Aké máte skúsenosti s liečivými účinkami bazy?

lucia_borikova
4. jún 2015

Baza pôsobí vďaka vitamínu B a C ako antioxidant a odporúča sa pri nachladnutí. Éterické oleje zas pomáhajú pri uvoľňovaní hlienov a ťažkostiach so žalúdkom. Ako pomohla baza vám?

martinkaha
4. jún 2015

My si často varíme bazový čaj keď sme chorí. Okrem toho, že krásne rozvonia dom, tak pomáha na kašeľ. 🙂 Teraz pijeme čerstvo urobený domáci bazový sirup, je výbornýýý. 🙂

vonava007
4. jún 2015

Osobne poznám len bazovy sirup,ale pamätám si môjho dedka,že keď ho bolel zub,žuval drievko alebo kúsok bazovej kôry. Hmmmm....je to už pekných pár rokov🙂

naolina
4. jún 2015

ja osobne sama robim bazovy sirup. Piem bylinkove caje z bazovymi plodami. Baza je dobra proti migrene a posilnuje imunitu. Ked som bola mala, moja mamicka nam davala caj z bazy ked sme boli prechladnute, na bolest hrdla, ked sme mali horucky. Baza pomaha proti zapalom. 🙂 🙂 🙂

marecek1
4. jún 2015

Bazovy caj pijeme,ked sme prechladnuti.milujem jeho vonu 😊

purinkaa
4. jún 2015

Moja mamina si robila specialny liek z bazy, kedy kvety bazy vysusi, dava ju potom do liehu a este nejake prisady, neviem presne ake a v zime, ked je chora, da si za jeden a choroba je prec 🙂....ja osobne milujem chut bazy v sirupe uz od detstva...niet lepsej chute v tomto teple....

tomaas
4. jún 2015

@lucia_borikova ahoj ja mam pozitivne, okrem tych vysledkov ktore baza ponukla, (sirup a caj).... som sa ako dieta naucil prestat sa bat pavukov a hmyzu, pretoze tento kvet posobi liecivo aj na nich 🙂

stepanka274
4. jún 2015

nám maminka vždy varila bazový čaj na potenie pri prechladnutí. teraz robieva taký mix sušenej bazy, lipy, materinej dúšky a je vynikajúci pri chorobe a v zime s medom a citrónom.

mijo53
4. jún 2015

ja robím bazový sirup, veľmi osviežujúci v lete a mladšia dcéra vždy spomína, že keď bola malé dieťa, dala som jej vraj bazový sirup a ona bola hneď zdravá /bola prechladnutá/. Už ani ja sa na to nepamätám , ale ona to stále spomína

vtacatko3
4. jún 2015

Nás lieči už len vôňa bazy. Máme ju v záhrade a cítiť ju aj na niekoľko desiatok metrov. Robíme si z nej sirup, ale aj ju sušíme a v zime tak máme fajný čaj. Pomôže nám vždy, keď sme prechladnutí.

lucia_borikova
autor
4. jún 2015

@tomaas Toto je výborné. Nikto na svete nemá väčší strach z pavúkov než ja, naozaj! 😒 A hmyz mi tiež nie je práve sympatický. 🙂

@purinkaa Áno, toto je osvedčený recept, moja mamina a stará mama zase takto v liehu zvykli lúhovať kvety ľalie. Tento extrakt má veľmi liečivé účinky a pomáha pri hojení rán, a pod.

@marecek1 Presne tak, tá vôňa! Len škoda, že počas prechladnutia ju človek moc necíti. 😒

@naolina Skvelé, tešíme sa, že sa vám baza takto pomáha!

@vonava007 Staré mamy a otcovia vedeli, čo je dobré.

