Ako správne vybrať autosedačku?

timik15
4. nov 2017

Ahoj dievčatá. Máme doma dilemu (pravdepodobne aj tichú domácnosť) kvôli autosedačke pre synčeka. Drobec má skoro 9mesiacov, avšak cez 12kg a cca 77cm. Je aj macko a oblečenie mu kupujem na 12-18 alebo 18-24m. Z klasického vajíčka nám vyrástol rýchlo a v domienke, že bude tak rýchlo rásť sme mu kúpili sedačku 9-36kg https://www.drobcekovia.sk/det/sk/61/177/737/Au... . Dnes sme išli asi 25minut autom a jemu sa v nej nepáčilo, myslím že sme to prehnali a mali mu kúpiť ešte jednu medzi touto. Lenže akú správne vybrať, manžel frfle, že táto je dobrá, lebo syn má už asi aj 13 kg, lenže mne sa to nezdá, keď zaspí, hlavu má opretu o ten panel a ruky ma síce nad ním, ale málo. Prosím poraďte mi, ktorú sedačku mám dokúpiť? 9-18? Alebo 9-25? Ďakujem😘

yanni
5. nov 2017

@meluela nedalo mi to. Keby nebola tak vysoká, 91 cm je 91 cm, tak by kľudne mohla este byt vo vajci 😂😱🙈 ma 12 kg, takze aj vahovo este OK.
Ale tak zase takmer 28 mesačne dieta vo vajci, normálne funny toto😂🤣

meluela
5. nov 2017

@yanni moja ma 11.5 a takto nejako je vo vajci, akurat teda hlava kratsia akurat po vrch 😀

yanni
5. nov 2017

@meluela Hlavik je uz na najvyssej moznej pozicii. Inak v reboarderi tiez viac menej takto lezi. V Evenflo mame stale este jedno zo zmensovadiel, v Hauck mala tiez dost dlho zmensovatlo. Do Evenflo sme presli v 14. emsiacoch, do hauck v takmer 18tich.
Ja si vobec neviem predstavit, ako by bola v normalnej sedacke co je od 9 kg. Aj ked je dlhana, ale bez zmensovadla by vsade "lietala" a nepolohovatelnu by som vobec nekupovala. V tej Hauck sa tak krasne vyspi.
vajcia velkosti neviem velmi porovnat ale tiez nechapem ako tie deti tak rychlo u nich vyrastu. Chalani boli v Maxi Cosi ale to je uz davno, teraz su väcsie, sirsie lepsie ale aj tak boli este po prvych anrodeninach vo vajci. A to bol druhorodeny tucko.

meluela
5. nov 2017

@yanni podla mna je problem ze mnoho ludi si mysli ze ma do vajca vtrepat dieta aj v kombineze/bunde ... co je teda aj bezpecnostne nezmysel ... pripadne si myslia ze zacnu trcat nohy a uz treba kupit novu sedacku a dietatko posadit pekne do smeru aby "videlo", vsak uz 8 mesacny junak sedi ked ho posadia
v nasej skupine podla datumu narodenia riesili sedacku po vajci uz minuly rok .. tiez som sa splasila ale potom som zistila ze este tazka pohoda s vajcom. no ale teraz mi to uz zacina fakt horiet, myslim ze v nasom pripade to pomaly prestava byt bezpecne ked mi zacina vyrastat z neho

yanni
5. nov 2017

@meluela presne, casto je to problem. Aj pri dalsich sedackach. Decka natlacia do sedaciek v zimnych hrubych bundach. no hroza. Ja to pri aute vyzleciem (z dvoch minut aj pri minus 15 este zaidne dieta nedostalo zapal pluc) a tak deculo pozapinam. Ono tie hrube veci by mali tiez zakonom zakazat. ked uz robia vselijake "sedackove zakony", mali by uzakonit aj to, ako sa to dieta tam ma "narvat". A pekne za nespravne zapnutie davat pokuty. Tu ide hlavne o bezpecnost.

