Čo robíte preto, aby vaše dieťatko malo šikovnejšie ručičky?

danonino_lucia
16. jún 2014

Okolo prvého roku nastane obdobie, keď dieťatko začne byť neposedné a potrebuje, aby si s ním niekto hral. V tú chvíľu nastáva ideálna chvíľa, kedy vy môžete pomôcť Vášmu dieťatku v rozvoji. Mamičky, pochváľte sa, čo robíte preto, aby vaše dieťatko malo šikovnejšie ručičky!

vejinka
16. jún 2014

Kocky puzzle navliekanie koralok..gombikov ..triedenie sosovice hrachu fazulky...proste vsetko mozne teraz ficia na spolocenskej hre DAMA ..nepohrdnu ani pastelkami ci fukacimi fixami alebo vodovkami...bavi ich aj plastelina a vonku je top piesok a hlina a voda 🙂

titkovamiriam
16. jún 2014

No u nas to bolo tiež klasika navliekanie ,presypavanie ale hlavne stavanie kociek,lega a prevliekacich hlavolamov 🙂

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@vejinka

Pozerám, že vy sa doma naozaj nenudíte :D A ako to zvládate, už ste celkom šikovní, alebo s tým stále bojujete?

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@titkovamiriam
A koľko kociek už na seba postavíte?

titkovamiriam
16. jún 2014

@danonino_lucia tak my už vela lebo mam deti kapanek väčšie 8-19 a 23 rokov tak u nas sa už tehly a činky dvíhajú 🙂.ale milovala som to detske obdobie okolo 1 roka ked sa vsetko ucili 😀

sense
16. jún 2014

no u nas su to kocky, lego resp obdoba lega urcena uz pre vekovu hranicu +1, knizky, atd, ale najviac ju bavi vykladat pribor z umyvacky (samozrejme noziky su vopred odstranene), vkladat pradlo do pracky, a nielen pradlo ale aj stipce a triedit odpad (len ten musime pred vyhodenim pretriedit este raz - mliekove flase od ostatneho plastu)....

a dufam ze ju to bude drzat taketo pomahanie aj v puberte...... 😉

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@titkovamiriam
Dobre :D
A ja som veľmi rada, že tu si, lebo sa s nami môžeš podeliť o tvoj skúsenosti, čo je podľa teba najlepšie na rozvoj motoriky. Pri čom si najviac videla výsledky? A robili ste aj dačo neobvyklé s deťmi pre rozvoj?

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@sense
A ja za teba dúfam, že bude :D A knižky máte tie plastové alebo skúša už otáčať papierové listy?

titkovamiriam
16. jún 2014

@danonino_lucia najviac som sa teda natrapila pri najmladšom keďže mal trošku ťažký príchod na svet,najskor sme cvicili vojtovku a potom dlho ešte dokonca v predškolskom veku mal problem s jemnou motorikou-kreslenie pisanie doslova nenavidel a potom zo dna na den zacal sam od seba a teraz konči prvú triedu.Dnes je na trhu veľmi veľa pomocok a poradní aj na internete takže človek najde informacie ked potrebuje-hlavné je sa detom venovat a neriešiť aby som mala pokoj život s TV,tabletom a mobilom...je mi smutno ked vidim foto 10m-2r deti ako čumia do debne a maminky sa chvalia mam dve tri hodiny pokoj.....

sense
16. jún 2014

mame z kartonu, plastove ani nemame...., ale v poslednej dobe ju viac zaujimaju klasicke papierove kde su obrazky a nemusia byt ani detske....velakrat ju pristihnem v spalni ako si listuje bukovskeho alebo knizku nase dieta kde su obrazky deti.....

vejinka
16. jún 2014

@danonino_lucia my sme uz velki 🙂

martinkaxp
16. jún 2014

velmi nic, Martinka je v tomto akasi sikovna, ona sa sama zahra a obcas len pozeram, odkial vie take veci. Nieco jej ukazem a ona nema problem to zopakovat.

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@titkovamiriam
Ono najhoršie je, že vývoj jemné motoriky súvisí priamo s hrubou, takže to môže byt aj tým, že ako ste cvičili, tak ste mu pomohli aj s jemnou motorikou a potom to išlo raz na raz a všetko je v poriadku. 😉

Ja osobne nie som k technike radikálna, dnes dieťa ktoré nevie čo je pokémon alebo kde ide do školy a nevie aspoň základy s počítačom, môže mať v kolektívu problémy. Ale môj názor je, že sa začína skoro a a deti trávia tým veľa času. Je rozdiel večer na pol hodinky po kúpaní pustiť rozprávku ale aj už som videla takých rodičov, ktorý majú 4-ročné dieťa, ráno pustili televízor, posadili deti a išli si po svojom. A potom sa čudovali. Nič dieťa nepripraví tak, ako vlastné skúsenosti.