@martinkahaha mňam)

metlonka
4. jún 2015

Moja svokricka robi vynikajuci bazovy sirup..ale mi ho nepijeme ako klasicky sirup s vodou, ale nechavame si ho na zimné obdobie a pocas nachladnutia, alebo pri kasli davam detom v striekacke od nurofenu aby sa im ulavilo..zabera to😊

tomaas
4. jún 2015

@lucia_borikova ale ja mam vacsi 🙂) uvedom si ze to bolo uz davno co som trhal kvety bazy takze strach z pavuka sa objavil, a aj toto pisanie je strasne 🙂)))

bubloska135
4. jún 2015

Naj je caj z kvetov bazy na prechladnutie 🙂

bazoskaa
4. jún 2015

mne pomáha na hlavu milujem jej voňu vždy vyženie všetky zlé myšlienky 😀

tomaas
4. jún 2015

@bazoskaa ahoj aj ja som na hlavu a nepomoze mi uz skutocne nic, aj ked cooltea je skutocne vychvaleny az do nebies 🙂 bude asi skutocne coooooool 🙂

zuzkaleng
4. jún 2015

Ja som asmaticka a mne pomaha na uvolnenie dychacich ciest ,nakolko bazove kvety a aj cas alebo sirupy s bazi maju prenikave vone

mirkami7
4. jún 2015

my pravidelne sušíme bazu na zimu,používame ju ked sme prechladnutí s spolu s ďalšími bylinkami 🙂

lucik194
4. jún 2015

ja robievam bazovy sirup a susim bazove kvety, na liecenie to nepouzivam, skor aby sa nam prevonal byt ked urobim bazovy caj....
ale na druhej strane ked robim bazove vinko z bobul - urcite to ma super vylepsujuce ucinky na moje dusevne zdravie 😉 😉

zuzik311
4. jún 2015

@metlonka prosí vieš mi dať recept nasirup?

trinity888
4. jún 2015

No po pravde? Ked si urobíme bazovy sirup doma, tak je to hroza. Všetkých nas skriabe v krku. Alergia na pel je svinstvo :(. No a kupovaný ? Ten môžeme pit na litre a nic... Asi sa niekde stala chyba :(

daniela2709
4. jún 2015

Baza, bázový sirup je veľmi chutný, ale síce to nie je úplne baza ale kupujeme aj vody s príchuťou bazy kedže tá príchuť vyhovuje hádam každému. Moja mama každoročne vyrába bázový sirup a mne sa nikdy nepodarí urobiť taký dobrý ako robí moja mama. Mamin sirup je len jeden aj keď robím podľa jej receptu nikdy sa nedá porovnať s jej sirupom. 🙂

h2
4. jún 2015

@lucia_borikova Práve dnes som si robila bazový sirup, milujem ho pre jeho chuť, viem, že má napríklad močopudné účinky. Bazové kvety aj suším a pridávam do bylinkových zmesí na čaje, myslím, že znižuje horúčku, ale priznám sa, že ju tam pridávam tiež hlavne z chuťových dôvodov. 🙂

nika1020
4. jún 2015

Od detstva milujem bazovy napoj nalozeny s cukrom voda citron a bazove kvety.momentalne si luhujem na slnku 5 litrov.po takom odlezani na slnku sa precedi a da do chladnicky.je to mierne sumive a pripomina mi to nealko radler...v detstve sme v takomto obdobi pili tento chladeny bazovy napoj vzdy.ma vela vitaminov.v zime si varim z kvetov caj.do chladeneho pridavame lad a dnes aj matu.vyborné. 🙂

nika1020
4. jún 2015

@lucia_borikova
sirup robime tiez..potom ho aj darujem znamym na party na grilovacky.detom ho podavam aj v caji pri prechladnuti.

lucia_borikova
autor
5. jún 2015

@trinity888 Predpokladám, že ten rozdiel bude výrobou, predsa len vo veľkovýrobe sa používajú úplne ine technológie a postupy, ktoré doma nemáte možnosť dosiahnuť. A pochopiteľne, predávané výrobku musia byť zdravotne nezávadné. Alergia ma mrzí, tiež ma z času na čas potrápi, ale nie až tak veľmi ako vás. :(

lubkavargova1
5. jún 2015

my bazovy kvet aj vyprazame v trojobale a je to mnamka 😵 😵

charlotte911
5. jún 2015

z bazových kvetov robíme med, sirup a kvety suším na čaj-výborný proti kašľu a tiež sa vysmáža v trojobale 🙂 manžel je alergik, ale med mu nerobí nič ani sirup 🙂