Mačka a novorodenec

19. máj 2024

Ahojte 🙂 rodičia majú mačku ktorá sa túla po vonku ale chodí aj do vnútra. Zvykla si chodiť aj ku nám,hocikedy ju najdeme spať na gauči alebo ja stoličke. Lenže budeme mať bábätko a muž sa bojí aby ho nejako nenakazila alebo nepreniesla kliešťa alebo inú parádičku....Myslím si že ju neodnaučím chodiť ju ku nám na poschodie keď je zvyknutá, a aj by mi to bolo ľúto lebo je to taký maznák. Ako to vyriešiť nech sa nemusíme báť že malé nakazí?ďakujem ☺️

0silvia0
19. máj 2024

Ak macka nie je zaockovana, tak zaockovat a pravidelne odblchovat a odcervovat.

autor
19. máj 2024

@0silvia0 očkovaná je,chodia s ňou k veterinárovi.Dávajú jej nejaké tabletky na odčervovanie. Len ona je taká tuláčka hocikedy príde domov ako po bitke 🤷 ledva behá potom sa prespí a už je zase vo svojom živle..tak sa bojíme aby niečo.domov nedopratala

0silvia0
19. máj 2024

A kastrovana ta macka je? Ci to je kocur? Mame 2 kastrovane macky a netulaju sa.

evcagabi
19. máj 2024

Ja by som vonkajsiu cicu k babatku nepustila 🥲 bolo by mi to luto, lebo cicuse milujem, ale po vonku sa tulaju, bohvieco zjedia /mojej mamy kocur naposledy dovliekol potkana/ su v kontakte s inymi mackami. Ine by to bolo pri cisto bytovej 🥲

autor
19. máj 2024

@0silvia0 áno kastrovaná je . Mysleli sme si že sa potom túlať nebude ale túla sa aj tak

autor
19. máj 2024

@evcagabi veď práve, za jedno ju nechcem pustiť kvôli tomu k bábätku ale neviem ako to obmedziť aby ku nám nechodila...už teraz mi stále mňaučí za oknom pokým ju nepustím a mne to je hrozne ľúto

13uzivatelka11
19. máj 2024

@0silvia0 aj my máme dve kastrovane mačky a tulali sa dosť..

0silvia0
19. máj 2024

Asi je to taka tulacia povaha. Pokial je odblsovana, odcervovana a ockovana, dobre krmena, aby nezrala u inych ludi, nic viac urobit nevies.
Pri dietati zvysenu hygienu, umyvanie ruk a nepustat ju do izby, kde bude spat novorodenec.

0silvia0
19. máj 2024

@13uzivatelka11 nase zili kedysi na ulici, tak su asi stastne, ze maju svoj dom, dvor a zahradu a zdrziavaju sa len v okoli domu a nemaju potrebu behat kade tade, zaco som velmi vdacna.

shallimar
19. máj 2024

Ohľadom kliešťov, či bĺch je dobré dať mačke obojok. My používame Foresto. Predtým sme dávali pipety, napr. Frontline, ale tam sa musí kliešť zahryznúť, aby uhynul a stalo sa viackrát, že kliešťa doniesla domov a preliezol na nás. Avšak odkedy dávame obojok, nedoniesla nič a jeden vydrží celú sezónu.

evcagabi
19. máj 2024

Uplne ta chapem, aj mne by to bolo velmi luto ked by mi mnaucala za oknami 🥲

autor
19. máj 2024

@0silvia0 no ona je prípad..pred rokom prišla ku nám aj s dvomi mačiatkami tak sa ich naši ujali,jedno darovali, ju aj malú dali kastrovať a boli len vonku potom ich začali púšťať do vnútra ale stále sa pýtali aj von. A tú jednu nám zrazilo auto 😔 no a táto ich mamina tá sa najradšej vyvaluje na gauči alebo spí na dvore ale aspoň raz za týždeň obuje túlavé topánky a celý deň jej nieje..

autor
19. máj 2024

@shallimar obojok nechceme dávať lebo sa nám niekde obesí

majka36912
19. máj 2024

Mozno by som len dohliadla na zvysenu hygienu, a ten obojok je vyborny napad v tomto pripade, pripadne sa predavaju aj kvapky proti parazitom, ktore sa macicke aplikuju za uska. Ak je ockovana a pravidelne odcervovana, tak si myslim, ze je to v pohode. A babo potrebuje pestovat aj imunutu, cize ak by nebola taka, ze by na neho utocila, chcela silno poskriabat alebo nieco podobne, nebala by som sa toho tolko. My sme od malinka vyrastali s mackami v dome, vsetky tri sestry sme zdrave a nemame ani alergie. A kliesta tiez ziadna z nas v zivote od macky nedostala, iba ak z prechadzky v lese 🙂

mondolina
19. máj 2024

u nás s tým problém nebol.

monicatko20
19. máj 2024

Ja som k malému nepustila ani psov..a môžete ma tu ukameňovať 🤣 Jednoducho to bábätko nemá imunitu .. a proste ja by som to nedala 🤣 A mačku už v žiadnom prípade..

melissa_19
19. máj 2024

Tak ju nechať iba vnútri.. a teda chodiť s nou von na obojok. Alebo neviem, na okná dat nejaký plašič a na poschodie zábranu alebo čosik nech sa zdržuje iba dole..

