Sladké spomienky na Vianoce 🙂 Ako si spomínate na svoje detstvo?

jarmila_cukor
5. dec 2016

Ahojte,

ja mám 95 % sladkých spomienok na Vianoce. Ako si spomínate na svoje detstvo vy? Ako sa pieklo u Vás doma? Pomáhali ste mame?

U nás od pečenia voňal celý dom a ako sme mali schody na povalu, tak boli po kraji založené buď v krabici už odloženými koláčikmi alebo plechmi s práve upečenými koláčmi. Tradične sa každý rok piekli šuhajdy, vanilkové rožky, linecké pečivo, moje obľúbené štangerlíky (dnes ich mám na pláne aj upiecť. Je to starý recept z východného Slovenska) a robil sa vaječný likér. A keď prišli Vianoce zostalo z koláčikov už len 60 %. Priznám sa, že som kradla aj z vaječného likéru a likérom holdujem do dnes. Robíme orechový, šípkový, drienkový a trnkový. Všetky sú výborné. Hotový mám šípkový a trnkový.

Boli však aj dni plných nepodarkov a nehôd (raz som kopla do plechu a koláče s plechom preleteli cez dve poschodia na dlažbu. Vtedy ma výprask od mamy neminul.

majocka24
5. dec 2016

@nela_cukor môj syn napríklad radšej domáce koláče ako kupované sladkosti ale ako mám druhého špuntíka tak už veru čas nemám ale teraz na sviatky som mu slôbila , že budeme spolu vypekať aspon máličko 🙂

janettan
5. dec 2016

moji drobčekovia mi tiež pomáhajú, všade múka a deti prešťastné 🙂 na vôňu vianočného pečiva najmä vanilkových rožtekov si rada spomínam 🙂

zoizoi
5. dec 2016

Dobrý večer 😊 Sladké spomienky má asi každý. Mne sa spájajú tiež s Vianocami. Ešte teraz si pamätám ako krásne rozvoniaval celý dom od pečenia koláčikov. So sestrou sme vždy mamke a babke pomáhali. Púšťali sme si pri tom koledy. Chýbajú mi tie chvíle. Teraz mám malú dcérku a tento rok mi bude prvýkrát pomáhať. Už sa teším. Aj keď bude v kuchyni neporiadok, nevadí, budeme mať pekné spomienky. ❤️

makovicka8
5. dec 2016

U nas mala a vzdy ma moja mama problem zacat vypekat na vianoce ale ked zacne tak ju nikto nezastavi milujem tu vonu skorice a vanilky a tento rok idem aj ja piect zajtra medovniky z dcerkou(2) uvidime ako ju to bude bavit no dufam ze aspon tak ako mna s mojou mamou

petatrubicka
5. dec 2016

Ja si spominam ze sme nikdy neozdobovali stromcek stromcek sme si nasli ozdobeny v stedry den rano a tesili sme sa ze Jezisko nam doniesol stromcek🙂

majkaws
6. dec 2016

Ja som milovala pecenie vianocnych kolacikov. Ked sme pomahali mamine polovicu cesta sme zozrali este surove a potom sme na tajnasa chodili kradnut hotove kolaciky. U nas sa piekli skor tradicne kolaciky, u muza zase piekli priamo na vianoce tortu a metrovy kolac, takze u nas sa teraz robi oboje 😁 Tento rok uz snad budem mat pomocnika - alebo skor vyjedaca cesta 😁

jarmila_cukor
autor
6. dec 2016

@zuzin 78 - tu je ten slúbený recept na šípkový likér:
Očistené šípky s pomarančovou kôrou a škoricou necháme 10dní lúhovať vo vodke (ja používam jablkovicu). Scedíme ich a do výluchu prilejeme chladný cukrový sirup (uvarený a rozpustený cukor v jednej šálke vody). Dobre pretrepeme a rozlejeme do fliaš. Likér by mal mať zlato-žltú farbu. Cukor je veľmi dobrý konzervat, a preto likér dlho vydrží, ale skladujte ho v chlade.

Orechový likér
Potrebujeme:
- 21 ks orechov (ešte so zelenou šupou, my ich oberáme začiatkom septembra)
- 1 l vody prevariť
- 1 kg kryštálového cukru
- 1 l alkoholu
- kôrku z jedného pomaranča
Orechy najskôr popučíme. Všetko zalejeme a necháme 6 týždňov stáť. Následne prefiltrujeme a prelejeme do fliaš.

greta123
6. dec 2016

Pekný deň, ja mám už deti dospelé, ale pečiem stále, každý týždeň, ani Vianoce nie sú výnimkou. Všetky cukrovinky máme domáce. Veľmi rada pečiem, je to moja záľuba, ale iba v rámci rodiny. Posielam Vám moje obľúbené vianočné pečenie. stuck_out_tongue_closed_eyes:

jarmila_cukor
autor
6. dec 2016

@zuzi 78

Šípkový likér
Očistené šípky s pomarančovou kôrou a škoricou necháme 10 dni vyluhovať vo vodke (ja používam jablkovicu). Scedíme ich a do výluhu prilejeme vychladnutý cukrový sirup (cukor rozpustíme a uvaríme v šálke vody - 250ml). Hotový likér pretrepeme a rozlejeme do fliaš, ktoré skladujeme v chlade. Cukor je výborný konzervant, a preto likér vydrží dlho.

