Koľko má vážiť a merať 7 ročný chlapec?
Ahojte chcem sa opýtať koľko vážia a merajú vaše detičky.Môj synček má 7 rokov a meria 110 cm a váži 17 kg. neviem či to nieje málo.Ja meriam 164 cm a priateľ 180 cm.
Stručné zhrnutie
- Výrazné odchýlky výšky a hmotnosti u 6–8 ročných detí sa v diskusii riešili pomocou percentilových grafov, pediatrického vyšetrenia a špecializovaných vyšetrení (krvné testy, sono štítnej žľazy, stanovenie kostného veku, genetika, gastroenterológia, test na rastový hormón).
- Rodičia v diskusii uviedli intervenčné možnosti pre zvýšenie hmotnosti alebo podpory chuti do jedla: peritol (sirup na predpis), Pangamin, vitamín B12, včelie produkty (včelí peľ, materská kašička), panenské oleje (marhuľový olej), rybí tuk (pastilky Jamieson, rybi-tuk.sk) a nutridrinky.
- Pre sledovanie rastu a percentilov rodičia odporúčali online zdroje rastametabolizmus.sk (percentilové grafy) a rustovyhormon.cz ako nástroj na porovnávanie výšky/veku, a viacero rodičov zvažovalo alebo podstúpilo endokrinologické vyšetrenia a liečbu rastovým hormónom.
Q: Kedy má rodič vyhľadať endokrinológa pri pomalom raste alebo nízkej hmotnosti dieťaťa?
A: V diskusii odporúčali návštevu endokrinológa pri výraznom odsune percentilu na percentilových grafoch alebo ak pediater naznačí abnormalitu; endokrinológ obvykle indikoval krvné testy, sono štítnej žľazy, stanovenie kostného veku (rentgen zápästia) a testy rastového hormónu.
Q: Aké konkrétne vyšetrenia sa robia pri spomalenom raste dieťaťa?
A: Uvádzali sa krvné testy (hematologické, železo, minerály), moč, sonografia štítnej žľazy, EKG/posúdenie srdca podľa potreby, gastroenterologické vyšetrenie vrátane testu na celiakiu a biopsie, genetické vyšetrenia a rentgen zápästia na stanovenie kostného veku.
Q: Pomôžu nutridrinky alebo peritol pri priberaní dieťaťa?
A: Rodičia v diskusii hlásili, že nutridrinky a peritol (sirup na predpis) krátkodobo zvyšovali apetít, ale aj varovali, že dlhodobé užívanie môže viesť k závislosti alebo zlej návyku organizmu; peritol je v diskusii uvedený ako liek na predpis.
Q: Kde nájdem percentilové grafy a online nástroje na sledovanie rastu?
A: V diskusii boli uvedené percentilové grafy na rastametabolizmus.sk (sekcia percentilové grafy) a kalkulačné/návrhové nástroje na http://www.rustovyhormon.cz; rodičia tiež zdieľali odkazy na vlákna na modrykonik.sk pre skúsenosti.
Q: Kedy sa v diskusii uvažovalo o liečbe rastovým hormónom?
A: Endokrinológovia v diskusii odporúčali komplet vyšetriť kostný vek a krvné testy pred indikáciou; niekoľko rodičov uviedlo, že po sérii vyšetrení začali pichanie rastového hormónu, pričom jedna rodička uviedla konečnú výšku syna 170 cm po liečbe.
Q: Môže predchádzajúca vážna choroba (napr. leukémia) ovplyvniť rast dieťaťa?
A: V diskusii rodičia spomínali, že predchádzajúce ochorenia vrátane leukémie a nízkej pôrodnej hmotnosti (SGA) mohli korelovať so spomaleným rastom, a odporúčali komplexné vyšetrenia (gastro, genetika, endokrinológia) na vylúčenie následkov choroby.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pri výraznom odchýlení od percentilových kriviek je potrebné pediatrické a endokrinologické vyšetrenie (krvné testy, sono štítnej žľazy, stanovenie kostného veku, testy rastového hormónu).
- Percentilové grafy (rastametabolizmus.sk) a online nástroje (rustovyhormon.cz) sa používajú na prvotné porovnanie výšky a hmotnosti dieťaťa.
Sporné názory
- Niektorí rodičia tvrdili, že „dieťa ešte dobehne“ a ak je aktívne a zdravé, netreba sa obávať, kým iní odporúčajú okamžité riešenie u endokrinológa a rozsiahle vyšetrenia (gastro, genetika, kostný vek).
- Niektorí rodičia hlásili krátkodobý účinok nutridrinkov a peritolu na chuť do jedla, zatiaľ čo ďalší varovali pred dlhodobým užívaním a „navyknutím“ tela.
