte si, že by mal byť na škole určitý dress code?
Isté nedovolené typy oblečenia?
Stručné zhrnutie
- Dress code je na väčšine slovenských škôl zakotvený v školskom poriadku a býva použitý na reguláciu výrazne vyzývavého oblečenia, crop topov a príliš krátkych kraťasov.
- Niektoré školy zavádzajú školské uniformy alebo jednotný dress code; v praxi to býva jednoduchá sada mikín, tričiek alebo polokošiel s možnosťou sukne alebo nohavíc pre dievčatá.
- Alternatívy k úplným uniformám zahŕňajú konkrétne pravidlá v školskom poriadku (minimálna dĺžka šortiek, zákaz tenkých ramienok, zakázanie výrazného makeupu) a lokálne riešenia ako školské bazáre alebo predaj použitých uniforiem.
Q: Aké oblečenie môže škola formálne zakázať podľa školského poriadku?
A: V diskusii sa spomínali konkrétne zákazy v školských poriadkoch: crop topy, holé brucho, príliš krátke sukne či kraťasy, priesvitné alebo príliš odhaľujúce oblečenie a tenké ramienka.
Q: Môže škola poslať žiaka domov, ak poruší dress code?
A: Áno; v prísnejšom režime školského poriadku učiteľka môže žiaka upozorniť alebo poslať domov prezliecť sa, priamo sa v diskusii uviedol príklad dievčiny s výstrihom "po pupok", ktorú učiteľka poslala domov a mala neospravedlnenú hodinu.
Q: Ako vyzerajú pripravené modely dress codu v zahraničí (Anglicko, USA)?
A: V Anglicku je bežná prísna uniforma s pravidlami typu "košeľa zastrčená, kravata utiahnutá" a zákazom líčenia, lakovania nechtov a farbenia vlasov; v USA školy často používajú menej uniformný dress code s povolenými čiernymi/khaki nohavicami, sukňami, šortkami "nie kratšími ako 1 USD nad kolená", bez roztrhaných riflí a jednofarebnými polokošľami.
Q: Sú uniformy finančne výhodné pre rodičov?
A: V diskusii sa uviedlo, že uniforma môže byť lacnejšia, zvlášť ak škola umožní druhový predaj alebo školské bazáre; niektoré školy tiež uniformy financujú alebo zabezpečujú možnosť kúpy z druhej ruky.
Q: Sú tepláky povolené do školy?
A: Prístup je nekonzistentný: niektoré školy alebo triedne učiteľky tepláky zakazujú na vyučovaní, iné povoľujú "slušné" tepláky na družinu alebo športové aktivity; v diskusii rodičia opisovali školy, kde riaditeľ požiadal, aby žiaci nechodili v teplákoch.
Q: Ako riešiť problém, že jeden strih uniformy nesedí všetkým postavám?
A: V praxi školy ponúkali varianty uniforiem (sukňa alebo nohavice, viac veľkostí) a rodičia riešili úpravy šitia; v diskusii sa uviedol prípad, že niektoré dievčatá uniformu skracovali alebo prispôsobovali.
Q: Aké doplnkové opatrenia školy používajú na zníženie estetických rozdielov medzi deťmi?
A: Diskutujúci spomínali školské bazáre, predaj použitých uniforiem a ročné nákupy základných kusov s logom školy ako mechanizmy na zníženie nápadných rozdielov v oblečení.
Závery z diskusie
Zhoda
- Školský poriadok bežne obsahuje pravidlá obliekania a školy majú právomoc regulovať príliš vyzývavé alebo nevhodné oblečenie.
- V zahraničí existujú dva hlavné modely: striktne nosená uniforma (Anglicko) a upravený dress code s povolenými farbami/strihmi (systém v niektorých školách v USA).
Sporné názory
- Na jednej strane podporovatelia tvrdia, že uniformy znižujú ranné hádky a sociálne rozdiely; na druhej strane oponenti tvrdia, že uniformy neodstránia sociálne rozdiely (decká porovnávajú mobily, dovolenky) a nie všetkým deťom sadne rovnaký strih.
Otvorené otázky
- Zabezpečí zavedenie uniformy skutočnú sociálnu rovnosť medzi žiakmi v 21. storočí?
- Ako by škola riešila financovanie a materiál uniforiem tak, aby boli pohodlné a vhodné pre rôzne typy postáv a citlivú pokožku?
Spomenuté značky a firmy
British school, UK, Anglicko, USA, ZUŠ, ZŠ
Spomenuté produkty a metódy
uniforma, školský poriadok, dress code, polokošeľa, kravata, mikina, crop top, tepláky, make-up, gél lak, školský bazár, second-hand
Miesta a osoby
Anglicko, USA, UK, Banská Bystrica (sídlisko Sasova)
Napriklad u nas na 1. stupni vyslovene povedali, ze hlavne deti, co chodia do SKD mozu mat take slusnejsie teplaky. Co je logicke.
@dskjhfdlkdjhl Tema je na školu, tak sa drž temy, ak nejaká inštitucia chce zakazovať makeup nech zakáže pre všetkých
A vydrate kolena na slusnych drahych gatiach, som chora z toho, horsi chodi tretiak domov, ako zo skolky...😖.
