Mačka v domácnosti

23. apr 2024

Ahojte, mám taký problém, ani vlastne neviem, načo to sem idem písať, ale asi potrebujem radu nezainteresovaných.
Máme kocúra, už je starší, máme ho 9 rokov. No a máme aj bábätko, čochvíľa rok.
Kocúr bol doteraz flegmatický a introvertný, ale ja teda neviem, či začal žiarliť, ale minule na dcérku zasyčal a zahnal sa po nej. Chvalabohu ju netrafil. Začala som ho zatvárať na chodbu, lebo sa proste bojím, aby jej neublížil. Cez deň je na chodbe, večer keď okupem malú a idem s ňou do izby, tak ho pustím (pustený je aj keď malá cez deň spí), no lenže on už začal syčať a vrčať aj po mne. Manžel mi povie, že rob s ním čo chceš (aktuálne im začala sezóna, takže z domu ide o 7 ráno a domov príde o 20-21h).
Ja už ozaj neviem, či by nebolo lepšie dať ho von, máme dvor. Áno, veľa ľudí mi povedalo, že to vonku tá mačka nezvládne, ale ja už začínam mať normálne pri ňom strach (a hlavne teda sa bojím o dcéru, aby jej nejako neublížil).
Nejaké rady? Možno ako by bolo možné ho aklimatizovať na tej dvor?

anavixy
23. apr 2024

Neda sa porovnavat macka, co je naucena byt cely zivot vnutri s mackou co je naucena byt cely zivot vonku a len na par dni musela byt vnutri 😵‍💫 to fakt nie… ja mam macku vnutri, ma 5 rokov a je maximalne spokojna, pol dna prespi na gauci, pol dna v posteli, pomedzi to beha hore dole, absolutne nevyzera, ze by jej chybala zima, mokro a spina, ale samozrejme ma pristup do celeho domu, od zeme az po plafon. Nie je to vobec hladkaci mojkaci typ, mam 2r dieta, uteka pred nou, pohladkat sa necha len ked spi alebo ked som pri nej ja. Mala ju zboznuje a ano, parkrat (ale na moj podiv menej nez by som cakala) sa uz po nej zahnala, no ja som vzdy pri nich, ked interaguju, takze viem kedy uz sa nieco macke nepaci a vtedy dieta stopnem, teraz uz aj sama dcera vie, kedy treba prestat, resp. vie ze ked neprestane tak ju moze skrabnut (zatial raz v zivote ju jemne skrabla), proste jej to stale opakujem, ze musi jmenucko, len na hlave, ked prestat, ze ju moze poskriabat. Macke nevysvetlim, ze jej dieta neublizi, takze vysvetlujem dietatu, ze musi byt opatrn, lebo macka jej ublizit moze. Ani by mi nenapadlo davat macku von, to je riesenie mozno pohodlne, ale je to nutne? Ani zatvarat ho do chodbicky pre mna nie ke prijatelne riesenie. Ved je to macka, macka sa schova, ked potrebuje, dieta sa nauci casom, co moze a co nie… a to ze utoci aj na teba moze byt znamkou frustrácie z toho co sa u vas teraz deje, ale pomyslala by som aj na nejaky zdravoty problem. Moja macka utocila este nez som mala dieta na mna, chvilu sa nechala hladkat a potom utok, po case sme prisli na zapal dasien, museli jej vytrhat zuby a odvtedy mam celkom pokojne zviera, necha sa mi hladkat, predtym mi skocila po nohach pomaly hocikedy som okolo nej presla…

h2
23. apr 2024

@mmooly Vykastrovaný kocúr nemá dôvod opúšťať dvor.

autor
23. apr 2024

@h2 to je pravda. Máme 2 kocúrov vonku, 1 mačku, všetci vykastrovaní a nechodia nikam. Celé dni ležia pod oknom, v noci zas labzujú po povaly (nie raz ich tam počujem).

unicornlady
23. apr 2024

Prečo teda aj tento kocúr nie je s nimi vonku? Veď by mal aspoň spoločnosť.
To je 3 roky zatvorený v dome, pričom vonku sú ďalšie mačky?
Tie mačky sú koho? Keďže z bytu ste si priniesli asi iba tohto 1 kocúra.

