Autosedačka otočená proti smeru jazdy a staršie dieťa

dokocaidovoza
26. mar 2012

Ahojte maminky a oteckovia! Táto diskusná je pre rodičov, ktorí vedia o tom, že autosedačky otočené proti smeru jazdy by sa mali používať čo najdlhšie, pretože sú až 5x bezpečnejšie než sedačky, ktoré sa inštalujú čelom vpred. Výskumy hovoria, že ideálne by sa proti smeru jadzy mali deti voziť až do 3-4 rokov! My vozíme nášho synčeka v takejto autosedačke a často sa stretávame s neporozumením (vraj, prečo chudáčik musí sedieť naopak, veď už je veľký...). Mali sme ťažkosti sedačku otočiteľnú proti smeru jazdy pre dieťa nad 13 kg aj kúpiť, predajcovia nás od nej odhovárali. Máte skúsenosti s takýmito autosedačkami? Čo si o nich myslíte? Aký model máte a ako ste s ním spokojní? Stretli ste sa s predsudkami, ako my?

sashabb
26. mar 2012

@dokocaidovoza mala som napísaný príspevok, no neviem prečo sa nezobrazil 🙄

Písala som, že si to neviem vôbec predstaviť ako má takto sedieť 3-4ročné dieťa? kde má nohy?
Nepíšem to v zlom, ale si to vôbec neviem ani len predstaviť 😒

habibi78
26. mar 2012

@dokocaidovoza pokial ma dieta dostatocne vyvinutu a pevnu chrbticu, kvalitnu autosedacku, tak nevidim dovod, preco by malo sediet proti smeru jazdy.... to ho tak budes vozit do dospelosti???? 😕 😕
presne ako spominala @sashabb napadlo to aj mne...kde ma dieta nohy? nevracia ti v aute? nie je mu zle?

dokocaidovoza
autor
26. mar 2012

Sasi, dobra otazka - vela ludi sa cuduje. Nozicky ma dieta oprete o sedadlo pred nim. Tu je foto, kde to vidno http://www.childrestraints.co.nz/toddlerseats.php Starsie deti si ich zvyknu uplne vykladat, asi takto http://journeytocrunchville.wordpress.com/2007/... Ono to moze vyzerat nepohodlne, lebo nozky su skrcenejsie, ako ked sedi vpred. Ja som si to skusala doma na posteli a je to vlastne celkom pohodlne, lebo mas nohy vylozene. Aj tu vsak plati, ze pri dlhsich cestach treba s dietatom po 1-1,5 stat, aby sa poprechadzalo, natiahlo a pod.

dokocaidovoza
autor
26. mar 2012

@habibi78 to je prave ten fakt, ze dieta do 3 rokov tu chrbticu este vyvinutu dost nema. citala som si jeden vyskum, kde analyzovali nehody s detmi (dost nepekne citanie) a podla neho velka cast zraneni malych deti v aute je prave o zraneni chrbtice. Hlavicka pri naraze leti dopredu a potom naspat, udrie silno dozadu. Je to strasne silny naraz, ktory vela krat nezvladne ani dospely. Deti maju v pomere k telicku velku a tazku hlavu a svaly okolo chrbtice nie su dost silne. Casto to konci zlomenim alebo vyklbenim krcnej chrbtice. bohuzial ECE norma, ktoru musia mat vsetky autosedacky, netestuje ucinky narazu na krk - chybicka v systeme, alebo lobby vyrobcov, ktori maju plne sklady...

dokocaidovoza
autor
26. mar 2012

@habibi78 etse k tomu vracaniu - nevracia a zda sa, ze mu je dobre. Cestujeme casto za mojimi rodicmi - dva krat mesacne, aj 3 hodiny. Vacsinou spi. Na mensich trasach pozera von oknom, hra sa...

habibi78
26. mar 2012

@dokocaidovoza dieta ma chrbticu vyvinutu dostatocne k svojej vahe uz v prvom roku.... to mi pride ako fajn, dlho tu uz nic nove nebolo, tak urobme bububu na rodicov aby kupovali pre zmenu nieco nove... 😝
ked cestujete vlakom, autobusom alebo lietadlom...tam sedi ako??