Pozri si Besafe webku, presne je to tam s tou hrubou bundou aj pofotene a vysvetlene. To by mali hadzat do schranok namiesto Lidl letaka😨

ja som nikdy neriesila dalsiu sedacku po vajci do prvych narodenin. Az potom, som zacala "pokukavat" a porovnavat rozne typy a citat recenzie.
Pri copani tu americku koli dvom autam v Saudi presne po prvych narodeninach, v muzovom bol a je ten Evenflo (on rozvazal rano) a ja som chodila pre nu na obed do Preschool a to som si nosila vajce.
V 17 mesiacoch uz bola hlava len tak tak, tak takto pred rokom tesne pred Vianocami sme kupili tu Hauck a neskor do Sharanu na pevno besafe.Ale jedno kto co vravi, ta Hauck je uzasna. Ale tiez podobne ako Concord, skor pre stihlejsie deti.

andrbeata
5. nov 2017

My sme vajíčko nepoužívali iba prvý mesiac a ani nie som zástancom vajíčka. Do 15 mesiacov voziť dieťa vo vajíčku je totálne od veci, nakoľko si neviem predstaviť, ako by som tam pripútala naobliekané dieťa,.... . Takéto niečo môže vymyslieť iba človek, ktorý v živote nemal dieťa v aute a ak aj áno, tak ho s ním necestuje 800 - 900 km.
Autosedačka by sa mala vyberať podľa výšky dieťaťa a nie podľa kg, príp. veku. My sme dostali od starých rodičov tiež autosedačku od 9 - 36 kg, ale keďže môj syn má sotva 82 cm, stratil sa v nej, pult mu vôbec nevyhovoval, takže po prvej ceste, sme sedačku vymenili. Na naše šťastie sme sa s ním vybrali iba na väčší nákup do Maďarska (cca 45 km), ale celou cestou plakal a nepomáhali ani hračky a ani cumlík, takže to bolo utrpenie pre neho a aj pre nás.
My sme syna mali pripevnené v protismere jazdy iba prvé 3 mesiace, odvtedy ho prevážame v smere jazdy. Ja mám tiež zrkadlo, takže na neho vidím bez problémov a nemyslím, že by bol viac ohrozený v smere jazdy, ako v protismere. Nám protismer jednoducho nevyhovoval.
My používame autosedačku Cam Gara 2017 (0 - 18) u starých rodičov a vo vlastnom aute máme Cam Viaggiosucuro (9 - 18) a sme spokojní.
Isofix povinný zatiaľ nebude a ani nie každé auto má Isofix a dokonca ani tie novšie. Od r. 2001 sa síce do áut už montovali tieto záchytné systémy, ale napr. aj moji rodičia majú auto, ktoré má rok výroby 2001 a Isofix nemá. Isofix nie je bezpečnostný prvok, ale slúži iba na ľahšie pripevnenie autosedačky do auta.
Čo sa týka autosedačiek od 9 - 25 kg, mne sa nepáčia a podľa sú dosť nedomyslené. Pre mňa bolo dosť dôležité, aby sa autosedačka dala dobre polohovať, ale čo som pozerala autosedačky od 9 - 25 kg, tak tie boli polohovateľné iba minimálne.

yanni
5. nov 2017

@andrbeata fuuuu trojmesacne dieta v smere jazdy? Modli sa aby ste nemali skaredu nehodu. Uz pri prudsom naraze sa mu zlomia väzy. Take dieta ma ma velmi tazku a velku hlavu oproti celemu telu, hlavu si nevie drzat, musi byt v korytkovom sede, vlastne lahu.
Ked nevyhovuje vajce (co je hlupost, ze nevyhovuje. To ti povedalo mesacne dieta?), tak aspon Reboarder 0-18 kg a v protismere jazdy.

