Psoriáza počas tehotenstva

mudr_peter_kozub
Moderátor
17. okt 2017

Počas tehotenstva spravidla nedochádza k zhoršeniu stavu psoriázy. Skôr sa jej prejavy zmiernia alebo takmer ustúpia. Po pôrode sa však väčšinou predchádzajúci stav obnoví a psoriáza sa opäť zhoršuje. Aké sú Vaše skúsenosti so psoriázou v tehotenstve? Zlepšila sa, alebo sa, naopak, u Vás zhoršila?

tanula222
18. okt 2017

@deti95060810 ano budeme. Vela ludi to zaujima a kohi nie tak nech to necita

tanula222
18. okt 2017

Mam dve deti. Pri prvom tehotenstve mi uplne zmizla potom sa objavila na lytku a laktoch a potom pri druhom mi zas vsetko zmizlo a teraz mam len na prstoch na nohach trochu na kolenach a laktoch. Pre mna je to uplne uzasne ze uz len tolko v detstve to bol otras

karakula
18. okt 2017

Mne sa paradoxne neskutočne zhoršila psoriáza počas tehotenstva, nedalo sa to vydržať, všetko ma svrbelo. Mala som plánovanú sekciu a najlepšie bola sestra v nemocnici na pasoch, pre boha veď sa nakazím, idem si rýchlo po plášť a rukavice.... Tieto reakcie mi tak lezú na nervy. Ale potom po pôrode sa mi to tak zlepšilo behom pár dní, také dobré som to hádam nikdy nemala 🙂

karakula
18. okt 2017

@deti95060810 páni moji tak to nečítaj 😉 zjavne nevieš o čo ide, takže buď rada, že nemáš tieto problémy...

marion09
18. okt 2017

@mudr_peter_kozub a ako ju liecit ked kvoli starostlivosti o dieta si nemozem dovolit chodit namastena kortikoidmi a navyse aj dojcim???

mudr_peter_kozub
autorModerátor
18. okt 2017

@marion09
No ťažko, to je pravda. Tehotná a dojčiaca žena to má skutočne ťažké ak je chorá alebo by mala čokoľvek užívať, nemusí sa to týkať len psoriázy. Ale to vy ženy matky veľmi dobre viete. Teoreticky sa to robí tak, že sa natiera kortikoidmi, keď dieťa spí, aby kortikoidy čo najviac pôsobili. Pri manipulácii s dieťaťom, prípadne pri kojení, treba kortikoid najskôr zmyť. Že to je komplikované a náročné na čas? To je. Čo s tým..? Žiaľ nič. Buď sa ten čas nájde alebo treba vydržať, kým dokojíte a potom sa pustiť do adekvátnej liečby. S mnohými ženami som takto dohodnutý. Počas tehotenstva a dojčenia liečbu prerušujú (používajú len nutné lokálne minimum podľa potreby) a po ukončení dojčenia sa opäť hlásia na ambulancii a pokračujeme tam, kde sme skončili.

pripinacka
18. okt 2017

ja mam psoriazu uz 16 rokov. a pocas tehotenstva som nemala ani fliacik.celych 9 mesiacov. az tyzden pred porodom som sa zacala vyhadzovat.a po porode som bola rok vkuse vyhodena

astonka
18. okt 2017

@deti95060810 tak tu nechod do trmy ktora ti lezie na nervy a netyka sa takazdy tyzden je tu nieco ine....

astonka
18. okt 2017

@astonka ja som bola 3x tehotna a musím povedat ze sa mi psoriaza nezhorsila ale viac zmiernila, horsie to bolo po porode, keďže som kojila v lezme tie lakte kde som mala ložiská boli hrozne

