Mamííí, môžem ísť na mobil?

iva_kuzelnecitanie
Moderátor
4. aug 2020

Mamíííí, ja sa nudím. Môžem ísť na mobil? V akom veku dieťaťa ste si uvedomili, že túto vetu dieťa začalo opakovať pravidelne? Ja asi pred rokom, kedy mala Timka 7 rokov a Adamko 5. Veru, táto skutočnosť sa mi vôbec nepáčila. Čo s tým?

Moderné technológie sú všade okolo nás a moje deti sa s nimi naučia pracovať, to je jasné. Do akej miery by ich ale mali poznať v tomto veku? Nemám na túto otázku odpoveď, nie som pedagóg ani psychológ. Som ale matka, a tak mám čo do výchovy svojich detí povedať. 😊

Rozhodla som sa teda skúsiť čas s technológiami nepozorovane obmedziť a nahradiť spoločnými hrami a Kúzelným čítaním. Adamko je ešte škôlkar. Knihy ho hneď zaujali, hlavne Vesmír a Atlas sveta. Sám bez sestry dokázal pri týchto knihách stráviť i viac ako hodinu, čo bolo skvelé. A čo všetko sa v nich naučil! Uff, veľmi som ostala prekvapená, ale o tom vám napíšem nabudúce.

Timka bola iný oriešok. Veľkáčka, všetko je nuda, sama sa s knihou hrať nechcela, ani len skúsiť. „Ako teda na ňu?“ Nijak. Túto otázku som si pozmenila a dostala som odpoveď. „Ako s ňou.“ Vyčlenila som si na dcérku hodinu dva večery po sebe. Áno trávime spolu čas, všetci spolu hrávame hry, chodíme na výlety, túry, bicyklovať.... Ale toto bol čas navyše len pre nás dve. Sama som otvorila knihu Rozmotaj si jazýček, ktorá 2 týždne ležala na stole a začala som si ju prehliadať „do práce“. 😊

Sadla si ku mne a pozerala knihu so mnou. Zrazu začala slová z knihy opakovať, lebo zvuk z pera ju k tomu vyzýval. Vyskúšala i nahrávanie. To už bola sranda, pretože deti vždy baví počuť nahraný vlastný hlas. Na záverečnej hre sme sa fakt zabavili. Toto bolo našim spojivom ako si byť ešte bližšie. I spojivom dieťaťa s knihou Kúzelného čítania.

Aký bol ten váš príbeh kontaktu dieťaťa s Kúzelným čítaním?

lujzamisko
4. aug 2020

Malému sme ho dali kúpiť k 3narodeninam spolu s hravé učenie a doprava. Autíčka a všetko s tým spojené bolo v tej dobe unho top tak že aj knižka bola preňho zaujímava . Spoločne sme si sadli v posteli a skúšali všetko . Najviac radosť bola na konci pozor žraloky 😂😂😂😂😂

louise
4. aug 2020

Deti mám dve (9 a skoro 5) a veľmi sa teším tomu, že u nich víťazia hry vonku a knihy nad mobilom a televíziou. "Nudím sa" som doteraz z ich úst nepočula a na mobile sa ešte nehrali.
Knižky z "Kúzelného čítania" máme doma viaceré a tiež sledujem, že sú dni, kedy ich majú vytiahnuté pomaly od rána do večera a potom aj mesiace nič. Najviac zaujali Svet zvierat a Ľudské telo, najmenej Doprava a Vesmír. Dcéra sa o vesmír zaujíma už dlhšiu dobu, preto ma jej nezáujem zaujal. Vraj sa nedozvedela nič nové.
Plánovala som kúpiť Človek a príroda.

lilinuska11
4. aug 2020

Ja ešte dieťatko nemám ale niečo podobné som zažila u netere. Chcela len pozerať do mobilu a tak jej sestra (jej mamina) kúpila kúzelné čítanie. Veľmi veľmi sa jej to páčilo, ale potom sme si všimli že tú knihu jednoducho nepustí z ruky... Chodí s tým aj do škôlky, keď je to od nej ďalej ako na dva metre vzniká problém. Takže si nie som istá či je to až tak skvelé, zdá sa mi to ako závislosť. Môžem sa však aj mýliť a Danielka z toho vyrastie...

sperka
4. aug 2020

@iva_kuzelnecitanie My sme mali prvý kontakt knihu Ľudské telo. Musím povedať, že je aj najobľúbenejšia a najviac používaná. Táto zaujala Timika aj Libušku. Pribudli ďalšie.... Dinosaury sa páčili najmä kvôli zvukov, ktoré vydávajú. Kniha o abecede naučila Libušku prvé písmená.

