Psík na výlety a aj na stráženie

modrykolibrik
21. mar 2024

Dievcata kupili sme domcek a hladame nejakeho psika ktory by dokazal strazit ale aj by sa dal brat na vylety. Ja som chcela vlciaka no muz chce border koliu. Mam troska obavy pretoze BK sa casto kradnu a vlciaka nemame ako brat na vylety je vacsi ako bk. Labradora nechceme, nic polovnicke lebo vo voliere mame 4 micky a plus prepelicky tak aby ich nezadrhol. Chceme stredne velkeho psa priatelskej povahy co sa znesie s mickami ale nema sklon utekat.

modrykolibrik
autor
21. mar 2024

A mal by milovat deti kedze planujeme aj babatko

stvura
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
wolf_
21. mar 2024

Zadrhnúť zvery ti môže každý pes, je to o výchove (aj keď jasné, niektoré plemená to majú viac v krvi). Sklon utekať je tiež vo veľkej miere o výchove a prístupu k psovi (režim, nuda, atď). Znášanlivosť s mačkami, vzťah k deťom.. Všetko toto sú veci o výchove, socializácii, individuality konkrétneho jedinca, závisí to aj od zážitkov v prvých dvoch mesiacoch a následne od zažitkov a prístupu k všetkému nových majiteľov.
A border kóliu ak s tým psom nemáte v pláne robiť okrem výletov aj niečo navyše - zamestnať hlavu, tak určite nie!

wolf_
21. mar 2024

@stvura borderka je veľká rasa a je nonsens ísť s ňou na výlet? To ako fakt?

harley1205
21. mar 2024

Za nás čo sme bývali chovatelia určite odporúčam veľkého bradáča je vysoko inteligentný,teritoriálny a verny pes...Miluje pobyt v prírode, treningy avšak je aj temperamentny treba s nim od mala zacat trenovat zakladnu poslusnost...odporuca sa aby bol do nejakeho sportu zacleneny...
Na svoju rodinu je naviazany a dokaze sa adaptovat v akomkolvek prostredi
Vsetko je to o tom aky vztah si vytvoris a je jedno ake je to plemeno dolezita je vzdy vychova ten cely proces aby si ho mohla mat aj na strazenie aj na vylety aj na rodinkovanie,,,My sme nasich mali tak vychovanych, ze dnu ta pustil no von uz som musela ist ja alebo manzel , od cudzich sa nechali pohladkat len na povel a nic si nikdy od nikoho nezobrali..

simca06022011
21. mar 2024

plysaka? zartujem :DDD podla mna tolko poziadavok, ze ani ma nenapadol ziadny pes, ktory by to URCITE splnal... Ak je jediny problem BK ze sa kradne, tak by som dala nabok paranoiu a isla do nej. V provm rade musite byt spokojni s vyberom psa vy doma. Podla mna kazdy si vie najst to SVOJE plemeno, ktore mu je sympaticke exterieroma j interierom 🙂
Podla mna trochu prehodnot poziadavky = strazenie domu nechaj na kameru, navstevy oznami kazdy jeden pes. Vacsina zdomacnenych milacikov s kludom pusti dnu kdekoho, ja sa smejem, ze moj by aj branicku otvoril a ukazal gauc a chladnicku... Potom ostry strazny pes nemusi byt dobra volba k detom
Ja mam polovnika = nema iny problem ako utekanie ked sa nudi a hlavne preto ze nas plot ma tak 60cm... co sa tyka drzhnutia zvierat a neznasania sa mackami = to jeuplne individualne, a podla mna sa to da naucit. Mam viszlu a ten prave zvierata na dvore strazi, v zivote nic nezadrhol... LEBO NESMIE. Prote od mala je tak nauceny. macky nelubi, ale zase chvoatelka ma aj macky, aj male psi pri tomto plemene a uplne v pohode vychadzaju = lebo su zvyknute, socializovane. Moj vidi macku tak spoza plota. A to ma podla mna velka vacsina psov taktto (mame v rodine aj inych psov a ziju na jednom dvore, dokonca v bytoch spolu pes a macky).