anavixy
19. máj 2024

Vacsina macacich chorob sa na ludi neprenasa (resp len minimum a aj tie tazko) , potrebu urcite vykonava vonku alebo na toalete, novorodenec nepride do priameho styku s mackou, predpokladam, ze macka nebude spat v postielke ci kociku (ako moja vnutorna 🙉), klieste a blchy sa daju poriesit, aj ked ten obojok je asi naozaj celkom riskantny, no plno maciek co stretavam vonku mava obojky, macka je ockovana a odcervovana. Ja v tom az taky problem nevidim 🙂

colsami
19. máj 2024

Ja teda zvierata doma mam ale osobne, k novorodencovi by som macku ktora sa tula aj vonku nepustila (a to hovorim ako veterinarka). To ze je zaockovana je sice spravne a aj pravidelne treba dodrziavat odcervenie + davat antiparazitika na vsetky vonkajsie parazity. Ale aby mi lezala pri novorodencovi macka, ktora vonku vsade ide, vselico zje, atd... To nie je iba otazka vnutornych parazitov ci macacich infekcnych ochoreni, ale celkovo infekcii, spiny a pod., ako takej.

Uplne prakticky vzate, aj ta Tvoja macka co je sice milacik a mojkac a to je fajn, si vonku na prechadzke obehne nejaky kontajner, miesto pod stromami kde sidlia bezdomovci, ci pride do styku s inym zvieratom, atd.... A potom sa vrati domov na gauc. Tak to proste je. A uz je iba otazka ci Ti to neprekaza. Mne ano, takze vonkajsie macky s babatkami urcite nie, za mna 🙃

colsami
19. máj 2024

A ked hovoris ze nevies ako ju naucit nechodit k vam - no ved nepustit dnu, ak nechces. Jasne ze mnauci za oknom, ked je zvyknuta ze moze. A ked je zvyknuta ze bude chvilu mnaukat a zas ju pustis. Nevidim tu nijako neriesitelnu situaciu ak mate oddelene byvanie, ze ak nechces, macku proste dnu nepustis. To ze mnauci nevidim ako komplikaciu, nebude o nic menej stastna ak bude moct chodit dnu "iba" k vasim a nie aj k vam... Ale to uz je vase rozhodnutie 🙂

autor
19. máj 2024

Budeme si musieť nejako zvyknúť že už ku nám nemôže chodiť. A možno ju to aj prejde keď tu bude počuť plač 🫣 doteraz mala ticho a kľud . Muž bol hneď proti tomu aby chodila ku nám ale keď je dole tak sa to ťažko obmedzí..nezatvorili sme si dvere a hneď tu bola.Zábranu na schodoch preskočí takže tá je zbytočná..a teraz sa naučila že dole ju vypustia von a ona prejde cez strechu a mňaučí pokým ju nepustíme

colsami
19. máj 2024

Zatvorene dvere a zatvorene okno, nic nezvycajne. Zabranu Ti macka prejde samozrejme. Neviem ale naco by som ju riesila, ak mam dvere ktore viem zavriet 😃

Vela radosti s babatkom a nevytvaraj problemy kde nie su, bude to uplne ok aj bez macky chodiacej dnu, aspon kym drobec nevyrastie trochu.

13uzivatelka11
19. máj 2024

@0silvia0 aj my máme utulkacky.. Tiež som si myslela ze keď ich po par rokoch pustíme vonka tak sa budú zdržiavať len v záhrade, ale hneď utekali preč 😒

0silvia0
19. máj 2024

@13uzivatelka11 ako to myslis, ze po par rokoch? Boli u vas najprv zatvorene v byte, dome bez pristupu von?
Ja ked sledujem tie nase, ze co robia v zahrade, tak oni sliedia pri susedovom plote a cumia na susedove sliepky. Alebo sa nahanaju a stveraju po nasich stromoch. Alebo vylihuju na pelechoch.

maxalla
19. máj 2024

V tomto suhlasim s manzelom.

maxalla
19. máj 2024

Este.. ak nechces, aby k vam na poschodie macka chodievala, celkom ich odpudzuje citrusova vona.

majlo1234
19. máj 2024

Nepustila by som ju k novorodencovi. Aj nasa dostala obmedzeny pristup,’postupne pochopila(okrem par razov, ked sa mu napchala do kocika k hlave😒) teraz si ju obcas syn pusti dovnutra, ale ma zakaz na gauc aj na stolicky, v podstate moze byt len na zemi😂

lenkakravcova
19. máj 2024

Teraz je leto. Naučte mačku že v lete bude vonku. 🙂 a do zimy bude babčo už veľké dosť na to aby sa raz za čas stretlo s mačkou.

autor
19. máj 2024

@lenkakravcova no na to sa tak trošku spolieham že v lete bude vonku a v zime sa už aj tak sťahujeme 🫣 len mi je to tak ľúto že stále som si ju mojkala na gauči a zrazu jej to zakázať.Ale tak samozrejme že dieťa je prvoradé a nechcem ho nijako ohroziť takže mačka si bude musieť zvyknúť 🤷

dory11
22. máj 2024

Normalne mali sme kocúra čo bol vonku aj dnuka normálne chodil aj k malej spolu zo psom boli najlepšia partia na svete 😉zbožňovali sa navzájom ona ich a oni ju koľko krát spávala mačka na kočíku a pes pri kočíku keď spala vonku lebo ju strážili a v postieľke to bolo podobné. Mačku sme ockovalu odcervovali a nikdy nebol problém