Používate maslo či rastlinný margarín?

careamell
13. jan 2013

Otázka tu už je, čo používate....ale trocha vysvetlenia....

Maslo
Maslo je živočíšnym tukom. Zvyčajne sa vyrába z kravského mlieka a obsahuje prírodné vitamíny a minerály. Maslo si svoju kritiku vyslúžilo za obsah nasýtených kyselín a cholesterolu. Tieto dve zložky zvyšujú tzv. „zlý“ krvný cholesterol. Milovníci masla tvrdia, že jeho chuť a vôňu nedokáže nahradiť nič na svete. Jeho nevýhodou je to, že sa po vybratí z chladničky nedá hneď rozotierať.

Margarín
Margaríny sa vyrábajú z rastlinných tukov. Obsahujú transmastné kyseliny, ktoré majú tiež negatívne účinky a sú škodlivé podobne ako nasýtené tuky. Transmastné kyseliny vznikajú ako vedľajší produkt pri stužovaní rastlinných olejov, ktoré margarínom zabezpečuje tuhosť aj pri izbovej teplote. Odborníci preto radia vyhýbať sa stuženým tukom.
Keďže toto negatívum si výrobcovia uvedomili, zmenili technológiu výroby. V predaji dnes máme na výber aj produkty, ktoré majú priaznivejšie zloženie mastných kyselín znižujúcich hladinu zlého cholesterolu v krvi bez toho, aby znižovali aj ten „dobrý“. Odporúčajú sa ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení a artériosklerózy.
Maslo obsahuje prírodné vitamíny, do margarínov sa musia dodávať umelo. Pridávajú sa predovšetkým vitamíny A a D, niekedy aj kyselina listová a prírodné farbivá.
Rastlinné tuky obsahujú práve toľko tukov ako živočíšne. Napriek tomu, ak dbáte na štíhlu líniu, môžete si vyberať nízkotučné margaríny. Najzdravšou alternatívou sa ukázal spomedzi rastlinných tukov olej. Jedným z tých najlepších je olej olivový, ktorý obsahuje nenasýtené mastné kyseliny (Omega-3 mastné kyseliny).

maznacik007
13. jan 2013

Naco zakladas duplicitne otazky, myslim ze nazor ze margarin je zdraviu prospesnejsi ako maslo je uz davno prekonany ... a aj odbornici na vyzivu uz davnejsie propaguju ze radsej menej masla ako margarin. Ta vlna pouzivania margarinu bola este ked som bola na gympli a to je pekne davno ... 😀 😅

brumca
13. jan 2013

myslim, ze radsej maslo v mensej miere ako margarin, aj tu je zaujimavy clanok: http://www.zdravie.sk/forum/678394/margariny-99...

surviver
13. jan 2013

Maslo

lea641981
14. jan 2013

maslo

bambibam
14. jan 2013

ja zjem všetko ,načo máme chuť to si dáme

bebe2013
14. jan 2013

Maslo a panensky olivovy olej lisovany za studena.

jana
14. jan 2013

drobec len maslo, ale my s manzelom si davame aj margarin. Mimochodom, kamoska raz robila 'pokus', nechala na noc vonku margarin a maslo ... mravce maslo navstivili ale margarinu sa ani nedotkli ...

gubcikova
14. jan 2013

maslo je lepšie ako margarín.margarín je umelá hmota

pingu1
14. jan 2013

maslo

stanislavao
14. jan 2013

jednoznacne maslo

jolinka
14. jan 2013

nase deti nikdy margarin nejedli len maslo.

treba si vsimnut ze na kravske maslo reklamy nebezia...len na margariny, treba "podporit" to co inak ma len malu hodnotu. 😝 😝 😝

hori
14. jan 2013

moj otec ma uz 14 rokov zoperovany nador na zaludku (zhubny mimochodom)... rastlinne margariny ma medzi prvymi na zozname zakazanych potravin. obycajne maslo ma povolene.

ritusuk
14. jan 2013

deti maslo nemusia,muz fici skor na syrovych natierkach,ja osobne maslo milujem,ale kupujem si ho (ak ho vyslovene nepotrebujem do pecenia/varenia) malokedy. Priznam sa,ze je to aj cenou,tesco maslo sa nevyrovna napr.Luparku,ale to stoji 2 libry a to je aj na anglicke ceny vela.kym som byvala doma,jedla som aj margarin,pred 10r.mi to bolo jedno,potom som si precitala rozhovor s jednym dr.kde vysvetloval,ako sa vlastne margarin vyraba,z coho sa sklada,ze je sedy a preto sa dofarbuje mrkvou a to ma odradilo nadobro.

vroni
14. jan 2013

. V predaji dnes máme na výber aj produkty, ktoré majú priaznivejšie zloženie mastných kyselín znižujúcich hladinu zlého cholesterolu v krvi bez toho, aby znižovali aj ten „dobrý“. Odporúčajú sa ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení a artériosklerózy.

