Začíname so školou v septembri 2009
Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)
Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉
Stručné zhrnutie
- Zápisy do základnej školy v diskusii popisovali úlohy typu vymaľovať predtlačený obrázok, nakresliť postavu, pomenovať farby a geometrické tvary, spočítať do 10/20 a v niektorých prípadoch napísať tlačené meno alebo recitovať básničku.
- Rodičia riešia výber a hmotnosť školských tašiek; v diskusii sa opakovane spomínali značky Topgal, ModanWorld-orthopedic bag a McNeil a kritériá ako vystužený chrbát, reflexné pásy a viac priehradiek.
- Pri zápise sa v niektorých školách zúčastňovali psychológ, špeciálny pedagóg, logopéd a vedenie školy, rodičia tiež hlásili rôzne „zápisné“ poplatky (uvádzané sumy: 3 €, 5 €, 10 €, 15 €) a požiadavky na voľbu náboženstva alebo etiky.
Najčastejšie otázky
Q: Čo sa bežne testuje pri zápise do 1. ročníka základnej školy?
A: Na zápise deti mali za úlohy vymaľovať predtlačený obrázok, nakresliť postavu, pomenovať farby, rozlíšiť geometrické tvary, spočítať do 10 alebo do 20, pomenovať zvieratá a niekedy napísať tlačené svoje meno alebo recitovať básničku.
Q: Kto zvyčajne hodnotí školskú zrelosť pri zápise?
A: Rodičia v diskusii uviedli, že pri zápise boli prítomní učiteľka, zástupkyňa vedenia školy, psychológ, špeciálny pedagóg a logopéd.
Q: Aké poplatky môžem očakávať pri zápise do školy?
A: V diskusii rodičia udávali rôzne „zápisné“ čiastky: 3 €, 5 €, 10 € a 15 € ako príklady poplatkov spomenutých pri rôznych zápisoch.
Q: Ako vybrať školskú tašku pre prváka?
A: Odporúčané parametre sú nízka hmotnosť, vystužený chrbtový panel, reflexné pásy a viaceré priehradky; spomínané značky v diskusii sú Topgal, ModanWorld-orthopedic bag a McNeil, rodičia tiež skúšali nosnosť s 1,5‑litrovými fľašami.
Q: Čo robiť pri rečových ťažkostiach pred nástupom do školy?
A: Rodičia odporúčali návštevu logopéda, pravidelné cvičenia doma a v diskusii sa uvádzalo aj dochádzanie 2× mesačne k logopédovi ako príklad praxe.
Q: Ako vybrať školu medzi „kvalitnejšou“ s cudzími jazykmi/IT a „príjemnou“ školou s milými učiteľkami?
A: Rodičia porovnávali priority: niektoré školy ponúkajú od 1. ročníka AJ a informatiku alebo bilingválne triedy, inde rodičia preferovali atmosféru a dobrý vzťah dieťaťa s učiteľmi; rozhodovanie rodičov sa opieralo o osobné návštevy DOD, názor rodičov detí už navštevujúcich školu a vlastné priorizovanie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Zápis do ZŠ bežne zahŕňa úlohy na grafomotoriku, rozpoznávanie farieb/tvarov a jednoduché počty.
- Rodičia preferujú ľahké, ortopedicky tvarované tašky s reflexnými prvkami; Topgal, ModanWorld a McNeil boli v diskusii najčastejšie spomínané značky.
- Odporúča sa návšteva zubára a pravidelné preventívky pred nástupom do školy.
Sporné názory
- Dieťa by už pri zápise malo vedieť čítať a písať vs. čítanie a písanie patria do povahy vyučovania v 1. ročníku a nemali by sa od detí očakávať.
- Náboženstvo má byť súčasťou školského vyučovania vs. náboženstvo patrí výlučne do kostola a rodiny (možnosť voľby medzi náboženstvom a etikou).
Otvorené otázky
- Je právne prípustné požadovať „zápisné“ poplatky pri vstupe do základnej školy?
- Ako postupovať, ak je dieťa prijaté do súkromnej školy, ale rodič musí podľa kmeňovej školy nahlásiť zápis do obvodu (termín do 15.2.)?
- Ako školy riešia potrebu okuliarov pri telesnej výchove (odkladanie vs. riziko poškodenia)?
