Je bežné, že deti platia školské výlety aj učiteľom?
Dobrý deň,
otázka najmä na tých, čo sú učitelia alebo majú nejakú skúsenosť. Je bežné, že deti platia školský výlet do sumou aj za učiteľov? Učitelia nemajú hradené tieto náklady v rámci vyššej výplaty za to odbor napríklad?
Nie že by mne vadilo zaplatiť za učiteľov niečo, viem aké majú bežné platy, ale dcéra s týmto došla a ževraj to vadí väčšine rodičov spolužiakov, tak by ma zaujímalo, že ako to je a ako to vidíte, lebo ja som si doteraz myslela, že to zaplatí škola(stát)...
Stručné zhrnutie
- Školské výlety a exkurzie sa na Slovensku bežne financujú priamo rodičmi alebo rozpočítaním nákladov medzi žiakmi, pričom škola štandardne nedostáva zvláštny štátny príspevok na tieto akcie.
- Pedagogický dozor má v mnohých múzeách, kinách, divadlách a v niektorých zariadeniach (napr. ZOO) vstup zdarma a doprava sa často rozpočítava medzi žiakov; ZSSK ponúka pre skupiny špeciálne podmienky prepravy.
- Učiteľ zvyčajne nedostane extra mzdu za účasť na výlete; praxou sú cestovné príkazy (CP) s nulovou hodnotou, preplatenie stravného (v diskusii spomínané cca 5 €) alebo náhradné voľno, ale príplatky či nadčasy nie sú automatické.
Najčastejšie otázky
Q: Kto zvyčajne platí školský výlet a môže školský rozpočet financovať exkurzie?
A: Bežná prax je, že dopravu, ubytovanie a vstupy hradia rodičia alebo sa náklady rozpočítajú medzi žiakov; podľa diskusie škola nesmie používať štátne prostriedky určené na vyučovanie na dobrovoľné výlety a ZRPS (Združenie rodičov a priateľov školy) spravuje vlastné prostriedky rodičov.
Q: Má učiteľ povinnosť ísť na školský výlet a platiť si dopravu či vstupné sám?
A: Účasť učiteľa na výlete nie je povinnosťou a učiteľ nemusí platiť vlastnú dopravu ani vstupy; v mnohých múzeách a podujatiach má pedagogický doprovod vstup zdarma a doprava sa zvyčajne rozpočítava medzi žiakov.
Q: Čo je cestovný príkaz (CP) pri školskom výlete a ako sa používa?
A: Cestovný príkaz sa pri akciách mimo pracoviska vypisuje; v praxi ho školy často vystavujú s nulovou hodnotou, pričom učiteľ môže mať nárok na stravné podľa dĺžky akcie, ale škola nemusí automaticky preplatiť všetky položky.
Q: Má učiteľ nárok na finančnú kompenzáciu, nadčasy alebo náhradné voľno za pobyt so žiakmi?
A: V diskusii sa uvádza, že príplatky či nadčasy nie sú štandardné; príklady z príspevkov: preplatené stravné okolo 5 €, a jedna zmienka o udelení 12 hodín náhradného voľna za tri dni služby, čo ukazuje nejednotnú prax medzi školami.
Q: Môže Združenie rodičov a priateľov školy (ZRPŠ / ZRPS) platiť za pedagogický doprovod alebo použiť prostriedky školy?
A: ZRPS (Združenie rodičov a priateľov školy) spravuje vlastné prostriedky a rozhoduje rada rodičov; prostriedky ZRPS nie sú majetkom školy a podľa diskusie ich použitie schvaľuje rodičovská rada, nie škola sama.
Q: Ako funguje bezplatná preprava vo vlakovej doprave pre školské skupiny?
A: ZSSK má špeciálne podmienky pre bezplatnú alebo skupinovú prepravu; v diskusii bol odkázaný odkaz na stránku ZSSK o bezplatnej preprave skupín a účastníci uvádzali, že v praxi je potrebné v predstihu riešiť miestenky a počet vagónov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Školské výlety sú v praxi často financované rodičmi alebo rozpočítané medzi žiakov, nie bežne zo štátneho rozpočtu školy.
- Účasť učiteľa na výlete nie je povinnosťou; pedagogický doprovod často má vstup zdarma do múzeí, kín či divadiel.
- Doprava sa bežne rozpočítava medzi deti a počet pedagogických doprovodov ovplyvňuje rozpočet (príklad: 49 žiakov a 2 učiteľky).
Sporné názory
- Názor A: Škola alebo ZRPS by mala financovať náklady pedagogického dozoru.
Názor B: Rodičia by mali hradiť výlety a za pedagogický doprovod platiť rozpočítanú čiastku medzi žiakmi; škola nemá povinnosť kryť tieto dobrovoľné akcie.
