Ako vypísať daňové priznanie aby mi vrátili daň?

lusana
20. jan 2009

ahojte, chcela by som poradiť ohľadne daňového priznania, keďže zamestnávateľ mi neurobí ročne zúčtovanie preddavkov na daň a chcela by som aby mi vrátili zaplatenú daň. Minulý rok som pracovala iba prve dva mesiace/19 000/, potom som bola až do materskej PN.
Chcela by som vedieť, čo sa uvádza do daňového priznania, myslím, že PN a materská nie, iba zárobok vo firme. Ak áno potrebujem aj potvrdenie zo sociálky, že som poberala PN a materskú, pripadne stačia prefotené poukážky?

claudica
12. nov 2010

@dadka1010 Ahoj Dadka, tak najprv ti lekár vystaví doklad o nástupe na materskú, ktorý odovzdáš zamestnávateľovi. On to potom vybaví v Soc. poisť. aj v zdravotnej poisťovni. Tam to pre teba končí. A potom keď porodíš, fotokópiu rodného listu ešte odovzdaj zamestnávateľovi. Následne po pôrode máš 55 dní na to, aby si sa prihlásila v Sociálnej poisťovni ako ekonomicky nečinná osoba, choď tam osobne, dajú ti tlačivo a vyplníš.
Manžel potom s rodným listom vybaví u zamestnávateľa daňový bonus na dieťa, na úrade práce, soc. vecí a rodiny rodinné prídavky a "kočíkové"...
Ahojček... 😉

dadka1010
12. nov 2010

@claudica Ďakujem 😉

vieraj
12. nov 2010

ahojte, chcela by som sa opytat ci si moze manzel dat odpocitatelnu polozku na mna, ked som bola cely rok 2010 na RP. aky doklad treba dat k jeho DP?

vieraj
12. nov 2010

uz som si to nasla na Porade.sk. takze odpocita si, ale este neviem aku sumu. iny prijem som nemala a mm je zamestnanec

claudica
12. nov 2010

@vieraj Ahoj, ak si nemala iné príjmy, tak si môže manžel uplatniť na teba nezdaniteľnú čiastku 4025,70 €. Ale jeho príjem by nemal presiahnuť sumu 31489,92 €. Potom sa to počíta inak, ak je to vyššia suma, daj vedieť, prepočítame to /až po skončení roku 2010 samozrejme/. A ešte pomôcka, čo sa počíta ako vlastný príjem manželky...Ak je zamestnanec, mal by požiadať zamestnávateľa, aby to zohľadnili pri ročnom zúčtovaní....

Medzi vlastné príjmy manželky patria:

A. Zdaniteľné príjmy (teda hrubé príjmy neznížené o výdavky) vrátane príjmov zdaňovaných zrážkovou daňou, napr.:

príjmy zo závislej činnosti
príjmy z podnikania (hrubý príjem bez odpočítania výdavkov)
príjmy z prenájmu
príjmy z kapitálového majetku (úroky, výnosy z CP, plnenia pri dožití)
ostatné príjmy (výhry, z predaja nehnuteľnosti, iné náhodné)
B. Oslobodené príjmy napr.:

podpora v nezamestnanosti
nemocenské dávky (OČR, nemocenské, materské, vyrovnávací príspevok)
invalidný dôchodok
starobný dôchodok
peňažný príspevok za opatrovanie,
peňažný príspevok na obstaranie pomôcky
cestovné náhrady
náhrada príjmu počas PN

vieraj
12. nov 2010

@claudica dakujem ,ja som nemam iny prijem, len RP, takze pripomeniem mm aby sa ohlasil, ze je takyto "pripad". diky a ten jeho prijem bude isto nizsi ako tych 31tis.€. velmi pekne diky za ochotu 🙂 🙂

vieraj
12. nov 2010

@claudica asi sa neda povedat, kolko to bude vratenych €,ze?

claudica
13. nov 2010

@vieraj ahoj, to sa nedá takto povedať, to musia dať dokopy príjem manžela za celý rok, odrátať naňho nezdaň. časť, na teba, sumu takto ťažko povedať... Až po skončení zdaňovacieho obdobia 2010, v januári. 😎

vieraj
13. nov 2010

@claudica diky, jasne, musim pockat ako mu to vypocitaju...

vieraj
1. dec 2010

dnes schvalili v parlamente, ze si nemozeme zo zakladu dane odpocitat zivotne poistenie ani 3. pilier a podobne. skoda.... 😔

dannynka
4. dec 2010

@vieraj to znamena čo?prepáč ale nejako nechapem 😅 😅 😅 teda moc sa týmto veciam nerozumiem... 😅

vieraj
5. dec 2010

ked si platis poistenie, alebo nejaky treti pilier, zivotku a tak..dalo sa odpocitat zo zakladu dane az do vysky 12000sk, neviem kolko to je teraz €. teraz sa uz neda odpocitat nic a v podstate ti stat z toho poistenia nic nevrati....

dannynka
5. dec 2010

@vieraj tak to je dalsia vec čo pokašlali..vrrr ☹ teraz už len čakat kedy nám zrusia aj to vratenie daní,teda ten odpocet co si moze mm uplatnit 😠 😠 😠

vieraj
5. dec 2010

@dannynka sak cakam na to 😠 boli by to pekne peniaze za cely rok odpocet na manzelku...

dannynka
6. dec 2010

@vieraj šak to 😠 😠 😠 😠

cicimon
26. dec 2010

caute
chcem sa spytat, chcem zamestnavatela poziadat o vykonanie DP - neviete, dokedy to bude treba? a ked som do zaciatku marca robila, potom MD, riadna dovolenka a RD, bude okrem tej ziadosti potrebne doniest nejake potvrdenia alebo nieco ine?