janulik2008
4. aug 2020

@viestta detto. U malej nula bodov a zbytocne € vyhodene

janulik2008
4. aug 2020

pribeh strucny ... kupili sme .. predali sme 🤣🤣🤣

ivusik29
4. aug 2020

syn dostal hrave ucenie ked mal rok a tri mesiace na vianoce od jeho tety, kedze sa mi to zdalo dost skoro knihu som mu dala az okolo dvoch rokov, ale nejavil velky zaujem o nu, skusala som to na viackrat a niekedy bol pokus uspesny, tak som mu kupila knihu moj svet a doprava, to ho zaujalo viac, halvne moj svte sa mu pacil. Velakrat sme pouzivali knihu bez pera a ja som mu opisovala obrazky, pýtala som sa ho co kde vidi 🙂 este mame rozmotaj si jazycek, tak ta sa mu tiez pacial, syn ma obdobie kedy ich chce a zase ked nie, asi ako kazde dieta 🙂

iva_kuzelnecitanie
autorModerátor
4. aug 2020

@lilinuska11 Určite áno, beriem to ako výhodu, keď dieťa kniha nadchne až tak veľmi ako Vašu neter. Je úžasné, keď dieťa vie čo chce a nebojí či nehanbí sa to prezentovať pred okolím. Držím palce aby ju Kúzelné čítanie bavilo a učilo čo najdlhšie nech "Mamí, môžem mobil?" nemusia riešiť. 😉

janulik2008
4. aug 2020

@viestta Malu to nezaujalo a kupili sme knih viac bohuzial ju to nebavilo 😀😀😀

sarinka2012
4. aug 2020

Ja mám 8 ročnú a u nás leží v skrini 🙂 vytiahla ju 1 alebo 2x a aj to na moje povzbudenie ale nezaujalo ju to, ked si ju vezmeme spolu tak pri tom vydrží ale zase popravde mna to nebaví, takže ak už sa hráme spolu radšej volím spoločenské hry, karty, ubongo a pod. čo nás baví obe. Ale ak mám byt uprimná mne ten mobil zase tak tlak nedvíha, času spolu trávime dosť, chodíme von, na výlety, doma pomože upratat, pozrieme si spolu film/rozprávku a ked každá robíme niečo svoje ( ja varím, vleziem si do vane alebo čitam knižku) tak má právo vybrať si čo bude robiť, či si vytiahne lego, petshopakov, barbie alebo si pozrie videa svojich oblubených youtuberov , pripadne si zavolá s kamaratkou alebo si zahraju spoločne roblox, nakoľko si myslím že 80 % času má vyplneného naozaj kvalitne, nemám dovod zakazovať alebo obmedzovať jej mobil.

kratulka
4. aug 2020

Tiež nie som nadšenec deti s mobilmi... Ale kúsok technológie nezaškodí... Takže máme dohodnuté že ak sú povinnosti splnené nastavia si časomieru na 30 min a môžu... potom konci... Mladšie vôbec... Myslím že aj to je cesta naučiť ich odtiaľ potiaľ... A sú dni keď vôbec na mobile nie sú..sme v prírode atď... Jedná sa hlavne o upršané dní v čase keď malé deti mi spia... A potom sa strieda za karty hru knihu...

radoslava3
4. aug 2020

@iva_kuzelnecitanie u nas kuzelne citanie leti kazdy den.. dcerka sa s nim vie pekne vyhrat a veru musim ocenit ze po tolkych padoch nam pero este stale funguje. Dcerku to zaujima a vzdy sa tesi ked dostane novu knizku..

luciar260
4. aug 2020

Moji maju 9 a 7 rokov, a vobec im taketo veci nedovolim, maju klasicke detstvo ako sme mali my, behaju von, hraju sa , vozia ns bicykloch, a ked sme dnu tak hracky, knihy , v telke nejaka rozpravka (ziadny youtube)...mozno som staromodna no som za to velmi rada ze niesu na tom zavysly, ked vidim niektore deti v okoli ako ich to dokaze pohltit no hruza 🤦‍♀️

blackcat8885
4. aug 2020

Syn má 7rokov má všetky knihy prvú dostal ako 4 ročný a stále ho bavia hlavne vesmír a ľudské telo vždy keď je nová kniha dokúpime ju.

