Učíte se barvy pomocí přiřazování?

bara_lego
12. nov 2015

Učení barev patří k prvním věcem, kterým se malí předškoláci učí. Metod existuje celá řada. Ze zkušeností svých kamarádek maminek vím, že se jim nejvíce ověřilo řazení barev k ovoci a zelenině. A učení barviček může ještě intenzivněji podpořit, když dětem ovoce a zeleninka chutná... Což může být nakonec větší problém, přemluvit vašeho malého jedlíka k tomu, aby papal to kulaté oranžové ovoce, které se jmenuje pomeranč, a aby alespoň trochu vyzkoušel chuť té dlouhé zelené věci, nazývající se okurka.

Stavebnice LEGO DUPLO Můj první traktor nachází řešení, jak dítě naučit přiřazovat barvičky k ovoci a zelenině. Mě osobně velice zajímá, jaké metody či fígle používáte, abyste svoje dítě přesvědčili k papání ovoce a zeleniny, a jestli vám k tomu pomáhá právě hra na přiřazování barev.

jarnicka
12. nov 2015

Ja spájam aj ekologickú tému. Napr. spolu chodíme vyhadzovať triedený odpad a moje dieťa vie že modrá sú papiere, žltá plast, zelená sklo, čierna všetok ostatný odpad. Super sa učilo aj keď sme kreslili s farbičkami , podľa knižiek veľké farebné obrázky, o ktorých sme si rozprávali a samozrejme farebná lego stavebnica 🙂

gabikkas
12. nov 2015

my sme sa ucili farby pomocou farebnych papierov, vystrihla som zlte slniecko, modre oblaky, zelenu travu, hnedy kmen na strome, cervene jablcka, cervenu lienku, ruzove kvety.....vsetko to dcera nalepovala na papier pomocou obojstrannej lepiacej pasky, ktoru som jej nalepila na vystrihnuty obrazok...ucila sa tak farby ale aj co je hore, co je dole, co na strome, co lozi po trave, co lieta vo vzduchu....

gabikkas
12. nov 2015

a co sa tyka ovocia a zeleniny, nemali sme ziadny problem s nicim, jedia vsetko doradu 🙂 bolo to ako samozrejmost....videli nas jest, tak jedli aj deti...podla mna je dolezity priklad...az zo skolky prisli s recami, mne nechuti toto alebo tamto...

janka.tom
12. nov 2015

Ja mám asi šťastie, moje deti majú radi ovocie aj zeleninu, až som sa tohto roku smiala, že nám nestihne nič poriadne dozrieť, 🙂 Zakaždým keď sme prišli do záhrady, schrúmali všetko, čo práve dozrievalo, či už jahody, dokopy s hráškom, uhorky, maliny, rajčiny. hrozno, jabĺčka 🙂 Malý poznal farby už ako dvojročný, malá bude mať 3, ešte si ich pletie... Prirovnávala som farby k rôznym veciam, k ovociu a k zelenine ma nenapadlo, ďakujem za tip 🙂

bara_lego
autor
12. nov 2015

Děkuji všem za úžasné herní tipy, které jste v této nové diskuzi rozjely 🙂 Věřím, že si spolu vyměníme hned několik skvělých nápadů a vyzkoušíme je při hraní s našimi nejmenšími staviteli 🙂

Přidávám další, trochu náročnější herní tip🙂 S LEGO DUPLO kostkami můžete procvičovat také cizí jazyky a učení barev je obvykle patří k prvnímu seznámení s cizím jazykem 🙂

Krásné LEGO DUPLO hraní 🙂 Bára

betula
12. nov 2015

Syn mal v auguste 2 roky, no farby nám vobec neidú.. ☹ som z toho zúfalá, už som skúšala priraďovanie, autíčka podla farieb pomenovať, zeleninu, ovocie, máme farebné písmenká, ceruzky, aj knižku máme s farbami, klasiku-zelená tráva, žlté slnko... ale nič nefunguje ☹ som rada, že tu nájdem ďalšie typy... 🙂

maryon1
12. nov 2015

Pri staršej dcérke sme vyskúšali viacero spôsobov, ako sa naučiť farby - a tiež počítať.