dokocaidovoza
autor
26. mar 2012

@habibi78 vlak, autobus a lietadlo su uplne odlisne, ako auto. V lietadle napr nedochadza k celnej zrazke, ktore su pri autach najcastejsie a najriskantnejsie. Pripadne turbulencie vyriesi akykolvek bezpecnostny pas, ci dokonca ja drzanie dietata na rukach. Aj autobus sa sprava pri nehode inak - statisticky su menej nehodove, ako auta, su velke,maju ine deformacne zony, MHD jazdi pomaly... Preto tu nie je povinne mat pre deti sedacku a vo vacsine autobusov nie su ani bezpecnostne pasy pre dospelych...Dialkovym autobusom som s dietatom este nesla a asi by som sa aj bala. Co sa tyka vlakov, nehod je statisticky malo, ak su, jedna sa o vykolajenia, co je uplne ine, ako nehody v aute. Ironia je, ze v pripade otocenia autosedacie proti smeru jazdy vyrobcovia lobuju proti - je to preto, lebo by to pre nich bolo nevyhodne, lebo maju vela vyrobkov na skladoch. Napr roemer - vyraba aj sedacky proti smeru jazdy, ale u nas ich nekupis - vyvazaju ich iba do skandinavie, kde su taketo autosedacky povinne uz dvadsat rokov. A Svedsko m a pritom najlepsie statistiky v nehodovosti deti - o polovicu menej umrti ako ine staty.

habibi78
26. mar 2012

@dokocaidovoza statisticky jazdim autom 15 rokov bez nehody... zazila som par nehod v MHD, kedy ludia padali ako hrusky, vlak nudzovo brdil asi 5 krat, ze kufre padali....takze statistika nestatistika.... kazdy ako mu je vlastne, kazda sa riadime podla seba.... to aj ked bude chodit tvoje dieta do skolky a budu chodit na vylety minibusmi, ktore maju detske bezpecnostne pasy, budes tvat na tom, aby tvoje dieta dali tvarou k sedadlu? to ho nepustis ani na kolotoc, lebo tam poriadne natriasa hlava nehlava..... do vody mu tiez nedovolis skakat lavicku kvoli chrbtici.... na tobogan by tiez nemalo chodit.... su jednoducho veci, ktore neovplyvnim.... ono aj v tom aute zalezi od toho, z ktorej strany pride naraz, ak zozadu, tak sedacku v smere jazdy posunie dopredu, ale ak je protismeru a ma dlhe nozicky, polame mu to.... ale to je na individualnom zvazeni.... 😉 neodsudzujem, nehadam sa...len pisem moje myslienky... 😉

hoogy
26. mar 2012

@dokocaidovoza nemas niekde nejaky crashtest na takyto typ sedaciek? zaujima ma to hlavne potom ze co sa stane s tymi vylozenymi nohami po naraze....ale tieto statistiky som pocula uz aj ja

desszi
26. mar 2012

@dokocaidovoza my mame pravu takuto autosedacku, sme maximalne spokojni, rozhodli sme sa pre nu prave z dovodu, ze su bezpecnejsie a znizuju riziko poraneni krcnej chrbtice pri celnych narazoch. Mame kategoriu 9 - 18 kg, teda cca do tych 4 rokov. Maly v nej jazdi rad, ma dost priestoru na nozky, to vobec nie je problem a to je z tych dlhanov 🙂 uz sme s nou sli aj 800 km a v pohode zvladal. Je vyssie polozena, takze vidi krasne von. Je to vec nazoru, ale ja by som nemenila 🙂

dokocaidovoza
autor
26. mar 2012

@habibi78 bavine sa o detoch do 3 rokov, nie do 40tky 🙂) a o velmi specifickej situacii, ktora vznika v aute, ked s nim narazis - pozri si to video vyssie

sashabb
26. mar 2012

neviem, osobne si neviem predstaviť takto dieťa voziť, pri menších v pohode ale take 3-4ročné už určite nie. Samej by mi vadilo ak by som musela mať takto vyložené nohy čo i len 10 minút, nieto ešte napr. hodinu 😒 Taktiež môj malý rád pozerá na cestu a počítam, že by veru takto kde nevidí dopredu nevedel obsedieť. Hlavne deťom vadí aj to ak nesedia rovno ale su trochu na ležmo. My sme pre to museli aj kupovať väčšiu sedačku, nakoľko tá do 18 kg bola dosť na ležato a malému to vadilo

dokocaidovoza
autor
26. mar 2012

@desszi dakujem za tvoj prispevok - dufala som, ze tu najdem nejake spriaznene duse, lebo zatial som celila dost silnej palbe kritiky 🙂 mozem sa opytat, aky mate model? my mame Britax HIWay 2 dovezenu zo Svedska

hoogy
26. mar 2012

@dokocaidovoza no lebo podla mna pri celnom naraze sa tomu dietatu zlomia nohy.

