Kúpiť pre ročné dieťa psíka alebo mačku?

kralicica
22. mar 2011

Ahojte maminy, možno ma niektoré z vás odsúdia, pretože zvieratká pri malých deťoch nie všetci akceptujú. No my premýšľame, že kúpime malému mačku alebo psa. Aj starí rodičia majú psa v dome vo vnútri a má ho veľmi rád, hrajú sa spolu. Čo je lepšie, čo poradíte? Mačky vraj nosia choroby, zvyšujú alergie. Psa sa trochu bojím, lebo vyžaduje viac starostlivosti... Máme dom, v ktorom však bývame na poschodí (nad svokrovcami), takže aj zvieratko bude musieť byť dnu a von len venčiť... Ak psa tak určite malého. Máte nejakú skúsenosť? Má niekto z vás psíka alebo mačičku? Vďaka 🙂

biba12
22. mar 2011

Ja som prveho psa dostala v 14 rokoch, bracho mal 13 a najmladsi 10. Neskor, ked uhynul sme si kupili druheho. Psy milujem. Ale psa by podla mna decka mali dostat vtedy, ked su schopne sa o nho postarat. Pes totiz vyzaduje obrovsku starostlivost vencenie aspon 4-5 krat za den a to nie na 10-15 minut,ale dlhsie prechadzky. Potrebuje pravidelnu veterinárnu starostlivost, pravidelne očkovanie, odčervenie niekolkokrat do roka.
Potrebuje byt vycviceny. Pokial nemas cas na vycvicenie psa, chodit na cvicak, tak nad nim ani neuvazuj. Predstav si rocne dieta a psa, ktory vobec neposlucha. Budete spolu niekde vonku a pes ti utecie, nebudes cas mat sa obzerat za dietatom a este nahanat psa.
Ja by som tak malemu dietatu psa vobec nekupovala, pretoze to bude dalsia starost pre Teba. Vencenie, kontroly u veterinara, cvicenie psa....
Radsej si najdite niekoho napriklad z rodiny, kto ma psa a chodte k nim sa pohrat so psikom, vyvencit ho. Pises, ze ma psa u straych rodicov. A to nestaci?
Moj syn ma psa u starych rodicov, Teda nasi maju psa a my chodime vencit parkrat za tyzden.
Neodsudzujem Ta,nemam preco. Zvierata k ludom patria,ale nie je to hracka pre deti ale zivy tvor, o ktoreho sa treba dobre postarat.

titkovamiriam
22. mar 2011

ja som za psa 🙂 a ja aj moje deti vyrastaju so zvieratami!!!Najstarsi syn je dokonca hypoterapeut a stredny bude kynolog zachranar 😉 doma mame neustale zvieratka os potkanov až po psy-kone sa nam nezmestia 😀 😀 a medzi nami ja macky moc nemusim-radi sa tulaju,žeru surove maso a roznasaju choroby.

bambi2
22. mar 2011

jednoznacne psika... ved nenadarmo sa hovori- pes, najlepsi priatel cloveka... verny a nikdy nesklame... 😉 moja mala miluje psov, uz mi sem tam povie, ze chce psa... ale ona chce psa mojej sestry... a toho jej nestaci iba vidiet a pohrat sa s nim... takze rozmyslam nad psom aj ja... je to len otazka casu.. 🙂

olifcek
22. mar 2011

my sme mali kocurika, ostal samozrejme nasim, dozil sa 20!rokov, umrel 24.10.2010... so psikom musis chodit vonku, s macickou nie, ale musis menit zachodik v zime raz za tri dni, v lete kazdy den... s macickou je viac prace... cize urcite psika... nemusis kupit velkeho, kup maleho, na cvicak nemusis, zaklady naucis... macicku tiez treba ockovat, tak ako psika... akurat, ze za macicku este nemusis platit dan, ale kto ho vie, ci sa to nezmeni... no ja bych nekupila ani ani...