- Názor A: Učitelia by mali dostať náhradné voľno či príplatok za starostlivosť 24/7 na viacdňových akciách.
Názor B: Mnohé školy nevyplácajú príplatky a učitelia často považujú výlety za súčasť svojej ochoty robiť viac než základná náplň.
Otvorené otázky
- Ako jednotne zabezpečiť právne a finančné pravidlá pre kompenzáciu učiteľov pri mimoškolských akciách naprieč školami?
- Ako spravodlivo rozdeliť náklady na výlet medzi rodičov, ak nie všetci rodičia prispievajú do ZRPS?
- Do akej miery môže a má škola alebo zriaďovateľ kryť náklady na dopravu a ubytovanie pedagogického dozoru pri výletoch?
Spomenuté značky a firmy
Združenie rodičov a priateľov školy (ZRPS), ZSSK (Železničná spoločnosť Slovensko), Ministerstvo školstva, modrykonik.sk
Spomenuté produkty a metódy
školský výlet, škola v prírode, denný tábor, cestovný príkaz (CP), ZRPŠ / ZRPS, miestenky, bezplatná preprava skupín ZSSK, vstup zdarma pre pedagogický dozor, diéty (stravné, napr. cca 5 € zmieňované), náhradné voľno, nadčasy, rozpočítanie nákladov medzi žiakov
Miesta a osoby
Žilina, Košice, Londýn, Spišský hrad, Havránok
Keď to rodičom vadí, môžu ísť oni s deťúrencami na výlet. Učiteľka zostane v škole učiť ostatné deti a máte po probléme. Založ si ešte 5 podobných diskusií, aby sme si mohli popísať bez teba. 🙄
Pre učiteľa to mienke výlet a áno autobus sa rozrata na deti, vstupné do múzea je väčšinou pre pedagogicky doprovod zdarma, ak by nebol, zarátam to do celkových výdavkov a áno, zaplatia žiaci, ak to rodičom vadí, treba výlet zrušiť a bude bežný školský den
@mandarinka555 akych 10 hodin je ucitel s mojim dietatom??? 🤣🤣🤣
Co to splietas? Chces tvrdiť ze je v skole s detmi napr. od 7 do 17 myslis? Ci ako to myslis?
To akože mi podla teba ucitelka deti varuje u nej doma po skole, ci ako? Este aj večeru im nebodaj robi, co? Aspoň tu netrep ok? Matika ti nejako nejde snáď ta neučila
@jajka257 👌👍
Keď vidím ako sa niektoré decká správajú tak obdivujem učiteľov ktorí si na školský výlet vôbec trúfnu ísť. Druhá vec sú financie. Ak učiteľ vymyslí normálny výlet ktorý 99-100% rodičov nemá problém zaplatiť a doprava a ubytovanie a strava (ak škola nie je ochotná preplatiť diéty) učiteľa sa rozrata medzi 20 detí tak to sumu nejak hrozne nenavysi. Predpokladám že škola rodičov nežiada financovať výplatu učiteľa počas výletu, príplaty za nadčas, poprípade prácu cez víkend. Ale ak sa učiteľka rozhodne že deťi berie na drahší výlet (a tým nemyslím týždeň dlhú školu v prírode) ktorý bude stáť v stovkách eur a cez deti vyvíja nátlak na rodičov aby to zaplatili tak sa nemôže diviť že sú rodičia citlivejší na to čo vlastne platia.
@lienka.7 Keď je to učiteľ, tak asi vyučovacích hodín...Aj tak ma zaujíma, koľko času venuješ svojmu decku, ak ťa tak učitelia iritujú...Je to nezaplatená robota, náročná na psychiku a pri dnešných, poväčšine rozmaznaných deckách, sa ani nečudujem, že to nikto nechce robiť, tak sa spamätaj 👎
Tak ja som si viackrat vsimna pri pokladni- hrady/ zamky aj kupaliska, ze tam bolo npr. Skupina 15 ludi - doprovod zdarma. Ako mlada baba slm robila animatorku/ denny tabor a takto to bolo poriesene takmer vzdy.
Ďakujem baby, vidím, že to je normálne, čo som si viacmenej aj myslela, aké problém majú iní rodičia, nie ja a ževraj ich je celkom dosť... Tak ma prekvapuje, že tu je to skôr naopak
a nie, nie je za to žiaden nadčas, náhradné volno, nič, je to moja osobná obeta kvôli tým deťom a este by som si to mala platiť 🤦🏻♀️
Objednajte si cestovku, sprievodkyňu a nikto ani necekne, že sprievodkyni platíte cestu aj plat.
@mandarinka555 10 vyučovacích hodin som nemala ani gympli, cize neviem o com tocis. A svojim deťom venujem momentálne 24 hod.denne, ked ta to tak veľmi trápi.
