Je potrebné zakladať živnosť pri založení chovateľskej stanice?

Zodpovedané
16. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som si založiť chovateľskú stanicu zameranú na chov mačiek.

Je potrebné zakladať živnosť pri založení CHS?

Budem vedená v evidencii ŠVPS SR, alebo si ju stačí založiť až keď presiahnem výšku zdaniteľných príjmov za daný rok?

Nakoľko v prvých rokoch nebudem mať žiadne príjmy, len výdavky z tejto činnosti.

Ak by som mala založenú živnosť, môžem obstaranie prvej mačky dať do výdavkov?

Alebo je to hlúposť nakoľko nebudem podávať prvé roky daňové priznanie. Až následne by som si ju previedla z osobného do podnikania.

Ak budem vedená len ako chovateľ na ŠVPS SR, je potrebné podávať daňové priznanie každý rok, alebo stačí tiež až po presiahnutí zdaniteľných príjmov za daný rok?

Ďakujem

Dobrý deň,

pozrela som zoznam živností a ohľadom mačiek som našla iba:

0103 Poskytovanie služieb súvisiacich so starostlivosťou o zvieratá
V rámci živnostenského oprávnenia je možné vykonávať najmä tieto činnosti:
Kozmetické úpravy zvierat (čistenie, strihanie...)
Kŕmenie, pasenie, ustajňovanie, čistenie
Odchyt túlavých zvierat a odchytávanie holubov
Paznechtovanie dobytka
Podkúvanie koní zverených do opatery
Prevádzkovanie hotela a útulku pre zvieratá (kŕmenie, bežná hygiena, venčenie...)
Strihanie oviec
Výcvik psov a mačiek

https://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_s...

Chovné stanice mačiek som nenašla

Daňové priznanie ste povinná podať po presiahnutí celkových zdaniteľných príjmov za daný rok. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený.

S prianím pekného dňa,
Lenka