katrinka8
22. mar 2011

Suhlasim s @biba12 - novy clen domacnosti vyzaduje urcite dost starostlivosti - najma zo zaciatku, kym sa nauci posluchat, robit potrebu, kym sa sam zzije s domacnostou. So psikom je to asi este trochu narocnejsie ako s mackou (nevyznam sa v tom nejak velmi, to je len moj sukromny nazor), pretoze toho treba naucit viac veci. Ak nemate na toto cas, je to uplne zbytocne, pretoze sa budete zbytocne trapit. Novy clen domacnosti, najma psik, urcite vyzaduje tolko pozornosti ako babatko. Cize neustalu pozornost, starostlivost nielen o jeho fyzicku stranku, ale aj o jeho psychicku stranku - najma, ak ide o steniatk.
Kamaratka si kupila noveho psika (stary jej zomrel) a zobrala si kvoli nemu dovolenku. Maju ho doma uz mesiac, je uz sice ako - tak vycviceny, ale este ho nenechavaju doma sameho, pretoze ak je sam, "place". Vzdy sa striedaju clenovia rodiny pri nom doma - nastastie robia na smeny. Ale venovali sa mu intenzivne, aby sa naucil vsetko potrebne.
Ja by som asi v pripade, ze by som bola rozhodnuta kupit zvieratko, pockala, kym bude mat dietatko aspon 2, mozno aj 3 roky. Potom je uz schopne sa podielat na "starostlivosti" on.

vandavanda
22. mar 2011

Ahoj. Ja som si od rodicov vydupala psika do bytu ked som mala 10 rokov. Urcite to bola jedna z najlepsich veci ake pre mna mohli spravit. Vela som pochopila zo zivota a viedlo ma to k zodpovednosti. Tiez by som chcela dcerke raz kupit psika - ale urcite neskor. Momentalne ma psa u starych rodicov a neviem si predstavit fungovanie rodiny s malym dietatom spolu so steniatkom. Vyzaduje vela casu, tiez sa bude este vela ucit o tom co si moze dovolit a v kombinacii s dietatom ktore mu urcite bude pchat prstiky do usiek alebo ho hryzt do chvosta.. netrufam si. Z hygienickych dovodov je to unosne ak je hafkac pod dohladom veterinara. Macku by som nezvazovala - zdravotne rizika i urcita nevyspytatelnost z nich v mojich ociach nerobi partaka k dietatu. Pa pa

bobocka
22. mar 2011

nic nekupit.ist do utulku a osvojit si zvieratko.ci uz macicku ci havka.ved tolko nechcenych zvieratiek by dalo cokolvek za milujuceho pana.moj maly iste bude mat havka,maleho kedze sme v byte,no kupovat ho nebudem a pomozem nejakemu nechcenemu havkovi najst dobry domov 🙂

brisilda
22. mar 2011

ja som za psika 😉 doma mame maleho maltezaka a tej je vhodny aj pre alergikov 😉 nas maly s nim vyrasta od mala a nelutujem 😉 vedia sa spolu krasne "hrat" 😀 no treba si uvedomit, ze psik neni hracka ktoru po case vyhodis 😔

traktor
22. mar 2011

v prvom rade si treba uvedomit, ze zvieratko nekupujes pre pre dieta ale pre seba..takto male dieta sa o zvieratko nepostara, takze cela starostlivost on bude na tebe..si na to pripravena?..malicky psik je ako male dieta, treba ho vsetkemu naucit, treba sa mu venovat , ist s nim na prechadzku..takze ak si na toto pripravena tak ano, zvieratko si zadovazte, ...mame tiez psika, je to super spolocnik, myslim, ze dieta a zvieratko to k sebe ide 😉 ...ale...nas psik uz je nauceny na vsetko, kedze ho uz mame dlhsie, vonku s nim chodi dcera aj sa onho stara / ma 13 rokov/.....fakt to treba dobre zvazit...ak o tom nie si celkom presvedcena, radsej pockaj, kym aj tvoje dieta bude väcsie a bude sa môct psikovi / macicke.../ venovat...lebo to nie je hracka , ktoru odlozis, je to zivy tvor.......tak verim, ze sa spravne rozhodnes.. 😉