Tak kto veri tomuto, veri snad aj na Cervenu Ciapocku, zazracne tabletky na chudnutie a cestnost vsetkych politikov. 🤐 🤐 🤐
Maslo je potravina, margarin je cista umela hmota. Tak ako nekonzumujeme detske hracky ci plastove nadoby, tak nepapame ani umelu hmotu v podobe margarinu. Olivovy olej sa hodi len do studenej kuchyne, na varenie nie je vhodny (ale v lete na chlieb s paradajkou - mnam!)

simca06022011
14. jan 2013

@vroni to sa velmi mylis, olivovy olej v pohode zvladne teplotu vyprazania, ked sa neprepeka... cize je vhodny aj do teplej kuchyne... je ich totiz tiez viac druhov, treba si precitat...
ano margariny sa podielaju na tom, ze sa znizuje cholesterol,ale je to asi take prirodzene ako tabletky na cholesterol 🙂... a maslo je prirodne.. ale treba ratat s poriadnou davkou tukov a cholesterolu, cize vsetko s mierou... inak margariny na znizovanie cholesterolu podla mna vobec nie su vhodne pre deti, cize malej ja osobne davam iba maslo. Obycajne...
ale napr v bio obchodoch a obchdochh so zdravou vyzivou najdete aj rastlinnu podobu 🙂 a vraj zdravu.. len o tom nemam nastudovane nic🙂

katia7
14. jan 2013

maslo vsetci 😀 ale do pomazanok davam margarin lebo som lenivcek a nechce sa mi na maslo cakat 😎

lucka1987
14. jan 2013

jednoznacne prave cerstve maslo , najlepsie z domacej vyroby a nie z obchodu 😉 .. a olej pouzivam vyhradne olivovy pripadne sezamovy a posledneho pol roka uz som uplne vyradila zo spajze rastlinny olej. z chladnicky rastlinne margariny, a ani na pecenie nepouzivam heru ani nic podobne, vsetko nahradzam maslom
@vroni - treba rozlisovat aj olivove oleje, sezamovy pouzivam cisto na studenu kuchinu. ale kupujem olivove dva druhy. jeden na teplu upravu a druhy na studenu
ono ak si kupis vsak extra panensky nefiltrovany olej, tak treba pocitat s tym, ze sa rychlejsie prepali a tym strati na chuti a strati vitaminy, preto na teplu upravu treba pouzit filtrovany olivovy olej, ktory v pohode zvlada teploty do 200 stupnov a prepali sa este neskorsie ako napriklad repkovy, ale aj slnecnicovy alebo keby si smazila na masle ci sadle , kedze maslo ma najnizsiu hranicu prepalenia, teda najskor sa prepali.

bobi3
14. jan 2013

ja to striedam, no snažím sa obmedzovať aj to aj to...

ichbinich
14. jan 2013

Maslo. Radsej trochu masla ako technicky prepracovany produkt...
Pred par rokmi som kupovala margariny, nizkotucne mlieka, zmesi, ktore sa daju vyslahat ako slahacka, sladidlo do kavy a podobne hovadiny...
Teraz kupujem iba co najprirodzenejsie produkty. Prave maslo, plnotucne mlieko, pravu smotanu a slahacku a pod. Tolko toho nezjem, aby to malo nejaky vyrazny vplyv na moje zdravie a vahu. Slahacku potrebujem 3x do roka, z toho 2 krat, ked peciem niekomu tortu 😉 Mlieko beriem ako potravinu a nie napoj.
Preto aj odmietam tzv. rastlinne natierky, sojove a ine "mlieka" a pod. Ved nejako tie zelene boby, co chutia ako fazula a surovy zemiak, musia dostat do podoby bielej tekutiny 😉 Jasne, ze pre alergikov a cukrovkarov je to super, ze maju dnes na vyber tolko vyrobkov. Ale zdravi jedinci to nepotrebuju.
A ako hovori jeden kolega, to, co v reklame najviac propaguju, urcite nekupi 😉
Nastastie EU uz zakazala klamlivu reklamu, tak by hadam postupne mali zmiznut aj reklamy na "zdravu" desiatu v podobe Kindermilchschnitte, "zdrave" cukriky Nimm2, a teda aj na "zdravy" margarin XYZ.
Ak mam byt uprimna, snad najhorsia umela aroma je prave maslova...

vulka
14. jan 2013

Mne raz známy, mimochodom chemik, popísal ako sa tie margaríny vyrábajú. Fúúúj. Odvtedy len kravské maslo.

aurelkan
28. mar 2013

Maslo. Do studenej kuchyne olivovy olej, do teplej palmovy olej, pripadne kokosovy

monika15
28. mar 2013

MASLO 🙂))

irriss
28. mar 2013

maslo meggle 😉

bublinka711
28. mar 2013

Chlebík a pomazánky - maslo, vyprážanie - kokosový olej a do šalátov olivový olej. Margarín určite nie.

boobaa
28. mar 2013

Maslo

titkovamiriam
28. mar 2013

maslo,na smaženie olej s mastou-ako potravinarka by som margaríny nedala ani nepriateom,posluzili ked bol po vojne hlad ale dnes brrrrr

sea23
28. mar 2013

jeme maslo a nas maly papa vsetko to co my... 😉

keira
28. mar 2013

ktore olivove oleje su vhodne na pecenie, dusenie, grilovanie, prip vysmazanie? napr dusim zeleninu, na panvici opekam rybku, krevety .. co je vhodne?
a ked napr chcem vysmazit obalovane kalamare (polotovar)? to hresim samozrejme 😉

helsinka
28. mar 2013

Voľakedy sme jedli margarín, ale potom som videla, z čoho a ako sa to vyrába . . . takže jeme doma maslo, dávam ho aj do pečenia 🙂

sssimi
28. mar 2013

maslo