Chovateľská stanica - skúsenosti

9. máj 2024

Máte niekto chovatelsku stanicu? Či už psíkov alebo maciciek? Všetci ma strašia, že je to veľmi drahý koníček, ja si to uvedomujem, ale dúfala som, že by sa mi náklady vedeli vrátiť predajom šteniatok? Nechcem na tom priamo zarábať, ale nemôžem si to dovolit iba stále dotovať z výplaty chápete... Popri všetkých výdavkoch, ktoré na život mám. Rozumiem, že sa môže vyskytnúť situácia kedy budem musieť platiť veterinára na liečenie, testy, lieky, nákup nových zvierat a všetko okolo toho, ale či to pokryje zväčša ten predaj zvierat by ma zaujímalo. Nemôžem dať iba tisíce do zvierat stále.

andrejkap123
9. máj 2024

Chovatelska stanica nie je na zarabanie! Je to v prvom rade láska k danému plemenu psa/macky!! Naozaj sa na tom nezaraba! Vykryje ti to tak veterinarne naklady a uchovnenie daneho jedinca a poplatky klubu! Ak uz teraz mas vidinu zarobku v tom tak ti radim do toho ani neist.

azzflo
9. máj 2024

Nepokryje. Aby si mohla predavat steniatka za stovky/tisice, musia mat tvoje zvieratka rozne vysetrenia, testy, skusky ci vystavy. Vsetko stoji naozaj vela, vela penazi. Nehovoriac o tom, ze stale je to zvieratko, vzdy moze aj ono ochoriet, mat uraz a na veterine nechas za jeden problem radovo stovky eur. Plus tiez to moze dopadnu tak, ze steniatka/maciatka mat nebude moct aj tak. Takze nie, toto ked chces robit poctivo (a citlivo, nehovorim teraz o chovateloch co maju doma 10 psov a su to prakticky zlegalizovane mnoziarne), tak to naozaj zarobkovy business nie je.

autor
9. máj 2024

@andrejkap123 ty si ťapa. Píšem, že či mi to pokryje náklady!!!!!!! A nie, že chcem zarábať!!!!!!!!!!!!!

andrejkap123
9. máj 2024

Ok a mas uz vybrate plemeno? A dovod preco chces dane plemeno chovat? Ved uz len to ze nevies ci pes alebo macka je extrem. Nevidim za tym lasku k zvieratu ale k peniazom z tvojho prispevku.

andrejkap123
9. máj 2024

A ze nakup zvierat? Kolkych zvierat? 😀 nestaci na zaciatok jedno? 😀

alenah31
9. máj 2024

napíš sem k nám do skupiny - sú tu aj majiteľky chovných staníc aj zverolekárky - dostaneš odbornú odpoveď a nie dohady. Poradia a nasmerujú ťa.
https://www.modrykonik.sk/group/1998/

autor
9. máj 2024

@andrejkap123 na začiatok mi stačia dve, ale tie nebudem samozrejme pariť donekonečna, takže možno už po jednom vrhu bude treba ďalšie zviera, ktorého hodnota chovného je cez 3000e.

autor
9. máj 2024

@alenah31 nevedela som o skupine, ďakujem 🥰

andrejkap123
9. máj 2024

Nepotrebujes doma párik. Mozes parit aj s jedincom ktore je vlastnene niekym inym pripadne aj zahranicne spojenie.

autor
9. máj 2024

@andrejkap123 ja viem presne čo chcem, ale keďže nečakám, že tu bude trilion chovateľov mačiek, tak som pisala vo všeobecnosti, lebo rátam s tým, že to bude s peniazmi podobná situácia. Ja mám mačky už doma.