zoska
22. mar 2011

ja by som nekupovala...teraz urcite nie, s rocnym dietatkom je dost "roboty" a ked kupis zvieratko, tak jednak ho musis vycvicit, stane sa velakrat ze sa ti vyspini aj doma a okrem toho zladit vencenie psika s dietatom je narocnejsie, nehovoriac o tom ze babo sa s nim pohra, pobeha za nim ale vsetka starostlivost pripadne na teba- krmenie, vencenie , umyvanie, vycvik, upratovanie...
pri macke je to jednoduchsie o trosku

Moja dcerka(13m.) je hotova z kazdeho psika , ked sme vonku...- nedavno sme mali nastevu s yorkshierom, najprv ho okukla, potom ho chvilu nahanala, ked prisiel ku nej snazila sa ho dotknut ale zvysne 2 hodiny ho ignorovala...tot moja skusenost 😉

sirinka
22. mar 2011

my mame jednu macku a jedneho kocura...kocur bol zo zaciatku aj v dome, teraz ho uz nepustame, su v garazi...ale nase baby ich zboznuju, pomahaju ich krmit, chodime spolu k veterinarke, hraju sa s nimi na zahrade a ak su ockovane, nemaju velmi cim cloveka nakazit....
zvieratko nikdy nie je na skodu... 🙂

gumimaci
22. mar 2011

ahoj,
zvieratko nieje hracka, tak az sa pre nejake rozhodnete, musis byt pripravena na to starat sa o neho ty. Stenata, ci macata byvaju dost divoke, nez sa "vychovaju".
My mame kocura, ale mali sme ho uz pred tym, nez sa krpec narodil. je kastrovany, ockovany, odcervovany.. ziadne choroby nema a nemal. a uz ma 3,5 roka. ja by som ho nedala prec za nic na svete, ale ked si predstavim, co to obnasalo, prvy rok, tak k malemu dietatku by som zviera urcite nebrala. A podla mna je viac roboty s psikom, treba pravidelne vencit, vyzaduje si viac pozornosti. To cistenie macacieho zachodika, neni az take pracne, ale treba cistit kazdy den a dezinfikovat cca 1x za 3 tyzdne.

havi
22. mar 2011

ahoj,ja som za,sice starsie dve jazvecicky mame uz davno,ked sme po drobcovi tuzili,a minuly rok nam nasa dochodkyna usla,u suseda je pes rovnaky ako tie nase a stihli sa naparit,mala 8steniatok,maly mi ich pomahal vynasat von,aby sa naucili vencit vonku a musim povedat ze sa im nic nestalo,na drobca co mal cez rok bol sikovny,zdvihal ich ako ja,pomahal mi ich krmit,no myslim si ze je dobre,ked dieta vyrasta zo zvieratmi,my sme si nechali dalsiu fenku a tu si maly ucil na vodidku-netaha ho,hra sa s nim,dokonca vzdy mysli aj na ne a rano ked idem von hovori,mamina,vezmi havou cikat 😀 krmi ich on,to je prve co robi,ked vidi ze maju prazdnu misku,pri chladnicke su granule,on im nasype,vonku mame macky aj tie miluje,ale predsa mu nedovolim aby ich bozkaval,olizoval,vsetci su ockovany,pravidelne odcervovany,ale aj tak poriadis si psika,musis sa mu venovat,pretoze ty budes zodpovedna za vychovu psa,a hlavne do vnutra doporucujem fenku,pretoze pes zvykne znackovat,ja mojim uz to pisem do kalendara a po minuloroc.skusenosti,davam pichat injekcie proti haraniu 😀 aby sa nam ta nasa smecka zase nerozrastla 😀 kym sme byvali v meste,ustrazila som ich,ale na dedine...tam diera,tam sa podhrabe,maly otvori branu...psiky robia kopu radosti,ale aj starosti a hlavne by som vyberala stena,pretoze nevies co prezil dospely pes,naoko mily,privetivy,ale moze sa stat ze mu prepne a chyti,svagrina si poriadila psa-dospeleho,vsetko z malym v pohode,hrali sa a jedneho pekneho dna psicek sa zahryzol,maly ma vyditelnu velku jazvu na hlave,no nevedela co zazil pes ked bol stena,dozvedela sa to az neskor,vraj deti ked chodili zo skoly,hadzali po nom kamene,buchali po ohrade a povodny majitelia tiez sa mu naublizovali,takze pokial mas chut ist do toho rozhodne pozhanat steniatko,ci uz z utulku alebo kuknut inzeraty.