Dalsia vec, ake naobliekane dieta? Aj v zime pri minus 15-20 (ano tak bolo u nas minulu zimu), sedeli decka v aute (ved ho vyhrejes za chvilku) len velkaci trickach, mala mala svete. Ale ziadne ze lyziarsky overla, ci tucna bunde. Ani ciapka by v aute nemala byt.

andrbeata
5. nov 2017

@yanni Už nemá 3 mesiace. Prevážali sme ho v dobre polohovateľnej autosedačky v smere jazdy, pretože to tak vyhovovalo viac nám. Nie, nepovedalo mi to dieťa, ... . Som názoru, že radšej budem prevážať dieťa v kvalitnej autosedačke v smere jazdy, ako v nekvalitnom vajíčku v protismere. 75% vajíčok sa mi zdá nevyhovujúcich a nekvalitných. 15 mesačné dieťa vo vajíčku a v protismere sa mi už zdá totálne nevhodné.
Nenosím ho naobliekaného, ale ak s ním necestujeme na dlhšiu trasu, ale iba na pár km, tak ho nebudem vyzliekať na tričko, ale vydrží aj v bunde.

yanni
5. nov 2017

@andrbeata Nejde o to, kolko ma teraz. Pises, ze uz ako trojmesacneho ste vozili dieta v smere jazdy. Vsetko zle a nebezpecne, co nosis.
Kolko si tych vajec vyskusala, ked sa TEBE zdaju nevyhovujuce a nekvalitne? Pozri si par crash testov.
Vozenie dietata v protismere cim najdlhsie, ze najbezpecnejsie. keby tak nebolo, tak by ten zakon ani neuzakonili.
15 mesacne dieta (podla vahy a vysky) nemusis byt vo vajci, ale za mna a ADAC a a a a
v protismere tak dlho, ako sa to bude zdat. Nasa ma takmer 28 mesiacov a stale je v reboarderi v protismere. Citaj vyssie. Uplne bez problemov. Kazdemu to vyhovuje a je to bezpecnejsie ako v smere jezdy.

tebou vyssie spominane sedacky tu, ak si dobre pamätam, tie lidlacke. Gara je pseudorebparder. Kludne si dieta mohla vozit v protismere do 13 kg aj v tejto sedacke. Zla nie je, ale podla coho si usudila, ze tato je kvalitnejsia ako napr Maxi Cosi, Be Safe, ci Concord vajce? Su to vsetko testovane a ciastocne aj vyhercovia.

tiez si nieco precitaj o tych hrubych bundach.
My tiez cestujeme straaasne vela, 800-1200 km jedna cesta. Denne do skolky 20 km ta a 20 naspät. A ano, bundu vyzliekam VZDY. Popruhy maju na telo priliehat. Do sa v bunde neda. Bundy, hlavne hrube zimne, su casto volnejsie, darmo pritiahnes popruhy, pri prudkom naraze sa dieta moze z bundy vysmyknut.

andrbeata
5. nov 2017

@yanni Ani jedna nie je z Lidl a Cam v Lidl ani neponúkajú a zásadne nenakupujem v Lidl-i a to ani len potraviny. Ja som ani slovom nenapísala, že zn. Cam je lepšia ako napr. Maxi Cosi, vyjadrila som svoj názor a nenatláčam nikomu práve takúto autosedačku. Crasch testy vôbec neriešim, lebo som mala tú česť, keď mi povedal názor na ne človek, ktorý sa nimi zaoberá.
Ja som napísala svoj názor, nikto ho nemusí akceptovať, ale zásadne nebudem voziť dieťa v protismere len preto, lebo si pár ľudí myslí, že je to tak bezpečnejšie.

yanni
5. nov 2017

@andrbeata Ved ako sa ti paci. kazdy nech si robi ako chce. neprajem ti ale s malym dietatom skaredu nehodu.
A predstav si, Cam v Nemecku kupis v Lidl.😨

meluela
5. nov 2017

@andrbeata no zial, to co povazujes za svoj nazor je hlboky omyl a sebautvrdzovanie v hlupom presvedceni. nastastie ste uz bez nehody prezili obdobie kedy bolo vase dieta najzranitelnejsie, ak vsak nahodou budete mat dalsie, pozrite si o tom nieco a hlavne nesirte tieto bludy dalej medzi znamych.