janulik2008
23. apr 2024

@unicornlady vieš čo ze my mame mačky vonku a nie raz sa náš kocúr adoptoval sám k susede 🤣

autor
23. apr 2024

@unicornlady tie mačky sú naše. Kocúr bol predtým s nami 5 rokov v byte, keď sme prišli do domu, muž najprv doniesol z ulice kocúra, ktorého tam týždeň kŕmil a potom susedova mačka vrhla malé a tie sa zatúlali k nám a aj tu zostali. Žiadna veda to nie je.

autor
23. apr 2024

*6 rokov

mk1111111111
23. apr 2024

No, sama si napisala v com je problem, dieta rastie a potrebujete prerobit chodbu na izbicku a kocur je nazvys. Sjya ho niekonu darovat, fakt he uz stary na ulicu

h2
23. apr 2024

@mk1111111111 Nie je starý a nebude na ulici. Bude na dvore.

mk1111111111
23. apr 2024

@h2 na dvore, znamena na ulici, asi nechovas macky, macka nie je pes, pre nu plot neznamena stop, takze, z dvora cez cestu a hajde, kam sa jej zachce

h2
23. apr 2024

@mk1111111111 Mám mačky, žijú vonku.

mk1111111111
23. apr 2024

@h2 tak sama vies, ze sa nezdrzuju len na Tvojom pozemku

maca1984
23. apr 2024

Tak my máme kastrovanú mačku a chodí kade tade
Suseda má kastrovaného kocúra, a tiež chodí kade tade.
Čo máme divnú mačku, suseda kocúra?

h2
23. apr 2024

@mk1111111111 To, že mačka navštevuje susedné pozemky, neznamená, že žije na ulici, ako si to ty napísala. Lebo to evokuje nejakú pouličnú, túlavú mačku. Nie mačku, ktorá pochodí blízke okolie a zase sa vráti domov.

autor
23. apr 2024

@mk1111111111 v tom vôbec nie je problém. Prerobiť chodbu bolo vždy v pláne, lebo máme proste debilne dispozične riešený dom. Ale obývačka má okolo 30m2, takže tu by mal kocúr miesta a miesta (a propo, plánujeme dostaviť menšiu chodbu vedľa obývačky, takže o tú miestnosť fakticky neprídeme).
Ja som naozaj nikdy nerátala s tým, že kocúr pôjde von. Až udalosti posledných dní ma trošku vykoľajili a áno, začala som nad tým uvažovať preto, lebo malá rastie, už teraz je všade a začínam mať predtým rešpekt, aby ona jemu nerobila zle a aby on ju nedrapol, aj keď by to bolo akože v "sebaobrane". Preto sa snažím nájsť to najlepšie možné riešenie, aby aj kocúr bol spokojný, aj my.

womankc
23. apr 2024

Je to už pomerne starší kocúr, tak je nervózny z malej a zrejme žiarli, lebo mu toľko pozornosti nevenujete. Tak ako navrhujú tu dámy, určite mu urobiť letoviska, kde ho nebude otravovať nik . A čo sa týka toho vonku ,urcite si zvykne, ale musíš ho púšťať aj dnu. Môj kocúr tak chodí , prevažne je dnu , hlavne v zime,bále má dve miesta, kade ho púšťam von. Vždy príde a vypýta sa von. . Vonku mu urob lehovisko.

maria1989
23. apr 2024

Na fb je Kocici polepsovna Kateriny Stiblicke, je tam aj blog o babatkach.

belaaaaaaaaa
23. apr 2024

No pozor, nie všetky mačičky si zvyknú. Niektoré môže aj si smútkom mať problém. A ako píše jedna kočka, nemusí si zvyknúť tak ako by si priala. Nie je zvyknutý, ale aspoň na prechádzku s ním a dvor a tak. Ja mám dnu mačičku. Chodí aj von, ale nikdy by som ju už vonku len nenechala. Ani keby som mala malé dieťa. Pre mňa je to moja láska, člen rodiny a preto si zaslúži, aby som urobila všetko, čo je v mojich silách. Tak, aby jej bolo dobre.

pandorra
23. apr 2024

Macky nemamu radi zmenu, cize kopec novych veci pre nu…Novy clen rodiny, nevenujete mu tolko pozornosti a moze tam byt aj zdravotny problem. Ja osobne by som strazila dieta a macku a pomaly ich zoznamovala. Hlavne dieta ucila ako ma manipulovat s mackou. Nasa macka malu u nas ignorovala a vyhybala sa jej. Feliway ste skusali? Inak ja by som macku na dvor nepustala, uz len kvoli chorobam.