jarmila_cukor
autor
6. dec 2016

A sľúbený orechový likér

Orechový likér
Potrebujeme:
- 21 ks orechov (ešte so zelenou šupou, my ich oberáme začiatkom septembra)
- 1 l vody prevariť
- 1 kg kryštálového cukru
- 1 l alkoholu
- kôrku z jedného pomaranča
Orechy najskôr popučíme. Všetko zalejeme a necháme 6 týždňov stáť. Následne prefiltrujeme a prelejeme do fliaš.

jarmila_cukor
autor
6. dec 2016

@greta123 , je to pekné a verím, že aj chutné. Dúfam, ze to vydrží do Vianoc.

greta123
6. dec 2016

@jarmila_cukor ďakujem, ak sa nezje, tak určite vydrží🙂

womankc
6. dec 2016

milujem tento čas, a mám naň krásne spomienky , u nás sa vypekalo veľa druhov a aj sa hojne chystalo na stôl... Otec bol veľký gurmán a veľmi rád skúšal aj cudzie chute a ak niečo sa nám zapáčilo ,t ak sme to začali pripravovať, takže u nás stôl musel byť plný tradičných jedál, ale aj všakovakých pochutiniek ........ milovala som to vypekanie .....Žiaľ mama ochorela ťažko kým som bola ešte nedospelá, takže všetky jej grífy som sa nestihla naučiť. Ale pokus a omyl ma naučil........ milujem si listovať jej staré recepty a každé vianoce pečiem z nostalgie práve jej niektoré recepty❤ .........

jaja5875
6. dec 2016

@womankc - áno je to pekné obdobie, mne však už viac rokov chýba pocukrovená krajina - čiže sneh a zima. To Vianoce robí ešte krajšími.

womankc
6. dec 2016

@jaja5875 no tak to hej , vidím , že si skoro suseda cez kopec, to sme tu boli na iné zimy zvyknuté 😀 . Pamätám si jednu zimu , mohla som mať tak cca 9 rokov ,to napadalo toľko snehu že sme mali doslova na ulici záveje tak vysoké ako som ja bola , do školy som šla v dvoch čiapkach, dvoch rukaviciach dvojo oteplovákov som mala , taká bola fujavica , školské autobusy neboli a ani by sa teda nedostali ,tri dni to nikto ani neskúšal ohrnúť , muselo sa čakať na ťažké stroje z Kysúc čo hlavné cesty ohŕňali, až tie to prerazili . Žiadne mimoriadne prázdniny sa nekonali a do školy to bolo dosť ďaleko pešo veru....... a ráno ako som šla do školy tak , som zapadla pri bránke do jamy po prsia aj s taškou , až som sa rozplakala , čo som sa nemohla odtiaľ vyhrabať , evidentne tam zapadla moja mamina predo mnou 😂, Inak nechápem ako to ona robila, ona celý život chodila v sukni a tenkých čižmičkách , teda skoro všetky ženy tak chodili , nohavice vyťahovala až ak fakt bolo vyše - 20

jarmila_cukor
autor
6. dec 2016

@womankc pochádzam z Rim. Soboty, tak ja si také strašné zimy nepamätám🙂

womankc
6. dec 2016

@jarmila_cukor Jáj tak to nič xixixiixii , u nás pol metra a u vás sa už snežienky zbierali xixixiixixix

1mirka1
6. dec 2016

@jarmila_cukor ako sa nam chce a stiham popri malom 🙂 a cesto tiez nechavam odlezat ale len par hodin 2-3🙂

dankaa78
6. dec 2016

Veľmi živo si spomínam...mamka piekla asi 10 druhov a hlavne linecke...ako sme sa s bratom tesili,ked sa z plechu nechceli odlepit a my sme tie faaaajne polámané baštili😀

A krém maslový a cukrom booože ako sme kvarili a vždy sme sa bili,kto vylíže misku😝

nela_cukor
7. dec 2016

@dankaa78 Danka, zavádzaš predvianočné vypekanie aj so svojimi deťúrencami?

jener
7. dec 2016

Pametam si ked som bola mala s mamickou sme vypekavali prve kolaciky ktore som sa naucila robi pocas detstva a tetaz kazdy rok zapajam svoje deti do pecenia ...co sa tyka detstva a stedreho dna cely den sme sa postili moja mama varila a ja som jej pomahala s varenim vecer s ozdobou stola vianocne zvyky toto teraz ucim ja zase svoje deti

dankaa78
7. dec 2016

@nela_cukor že váhaš...budeme piecť všetky tri...tá najmladšia stále,...ja sama,ja sama! 😀