Vybavovanie rodného listu a pasu v Anglicku

vera13
29. mar 2017

Dobrý deň,
čakáme s priateľom dieťa a priateľ je z UK, on žije tam a ja žijem tu, zatiaľ. Zisťovala som si ako to je, keď chcem aby malo dieťa jeho priezvisko nakoľko plánujeme spolu budúcnosť v UK. Potom ako budeme mať papier o určení otcovstva pred narodením dieťaťa z matriky, zapíšu po narodení dieťa do RL na SVK jeho ako otca. Chcem sa ale opýtať, či niektorá z vás nemá skúsenosť s vybavením RL a pasu aj v UK, čo všetko je na to potrebné a ako postupovať. Či sa to vôbec dá, či to nespadá pod dvojité občianstvo, lebo viem že od určitého roku sú problémy s dvojitým občianstvom. A či sa potom od toho odvíja aj nejaká finančná podpora zo strany britskej vlády po narodení dieťaťa. Priateľ tvrdí že tým žeby malo dieťa jeho meno a britský pas by vznikol nárok na podporu od britskej vlády, ale viem že nie je možné čerpať príspevok na dieťa z oboch krajín. Máte prosím niektorá skúsenosti, prípadne ste sa s tým stretli cez rodinných príslušníkov? Ďakujem za radu 🙂

kulumulu123
29. mar 2017

Ahoj ak sa dieta mark V UK ma angl obcianstvo pokial tam Jeremy z rodicov legalne some aspon 5rokov alebo ma UK obcianstvo .... V tom pripade me nejjednoduchsie rocky V UK nakolko nase zakony dvojite obcianstvo nepivoluju. Dieta bude mat UK obcianstvo a sk rodny t list a pas sa vybavuje V UK cez slovensku ambasadu potom je dvojite obcianstvo ok nakolko V UK je povolene.... Ak chces rodit na si tak si po porode vybavis po prichode do UK pre seba aj dieta UK obcianstvo neda sa vybavit iba pre dieta am no ty nemas a nerodis V UK potom po prides na si sk vzdas sa sk obcianstva aby si on nasledne znova poziadala..... Je to na dlho private verzia me najrychlejsia an najednoduchsia drzim palce ☺

kulumulu123
29. mar 2017

Legalne zije aspon 5r sorry hlavne mi klavesnica

kulumulu123
29. mar 2017

Najjednoduchsie rodit V uk

vera13
autor
29. mar 2017

@kulumulu123 Fúha neviem či som to uplne správne pochopila lebo veľmi zle sa to číta nakoľko ti prehadzuje slová aj písmenka. Otec je britskej národnosti a ja budem rodiť na SVK. Takže dieťa bude mať normálne slovenské občianstvo po mne aj slovenský pas aj RL s tým že ak sa presťahujeme do UK tak vtedy budem môcť požiadať až o RL v UK a britský pas? To dvojité občianstvo tým pádom neexistuje a dieťa bude buď po mne slovák alebo po otcovi brit?

momoqui
29. mar 2017

@vera13 ked budes rodit na SK maly bude automaticky mat slovenske obcianstvo. Pass mozes hned vybavit. Poziadate britsku ambasadu a dvojite obcianstvo. Aj pass sa da riesit cez ambasadu, ak by ste chceli mat aj britsky 🙂 takto to funguje na Slovensku, ak to chces vybavovat v UK tak to neviem 🙂

kulumulu123
29. mar 2017

@vera13
@vera13
@vera13 presne porodis na sk odides do UK vybavit obcianstvo nasledne prides na sk zrusis dietatu sk obcianstvo a nasledne o neho znova poziadas ..... Kedze otec je Brit skus sa popytat na U nas na UK ambasade ci moze mat dieta hned UK obcianstvo aj ked sa nerodis V na sk potom by si ziadala iba sk obcian.

momoqui
29. mar 2017

@momoqui nasa mala ma dvojite obcianstvo a vybavovali sme to vsetko na Slovensku. Najlepsie sa infotmovat na ambasade

momoqui
29. mar 2017

@kulumulu123 sorry to co pises sa mi nezda spravn... preco bymala rusit slovenske obcianstvo a ako moze vycestovat bez dokladov 🙂???

momoqui
29. mar 2017

@vera13 toto bolo pre teba 🙂

nasa mala ma dvojite obcianstvo a vybavovali sme to vsetko na Slovensku. Najlepsie sa infotmovat na ambaSade

vera13
autor
29. mar 2017

@momoqui Ďakujem za info. 🙂 A náhodou nevieš ako to je s tým príspevkom pri narodení? Lebo viem že tu na Slovensku dostanem normalne pri narodení prvého dieťaťa a tak isto mesačne. Len či tým že je otec brit nevzniká nárok na príspevok z UK, nakoľko sa po určitom čase chcem s malým ku nemu presťahovať a budeme fungovať tam. Viem že by mi tým zanikol nárok na slovenský príspevok, ale pýtam sa či nemáš náhodou skúsenosť. Ďakujem 🙂

momoqui
29. mar 2017

@vera13 to vobec neviem ako je to v UK s prispevkami 🙂 to ti najlepsie povedia tam na prislusnom urade

vera13
autor
29. mar 2017

@kulumulu123 podľa mňa to je priveľa cestovania, a príde mi to zbytočne zložité. Ale opytam sa na UK ambasade a snad sa dozviem presný postup čo ako, aby bolo všetko korektné. Ďakujem

missguerlain
29. mar 2017

@vera13 Po narodeni dietata ho zaregistrujes ako bristskeho obcana na zaklade MN1 formularu.
https://www.gov.uk/government/publications/appl...

nejaka financna podpora by teoreticky mohla byt v pripade, ze zijes s dietatom v UK, aj napriek tomu, ze nemas narok na UK matersku. Pokial vsak zostanes s dietatom na SK, tak britsky pas dietata ti nezarucuje ziadnen narok na britsku financnu pomoc.