Decka si rozmaznávaju, resp.nevedia vychovať samotní rodicia, takže plačeš nad nesprávnym miestom. To len tak na okraj 😉
@zuzana76 tie vylety mas každý den ci ako to mam chápať? Ci raz za čas, hm? Ok, stačí povedať ze nejdeš alebo naplánovať vylet bližšie. Nikto ta nenúti ist na druhu stranu republiky.
@autorka asi by bolo fér, keby si napísala o aký výlet sa jedna, kde a na ako dlho. A aky ma byt doplatok. Lebo o 1 € na žiaka sa asi nejedna...
@lienka.7 výlet Žilina - Košice, cesta autobusom (na čo sa tiež zaťažujú rodičia, lebo veď vlaky sú zadarmo - čo súhlasím), ale dopláca sa nejake Max 2-3 eura si myslím za zarobia, suma bola rozratana rovno aj pre učiteľov, takže osobne mi to nepríde veľa
@lienka.7 bolo to 150 km, nie druha strana republiky, cesta busom dve hodiny tam a naspat, pozreli sme si 3 pamiatky, len par krat do roka, ale chodila som aj do zahranicia na 10 dni, kde sme sa starali o tinedzerov aj v noci, nahradne volno par hodin, pritom starostlivost celodenna, autobus hradili rodicia, byvanie nam zabezpecila partnerska skola, cize bola zadarmo, takisto stravu
@lienka.7 ty si riadne mimo,vidieť že absolútne nemáš predstavu ako to v škole funguje. Áno, keď si vyberám povolenie učiteľ tak mám myslieť na to že musím chodiť s deťmi na výlety 🤣🤣 si predstav že to do popisu práce učiteľa nespada a dozor na výletoch môžu robiť kľudne rodičia 🙂 učitelia budú len radi
Cestoval už niekto z rodičov s 25 deťmi v rýchliku? Keď sa im zdá veľa platiť za autobus, tak nech to skúsia. V lepsom prípade budú mať miestenky rozhádzané hore dole v jednom vagone, a to je len to najmenej co sa môže pri cestovaní vlakom pokaziť.
A keď pôjdu vlakom, učiteľka si má cestu zaplatiť, že môže dozorovať nad vašimi deťmi? Alebo dáte deti na starosť sprievodcovi?
Nechápem problém rodičov keď sa im nepáči tak nech odmietnu poslať dieťa na výlet a dobre aj pre učiteľa o starosť menej
Keby som mala rátať čo všetko som už zaplatila svojim žiakom a čo všetko som doniesla do školy "za vlastné" tak tu napíšem román.... Ale teda k veci... Vstupné väčšinou pedagogický dozor neplatí a ak sa jedná o cestovné či nebodaj ubytovanie vždy sa to rozpocitavalo medzi deti, takže ak ide 40 deti a 2 učitelia, ide pri jednom žiakovi o minimálnu čiastku. Stravu si vždy platím sama.
@viestta toto nevysvetlis niekomu, kto sa cely zivot vozi v aute a nikdy nemusel ist s takym poctom deti ani za roh.
Hanbila by som sa ako pes, keby si to mali platiť sami. Stačí, čo všetko robia pre naše deti vo voľnom čase,prípravy, zháňanie materiálov atď. Dcéra bola ako predškoláčka v škôlke v prírode, 5 dní. Bolo úžasné že vôbec nabrali odvahu ísť niekam s tridsiatimi,ešte nie celkom samostatnými "malými" deťmi. Niektoré boli prvý krát preč na noc od rodičov. Deti majú nezabudnuteľné zážitky. Teraz idú ako štvrtáci do školy v prírode,pani učiteľka vyberá len nízkorozpočtové výlety aby nezaťažila peňaženky rodičov,ale ako rodičia sme rozhodnutí zaplatiť aj termálne kúpalisko z triedneho fondu,tak deťom ako aj učiteľkám.
@jajka257 Jani, na jednej strane chapem, ze si odisla zo skolstva, na druhej strane-je to velka skoda, myslim pre tie deti. Pred chvilou som tu na MK narazila na tuto diskusiu a mam dojem, ze uz som videla vsetko:
https://www.modrykonik.sk/forum/dieta-na-zakladnej-skole/pomoc-s-matikou-pre-dceru/?scrollto=first
Aj takto to moze dopadnut, ked ti dobri matikari odidu.

@lienka.7 kšeft? Chod si skúsiť ten kšeft, 20 pubertakov s trieskajucimi hormóny, nerešpektujúci nikoho, ktori na výlet pasujú chlast, cigy, …..
Ty máš za tie decka plnú zodpovednosť.
Chod si skúsiť a potom nápis aké suoer to bolo