Pri prechádzke po vonku sme si ukazovali rôzne rastliny, zvieratká, veci - obloha je modrá, trávička zelená, jahôdka červená, slniečko žlté... potom sme si doma vytiahli farebné pastelky, a kreslili sme "nebíčkovou" oblohu, "slniečkovou" slnko....
Tiež plastelína - z bielej sme urobili snehuliaka, zo žltej slniečko, z červenej jabĺčko....
No a v neposlednom rade hra s kockami - buď drevenými, alebo kockami z lega. Ukázali sme si všetky farbičky, a potom som si povedali, že si postavíme napríklad kvetinku, tak som jej povedala: podaj mi zelenú kocku, urobíme lístky, stonku.... z hnedej a zelenej stromček...
a počítanie: podaj mi dve kocky, tri kocky, alebo som jej ukázala - koľko je toto kociek, a počítala sama.
treba vyskúšať viac spôsobov, na každé dieťa platí niečo iné.

pri mladšej dcérke budem mať asi jednoduchšiu úlohu - je veľká kamoška so staršou sestrou, stále jej je v pätách, takže veľa vecí jej vysvetľuje/ukazuje aj ona - taká malá veľká mamina. je to také milé, vidieť ich, ako spolu kreslia - tá staršia svoje krásne obrázky, mladšia zatiaľ viac-menej čmáranice, ktoré nám zmysel nedávajú, ale im dvom určite áno 🙂 tých pár čiar "slniečkovou" je slniečko, červenou srdiečko....

lenkuliak
12. nov 2015

U nás deti farby priraďujú obľúbeným hračkám...napr. oranžová je dustyová, červená McQueenová, zelená chicková, modrá kingová 😀 S ovocím a zeleninkou nemáme veľmi problém, každý obľubuje síce iný typ, ale spapajú, hlavne vďaka tomu, že im vysvetľujem, že obsahuje veľa vitamínov a tie bojujú s bacilami a tak neochoria 🙂

linuus77
12. nov 2015

My sme sa farby učili pri hrách, hovorili sme si aká je tá a tá hračka, potom vonku, stromy, tráva, slnko, obloha, pri jedle, napr. banán, jahody, avokádo, slivky, maliny a nejak to išlo samo. len ja som jej všetko opakovala aj po anglicky. napr: obloha je modrá, blue. Citrón je žltý, yellow. pomaranč je oranžový, orange. a skor poznala farby v anglictine a az potom zacala po slovensky. Myslím si že to nieje na skodu. a ešte pomocou tejto knižky, ma už asi 20 rokov, patrila ešte mne a mojej sestre ked sme boli deti. mačička má farbičky a ku každej farbičke je obrázok a básnička. dcérke sa veľmi páčila. Je odložená a cochvíľa z nej budem učiť synceka 🙂

bara_lego
autor
12. nov 2015

@betula herních tipů a inspirací tu najdete nespočet🙂 Proto si zde povídáme, abychom sdíleli naše zkušenosti a pomáhali překonávat drobné překážky spojené s vývojem dětí. Buďte trpělivá a napište nám ještě v průběhu týdne, jaké hry jste vyzkoušeli a zdali vidíte nějaké pokroky 🙂 Držím Vám palce🙂 Bára

trinity888
12. nov 2015

Moje deti videli vzdy, ako som dávala zelene na zelenú, modre na modrú a i oni sa naučili 🙂