heln
22. mar 2011

ahoj, ja som milovník zvierat a sama chovám psov (čivavy) pri deťoch. Osobne schvaľujem chov zvierat pri deťoch, dokonca vedecké štúdie ukazujú na to, že ak je dieťa vystavené zvieracím alergénom v rannom veku, tak v neskoršom veku zvyčajne nemá na zvieratá alergiu. Ale myslím si, že zvieratko pre ročné dieťatko je veľmi skoro. Ročné dieťatko ešte nerozumie že zviera je zviera, nevie s ním zaobchádzať a mohlo by to narobiť viac problémov, dieťatko bude chcieť zvieratko chytiť, zvieratko sa bude brániť a dieťa pohryzie či poškriabe. Potom mačky sú istým rizikom najmä v prípade prenosu chorôb ak hlavne sa jedná o mačku, ktorá chodí von na "potulky", konkrétne ide o toxoplazmózu, parazity, prípadne iné choroby, ďalej si pri mačke treba uvedomiť, ak by to bola len vo vnútri chovaná mačka, že sa bude vyprázdňovať v dome a zabezpečiť aby sa dieťa - takéto malé nedostalo k výkalom, ďalej to platí hlavne pri kocúroch, treba počítať s tým, že kocúr si zvykne svoje "územie" značkovať močom (nerobí to samozrejme každý), ale môžu to spôsobiť tiež dosť veľké problémy. Pri psíkoch zase treba brať do úvahy možnosť nakazenia sa parazitmi, aj napriek tomu, že ho budete odčervovať, ale psík vonku žožerie hocičo a potom bez problémov oblíže dieťa, v tomto veku, ktoré sa ešte nevie voči tomu brániť. Takže osobne radím ešte s týmto rozhodnutím nejaký čas počkať. Keby ste mali zviera od narodenia dieťaťa bolo by to trošku iné. Ak by ste sa predsa len rozhodli odporúčam psa, s tým, že treba dobre zvážiť výber plemena (aby bol dosť veľký a dieťa mu manipuláciou neublížilo a to platí saj naopak, aby nebol príliš veľký a neublížil dieťaťu, aby mal nenáročnú starostlivosť aj čo sa týka ošetrovania srsti) a pohlavia psa (psíkovia močia častejšie než sučky, potrebujú chodiť von častejšie, v období hárania sú ovládaní pudmi, sučky však v období háránia môžu špiniť).

exupery
23. mar 2011

Urcite pre rocne dieta nie,neuvedomuje si zodpovednost,je to pren len ako hracka,ktora casom omrzi,a starat sa budu rodicia,ak bude cas,ked nie chuda zviera.Ak uz psik ci macka nie je v rodine pred narodenim,pockala by som aspon do tych troch rokov dietata,a zacala snejakou malou nenarocnou rasou-spis je zivy tvor,ma pocity,vie sa tesit,i smutit,nie je to vec ci kus nabytku.A clen rodiny,ja to vidim na tom nasom,ona si mysli,ze je nase druhe dieta...