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@vejinka
no práve pre to sa ťa pýtam, lebo ty máš skúsenosti, teraz vidíš výsledky a môžeš nám poradiť, čo je podľa teba najlepšie 😉

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@sense
a ako je stará? Chodíte už do nejakého kolektívu? To by som videla ako známku toho, že už sa chce dieťatko socializovať a nájsť kamarátov svojho veku....

sense
16. jún 2014

@danonino_lucia za par dni 14mesiacov,....ona nie je sama, resp. byva aj v kolektive a ked sme vonku tak ide ako k druhym detom aj k ludom....zahra sa sice aj sama ale spolocnost jej robi lepsie....ona je len podla lekarky dost vpredu ako fyzicky tak aj psychicky ale ci je to pravda neviem....ona je pre mna taky maly nezmar co ma energie aj za piatich....a co si vychutnava zivot v podstate zdrave a spokojne dieta...(len keby viac spala a jedla, ale zial na to ona asi nema cas lebo vsetko ostatne je zaujimavejsie a dolezitejsie 😀 😀 😀 )

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@martinkaxp
Len tak ďalej. Ukazovať nové veci, dať nové hračky a skladačky a nech sa rozvíja. Ona je hádam velmi samostatná a všetko si musí objaviť sama:D

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@sense
Ono sa to dá otestovať, ale môj názor je, že to nie je dôležité. Každé dieťa sa v dačom vyvíja rýchlejšie a v dačom pomalšie ako priemer a všetko je správne. Teraz je aktívna a zvedavá a má chuť nasávať informácie, tak nech si to užije. A by som nemala strach, ono sa to časom upraví :D Keď je zdravá a zaujíma o svet okolo seba je to to najlepšie, čo môže byť.

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

Ja Vás na chvíľu opustím, idem dačo si zjesť a pustiť psíkov po zahrade. O chvíľu som tu

sense
16. jún 2014

@danonino_lucia naco testovat este je male, nech si vychutnava cas objavovania plnymi duskami, nemyslim si ze mam doma nejaky supertalent alebo superinteligentne dieta a ak aj ano to sa ukaze neskor, mam len dieta kt. objavuje svet a vsetko ho zaujima a ja sa tesim z toho ako ju to zaujimava a je vnimava.....neriadim sa v tomto tabulkami a deti neporovnavam, ine by mozno bolo keby je to opacne....ale takych deti ako je moja su tisicky.....

vejinka
16. jún 2014

@danonino_lucia z kazdeho rozka troska 🙂 netreba len jednu cinnost ale vsetky...teraz zametame umyvame perieme v rukach ...netreba ich izolovat od domacich prac...aj obycajne zvinanie veci ma svoj vyznam 🙂

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@sense
Úplne súhlasím, teraz si užíva podľa mňa to najkrajšie obdobie života. Nehovorím testy ako testy, to sú iba také na odhad vyvinutosti, napríklad koľko ma v ktorom veku zvládnuť postaviť kociek na seba…..každé dieťa je unikátne a je radosť to pozorovať, ako sa z neho pomaly stáva samostatný človiečik 🙂

moni244
16. jún 2014

@danonino_lucia moja nemá záujem o nič, kocky nechce stavať, jediné, čo ju baví, je listovať v knihe a letákoch, to si sadne, oprie sa o gauč a otáča stránky 😉 ako po nás opakuje, čo robíme, ale cielene hrať sa s ňou nedá, nejaví záujem

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@moni244
A keď si napríklad s ockom idete skladať skladačku tak sa nepridá?

moni244
16. jún 2014

@danonino_lucia pridá, rozobere nám ju 😀

sense
16. jún 2014

@danonino_lucia tak zo pat ich zvladne urcite a co ma lego take pre male deti cize velke kusy tie nastava na seba kym po sediacky dociahne to uz ani neratam....

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@sense
Lego je jednoduché, to drží u seba (ale aj správne pospájať kocky, aby ti u seba držalo už vyžaduje určitú zručnosť🙂 mala som na mysli obyčajne kocky, napríklad drevené. Ono je totiž celkom ťažké v priestore odhadnúť, kam to položiť, aby to bolo vyvážené a celé sa to nezrútilo a potom ešte presvedčiť rúčku, aby to tak urobila.
Za mňa je lego super, pokiaľ nie je všade :D

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@moni244
No to buď musíte stavať veľmi rýchlo alebo navrhnúť, že si to teraz vymeníte, napríklad ona s ockom bude stavať a vy rozoberať (veľmi pomaly 🙂

danonino_lucia
autor
16. jún 2014

@moni244
Nie, robím si srandu:D Tak kúpiť veľa obrázkových knižiek, keď ju to baví a rada poznáva a chodiť von do prírody. A keď po vás opakuje činnosti, tak aj to je dobré. Tak ju nechaj vám pomáhať, čo bude vládať a dobré je veľa chodiť von, medzi ostatné deti. S tými sa hrá?

moni244
16. jún 2014

@danonino_lucia áno, hrá, ak je hranie kradnutie hračiek, ešte je malá na to aby sa hrala s deťmi, ale opakovať opakuje, vyťahuje si oblečenie, skúša si dávať čiapku, obuť sa, obrázkové knížky má zatiaľ 4 a tie striedame a do prírody chodíme, ukazujem jej, čo kde je, obzeráme vtáčiky, psíkov, rybky