btus
9. máj 2024

Aké náklady? Myslíš na chovanie psíka? Čo konkrétne? Lebo jesť a vet. ošetrenie musíš platiť tak či tak, či máš chs, alebo ie. Aj na výstavy chodíš či máš chs, alebo nie ( samozrejme výstavy len s PP). A cena šteniatok? Ak máš vo vrhu len 2 šteniatka tak to pokryje tak max. krytie, vet poplatky, výbavu pre šteniatka a možno Ti ostane 100-200 euro z vrhu. Čiže, nie je to zárobková činnosť. Ak je vo vrhu viac šteniatok, tak možno zarobíš na tom niečo, ale aj tak to nie je na to, aby človek z toho vyžil. Len sa potešíš zo šteniatok. 🙂 Ak nejaké ešte info, napíš. Máme chs.

autor
9. máj 2024

@andrejkap123 ja viem, ale to sa ťažko dohaduje, že mi niekto pozícia kocúra na párenie, lepšie je mať svojho.

andrejkap123
9. máj 2024

Nie nedohaduje sa to tazko. Na to su kluby danych plemien a sú chovné jedince a poradca chovu/klub ti odporuci dobreho jedinca na parenie pre tvojho jedinca. 🙂

ktochytavzite
9. máj 2024

a preco chces tie chudata zivocichy mnozit?Ved ani ten pes nechce rodit kazdy rok ako jabkon.Tak ako raz za zivot stenata ano,je to zdrave ale kazdy rok pripustat psa aby si mala ty z toho potesenie.To je horsie ako psy z bazaru kt su tak teraz rozpbersni.Ale ten bazarovy mnozitek je asi lepsi ako ten z chovnej stanice.

autor
9. máj 2024

@ktochytavzite a prečo to píšeš mne a nie už tým čo to robia? Veď začni písať CHS, nech Ti to vysvetlia.

macilaci
9. máj 2024

Bože môj. 🤦Macky už máš doma, chceš chovnu stanicu, nemáš o tom ani šajnu ale chceš. A samozrejme zarábať nechceš 🤔.

autor
9. máj 2024

@macilaci bože môj 🤦‍♀️

autor
9. máj 2024

@btus určite nechcem z toho zit. Skôr by ma bavilo slachtit plemeno. Výstavy ma však až tak nelákajú. Ale nerozumiem ako píšeš, že na výstavy chodím tak či tak, tak s maznáčikmi nemusím chodit.

luccija
9. máj 2024

Výstavy, poplatky, benzín a to čo ich môžeš spariť a dajú Ti rodokmeň o tom rozhoduje niekto iný.
Môžu mať nevhodné zuby,srsť,predkus,, keď to chces ako hobby.Mojej mame vylúčili psa z úžasných rodokmeňom z výstavy, lebo sa nechcela prehliadnuť, plus lovecké skúšky atď ..ty budeš mať mačky pozistuj si info

andrejkap123
9. máj 2024

No a ake plemeno teda? Vystavy ta nelakaju???? Ale ved na to aby si uchovnila nejakeho jedinca MUSIS ist na vystavu a ak chces aby tvoja chs bola uspesna najlepsie chodit na viaceri vystav, ziskat sampionat, najlepsie aj z roznych krajín. Chovanie plemien ide ruka v ruke s vystavami 😀.

Prosim ta odpovedz mi ci vobec chces Chovatelsku stanicu so vsetkym cize ked aj predas malé tak platit dan, alebo chces byt mnozka a predavat na bazosi bez vystav, bez uchovnenia, bez zdravotnych testov? 🙂 lebo z tvojich vyjadreni mam pocit ze chces len doma steniatka/maciatka ale ziadne povinnosti co k tomu patria.