kalifa28
23. mar 2011

ešte dodám k @heln : mat psíka doma davno predtým ako pride bábo je uplne iná vec, ako kupovat ho, ked má dieta rok. psika nemame šancu odhadnut, nevieme aku bude mat povahu, čo z neho vyrastie a vystane... a vychovavat sucasne dve ,,deti,, je trochu moc... okrem toho šteniatko ciká a kaká kedykolvek a kdekolvek, ročne bábo je kedykolvek kdekolvek... btw tiež mam doma dve baby, jedno kokerspanielku 5 rokov, druhu bobulku Sašenku rok... S. nebola chorá, nemá problem so zvieratami, už na kokerke ani nejazdí a nemyslí si, že je to hračka, naučila sa vedla nej zit a viac menej ju ignoruje, resp. berie ako sucast rodiny 🙂 a to som sa veeelm bala, čo bude po prichode z porodnice. ale klop klop... 🙂

trinity525
23. mar 2011

Ročnému kupovať zviera??? Ja už fakt žasnem nad niektorými otázkami 😅
To aby sa útulok pripravil na ďalšieho nájomníka.

veonka
23. mar 2011

Ide o to, či ho chceš kúpiť pre seba alebo fakt pre dieťatko. Ak pre dieťatko, tak podľa mňa určite nie, kupovať zviera pre ani nie ročné dieťa je hlúposť, veĎ to dieťa ešte nevie ani poriadne chodiť... Napr. ja keĎ som bola dieťa my sme mali fakt všeličo, morské prasiatka- celú farmu 🙂, korytnačku suchozemskú, škrečka, rybičky, ... no proste zvieratá sme mali v obľube, naši si teraz obstarali psíka a chovajú rybičky a ja mám u seba zakrslého zajačika. Lenže to sme boli deti čo už ako tak mali nejakú zodpovednosť, resp. sme sa jej pri tých zvieratách učili, že sa treba o ne starať. Takže skôr by som povedala, že sú viac vhodné pre väčšie deti, dajme tomu školákov, aby si budovali vzťah so zvieraťom a učili sa zodpovednosti, starostlivosti a podobne... (aj tak sa zväčša musí starať aj rodič ale čosi sa tam buduje). Takže tak. Veľmi sa mi páči toto spolužitie so zvieratami, ale tvoje dieťa je fakt malinké. Naši majú psa v byte, chodia venčiť a teda poviem, že ja by som ho do bytu nechcela, potrebuje výbeh, na vyprázdňovanie je síce naučený, ale akonáhle prídu obdobia menenia srsti, máš tie chlpy všade, a to myslím doslova všade, a môžeš zametať aj 3x denne a nepoznáš rozdiel. Ak fakt chceš zvieratko teraz a trváš na tom, skús sa popozerať po niečom menšom, čo si "nevyžaduje" takú veľkú starostlivosť (nemusíš chodiť venčiť- lebo pes to bude vyžadovať nech sa deje čo sa deje a bude mu fuk že tvoje dieťa plače, bude ti štekať ešte aj pes), takže nejakého vtáčika, alebo ideálne morské prasiatko, môže ho pohladkať, môžeš ho pustiť na chvíločku aj po byte, nezaprasí ti to tam inštinktívne, pobehá s dieťaťom, môže mu dať papanie, nikdy ho nepokúše, ani mu inak neublíži. (skôr aby to dieťa neúmyselne neublížilo zvieraťu).

sue
23. mar 2011

@kralicica u nás zvieratko veeeeeeeeeeeeľmi dlho nebude aktuálne, pretože veľa cestujeme a mačku ani psa by sme so sebou neťahali. Macko má všetky zvieratká veľmi rád, u starých rodičov má aj psov aj mačky. Takže si myslím, že by dieťa so zvieratkami malo vyrastať.