nancy666
18. okt 2017

@deti95060810 toto nemyslíš vážne s takýmto prispevkom :(

mudr_peter_kozub
autorModerátor
18. okt 2017

@nancy666
Možno má predsa len v niečom pravdu - možno je to naozaj presýtené. Pár tém som už v nasledujúcich dňoch stiahol. Plán bol totiž taký, že každá téma mala byť venovaná inej časti psoriázy a odpovedať Vám na iné otázky. Ale ono sa to všetko zlialo hneď v prvý deň v prvej téme. Chybu sme urobili my a to takú, že sme Vám vopred nedali presný rozpis tém, aj keď sme ho poznali (nabudúce budeme múdrejší). Teraz ten zoznam nájdete doplnený po kliknutí na Dni o psoriáze. Ale téma psoriázy je naozaj vysoko aktuálna. Výskyt na Slovensku je približne 2 % a to je pri 5,5 miliónov obyvateľov asi 110 000 ľudí, ktorí psoriázu skutočne majú. A kto ju má, vie aký je to život - neustále ložiská skrývať a to najmä v lete. Veľakrát nám ľudia na ambulanciách hovoria, že si na taký život už zvykli a že im to nevadí. Ale to nie je pravda. Na to sa zvyknúť nedá. Dá sa tomu len prispôsobiť. Nemôžete si zvyknúť na neustále zarazené pohľady na Vaše ruky, nechty, ložiská na tele, šupiny vo vlasoch, na šepoty ľudí, keď vstupujete do bazéna, na to, keď Vám ľudia nepodajú ruku. Nehovoriac o vysokom riziku samovrážd najmä u mladých ľudí s týmto ochorením. Nie raz sme museli liečbu urýchľovať kvôli samovražedným myšlienkam pacienta a spolupracovať so psychológom alebo psychiatrom. Kto nemá v rodine človeka so psoriázou tak možno doteraz ani netušil ako toto ochorenie vyzerá. A možno práve vďaka tejto premorenosti fóra, kde na Vás odvšadiaľ vyskočí slovo psoriáza, sa takýto človek rozhodne prečítať si zopár príspevkov, prípadne si vyhľadať obrázky tohto ochorenia na internete. A možno práve vtedy zistí, že už niečo také u niekoho videl, akurát že vtedy nevedel čo to je a tak radšej od toho človeka bočil. Ale odteraz to už bude vedieť a bude dokonca vedieť, že sa to dá liečiť. A to je základné posolstvo tejto "odvšadiaľ vyskakujúcej psoriázy". Povedať ľuďom, že to existuje, nie je to infekčné a najmä, že sa to dá liečiť. Nechceme nikoho presviedčať, aby sa liečil. Chceme len povedať, že to ide a že človek so psoriázou môže žiť rovnaký život ako človek bez nej. A prečo sme tento rok tu na Modrom koníkovi medzi Vami mamičkami? Pretože práve Vy ste na tom úplne najhoršie a to preto, že mnohé z Vás by sa aj chceli liečiť, ale kvôli tehotenstvu a dojčeniu sa liečiť nemôžete. Veľa z Vás píše, že ste sa s tým ako tak vyrovnali. Počas prvých rokov života keď ste na materskej a neviete, čo skôr urobiť, tak možno. Ale skôr či neskôr opäť okúsite ten reálny svet tam vonku za dverami, ktorý vie byť často krutý. A preto Vám chceme dať nádej, že keď raz skončia tehotenské a dojčenské povinnosti, môžete byť také, aké ste vždy chceli byť. Lebo v dnešnej dobe sa to dá. A taktiež Vy, ktoré síce psoriázu nemáte, ale máte psoriatikov v rodine, ktorí už rezignovali, pretože boli vkuse natieraní iba masťami a lekári im o moderných možnostiach liečby vôbec nepovedali ani ich nikam neodoslali (hanba takým lekárom), tak aj Vy im môžete vďaka tomuto týždňu a novým vedomostiam výrazne zmeniť život. Lebo nielen mladí, ale aj starší ľudia k nám chodia čoraz vo väčšom počte. A často sa nám stáva, že keď starej pani s 50-ročnou psoriázou na ambulancii povieme, že túto jej ťažkú psoriázu určite zvládneme a nech sa s ňou preto poriadne rozlúči, lebo takú, akú ju má teraz ju už nikdy neuvidí, tak začnú od šťastia plakať. A to je tá najväčšia odmena za našu prácu. Ospravedlňujem sa za svoj siahodlhý príspevok, ale možno je viacej ľudí, ktorí sa pýtajú, prečo sa tento týždeň toľko zaoberá psoriázou. Tak tu je vysvetlenie.

tin007
19. okt 2017

Pocas oboch tehotenstiev nastalo zlepsienie, ale uz ku koncu oboch sa mi psorka zas zhorsovala a po porode tiez, rovnako aj pocas kojenia.

zebrickaa
20. okt 2017

Počas prvého tehotenstva som videla malé zlepšenie a po pôrode pár mesiacov dosť zhoršenie ale po pár mesiacoch sa to opäť dostalo do normálu. Uvidíme čo bude pri druhom tehotenstve. ;)

dolorres
23. okt 2017

No mne osobne zhorsila resp. Z vlasov zMizla objavili sa mi flaky na krku a bruchu ale iba par a tie same zmizli a po porode mam nove "len" kolena a ostali lakte...

frantiseklotrinsky
19. sep 2020

@mudr_peter_kozub Pri prvom dietati sa psor zlepsila pocas tehot. - cakala som dievca.
Teraz cakam zase dievku a zhorsila sa mi psoriaza uz pocas druhej polovici tehot.
Takze moj pripad velmi nesuvisi so skumanou vedeckou štúdiou

frantiseklotrinsky
13. okt 2020

Zhorsila sa mi psoriaza, od polovicec tehot. A dokonca mi umrelo dieta 3 dni pred porodom. Neviem aky moze mat vplyv na taketo zmeny v tehot. Ale doktor by sa mal vyjadrit, co to mohli byt a ci to moze vobec zhorsit vyvin plodu v psoriaza

fantine
19. jún 2022

@mudr_peter_kozub dobrý deň. Prosím vás Je možné používať tesne po pôrode dáke prípravky alebo lieky na psoriázu aj keď by som chcela dojčiť? Mam dosť ťažkú formu psoriázy, pustuloznu, pričom som už v dávno v minulosti mala výsev v podstate po celom tele. Pred tehotenstvom som brala Humiru avšak tu neberiem odkedy som tehotná. Posledný mesiac sa mi začali tvoriť ložiská,, posledné dni sa to zhoršuje. Zajtra mam na plánovy termín sekcie a bojím sa veľmi co nastane po pôrode, chcela by som aj kojiť. Chcem späť nasadiť Humiru ale viem ze jej účinok môže príst az neskor, pricom sa bojím ze sa tak vyhadzem ze nebudem schopná kojiť resp sa starať o bábätko. Neexistuje žiadny liek alebo niečo co by sa hneď dalo použiť a malo dobrý účinok? Ďakujem pekne