desszi
26. mar 2012

@dokocaidovoza my mame Maxi Cosi Mobi, opravujem vahovu kategoriu - teraz pozeram na info - je to od 9-25 kg 🙂

sashabb
26. mar 2012

@hoogy alebo si kolenami vybije zuby 😒

dokocaidovoza
autor
26. mar 2012

@hoogy poranene nozicky nie su uvadzane ako zvysene riziko. mam v anglictine vyskumnu spravu, kde riesili zranenia deti v rear a forward facing sedackach - poslem ti? je to velmi smutne citanie, skor pre silne zaludky.

desszi
26. mar 2012

@dokocaidovoza nechcem ti brat iluzie, ale tu velmi nepojde o diskusiu, ale skor dokazanie jednej ci druhej strany, kto sa rozhodol spravne 🙂 kto sa o tuto tematiku zaujima, najde si studie aj sam, a ostatne mamicky velmi studie nezaujimaju 🙂 to je moja skusenost z inych diskusii, kde som tiez v mensine. Kazdy nech sa rozhodne ako mu je libo 🙂

hoogy
26. mar 2012

@desszi mna len proste zaujimaju nasledne poranenia pri tejto pozicii. ako moj syn ma uz 3 roky takze je to aj tak pre mna uz pase,ale je vzdy dobre mat ine informacie.ale tak so vsetkym.

hoogy
26. mar 2012

@dokocaidovoza vies mi to poslat sem na IP alebo ti napisem mail?

hoogy
26. mar 2012

@sashabb vidis aj to moze byt.

katy1979
26. mar 2012

dolamane nohy ci vybite zuby su urcite lepsie ako poranena krcna chrbtica. tot moj nazor.
My mame klasicke sedacky otocene v smere jazdy kedze akosi nikde som taku sedacku nemohla najst. takze uz ostava len verit ze sa nic nestane.
Aj ked tie pokrcene nehy by mojim detom asi vadili ale asi je to o sile zvyku.

dokocaidovoza
autor
26. mar 2012

@hoogy napis me email do IP, je to velky subor

dokocaidovoza
autor
26. mar 2012

@katy1979 hej, vraj deti, ktore si zvyknu jazdit celom vpred uz mozu protestovat, som niekde citala. Ja by som si uz tiez na to nezvykla 🙂

hoogy
26. mar 2012

@katy1979 neviem podla mna aj tieto poranenia mozu byt dost. vazne. asi zavisi aj od toho ake velke je to dieta a kolko tie nohy trcia.

desszi
26. mar 2012

@hoogy super, ze sa najdu aj maminky, ktore to skutocne zaujima 😉

hoogy
26. mar 2012

@desszi ja som o tom pocula uz aj predtym,ale priznam sa nezaujimala som sa. ale pri druhom to mozno napravim 😉

katy1979
26. mar 2012

@hoogy neviem necitala som studiu ale ma to logiku vozit sa v protismere jazdy. Vsetko ma mozno svoje pre aj proti. Preto hovorim ze je to len moj laicky nazor. ale kedze to funguje vo viacerých krajinach asi to az taka blbost nebude.
@dokocaidovoza to ze maju niektorí divne reci si nevsimaj. myslim zeby ich malo ovela viac trapit ze mnoho deti jazdí nepriputanych ako to ci ma dieta sedacku proti smere jazdy ci v smere jazdy. Dolezite je aby aspon nejaku sedacku malo a kazdy nech si uz vyberie podla vlastneho zvazenia.

dokocaidovoza
autor
27. mar 2012

@katy1979 dakujem katy! Tu je zaujimave a velmi smutne video o chlapcekovi, ktory mal nehodu v sedacke otocenej v smere jazdy:http://

https://www.youtube.com/watch?v=Q8gU9zzCGA8