Odpoveď znie áno - z útulku, ale len ak si uvedomuješ, že to bude zvieratko rodičov.

annie13
23. mar 2011

nie

lucka1987
23. mar 2011

suhlasim s prispevkami.. zvieratko nie je hracka.. byvam na dedine na byte... a milujem zvierata.. no urcite nechem teraz zvieratko ziadne.. treba vencit par krat za den. treba ist sem tam k veterinarovi, ak ches lepsieho psina tak pripadne na vystavu (my sma tekeho mali, keby nam ho nezastrelli) je to starost naviac... zvieratko by som volila az ked dieta povyrastie mozno tak ked ma 5 rokov... az sa nauci aj zodpovednosti trochu o zvierata...moj nazor no

zuzin78
23. mar 2011

ahoj, zvieratko je dobra vec,ale podla mna nie do domu, my mame psa ale je vonku a bol tu skor ako sa nam narodila dcerka. my ziadne zvierata v dome nechceme , nakolko dcerka je vsade a pes by bol vsade tiez, podla mna pes ak mate rodinny dom ma byt vonku. ale takemu malinkemu by som nekupovala psika, to budes mat o jednu starost viac. psovi sa treba venovat.
moj nazor. 🙂

vodnarky
23. mar 2011

no my sme kupili teraz v january psika...nasa mala ma 3 roky a krasne sa s nim dokaze zahrat aj povadit 😀 ..velmi ho lubi a tesi sa z neho...no starat sa o neho musime len my rodicia..sem tam nam niekedy asistuje aj drobec pri kupani... 😉 ..je to uz clen nasej malej rodinky... 😵

iinuska
23. mar 2011

my mame psa vonku a Adamko ho chce stale len hladkat. Prve co je, ked ideme von, tak ho musime ist pozriet a pohladkat.

lussy666
23. mar 2011

ak ste predtym zviera nemali a chcete ho teraz len kvoli malemu, este by som urcite pockala....ved napr. pohladkat a vidiet moze psika aj na ulici, u babky....a ked bude vacsi, tak sup sup do utulku, ako vravi @bobocka

denisece
2. apr 2011

my mame pitbula a nemame ziadny problem, je pravda, ze je vycviceny a pocuva, mali sme ho skor ako malu a teraz ked uz zacina pomaly chodit je to sranda ak sa s nim vie vyhrat. Nie vsetci ludia si vedia prestavit vyrastat deti so zvieratami...
a súhlasim s ostatnými, že kupit rocnemu dietatku psa je vacsia zataz pre rodicov...

tosomja
5. apr 2011

ja by som nekupovala psa ani mačku, pokiaľ ju nemám skôr ako dieťa...neviem si predstaviť ako by na seba reagovali 😒 a starať sa o dieťa a pritom aj o zvieratko...čo tak rybičky? 😀

mathyasko
6. apr 2011

Ahoj, my máme 10 mesacneho syna a mame doma psa. Je to yorkshirsky terier a miluje mojho synceka. Su taka nerozlucna dvojka. Podla mna detom nemoze uskodit vyrastanie so psom. Je to otazkou priorit a toho, ci si viespredstavit ako budes vencit psika, ale vsetko sa da. My sme zvolili tuto rasu, ktora je vhodna do bytu a nepusta chlpy, lebo maju vlasy. Naozaj mozem len vrelo odporucat.Pekny dnik

salma22
6. apr 2011

my tiez mame psa a skvelo si rozumeju najma ked su obe pustene na volno 😀 vela stastia ja havkaca odporucam deti su z nich hotove nasa aj s macky sice ona je bezseba aj ked vidi kone tak neviem... 😀 vela stastia pri vyberani hava 😉

zivika
6. apr 2011

nie je to este trosku skoro?? ja by som este pockala, ale kazdy ma iny nazor, je to tvoje dietatko a ako mamina asi vies, ci dietatko znesie zvieratko 🙂 keby som sa mala rozhodnut ja, urcite by som brala psika, je poslusnejsi ako macka a nema take ostre drapky 😀 a zastavam nazor, ze zvieratkam treba pomahat, tak by som si urcite isla vybrat do utulku...