ingridkras
23. apr 2024

Mačky sú extrémne citlivé na akékoľvek zmeny vramci ich teritória.Kocur chovany 9 rokov v interiéry si na život vonku nezvykne,ani keď mu budeš postupne pobyt vonku"dávkovať".Nie je zvyknutý na bezprostredný kontakt s inými mačkami,môže dôjsť k stretom,ktoré môžu skončiť poranením zvierata.Ostatne mačky ho môžu vnímať ako votrelca a budú ho chcieť zo svojho rajona vyhnať.A zavrieť mačku do voliery?🙄Kocúr sa cíti byť odstránený a ohrozený novym členom rodiny.Idealne je vytvoriť mu vlastne pokojne miesto-utocisko,kde bude mať svoj pokoj a zároveň dobrý prehľad o dianí okolo seba.A urcite mu venuj chvíľu na pomaznanie sa s ním.Jednoducho je v strese z novej situácie a cíti,že je narušený jeho stereotyp,na ktorý bol zvyknutý.Kocur sám od seba nepôjde za dcérkou,aby jej ublížil.Ked príde bábätko do rodiny,v ktorej je mačka,odporúča sa dať mačke bábätko ovonat,samozrejme pod dohľadom dospelých osôb.Nechat ho priblížiť sa a zoznámiť sa s novou situáciou.Mame osobnú skúsenosť a tým,že sme to urobili presne takto,kocúr nemá s novým členom domácnosti žiaden problém a tým pádom ani my s kocurom.Nechajte ho na pokoji,nech situáciu sám vstrebe.Treba ho zvyknúť na novú situáciu doma a nie zvykať ho na život vonku.Aby som to zhrnula-pokojne miesto s výhľadom a určite mu venuj chvíľky a pomaznaj sa s ním.

liusa82
23. apr 2024

my sme dali našu nedávno kastrovať cca 2 týždne dozadu.Volakedy rada chodila aj von teda na striedačku dnu a von a teraz už ani nepomyslí na dvor.Stále len spí na gauči😀 naje sa,ide na záchod a zase leháro.Ale je pravda že sa ju aj bojím pušťať von lebo k nám chodí susedov nekastrovaný kocúr.Aby na ňu nevyskakoval.Vnútri jej je lepšie.Aj v byte som mala mačku cca 18 rokov a nemyslím že bola nešťastná.Ved mačky môžu vonku aj prechladnúť ked je zima aj susedov ledva ušiel hrobárovi z lopaty.Cez leto je to iná káva

nika1971
24. apr 2024

@ingridkras kocur si vonku zvykne...mame takeho, co bol v byte a teraz je pri doma....a ked sme tam, ma pristup do domu...vacsinou mu robim vratnika, lebo nechce byt len v dome....je vonku, sedi a pozera...su tam aj ine macky a robi si s nimi poriadky...on je tam pan....ked tam nie sme, mame v altanku na skrinke urobeny pelech, kde sa skryje...a chodi aj k susedom, nakolko ho poznaju....

oranzovyvevericnik
29. apr 2024

@nika1971 To je tvoj kocur.. jej taky byt nemusi. Tak ako ludia, aj macky maju svoje povahy.

tina2904
13. máj 2024

@oranzovyvevericnik áno súhlasím každá mačka je iná tak ako ľudia čo platí na jedného na druhého nemusí

autor
26. máj 2024

No kocúr to sťahovanie von zvláda zatiaľ bravúrne. Keď sme sa sťahovali z bytu do domu, tak bol zalezeny 3 dni pod gaučom, nežral, nepil, nechodil na WC, už sme mysleli, že budeme veterinára volať. Je v šope, tam má pelech, zradlo, vodu, škrabadlá. V noci je zavretý, cez deň pustený. Premáva sa len pod oknami. Keď ho vystrašili cudzí ľudia, utekal sa schovať pod stôl. V noci ho chodí muž kontrolovať, ale ani nemňauká, ani na dvere neškriabe, ani nič. Zakaždým ho našiel rozvaleného spať. Tak dúfam, že to tak bude pokračovať aj naďalej 🙏🤞