irenaliza
12. nov 2015

Farby sme prvú dcérku ani neučili, skôr tak , keď sme boli von tak sme pozorovali autá a ja som stále hovorila to je červené, modré, zelené, ale pozri trávička je zelená, doma stále sme rozprávali akú kocku, hračku sme mali akej farby je, ani som si neuvedomila, že ju učím, ale dcérka super a veľmi veľa od malička čítame doteraz všetkým 4- riekanky, básničky, rozprávky, hráme divadlá, kreslíme a dcérky sa učii potom aj keď nás počúvali, niekedy si ani neuvedomíme, ako deti vnímajú, my si myslíme, že nepočúvajú, ale ony.... Aj teraz sa stále učíme, keď ideme po schodoch bývame do treťom poschodí bez výťahu a tak každý deň aj niekoľkokrát tak si počítame so 4ročnou a aj 17mesačnou,aj kocky LEGO staviame vežu tak počítame aspoň d 10 a stále dookola a aj farby, hovorím, prosím daj taj modrú kocku, napríklad naše 4 ročnej sa dos´t pletie červená a zelená- to opakujeme trénujeme, ale nie nasilu, tak nenápadne, poprosím, dones mi zelený tanierik, zelenú kocku a keď sa pomýlli tak si ukážeme ktorá to je...
A s zeleninkou je to horšie, najstaršia od malička miluje zeleninu- netreba ju nútiť- špenát, brokolica, paradajky,.... super, ďalšie dve tie ešte tak mrkvu, uhorky, kukuričku, jablčko , jahôdky, ale iné.... a najhoršie je to s najmladšou tá vetko hce jeme spoločne aj s ostatnými dcérkami ak sme doma, ale veľmi nám to nejde, najradšej mamičkino mliečko a ostatné...trochu jablka, ale inak tak uvidím snáď to zvládneme aj si ukazujeme máme detské jedlo, knihy, dávame aj zvieratkám- hračkám papkať, ale keď má ona tak....a čo je zaujímavé, ľúbi citrón, ten si zoberie do ruky a papká zneho šťavičku- aspoň toľko vitamínkov. Ale LEGO sa hráme na školu a farmu a zvieratkám dávame jesť a piť, tak učíme sa, snáď, keď budeme väčší tak všetky 4 budú jesť dobre a možno... veď aj dospelý vymýšľajú, niekedy Pekný večer a teším sa, tieto dni super názory mamičiek a info od Teba Barborka, super ďakujem, stále sa teším, keď som tu a unkám na chvíľu z môjho domáceho zmätku.

bara_lego
autor
13. nov 2015

@irenaliza děkuji ti za milé poděkování 🙂
Ráda si s Vámi podívám na nejrůznější témata a moc mě těší, jaké krásné příběhy mezi sebou sdílíme 🙂 Dětičky mají od vás všech skvělou přípravu na budoucí životní kroky, prožívají nádherné období beztarostného dětství, které by mělo být barevné, hravé, zábavné a vzdělávací, rozvíjející zároveň.

I mě vaše herní tipy inspirují, a to jak pro můj osobní život, tak i profesní. Děkuji vám maminky a těším se na další vaše podívání o tom, jak se učíte barvy a jak přiřazování barev pomáhá k jejich lepší zapamatelnovanosti🙂 Bára

mary75
13. nov 2015

@bara_lego moja dcérka,ked sa učila farby priradovala tiež k veciam napr:modrá-nebíčková,zelená=stromová,žltá=slniečková,biela=sniežiková,červená=kvetinková.Ona má teraz 5,5roka a so svojím bračekom 2,5 r. kreslia a vyfarbujú omalovánky,a tak sa malý rýchlo naučil farby.

bara_lego
autor
13. nov 2015

@mary75 a Vaše malá je určitě skvělá učitelka 🙂 Hodně štěstí při dalším rozvíjení Vašich dětí 🙂

bibinka78
13. nov 2015

Dcerka lubi ovocie aj zeleninku,farby sme sa ucili priradovat dve podobne k sebe potom obrazky a neskor pomohla pomocka hrou.Je to pomocka pod danu farbu davala predmety rovnakej farby 😉i

katka708
13. nov 2015

syn má 2 roky a veľa toho ešte nenarozpráva ale farby sa učíme už dlhšie. Miluje autá tak vždy keď na bicykli po dedine stretneme auto, poviem mu akej je farby. a tiež keď ideme von alebo spať, musí si upratať najmä lego ktoré je po celom dome a ja ho pri tom navigujem - žlté lego pri krbe, modré lego máš pod gaučom, zober červené lego pri závese a pod................. tak snáď sa aj takto na neho niečo z tých farieb nalepí 😀

rozpravkaa
14. nov 2015

tak toto je o nas! Sice nemame duplo s ovocim, ale vsetky farby sa ucime pri skladani dupla - akej farby kocku vezmeme, na aku ju polozime, z akej farby sme postavili vezu, ci akej farby je naklad, ktory vezie nas duplo vlacik 🙂 Cipana, to duplo je proste fakt skvela hracka!!! 🙂