Spomenuté značky a firmy
Topgal,ModanWorld,McNeil,Tesco,Mimibazar,batohyshop.cz,tonery-zbranek.cz,Donau,Bernolákova (bernolaka.sk),Modrykonik.sk,STV,Martinus.sk,edupage,pauzicka.sk,girlsgogames.com,detskehry.sk,princezna.sk
Spomenuté produkty a metódy
fitlopta,Topgal školské tašky,ModanWorld-orthopedic bag,McNeil školská taška,Donau/Barbie školský batoh,testovanie školskej zrelosti (kresba, farby, tvary, počítanie),logopédia,špeciálny pedagóg,psychologické vyšetrenie,voľba náboženstvo vs etika,zápisné poplatky (3 €,5 €,10 €,15 €),preventívne prehliadky u zubára,EdUpage projekt
Miesta a osoby
Praha,Malacky,Martin (MT),Podháj,Dubravka,Benovského (ulica/škola),Bratislava,Írsko,Tesco
@jaduska Tak to tiež nemáš bohvie čo ak máš vojaka.Si ho pri týchto kalamitných a povodňových stavoch moc neužijete. Tak cesta vlakom sa nakoniec nekonala.Vlak proste nešiel.Po 30 minutách som to vzdala a vybrala sa autom,ale ešte teraz sa mi nohy ruky trasú s toho aké boli cesty,som chvíľami myslela,že ani nedôjdem.A ešte stále sneží. 😢
tak ja som tiez dnes rano mala dost....moje miniautocko to nastastie zvladlo,ale tiez som chvilami myslela,ze ....decka maju radost z neho,vcera boli z druziny vonku a stavali snehuliaka....potom sme si este urobili jazdu na saniach.u nas snezi teraz len slabunko ale vecer ma prsat...super poladovica ☹ 😖
dufam,ze sa to cez vikend upravi...lebo nasi maju prazdniny.
my sme dnes tiež doma, máme už toľko snehu, že nividieť plot, akurát čiapky čo sú na stĺpikoch prevyšujú o 8O cm. Decká sa bláznia po vonku, stavajú tunely a chudák náš psík len hopká za nimi 😝 . Muž včera celý deň frézoval sneh, susedom, kamarátom, zo striech lopatovali hrozné.........
@slivka3 ani ja si nepamätám toľko snehu
@ktore 😀 😀 😀 😀 😀
no a mamina toho dievčatka utekala s malým do lekára, mal vysoké teploty, do školy už asi ani nestihla zájsť...... Takže, Dankovi to zasa prejde.....
@donara a co dankovy rodicia?som chcela pochvalit ze su aj taky rodicia ktory si uvedomia ze maju zle dieta ale asi teda som dost mimo trafila.ale urcite su aj taky co s takymi detmi nieco robia a snad sa mozno aj ospravedlnia za svoje dieta.ja neviem mojej keby niekto strelil tak by to nedopadlo dobre.este k tomu keby to bol taky co z viac krat bol upozorneny na to.neovladla by som sa na tisic percent.sak si neviem ani predstavit keby dostala taku na usta sak ta mala tvaricka ...och zle aj na to mysliet.toto sa len tak neda nechat prepiect,podla mna urcite bude chciet ta mamicka stretnut sa z rodicmi toho danka.uz mi asi svita ze o co ide lebo uz davno som tu nebola,iba sem tam pozriem co je nove.uz sa mi rozjasnuje.pisalo sa tu uz o tom .to je zaujimave na tom ze u nas ten samo je presne taky ako jeho rodicia.darmo dostane na rit ked vidi ze ako sa spravaju jeho rodicia.nie su zly len vystatovacny a papulnaty.dovolia mu vsetko,a potom ho hresia a potom stale dookola.ona zistil ze ako na nich aby on nebol zli ale vsetci ostatny okolo neho a on je potom ten ktoremu kazdy robi napriek a ublizuje mu.ked on skaredo nadava na deti tak doma povie opak a je to vybavene.neviem co urobim ak este raz budem pocut nieco,lebo naposledy som zavolala jeho mame nech s nim urobia poriadok lebo to budem riesit ja.a to nehovorim ze ked to zacne riesit manzel.ten sa neovladne a rovno streli zaucho.
iank mamicky ja tu tykam snad nevadi.a komu to vadi nech prepaci.na forumoch si vacsinou tykame.tak sorry.dievcata ked uz teda som tehulka tak vymyslame meno pre dietatko.chceli by sme nieco obycajne.manzel vymysle zatial pre dievku ze BIBIANKA.ja som ani nechcela ale nech sa tak vola ked sa mu to paci.keby sa mu nepacilo tak poviem rázne ze nie.ale mohli by ste nejake tie mena mi tu navrhnut,napr aj spoluziakov co maju vase deturance.dakujem.mne sa pacia take slovenske mena ale tazko je vybrat.ked sa nam paci a pozname niekoho kto je zly tak to okamzite neprichadza do uvahy.co uz.podla man je na to este do septembra cas ale mam tusenie ze este pri porode budem vymyslat to spravne meno.alebo si vymyslim aspom dve tri a ked uvidim male tak mu dam take co mu pristane. 😀 😀 😀
@ktore jasné, že si tu všetky tykáme, podľa mňa to nemôže nikomu vadiť 🙂
A čo sa týka mien, tak mne sa páčia Alžbetka, Dorotka, Alica, Terezka, Eliška, Amanda (ale to by som asi nedala, iba sa mi páči) a z chlapčenských pomenej, tam sme nikdy nemali veľa nachystaného. Voľakedy sa mi veľmi páčilo Michal, potom Sebastián (ale teraz už nie) a Bruno. Pri poslednom tehu som uvažovala nad Matejom a Marekom 🙂
@jaduska niektore mena sa aj mne pacia co si napisala.ja moju dcerku prezyvam ze alzbetka a amanda.tak ju aj volam niekedy si ani neuvedomim.ale nechcem take dat.hoci sa aj mne pacia.musim rozmylsat aby ju kvoli menu nevysmievali.chlapcenske bohuzial nemam.akurat filip sa paci.mame u nas v rodine filipa.ma asi tri roky a je nezbedny ale podareny.meno mu pristane velmi.terazka sa paci aj mne ale moja svokra je tereza tak to nepripada v uvahu.mozno michal ale mm je proti vsetkemu.som mu dala knihu z menami tak nech vybera ale aj ja chcem vyberat podla seba a potom to dame nejak dokopy.