Otvorené otázky
- Do akej miery ovplyvňuje dlhodobý účinok nutridrinkov alebo peritolu prirodzenú schopnosť dieťaťa priberať bez liekov?
- Aké dlhodobé výsledky a riziká má liečba rastovým hormónom v prípadoch podobných tým v diskusii?
- Môže predchádzajúca leukémia alebo iné závažné ochorenia trvalo spomaliť rast a aké vyšetrenia to najlepšie potvrdia?
Spomenuté značky a firmy
http://www.rustovyhormon.cz, http://www.rastametabolizmus.sk, modrykonik.sk, rybi-tuk.sk, Jamieson, Peritol, Pangamin, Nutridrinky
Spomenuté produkty a metódy
Peritol (sirup, na predpis), Pangamin, vitamín B12, včelí peľ, materská kašička, panenské oleje (marhuľový olej), rybí tuk (pastilky Jamieson), nutridrinky, rastový hormón (injekcie), krvné testy, moč, minerály, železo, sono štítnej žľazy, stanovenie kostného veku (rentgen zápästia), genetické vyšetrenia, gastroenterologické vyšetrenie, test na celiakiu/biopsia, percentilové grafy, fenylketonúria, FAS/FASD, leukémia
Miesta a osoby
Bratislava, ČR
Môj syn má 7 rokov a 10 mesiacov, meria 130 cm a váži 22,5 kg. Nechce nič jesť. Hádam čo nikdy neodmietne je iba jablko. Je biely ako stena. Čo by som dala za to, keby normálne jedol.
syn 7r. 2 mes. výška 135cm,váha 28kg,ovocie a zeleninu ani vidieť,nepomohli žiadne finty ani podobotky ani pozlotky,už to ani neriešim..mäska máličko..chorľavý nie je,len je alergik,športuje
ahojhy,my budeme mať 7r. v apríli a máme 125výšku a 23kg.Má fenylketonúriu a napriek tomu,že má prísne obmedzenia v strave stále si preberá a nezje všekto,čo môže. 😝 ale hlavne nech sú deti zdravé,šťastné a spokojné 😎
Ahoj no vidim , že riešiš presne opačné...moja malá má v jej veku niečo cez 2,5 roka a už má 103 cm....tak my sme nad 90 percentilom...ale tak pokial ma tvoj dobre vysledky tak je to asi ok. Mame aj kamaráta ten je od nej starší a je o jeden a pol hlavy menší od nej....
caute mam 14 rokou meriam 161 cm a vážim 50kg je to okej doktorka mi povedala ze vyrastiem v 16 dákich 10-15 cm je to pravda??? 😒
Ahojte, môj Tobinko má 7 rokov a 7 mesiacov a meria 116 a váži 18,5 kg. Doktorka nás poslala na endokrinologiu, brali nám krv a teraz čakáme na výsledky. Boli sme na rongene kostí a tie vyšli že kosti má staré na 5 rokov a tak povedal že bude treba brať asi lieky ale počkáme ešte čo vynde.
@maminai o chlapcoch neviem, ale mam 7 r. dceru, meria 124 cm a vazi 20 kg!! Je to taky rezancek dlhy a chuducky.......zje iba to co sa jej popaci, inak vsetko ohundre, aj ked musim povedat, ze v poslednej dobe sa snazi jest lepsie a aj poskusa nove jedla, nie len stale to site dookola, co jej chuti. Pred casom som jej dala aj vysetrit krv, ci nie je chudokrvna, pretoze ja mam malo zeleza, ale ona mala vysledky ok, aj ked je biele ako aj ja 😀 . Uz to ale neriesim, proste niektore deti jedia menej........hadam to casom dobehne.......
@lubina ja mám tiež 7 ročnú dcéru a má 121 cm a 18,5 kg. Papá kedy ako, raz je to lepšie inokedy horšie 🙂
@lubina ahoj no teraz sme boli u lekárni malá sme 113 cm a 18 kg má 7,5 roka no jesť tiež nechce skoro nič začala som mu dávať vitamín B 12 či sa rozje no niekedy mu chutí inokedy zase nie.V škôlke tiež niekedy zje obed ale mäso moc nechce skôr zje ovocie a zeleninu.No mi sme tiež úplne biely ale krv máme momentálne dobru chodili sme aj na endokrinológiu ale krv nám nikdy nebrali ani nerobili rentgen že ako staré má kosti. Ja to tiež tak beriem že je to chlapec a chlapci v puberte viacej rastú.tak uvidíme
@hellenkap no ja som veľa o tom počula že sa robia tie rentgeny na zistenie aké staré sú kosti.No mne ani nejako neprekáža že je syn taký maličky len stále všade počúvať o tom a hlavne v škôlke že aký je maličky že nemá silu a tak. No mi sme mali kiahne v januári ale strašne slabé len nejakých 5 vyrážok nevedela ani lekárka či to boli kiahne tak pôjdeme potom niekedy na krv že nám zisti či to kiahne boli.a bledný sme stále aj predtým bol.