Inak za to trojmesacne v smere jazdy a hrubej bunde, to by si dostala pokutu asi aj od slovenskeho policajta, v zapadnych krajinach neviem ci by to aj na socialku nebolo.
Lebo nielenze mohlo si dolamat vazy, ale aj mohlo vyletiet zo sedacky...

Aj v najkvalitnejsej sedacke v smere jazdy mas okolo 1000 N silu posobiacu na krk, v protismere polovicnu. Nad ca. 600N s velkou pravdepodobnostou nastanu vazne nasledku aj pri starsom dietati.

yanni
5. nov 2017

@andrbeata Inak Cam Gara v ADAC teste prepadol. Takze neviem, kde je ta kvalita a bezpecnost. Sam vyrobca neodporuca pouzivat ich sedacky dlhsie ako 5 rokov. Cize len pre jedno dieta, pre druhe mozes kupovat nove, ak ked trebars sedacka bola len ako nahrada v druhom aute a pouzivana len sporadicky.

yanni
5. nov 2017

@meluela akurat som pred par dnami citala clanok o australskej mamicke, ktora mala nehodu s dvomi dcerkami: Zial uz ten clanok neviem najst. Babo bolo este vo vajci, tomu sa nic nestalo, druhe dievcatko, ca. 1,5-2 rocne bolo v sice dobrej sedacke aj spravne zapnute ale v smere jazdy. Stalo sa to myslim niekedy zaciatkom roku 2016 a dievcatko este stale nie je v poriadku a ani ani nebude. Straaasne dlho bolo v nemocnici, krk zafixovany, ja ked som tie fotky videla, plakala som ako mala.
Aj na 5 metroch sa moze stat skareda nehoda. Dokonca aj pri vychadzani z parkoviska.

meluela
5. nov 2017

@andrbeata "lebo si pár ľudí myslí, že je to tak bezpečnejšie"
vsetci vyskumnici zaoberajuci sa bezpecnostou aut si to myslia - ci uz na zaklade dat z crash testov na modeloch a aj na zaklade analyzy dat za nehody, lekari zaoberajuci sa intenzivnou medicinou ktori potom davaju dokopy tie krky a hlavy si to myslia a upozornuju na to .. ale ja si myslim ine, ja viem co je pre moje dieta najlepsie 😀

yanni
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
meluela
5. nov 2017

@andrbeata ta cam gara je fakt totalne zla sedacka z bezpecnostneho hladiska :-/
https://www.oeamtc.at/aux/testarchiv/kindersitz...

andrbeata
5. nov 2017

@meluela
@yanni Nebudem prosiť nikoho o zbierka, nemusíš mať obavy. Presne ako píšeš, je to moje dieťa, môj názor a moje peniaze. Je to môj názor, nikomu som ním nič nenútila a myslím, že mám právo sa rozhodnúť v čom budem svoje dieťa nosiť za svoje peniaze.
A prosím Ťa to, čo si myslím a aká som matka, tak ponechaj na ľudí, ktorí ma poznajú, príp. na odborníkov. Ja by som si nedovolila súdiť žiadnu matku, len preto, lebo podľa môjho názoru je "zlá", alebo neschopná. Ja som Teba nesúdila, tak nesúď ani Ty mňa.

yanni
5. nov 2017

@meluela Ja som ADAC kuk. Tiez ju testovali. Podobne ZLE vysledky. Grrrr

Inak nasla som ten clanok, ma aj FB stranku, kuk tie fotky, malicke nunu, plakat sa mi chce.
Angela Brown
http://www.smh.com.au/nsw/mum-calls-for-rearfac...