bubloska135
14. nov 2015

zatial urcujeme farbicky podla veci co maly vidi, jahoda je modra, banan je zlty, medved je hnedy a takto, je zlatucky ako sa tesi 🙂

elena123456
15. nov 2015

aj ked ma maly dva rok tak veselo ignoruje moje snahy o vysvetlenie farieb a zatial sa mu paci iba siva, bohuzial iba ako slovo 🙂, veci okolo nas opisujeme podla farieb, mam nakupene farebne plastove riady aj s priborom, knizky na priradovanie farieb, uz som si vyrobila aj take schemy na pracu s duplom, ze budeme robit vezicky podla karticiek

matricia
15. nov 2015

Ukazujem mu farby na prechádzke, hlavne autíčka, ešte sa mu to trochu pletie, ale niektoré farby mu už idú, aj kocky od neho pytam, že daj mi tu červenú, alebo oblečenie pre bračeka, že podaj mi tie modré nohavice, ovocie mi teraz veľmi nechce jesť, ale zeleninu v polievke áno, tie sme pravdupovediac na ovocí neskúšali učiť, ale doma triedime veci a hračky podľa farby

matricia
15. nov 2015

Myslím, že dnes je aj dosť štvorročných deti, ktoré neovládaju farby, nás maly má tri.

janettan
15. nov 2015

Moja dcérka sa naučila farby prostredníctvom lega, v 2 rokoch už vedela štyri základné farby, rozprávala som sa s ňou, tak, že napr. podaj mi červené lego, ešte jedno by som potrebovala....

hela_tn
15. nov 2015

co sa tyka jedenia ovocia a zeleniny, tak moje dieta je extrem, lebo keby moze, tak je iba to..v podstate vacsina jej jedalnicka tvori ovocie a zelenina..ked bola mensia, mala take dni, ze jej celodenna strava bola iba salatove uhorky🙂

maslenka47
15. nov 2015

@bara_lego ja sa farby neucim, ja uz ich viem :D Inak osobne nevidim ziaden dovod "ucit" dieta farby inym sposobm, ako beznym pouzivanim v beznych konverazciach. Naozaj to nie je "vedomost", na ktorej zavisi ich buducnost.

Dneska sa uz fakt nemozu deti zahrat bez toho, aby sme ich nieco akoze "ucili" a "didakticka" hracka je vsetko, co ma aspon 2 farby a 2 tvary 😠

rebroza
15. nov 2015

@betula ahoj, nebud zufala. syn mal 4 roky a este stale hadzal farby podla toho, ake slovo mu prve napadlo. farba je dost abstraktny pojem a dieta nemusi chapat o co ide - ukazes kocku a povies ze nech najde druhu taku - hranatu, farebnu, ten isty material... o co tomu dospelakovi ide? 😉 ja som si u syna overila, ze nie je farboslepy - ze rozozna, ze su veci roznej farby, vidi cervenu na zelenom pozadi... a to mi stacilo. brat ma 30 a oranzovu s ruzovou ako nazvy farieb si bezne myli 🙂

betula
16. nov 2015

@rebroza ďakujem za povzbudenie.. aj ja som si myslela, že je farboslepý, ale priraďuje rovnaké farby.. jasné chlapy ako keby mali problém rozoznať ružová, oranžová, fialová.. moj otec doteraz má len červenú 😀

blsacik
16. nov 2015

Pomocou lentiliek 🙂 Moc sladkého im síce nedávame, ale lentilky sú povolené 🙂 Keď sa uhádlo, tak sa papalo 🙂 Farby sme vedeli do sekundy :D :D :D

martinkaha
16. nov 2015

My sme ucili deti farby priebezne, pri hre napr. s autíčkami, s gulickami, ale najmä pri kreslení a maľovaní. Ovocie a zeleninu sa 3 naše deti naucili papať odmalicka, cez ovocno zeleninové prikrmy, neskôr po malych kúskoch a bolo to ešte skôr nez sa naucili hovoriť farby. Avšak mladší syncek, dnes oslavuje 5 rokov, ten papa len banan, aj to len zriedka.