Mat chs je zivotny styl ;)

misulka22
9. máj 2024

Ziadny dobry chovatel na chove nezarobi.kupa kvalitneho jedinca do chovu,vystavy,vysetrenia,bonitacia pri polovnych a pracovnych plemenach skusky,vysetrenia progesteronu,cesta na krytie ( pripadne aj ubytovanie),krytie,sono,moze sa stat ze treba cisarak,pri vacsom vrhu dokrmovat mliekom,moze uhynut matka tak krmit cely vrh,potom veterina,cipovanie,kvalitne krmenie,vybava,choatelsky servis.a to treba pocitat so situaciami ze ides na krytie do cudziny a pes suku nenakryje,alebo nezostane gravidna.pripadne zamej teraz porodila len jedno stena takze to bude hlboko v minuse.moze ti suka uhynut,byt neplodna,kupis ju ako stena a zle prezubi a neuchobnis.mozu sa ti narodit nestandardne jedince ktore predas za menej.mozu uhynut stenata,mozu ti vratit psa....chov nie je o tom ze nakryjem suku a rizujem €. To je vyber kvalitnych jedincov,spajanie vhodnych rodokmenov,krytie zdravymi psami.kazdy vrh ma byt prinosom pre dane plemeno. Ked chces "slachtit" plemeno to su vedomosti,kopec casu , studia...ja mam krycieho psa takze ja "riesim" len vystavy,veterina,treningy,vysetrenia,bonitacia...a tie peniaze za krytie mi pokryju tak mozno stravu 😂

btus
9. máj 2024

my sme chodili aj s maznáčikom. Chceli sme vedieť, ako na tom je a bolo to potrebné aj k uchovneniu fenky 🙂 Hoci, vtedy sme ešte nerozmýšľali nad tým, že budeme mať chs. ale dobre to znie: máme doma Grand šampióna :D :D :D

misulka22
9. máj 2024

Inak ja chovam kraliky ( cistokrvne) a ano dotujem to z vyplaty. Ono sa da na tom nieco aj zarobit alebo to az ked ma chs uz meno,vidno ze proukuje kvalitne zvierata,ma vyborny chovatelsky servis...lenze to daky rok trva kym sa clovek na to vypracuje.to plati pre akekolvek zviera.

btus
9. máj 2024

chovný samci sa nepožičiavajú. Za krytie sa majiteľovi samca ( v tvojom prípade kocúra)m platí. Cenu si stanovuje majiteľ kocúra.

autor
9. máj 2024

@luccija zatiaľ zisťujem všade možne 🙂 neviem ešte či do toho pôjdem, veľa aj chovateľov sa vyjadrilo, že by do toho nešlo znova.

btus
9. máj 2024

@ktochytavzite m8me chs 7 rokov a zatiaľ sme mali len 3 vrhy. A ďalšie už mať nebudeme, lebo nemáme ďalšiu chovnú fenku a tú čo máme doma ma 6,5 roka a mala už dva vrhy. U nás v klube by ani nedali krycie povolenie , ak od minulého vrhu neprešlo 1,5 roka.

misulka22
9. máj 2024

Este treba pocitat s jednou malickostou - ze tie mlade nepredas.nebude zaujem,bude viac vrhov...takze treba mat premyslene co potom s nimi.

autor
9. máj 2024

@andrejkap123 nechcem byť množka, to by som sa nemusela nič pýtať. Nikdy som nič nepredávala nelegálne a bez DPH, dokonca ani programy som si nesťahovala zadarmo z netu.

autor
9. máj 2024

@btus tak to viem, že zadarmo to nie je, ale aj tak som názoru, že lepšie je mať vlastného. Čo mi potvrdila aj pani čo som od nej kúpila macky.

andrejkap123
9. máj 2024

Nie je lepsie mat vlastneho. Ja si nedokazem predstavit uchovnovat oboch. To tvoj zivot sa bude musiet tocit len okolo tohto a nicoho ineho 😂. A ako ti pisali. To ze si kupis psa/macku s rodokmenom ti nezaruci ze sa dany jedinec chovnym jedincom aj stane. Poznam pripady z okolia: predkus, podkus, pirliz vysoká fena, priliz nizka, zle vyvinuté zuby cize nepresiel do chovu atd… co potom urobis s tym jedincom ak sa ti nepodari ho uchovnit??? Ak sa predsa do toho rozhodnes zacni s tym prosim pomaly lebo zvierata su zive bytosti s citmi!!!

A inac z predaja zvierat ako FO sa neplati DPH ale Dan z prijmu 🙂