@andrbeata

yanni
5. nov 2017

@andrbeata Nik netvrdi, ze si zla matka. Vobec si nemyslim, ze sa nestaras o svoje dieta prikladne. Len si este trosku viac rozmysli a nastuduj urcite veci. Bezpecnost nadovsetko, Hlavne ked tvrdis, ze jazdite dlhe cesty.
Co sa tyka penani, o peniazoch tu vobec nebola rec. Ale uz som pochopila, a prezradila si ca. Tebe ide a islo len o prachy. Ta Gara napr. po prve prepadla vo vsetkych testo a po druhe, uplne novu kvalitnu bezpecnu detsku sedacku v tejto kategorii nedostanes kupit ani s piatimi zlavami za 90 E😨

nivea777
5. nov 2017

@andrbeata veľmi veľmi a ešte raz veľmi si riskovala život svojho dieťaťa..ak malé nemá ešte rok tak ho voz v protismere.. sedačka, ktorú máš je nekvalitná ..Malo by ti záležať na tvojom dieťati.. Neprajem,ale stačí jedna havária a dieťa môže veľmi zle dopadnúť..Stoja ti tie peniaze za ochrnutie alebo zomretie tvojho dieťaťa?

sandral
5. nov 2017

Baby, prečo si myslíte, že musí mať každá z nás značkovú autosedačku?! To mi chcete povedať, že každá jedna máte Maxi Cosi, alebo jej podobné autosedačky? Poznám kopec mamín, ktorá používajú Naniu, čo nie je značková autosedačka a hoci mnohé sú moje kamarátky, nedovolila by som si im povedať, že máš nekvalitnú autosedačku a možno tvoje dieťa ochrnie alebo zomrie. Nie je to vaše dieťa a dopravnú nehodu nebudete za nich riešiť. Napríklad, mne sa Maxi Cosi vôbec nepáči a určite by som si ju nekúpila a nie kvôli financiám. Takisto by som použitú autosedačku nekúpila, ani keby mala byť neviem ako značková. Používam Caretero , čo tiež nie je vychýrená značka, ale som spokojná. Ja som napríklad škrupinku nepoužila ani raz, lebo mám autosedačku od 0 - 18 kg a dieťa v protismere tiež nevozím.
😀 ofc, sociálka určite neodoberá deti len preto, lebo sedia v autosedačke a v bunde. V mnohých vyspelých štátoch autosedačka od 3 rokov vôbec nie je povinná (napr. Holandsko) a asi sú aj finančne na tom lepšie ako mnohé mladé rodiny v SR. Mnohokrát je značka autosedačky a cena iba dobrý biznis. Však nie všetky autá sú bezpečné a nie každý jazdí na Mercedese, ale poniektorí majú aj 15 ročné Škodovky a nikto nerobí z takého človeka vraha.

yanni
5. nov 2017

@sandral Tu vobec nejde o znacku. Znacka je nepodstatna ak je vec kvalitna a bezpecna.

Co sa tyka zakonov. V EU je jednotny EUropsky zakon co sa tejto problematiky tyka. Plus k tomu maju niektore staty este prisnejsie pravidla. Tak napr. EU zakon hovori sedacka alebo podsedak do minimalne 12 rokov, co sa veku tyka. V Rakustu je to minimalne 14 rokov.
Co sa tyka Holandska, nejak nemas dobre info. Sedacky aj po tretich narodeninach su POVINNE. Dokonca maju este prisnejsie zakony ako zakon EU.
Radsej si to nastuduj, pokym sa vydas na cestu.

My veeeelmi vela cestujeme, ja si vzdy urcite veci nastudujem, ci sa nieco zmenilo atd.