@ktore no to aj ja som potom škrtala také mená, ktoré sa vyskytujú v rodine....Inak pri poslednej dcérke som si skúšala kombinácie rôznych mien aj podľa numerológie. A ktorá charakteristika sa mi páčila najviac, tak tú som nakoniec vybrala a môžem povedať, že veľa z toho na ňu sedí....
http://www.numerologia.sk/analyza-mena-a-priezv...
na tejto stránke si dáš meno a priezvisko a vyhodí ti charakteristiku osoby....skúšaj rôzne krstné mená a uvidíš, ktorá charakteristika sa ti bude páčiť....ale netvrdím, že to funguje na 100%, hoci u nás to dosť sedí
@jaduska v podstate nijako skola to neriesila iba chvilkovo kym sa to akoze nezabudlo vyriesila som si to sama rucne a strucne 😠 pretoze moja dcera bola tou obetou ktora skoncila s rozbitou perou a traumov skola sa len vyhovarala ze oni nic nemozu
@jaduska, ja viem. Hlavou asi mur neprerazime. 😉 A suhlasim s tebou co sa toho snehu tyka pocas Vianoc. 😉
@slivka3, @ukana, naozaj Vam tu situaciu nezavidim.
Aj tu stale snezi. V tomto pocasi je najlepsie cusat doma (samozrejme ak clovek moze) a cakat kym sa to ako tak dostane do normalnych kolaji.
Ja len dufam, ze v nedelu nezacne do toho prsat ako hlasili, lebo nechcem si predstavit co pride potom.
@ktore, vyberate mena? Mas aj nejake vnutorne tusenie ze co by to mohlo byt? Ja viem ze este je skoro, ale zenska intuacia obcas nesklame. 😉
Mne sa dievcenske mena pacia Olivia, Ema, Ela, Ava, a zacala sa mi pacit Valentina. 😎
Z chlapcenskych mien sa mi pacia Felix, Max alebo Maxim, Tobias,Tadeas...
i ked ja mám rada také tradičné slovenské mená, dievčenské sme mali vybraté Alžbetu.
...a chlapčenské...no známy majú deti Denis a Denisa...to mi príde také divné 😲
chlapčenské snád David, Boris, Alex...Oliver je tiež pekné 😉 😉 😉
tiež záleží aké máš priezvisko, my sme chceli napr.meno Jakub, ale priezvisko máme na B, zle by sa to vyslovovalo...
Tak ku Deniske by som dala Dianku a chlapcovi Daniel. Ináč Tami kebyže je chalan tak sa volá Daniel.My sme sa vytrápili pri výbere mena pre Filipka. Tamarku sme mali vybratu ešte pred svadbou 😀 a Daniel si vybral Filipko.No a kedže mala je po tebe druhé dieťa by som dala po manželovi aby to bolo spravodlive,samozrejme v prípade že sa volá nejak normálne.
@andrea.m , Filip je velmi pekné meno, len nám sa nedalo kvoli tomu priezvisku na B...my sme sa natrápili kým sme sa dohodli na Martinovi...mal byt Alžbetka 😅 ...ale mm chcel Tadeáša, čo som ja nerozdýchala 😠 ...tak sme hádam týžden pred porodom rozhodli, že Martin...jedno sme vedeli, že deti sa nebudú volat po nás, to sme ani jeden nechceli
to je super že vám tá numerologia sedí 😉
ahojte prosíím mám taku otázočku na vás 😨 máte približne v takom veku detičky ako ja....moja má 8 rokov a som zdesená pretoze zacalo sa to uz pred pol rokom ked sa jej objavili chlpky na pišulke teraz ich uz má omnoho viac a uplne čierne 😅 a teraz moja otázka je to v takom veku panebože normálne??? máte s tým niektorá skusenost?? dakujem 🙂

@slivka3 tak aj u nás trošku bolo, také polobiele Vianoce, ale toto, čo je teraz fakt mohlo prísť skôr....
A ani nehovor, že vojaci zasahujú, bo keď môjmu manželovi triesknu snehovú pohotovosť, tak ho zas mesiac doma neuvidíme, ako pri povodňovej pohotovosti... 😒
A cesta vlakom asi tiež nic moc, pozerala som dnes meškania vlakov a niektoré veru aj cez 2 hodiny meškali...Ale už je to lepšie, teraz tak okolo 30 minút meškajú:
http://poloha.vlaku.info/