Autosedačka pre 2,5r synčeka

Zodpovedané
31. dec 2022

Ahoj,

prosím o radu: máme 2,5r synčeka a 8 mesačné bábätko.

Staršieho synčeka sme vozili v ROMER Dualfix 2 R 2021 Black Ash, ale keď malý vyrástol z vajíčka, dali sme jeho do otočnej a staršiemu sme kúpili BRITAX RÖMER Autosedačka Kidfix i-Size (100–150 cm) Storm Grey (syn je vyšší ako rovesníci).
Ale počas jazdy vymýšľa, prehýba sa cez bočnice sedačky a keď tvrdo zaspí, prehne sa v páse dopredu (drží ho len pás auta).

Bola to zlá voľba? Viem, že neskôr sedačku využije, ale teraz sa mi to nezdá najbezpečnejšie.

Môžem poprosiť o radu nejakej vhodnej, kvalitnej a bezpečnej autosedačky v rozumnej sume?

Ďakujem krásne

Dobrý deň,

nepíšete, aké majú deti miery (výška, váha), takže neviem presne posúdiť, nakoľko bol výber sedačiek správny.

Osem mesačné dieťa len vo výnimočných prípadoch vyrastie z veľkého a kvalitného vajíčka, aj nadmerne veľké deti sa vozia vo vajíčku zhruba do 10-12 mesiacov.
Ak ho už vozíte v autosedačke Britax Römer Dualfix 2 R, zaobstarajte mu zmenšovaciu vložku, ktorá je potrebná, aby dieťa nemalo v sedačke okolo seba veľa voľného miesta.

Dva a pol ročné dieťa by sa z hľadiska bezpečnosti ešte malo voziť v protismere. Neviem, akú má syn výšku a váhu, ale kým nemá dieťa minimálne 100cm, 15kg, a vek aspoň 3,5-4 roky, nie je použitie autosedačky 15-36kg vhodnou voľbou.

Keďze syna už vozíte v smere jazdy, je potrebné vybrať sedačku, ktorá má predĺžené využitie 5 bodového zapínania vzhľadom k výške.

Joie Bold je autosedačka v smere jazdy, polohovateľná do 3 pozícií. Jej výhodou je pútanie 5-bodovými integrovanými pásmi až do 25 kg (cca 125 cm). Pre jej upevnenie v aute je potrebné použiť súčasne pás auta, Top tether aj Isofix. Súčasťou je aj držiak na nápoje.

Ak Vaše auto nemá Top Tether, odporúčam Joie Stages Isofix. Kvalitná autosedačka, polohovateľná (má 7 polôh v oboch smeroch), v smere jazdy má nosnosť 25 kg. Pútanie 5 bodovými integrovanými pásmi je možné do 18kg, výškovo vydržia pásy cca do 115cm, až potom sa sedačka používa s pútaním dieťaťa bezpečnostným pásom auta. V aute sa upevňuje prostredníctvom isofixovej základne, ktorá je súčasťou balenia. Ak by ste sa rozhodli pre túto autosedačku, rozhodne odporúčam ešte voziť syna v protismere.

Využitie 5 bodových integrovaných pásov do väčšej výšky (cca 120cm) poskytne aj autosedačka Joie Every Stage. Pútanie 5 bodovými integrovanými pásmi je možné do 18kg, následne sa dieťa púta pásom auta. Do 18kg je možné autosedačku využívať v smere aj v protismere jazdy. Samotná autosedačka sa v aute upevňuje bezpečnostným pásom auta.

Je viacero autosedačiek, ktoré majú 5 bodové integrované pásy do väčšej výšky, no spravidla sa jedná o čisto protismerné sedačky.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek