Zmestí sa do auta vanička a sedačka pre staršie dieťa?

katkanova
4. júl 2013

viem ze to asi zalezi aj na konkretnom aute a sedacke/vanicke, ale vseobecne - je tam vobec sanca vmestit spolu tieto dve veci na zadne sedadla? nemam celkom priestorovu predstavu o tom hlavne ze kolko zaberie ta vanicka ...

maminkaalm
4. júl 2013

My mame vzadu dva podsedaky a jedno vajicko a uz ideme zmenit vajicko za väcsiu sedacku. A nemame nejake extra velke auto.

michaela.g
4. júl 2013

@katkanova zalezi od auta, znama to tam teda nedala, nezmestilo sa...
2. vec je potom bezpecnost, do vanicky by som dieta nedavala...

katkanova
autor
4. júl 2013

@michaela.g pravda ... na tento argument som trosku pozabudla ... 😖

anjelicek26
4. júl 2013

@katkanova - su aj certifikovane vanicky s bezpecnostnymi pasmi, ale aj tak je vajicko bezpecnejsie... kuk ako to dietatko hodi o tu zadnu stranu, to sa ti vo vajicku nestane.

https://www.youtube.com/watch?v=3krwlWaxe-I

Ale k otazke zmestit sa to do väcsiny aut zmesti, alebo das starsie dieta dopredu a vypnes airbag.

katkanova
autor
4. júl 2013

@anjelicek26 a co si myslis o pouzivani vajicka ako bezneho kocika v prvych mesiacoch? ja vidim ze sa to stale beznejsie robi, ale nie som si stale ista ci je to ok pre chrbticu baba a aj vanicku aj vajce sa mi kupovat zvlast nechce 🙂

alenah31
4. júl 2013

@katkanova v pohode sa zmestí, ja som tak vozila deti a pred pár mesiacmi aj sestra a v pohode😀 problém je v tom, že pokiaľ nemáš vaničku certifikovanú na prevoz dieťaťa v aute (máš tam úchyty na pás a vnútri by mali byť bezpečnostné popruhy pre dieťatko) a zastavia ťa policajti máš riadny problém - aj u nás je to klasifikované ako všeobecné ohrozenie dieťaťa, v cudzine sú tie pokuty rozhodne vyššie. My sme mali navettu od peg-perega s auto-kit pásmi, sestra ju mala požičanú asi pol roka nakoľko ona má Stokke. Radšej by som volila vajíčko alebo ak máš od koho takúto vaničku si požičaj🙂🙂

anjelicek26
4. júl 2013

@katkanova - v cesku je dokonca predpis o tom, ako dlho moze byt dieta vo vajicku a potom musi byt prestavka, dieta si tlaci na branicu, tym padom si stazuje dychanie, takze dlhe kocikovanie vo vajicku ani nahodou....Vela deti v kociku spava, takze 2-3 hodiny vo vajci a nevybrat - to mi prijde zly napad. Na rychle prebehnutie do obchodu ci do skolky po starsie dieta, na to je to naklikavanie vajicka na konstrukciu super... ale nemat vanicku a len vajicko, to nie...

katkanova
autor
4. júl 2013

nas maly zvraciaval strasnym sposobom a vobec nemohol spinkat poleziacky, takze parkrat som ho aj dala spat do vajicka a tam bol spokojny ale nikdy som to nevydrzala nadlho a hned som ho buntosila a tahala von, lebo som sa bala ...

anjelicek26
4. júl 2013

@katkanova - ono je taky klin - no polohovac - pod madrac aj do kocika, aby dietatko s refluxom mohlo lezat sikmo, super vec 🙂

harper
4. júl 2013

@michaela.g byvaju aj vanicky urcene na prevoz autom s bezpecnostnymi pasmi a inymi bezpecnostnymi prvkami 🙂
my sme mali problem do fabie dostat dve autosedacky, ta vacsia ma iso, mensia sedacka je pripevnena pasom, ale keby sa chcela starsia v aute priputat, zavadzala by jej tam ta druha autosedacka. v druhom aute sa odvezie aj dospely clovek medzi nimi 🙂

katkanova
autor
4. júl 2013

@anjelicek26 no keby si vedela co vsetko sme my vyskusali 😀 jedine co fungovalo bolo ked spal oprety na mne bruchom a ja som sedela ... to boli noci 😵

anjelicek26
4. júl 2013

@katkanova - no mozno to pri druhom take zle nebude, kazde dietatko je ine ;)

kessy11
4. júl 2013

to asi záleži od auta, nám vošla aj vanička aj sedačka 9-18 kg, máme certifikovanú vaničku na prevoz autom - jané, ale použili sme to pár krát, väčšinou používame vajíčko. Vajíčko smie byť vpredu ale iba v proti smere jazdy a vypnutý airbag, sedačka pre staršie dieťa otočená v smere jazdy nesmie byť umiestnená vpredu, pokiaľ je možnosť umiestnenia sedačky vzadu (teda ked ide o klasické osobné auto, sedačka so starším dieťaťom nesmie byť umiestnená vpredu, nakoľko je aj zadný rad sedadiel kde je možnosť upevnenia sedačky, ak ide od dodávku že je iba jeden rad sedadiel, dieťa môže byť prevážané vpredu v sedačke.

katkanova
autor
4. júl 2013

@anjelicek26 no to dufam, druhykrat uz by som taky masaker asi neprezila 🙂

anjelicek26
4. júl 2013

@katkanova - druhe je za odmenu z vlastnej skusenosti 😀 😀 😀

katren
4. júl 2013

@kessy11 preco nesmie byt vacsia sedacka vpredu????? ja tak bezne chodim s Dominickou a policajti proti tomu nic nemali.....v zakone nie je nic take napisane...je len, ze musi byt v autosedacke, ale nie je napisane, ze kde moze/nemoze byt ta sedacka..... vajicko je jasne napisane, ale vacsia nie

soldi
4. júl 2013

@kessy11 odkial mas ze dieta v autosedacke nemoze byt vpredu? ja som to tiez hladala v zakone a nic take sa tam nepise. v sucasnosti sa beru vsetky sedadla v aute ako rovnako bezpecne.

@anjelicek26 airbag musi byt vypnuty len pri vajicku, pri klasickej autosedacke v smere jazdy moze ostat zapnuty. aspon u nas to tak je.

katren
4. júl 2013

@soldi suhlas 😉 tiez som nic ine v zakone nenasla

sisaka
4. júl 2013

@katren zakon to nezakazuje, neviem ako na Slovensku, ale tu v Kanade mame na prednych sedackach varovanie, ze najbezpecnejsie miesto pre dieta je vzadu (uz je na rodicovi, ako sa zachova) Dcera tam zacala sedavat az okolo tych 12 rokov aj to skor vynimocne, vaham si posadit dieta na sedadlo smrti. Syn ma 5, este tam nikdy nesedel a ani tak skoro nebude ....

anjelicek26
4. júl 2013

@soldi - ja to beriem cisto logicky podla vysky autosedacky vypnem ci zapnem airbag, pri maxi cosi tobi je dieta vo vyske 150cm dietata vyskou hlavy, tak airbag zapnem - ale ak sedi vpredu Saska, co sedi v cybex solution x fix - tak ta rozhodne hlavu v takej vyske nema, tak ho radsej vypnem. Ale teda ci je to spravna varianta netusim... kazdopadne mam do oktobra auto, kde ich troch do zadu nedam, tak vajicko mam s benjim teraz vpredu a airbag vypnuty....

soldi
4. júl 2013

@anjelicek26 ja to len kvoli tomu pisem, ze nie kazde auto ma vypinaci airbag, moje napr. nema, takze by som vzdy musela ist do servisu a to by bolo malicko neprakticke 😀

kessy11
4. júl 2013

@katren ja viem že to tak bežne robí viacej ľudí, ale nemalo by to tak byť, ak máš možnosť sedačku upevniť aj vzadu, vždy je to len na policajtoch ako sa k tomu postavia....viem že sme to niekedy dávno hľadali a v nejakom zákone to bolo ale už neviem kde bolo to dávno

katren
4. júl 2013

@sisaka ja som reagovala na @kessy11 , ktora napisala, ze nesmie byt umiestnena vpredu..... 😉

katren
4. júl 2013

@kessy11 ja som tiez snorila, ci za to mozme dostat pokutu.....mame 3 znamych pravnikov a odpoved bola, ze nemozme, pretoze to nie je v nijakom zakone / a ani vyhlaskach/ definovane, ze tam nesmie byt...takze ked som to mala odobrene od troch pravnikov, dala som aj tam.....
@sisaka a nepisem, ze ju tam vozim vzdy 😉 nam sa zmestia 3 autosedacky dozadu v pohode, tak takto len vynimocne 😉

kessy11
4. júl 2013

http://auto.sme.sk/c/3883391/kedy-pouzit-detsku...

http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=4...

ale či to este platí alebo nie neviem 😀
nám bolo od policajtov vysvetlené že ked sa dá dať dozadu mal by byť umiestnený vzadu v sedačke, ked sa dozadu nedá dať tak môže byť vpredu 🙂

sisaka
4. júl 2013

@katren ved mne je jedno, kto kde vozi dieta a ako casto, napisala som len svoj nazor na dieta na prednej sedacke 😉

katren
4. júl 2013

@kessy11 a este "pikoska"... povies, ze mas malo autosedaciek a staci "iba" priputat......

"Ak nie je vozidlo vybavené detskou autosedačkou alebo je autosedačiek vo vozidle málo, možno dieťa vo veku tri a viac rokov pri preprave v obci pripútať na zadnom sedadle vozidla bezpečnostným pásom."

ale toto by som nikdy nedovolila.....radsej budem prenasat autosedacky z jedneho do druheho auta, ako len priputat....

kessy11
4. júl 2013

@katren som hovorila že to bolo dávno ked sme to riešili 🙂
tak sme sa dopracovali, že nie je to protizákonné a konečné užívanie sedačiek a ich umiestnenie je na každej mamičke ako jej to vyhovuje a považuje za najlepšie 😉

a dík link si ukladám 😉

katren
4. júl 2013

@kessy11 hej, je to na kazdom, kam da autosedacku..... 😉
nasi sedavaju vsetci traja spolu vzadu a ked idem iba s jednym, davam si ho dopredu....ale to byva malokrat....
a este toto:
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/...