Kazda krajina ma odchylky. je to ako napr. s dennym svetlom u aut. Na SK bez svetla aj na obed v najväcsom slnku dostanes pokutu ak ta prichytia, v DE taketo nieco neexistuje. Nie je to EU zakon, len specificky pre tu ktoru krajinu. A je ich este vela.

vevesh
5. nov 2017

@andrbeata v urcitych veciach suhlasim a v urcitych veciach nesuhlasim s tebou☺testy nie su vsetko, a ani vela krat doveryhodne a ani ta najbezpecnejsia sedacka ti pri urcitych nehodach nepomoze (kde naopak ta lacna alebo ziadna autosedacka by dietatu zachranila zivot) , ale protismer do 15 mesiacov je fakt gro celych autosedaciek a (moznych) ne-zraneni v najutlejsom veku - aj mm, ktory je do spiku kosti fatalista a sedacky neuznava, v tak skorom veku si nedovolil zapnut sedacku s dietatom v smere jazdy...

sandral
5. nov 2017

@yanni V Holandsku má byť dieťa pripútané od 3. rokov a neriešia či proti alebo v smere jazdy. Tu išlo o tvoju pravdu a dokonalosť o nič viac.

lencita
5. nov 2017

@timik15 netreba kupovat inu, cybexky su super! Presne takto som to riesila so synom, bol od zaciatku velke dieta, z vajicka rychlo vyrastol a tiez isiel asi ako 9 mes do cybexu s pultikom. Odvtedy mame v kazdom aute cybex..urcite si na pultik zvykne, drzim palce 🙂

lencita
5. nov 2017

A teda tato debata tady az sa mi rozum zastavuje..naco riesit crash testy, isofix..by ste mali vidiet ako vyzera kvalitna sedacka po naraze a ako nejaka nania a podobna sr*cka..lebo niekomu sa poriadna autosedacka nepaci! 😲

yanni
5. nov 2017

@sandral precitaj si este raz, co si napisala hore vyssie:

" V mnohých vyspelých štátoch autosedačka od 3 rokov vôbec nie je povinná (napr. Holandsko) ..."

Napisala si, ze OD troch rokov NIE JE povinna, napr Holandsko. Teraz pises, ze v Holandsku MA BYT dieta priputane OD troch rokov. Tak sa rozhodni, co vlastne. Ma alebo nema.
K tomuto jedno ako si to vysvetlujes alebo nam tu prezentujec. Ci ma ci nama, Holandsko je v EU a plati pre nich rovnaky EU zakon ako pre Nemcov, Francuzov, Slovakov....
To po prve.
Po druhe, neriesime tu 3 plus rocne dieta ale 9 mesacne. Ci chces alebo nie, zakon, ktory nadobudne latnost 1.1.18 je pre vsetky EU krajiny povinnost a ten hovori, ze dieta minimalne DO 18 mesiacov musis byt priputane v prislusnej sedacke (jedno ci vajce alebo reboarder) v protismere jazdy. Takze tam sa mozes aj rozlozit, ked budes mat 10 mesacne dieta v sedacke v smere jazdy a prichytia ta, zaplatis mastnu pokutu.

nivea777
5. nov 2017

@yanni inak,bycma zaujímalo ako policajti zistia koľko má dieťa mesiacov..To nie je šanca zistiť ..Ja chcem čo najdlhšie voziť v protismere ale do 15mesiacov to určite nebude

yanni
5. nov 2017

@nivea777 Nooooo, to je jednoduche. Rodicia MUSIA Pravdivo preukazat vek dietata. Na ceste v zahranici je to este jednoduchsie. kedze kazde dieta cestujuce do zahranicia MUSI mat vlastny pas, tak to je peanuts.

a preco do 15 mesiacov to nebude? zakon je zakon. Neviem ake su vynimky, zatial bude urcite nejake tolerancna doba, ale doba vyprsi a potom ci sa to rodicom paci a ci nie, minimalna hranica je 15 meaiacov.

Nechapem preco sa zdrahas vozit dieta v protismere aj po 15 mesiacoch. nasa copana ma tkamer 28 emsiacov a sedi super v protismere.