etnatn
4. aug 2020

Dcérka mala meninové ráno a ešte spinkávala s nami v spálni, ráno ako sme sa zobudili a potúlili, tak išla von zo spáľne a zadverami našla kufrík...priniesla nám ho, so slovami: čo je toto? Tak si darček s našou pomocou rozbalila a pustili sme sa do skúmania sveta v Atlase 🙂

majik66
4. aug 2020

Moj syncek dostal prvy box kniha + pero ked mal 4 rocky, neskor sme to dokupovali aj dcerke lebo jedno pero uz nestacilo a ani 4 knihy. Momentalne mame zbierku knih, ale stale nam ich este vela chyba. Kuzelne citanie sa stalo sucastou nasho cestovania aj zabavy 🙂

tessteress
5. aug 2020

U nás je to trošku taký stret s realitou, nič úsmevné... svokrovci od nás bývajú pomerne blízko, cca 30km... a moja mama na druhom konci slovenska a je u nás častejšie ako oni a to chodí vlakom... oni majú autá a nikdy sa nezastavia, ani keď ich voláme... muž je už tiež z toho sklamaný. Prve to nevnímal, ale po 3 rokoch, ako mala mať malá narodky, si už uvedomil... a tak keď volali, že čo malej, som bola vytočená priznám sa a nakázala som im nech kúpia Kúzelné Čítanie aj s perom... myslela som, že nič z toho, lebo svokor pije, fajčia tam, no proste sa neustále sťažujú na peniaze a pritom míňajú na hlúposti... tak keď potom prišiel muž z roboty a v taške mal sadu s perom a jednu knihu navyše, bola som prekvapená... /robí s bratom na jednakom mieste a on mu doniesol dar do práce/... no opäť neprišli a vysvetluj teraz 3 ročnému dievčaťu, že babka dedko neprídu na jej narodeniny... myslela som, že keď už ich navediem na kúpu hodnotnejšieho daru, že prídu osobne odovzdať, ale nevyšlo to... tak máme aspoň dve knihy, ktoré nám robia radosť a aj keď som sa, poviem úprimne, bála, že budú stáť na poličke. Tak opak je pravdou a malá si ich pravidelne pýta... pero máme odložené, aby sa mu niečo nestalo a knihy sú všetky hore, takže ak chce knihu s perom, musí si opýtať... takže u nás tak a postupne jej Ježiško ponosí aj ostatné knihy... to mám aspoň takú istotu na zozname pre Ježiška, keby som náhodou už nevedela, čo kúpiť... no a super je to v tom, že sú tam knihy naozaj do XY rokov...

kajkach
5. aug 2020

@iva_kuzelnecitanie našim sa kuzelné čítanie veľmi páči, najviac ich zaujali spievanky a synčeka dopravné prostriedky. Prvý krát sme sa s ním stretli vo škôlke keď ho mal spolužiak dcérky no a na Vianoce doniesol ježisko prvú sadu a ešte by sa nám zišlo jedno pero lebo o jedno je vždy zvada.

tripetta
7. aug 2020

Nepoznám tieto knihy, ale pre mňa ako dieťa boli kúzelné asi všetky knihy, ktoré sme mali doma. Hneď ako som sa naučila čítať, bola som pohltená knihami ako - Danka a Janka, More vo fľaštičke, Bola raz jedna trieda, Meduška, Rozprávky a obrázky od Sutejeva a more ďalších. Preto mám na detstvo krásne spomienky prežité s hrdinami z kníh a s hrdinami, ktorí vznikali v mojom svete fantázie. Škoda, že pre dnešné deti sa musí vymýšľať niečo extra špeciálne, čoby ich zaujalo (nám stačili obyčajné leporelá a knižky, boli sme vďační za každú), a aj tak si volia radšej mobil a internet a ich detstvo je ako krajina fantázie, ktorú pohlcuje ničota a nuda. Je mi z toho smutno.

iva_kuzelnecitanie
autorModerátor
7. aug 2020

@tripetta Dobrý deň. Áno, v minulosti, keď nebolo toľko vecí na výber, knihy boli vzácnejšie. Dnes si vzťah ku knihám vybuduje máloktoré dieťa samo od seba. Zvyčajne je potrebné aby k tomu bolo vedené. Keď pôjdete okolo predajne Albi skúste sa zastaviť a prezrieť si s dieťaťom Kúzelné čítanie. Je vytvorené ako úžasné spojivo, ktoré vytvorí dieťaťu vzťah ku knihám bez väčšej námahy rodiča. Možno si poviete, že by sa rodičia mali viac snažiť. My veríme, že sa snažia, no každá domácnosť je iná, má iné povinnosti a preto je každá pomoc vo výchove detí dobrá. A Kúzelné čítanie pomáha deťom i rodičom.💕