@mesiacikluna nemusis mi vysvetlovat, ze tema je skola, citat viem, ale ak pises o pokrytectve, tak potom tu spravodlivost musis merat vsade rovnako, aj mimo skolstva. ja chapem, ze sa Ti nepaci, ze nemas pravdu a niekto Ti to priamo napisal, ale nemusis si situaciu zhorsovat tym, ze sa tu budes okolo toho krutit😉
@mesiacikluna tak tepláky pre deti no fuj, veď nekolenujú. A učiteľky by si určite zaslúžili príspevok na ošatné, kvalitnú kabelku a každý mesiac manikúru/ pedikúru/géllak a kaferníčka. Veď reprezenutujú
@ema22270 ako som pisala, ak dieta ide do SKD, kde sa viac menej hraju, tvoria, tak maju nosit teplaky, take akoze slusnejsie, no. Mne si chlapec aj ruky utrel do gati, kazdy den prat, nestihlo to schnut, no tak chodil v teplakoch a tricko k tomu. Nikdy nic nikto nekomentoval. Teplakovina vie byt aj velmi pekna, su to kvalitne a pohodlne latky, to nie ako dakedy...Navyse, deti mi chodia domov same, cestou maju ihrisko a kolkokrat neodolaju a pridu domov ako prasiatka. Ja som vdacna za tir teplaky, fakt. Skola v BB na sidlisku Sasova.
@dskjhfdlkdjhl Dosť sme pletieš nesúvisiace veci, a asi čítať nevieš ked pletieš iné temy :D drž sa temy škola
@simca06022011 ale z teplakoviny, peknej dizajnovej, vies usit take teplaky, co vyzeraju ako slusne drahe nohavice a nie je to ani lacny spas.
Ja si zase uniformy neviem predstavit, taka ta chladiva umela bluzkovina plechova, az ma striasa. Pochybujem, ze by niekto riesil kvalitnu bavlnu, viskozu, bambus...na Slovensku isto nie...🤔
@mesiacikluna Len reagujem na Tvoje mylne nazory, bohuzial si to stale nepochopila, tak sa dalej vrt😉 Svoj nazor na obliekanie ziakov a studentov som napisala a na Teba uz viac radsej reagovat nebudem, je to zbytocne.
Ja som za to aby si nosil kto chce co chce 🙂 vôbec mi nevadí ako sa dnes mladí obliekajú, paci sa mi to 🙂 a tak ako naše mamy pindali na našu módu 20-30 rokov späť, tak zase ich mamám sa nepáčilo čo naše mamy nosia 🙂 to tu bude vždy 🙂 je to rovnaké ako keď sa predchádzajúca generácia sťažuje na tu teraz, aká je nevychovana, drzá a podobne 🙂 aj to sa stále opakuje 🙂
@kvetka22 Asi tak no...a školstvo na SK má aj tak o dosť väčšie problémy ako riešiť uniformy
@mesiacikluna skor by nas ako rodicov mali trapit ine veci ako napriklad obsah toho, co sa v tej skole ucia, prezentacne zrucnosti, jazyky, soft skills, kriticke myslenie, akych kvalitnych ucitelov mame, ako skoly neriesia sikanu a NIE kto ma co na sebe. ja si myslim, ze by mal kazdy nosit co chce. podla vlastnej sudnosti. a ostatni nech sa staraju o seba. keby mi ucitelka posle domov dieta lebo ma modry pramen vlasov, nalakovane nechty alebo velmi tenke ramienka na tielku, tak jej asi pojdem poklepat po cele.
@kvetka22 presne si to vystihla. Teraz sa zavzdusnuje nad vnuckou crop tope prababicka, ktora bola v rovnakom veku koncom sedesiatych rokov a nosila suknu, ktoru si usila z polmetra latky a este zvysilo na pas aj na zalozku a ked ju jej babicka videla tak sa prezehnavala. Nad jej ucesom sa zavzdusnuje babicka ktora na diske tancovala v afroucese v obtiahnutom tricku a la Boney M a mama byvala depesacka nechape co na seba to dievca dokaze zavesit 😀
@nevenka ja o uniformách nehovorím, slušne sa dá obliecť aj bez uniformy myslím. Aj keď pekne to vyzerá, zase ja chápem ze človek aj svoj štýl chce trosku prejaviť... len v nejakých hraniciach sa treba držať :D ale tak to je asi len môj názor 🙂
@mesiacikluna ze makeup zakázaný aj pre učiteľky:D aj jed teda väčšina ho nepoužíva, toto je názor fakt malého dieťaťa... ved nech si deti vypijú, pofajcia, nech robia čo chcú:D ved aj dospelí to robia. A postavenie učiteľ a žiak je tiež niekde inde, hádam ich nebudeme porovnávať:D ja sa tiež maľujem, kolka nespravodlivosť u nás doma :D
@mesiacikluna Mne sa jednoducho teplaky nepacia. Nie je vhodny odev ci uz do prace alebo do skoly.
Mohlo by byt. Nic mini a vyzyvave. Ani opatky netreba. ;D A za mna ani make up! ;D A za mna ani ziadne znacky a hesla podivmych skupin.. ;)
@linduska86 a to si sa s tým vážne stretla, že učiteľka bola oblečená ako šľapka? 😲 to na akej škole preboha?
Ziadny make up.. No hej, vsak to je uuuplne hrozneee, aby slecny v puberte skusali šminky, zakryvali akne, experimentovali, skusali co im pristane a co nie, hotovy nonsens, a este do skoly, no katastrofa. A nalakovane nechty to je este vacsia hroza, chciet sa pacit, uzivat si obdobie skusania, mat pekne spravenu manikuru. Kto to kedy videl 🙈🙈🙈
@dskjhfdlkdjhl Ja sa tu váľam od smiechu, že školský poriadok má platiť aj pre učiteľov 🤣 Toto diskutujúce decko nechápe, že učitelia majú pracovný poriadok, nie sú si rovní so žiakmi v právach a povinnostiach.

@belllinka ked si predstavim to zehlit a cestou zo skoly sa mi zastavia na ihrisku, tak amen tma. Navyse, ja som sa ako pubertacka strasne potila a aj teraz a rozne materialy nemozem, bud to vidno alebo je to nepohodlne, bleee...