Ahojte, ako čítam tak nie som sama mám 7,5ročného chlapca a tiež je chudučký.... zajtra sa s ním chystám k doktorovi. má 20kg ale výšku po pravde neviem. Papá veľmi málo a keď začne papať tak hneď aj rastie, ako keby jedol len vtedy ked má narásť. Mäso by pre neho vôbec nemuselo existovať. Už ma nebaví počúvať aký je chudý.... ja som to moc doteraz neriešila /aspoň čo si pamätám ja som tiež v jeho veku nebola jedák / ale už mu trčia všetky rebrá
@hellenkap no hej aj ja som to čítala mi máme oslabenú imunitu tak bola obvodná aj prekvapená že to takto prekonal že nemal ani teploty ani nič taj aj preto povedala že mu potom zoberie krv máme isť v apríli na vyberanie mandli tak nám aj krv bude brať tak uvidím či bude mať protilátky na tie kiahne.No aj mne malý priberá pomaly keď mal rok tak sme chodili aj na gastroenterologiu ale vtedy mu nič nezistili no keď sme tam potom zase začali chodiť tak nám robili aj asi v 5 rokov vyšetrenie na celiakiu či nemá ani to sa nepotvrdilo teraz nám len kazala že mu mám dávať nutridrinky na pribratie
ahoj môj syn má 3 roky 8 mesiacov a meria 106 cm a váži 20 kg a dcérka ide mať 9 rokov a meria 141 cm a váži 34kg.
@maminai Ahoj 🙂 výsledky boli v norme, niečo zraničilo ale ideme znova na testy koncom mesiaca teraz ale o niečo vyrástol ale nič moc asi 3 cm- A čo s týka priberania je to biedne minulý týždeň som mu dala predpísať peritol lebo jeho jedenie je strašné :( nič nám nechce jesť pokým je v škole ale ked dojde zo školy ide sa dožrať. Aj dnes nezjedol desiatu ale za to obed zje celý...
@hellenkap No ten sirup peritol sme mali aj mi ale to nám dali na tiky čo mal s očami a prvé tri dni jedol ako diví a potom zase prestal ale tiež sa mi zdá že večer jedáva viacej ako cez deň. Celý deň ho naháňam a nič nechce a večer by jedol jedno cez druhe. No uvidím ako dopadneme v januári na endokrinológii.
No pozrite sa ja mam syna ktory ma 12rokov a vazi 33kg. Podla mna je to malo doktorka povedala ci chcem radsej riesit obezitu. Ze priberie v obdobi od 13 do 16 rokov.
a robi nejaky sport ? chalani ked sportuju maju vacsi apetit tak by som ho niekam zapisala aby sa hybal a potom pride aj vacsia chut do jedla...nase obe deti su len rukate a nohate, teplaky im padaju musim kupovat snurovacie lebo nemaju pupceky ktore by im ich drzali....ale jedia co im chuti , snazim sa im dat vela ovocia, zeleniny, jogurtov , orechy, masko....
@maminai skus mu zacat davat vcelie vyrobky-vceli pel a matersku kasicku-ale zaci mini davkami-ci nema alergiu.
Tieto vyrobky stimuluju vsetky procesy v organizme a podporuju aj imunitu.
Plus je dobre do stravy zaradit panenske oleje-nar marhulovy olej -ten ma super zlozenie B vitaminov pre vas tak potrebnych a plus aj ryby tuk zarad.
@zuzana76 http://www.rybi-tuk.sk/Rybi_tuk/rybi_tuk_pre_deti ma to vonu ako zubna pasta tuti fruti a chut nema ziadnu,

@sendy182 No ja som skušala už aj pomlieť ale len do polievky tak to moc nechcel.No ešte to kuracie ako tak zje ale bravčové alebo hovadzie to vobec nie.No kuracie že mu moc nemám dávať lebo máme vysoký cholesterol.No tekutiny sa mu snažím ponúkať ráno toho moc nestihneme vypiť predtým ako ide do školky v skolke že nechce piť a tak to dobiehame len večer ke´d príde domov ale na noc mu nechcem zase veľa dávať.No keď mu dám banán na kolieska do ovocnej misy tak niekedy zje a niekedy nechá.