vieraj
27. dec 2010

@cicimon mna zamestnavatel kontaktoval a prisla som to podpisat, myslim,ze do konca februara sa to musi podpisat..nic som k tomu nepotrebovala..

mariro
9. jan 2011

@vieraj vies hodit nejaky link na ten schvaleny zakon ,ze si uz neuplatnime zivotnu postku v danovom priznani???
Je to fakt uz odklepnute???

vieraj
9. jan 2011

@mariro veru neviem, ale pocula som to v TV. ale isto viem, ze zivnostnici si to tiez nemozu uplatnit na znizenie zakladu dane, takze myslim, ze to bude platit pre vsetkych...

mariro
9. jan 2011

@vieraj no pekne ,co este zrusia???ach jaaj

bmmz
9. jan 2011

@vieraj no za jednoduchych okolnosti to bude 19 percent z ciastky 4025 ... co bude okolo 800 euro... na vratke na dani...

vieraj
10. jan 2011

@bmmz 800€ mm vratia na dani? nie je to nejako vela? no niezeby sa mi to nepacilo 😀 😀
dik za info

claudica
11. jan 2011

@vieraj Závisí od toho, koľko vlastne dane zaplatil za celý rok. Keď účtovníčka vystaví potvrdenie o ročnom príjme, bude tam aj kolónka o odvedenej dani, tam to zistíš. Tá čiastka 4025,70 je odpočítateľná položka na Teba, ale ak mal nižšiu daň, tak to nemá z čoho uplatniť... Čiže späť od štátu môže dostať len tú daň, ktorú aj odviedol.... Neviem či som sa dostatočne zrozumiteľne vyjadrila... 😉

kaktusik007
11. jan 2011

@mariro ano, je to odklepnute, ale tyka sa to az od roka 2011, tento rok podavas daN ZA 2010 a tu si to uplatnit este mozes 😉

kaktusik007
11. jan 2011

@vieraj od sumy 4025 musis odratat tzv. vlastne prijmy manzelky - tam patri materska, nemocenske, podpora v nezamestnanosti, ak mas ucet - tak vsetky peniaze, co si ziskala na urokoch, akekolvek dokonca aj dary - aj ten je v zmysle zakona povazovany za prijem manzelky.... takze... naozaj si bez akehokolvek prijmu???
este jedna vec, rodicovsky prispevok a pridavky na dieta sa ako prijem nepovazuju, rovnako aj jednorazove prispevky pri narodeni a podobne.... takze... teoreticky byt bez prijmu uz mozes, ak si iba na rodicaku cely rok....

kaktusik007
11. jan 2011

@vieraj ale naozaj nemozes mat ucet, a na nom prijem z urokov co len 1cent, detto stavebne sporenie - aj to treba odpocitat - myslim uroky a statnu premiu na teba 🙂 je to prijem z kapitaloveho majetku....
@mariro a este jedna vec, tento rok je posledny rok, co sa oplati podat danove priznanie za deti.... za rok 2011 uz ee... ☹ ale nevadi, ja som so zakonmi spokojna, mohlo to byt aj daleko daleko horsie 🙂

cicimon
11. jan 2011

@kaktusik007 v com spociva danove priznanie za deti?
a nepodava sa DP len to urcitej vysky prijimu?teda napr ak som cely rok na RD a mam len tie uroky z uctu ako pises vyssie.. 🙂 ( to fakt niekto aj toto dava do dP?)

vieraj
11. jan 2011

@kaktusik007 nemam ucet na seba, nemam stavebne, nemam prijem, nemam matersku, len RP, takze som skutocne uuuplne bez prijmu. ale platila som si poistku, tak isto aj mm, on si teda uplatni aj poistku, ale moju asi nie, ze?
aj mna by zaujimalo ake je to DP na deti.....
@claudica ano vyjadrila si sa zrozumitelne 🙂

mariro
11. jan 2011

@kaktusik007 ide o danove za deti len pri stavebnom sporeni ,alebo i kapitalovu zivotnu poistku ak maju dlhodobu?

kaktusik007
12. jan 2011

@cicimon ja idem si takto podat danove priznanie 😀 😀 😀 teraz je totiz posledny rok, kedy sa da uplatnit vratenie zrazkovej dane - to je ta, ktoru ti strhne banka pri urokoch zrovna.... zivnostnici napriklad musia zahrnut aj prijem z urokov do podnikania - je to prijem ovplyvnujuci zaklad dane..... ak si cely rok na RD a mas len uroky z uctu, tak potom sa ti oplati - podla vysky tej zrazkovej dane - bud podat danove prizanie a ziadat si to spat, alebo sa na to vykaslat (ak je to mala suma). ale ak si bude na teba robit odpocet na manzelku manzel v danovom prizani (kedze tvoje prijmy su mensie ako 4025€) tak tam od tejto sumy tie uroky na ucte treba odratat.... 😉
@vieraj nie, tvoju zivotku si uplatnit on nemoze 🙂 a ak je to tak ako pises, tak potom si moze uplatnit celych 4025€... len tu teraz ohladne toho kolko vratia zalezi, aky ma zaklad dane a ake platil preddavky - proste ak mu vyjde zaklad dane 2000€, tak vratia dan len z tejto sumy, nie zo 4025... ale to isto chapes...

@mariro ide o danove prizanie na deti, ktore maju ucet v banke - to zivotna poistka nie je - a ktorym bol vyplateny urok z vkladov preukazatelne na ich meno a z tohto uroku bola strhnuta bankou zrazkova dan 😉