stvura
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
egonsk
21. mar 2024

zeby boxerku? Aj sa rada postrazi, aj rad deti ma a aj sa da s nim vysantit.

simca06022011
21. mar 2024

@stvura tiez to tak robim, ze ideme na dovolenku a proste pes ide k babke... nie vsade sa da brat a nebudem chodit len tam kde moze pes, plus vencenie hocikde, jedenie atd. CIze fakt vylety tak do lesa, to ho beriem.. ako nahle ale sa riesi ze turistika, tak pes ostava na hoteli alebo doma.

wolf_
21. mar 2024

@stvura ísť s nevychovanou borderkou (resp. akýmkoľvek psom) a dieťaťom na výlet musí byť hrôza. S vychovanou? A prečo nie? Ak je pes vychovaný a ovládateľný (neťahanie na vodítku, privolanie, ignorácia cudzích ľudí a psov, chôdza pri nohe, odloženie na mieste, proste základný výcvik) tak sa dá isť s akýmkoľvek na výlet aj s dieťaťom. To, že je to náročnejšie na logistiku, na vnímanie aj dieťaťa aj psa, atď atď to je jasné. Ale to nemá až tak nič dočinenia s veľkosťou.
Btw. border kólia je stredný pes, nie veľký... či +- 50 cm v kohútiku je veľký pes?

stvura
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
modrykolibrik
autor
21. mar 2024

Mala som dvoch psov. Krizenca spica ta bola uzasna, poslusna, milovala deti, rada sa vyvazala na aute ale nezniesla sa s inymi psami a macky by zabila. Druheho dom mala mix BK, vlciaka a nieco polovnicke a to bol neskutocne tvrdohlavy pes. Povahu mala svojsku ale strazit vedela. Cudzich nepustila, ale bola hystericka. Teraz v decembri zaspinkala na veky. Macky nahanala ale ci by im ublizila netusim. Kamoska mala vlciaka a BK a pochvaluje si BK. Chodi na vylety, pes isiel s nimi atd. Psa jej ukradli. Teraz maju dobermana

gejb
21. mar 2024

@stvura autorka hľadá psa na stráženie aj výlety a ty navrhnes 10kiloveho Boston teriéra 😁😁😁😁😁 nepomylila si si to?

gejb
21. mar 2024

@modrykolibrik skus porozmýšľať napríklad aj nad briardom. Pastiersky pes, znasanlivy a ochranársky k zvieratám, aj ludom. Prepelicky by ti teda strážil 😊 a tiež potrebuje aj pohyb, na výlety bude partak. Pripadne iné pastierske plemeno.
https://vsetko-pre-zvierata.sk/briard/

povljana
21. mar 2024

Samojed.

akvi
21. mar 2024

@modrykolibrik vezmi si psíka z nejakého OZ-ka, ktoré ti bude vedieť povedať povahu. My sme si takto brali psa k mačkám, lebo nikde nemáš záruku, že keď šteniatko vyrastie, tak bude ok. Brali sme 8 mesačnú pubertacku, ktorá žila medzi inými psami a mačkami a tak sme mali istotu, že ani tie naše nebude mať potrebu zadrhnúť. Vedeli sme aj o všetkých "muchach" toho psíka a fakt je to ten naj pes. Každý chce šteňa, ale neuvedomuje si, že jednak nie všetko je vo výchove, aj psy majú svoje povahy a tak nevieš, či napríklad tá tolerancia mačiek bude aj neskôr. A tak isto mne teda vôbec nechýbali steniatkovske mlacky a rozhryzene veci. Tiež sme s našou hneď vedeli chodiť aj na riadnu turistiku a celkovo proste neľutujem to rozhodnutie, vziať staršieho psa "s istotami".

modrykolibrik
autor
21. mar 2024

@gejb
@povljana samojed je severske plemeno. Briard sa mi zda uz moc velky

lenkakravcova
21. mar 2024

@modrykolibrik borderku iba v prípade, že máte viac než 1000m2 s hračkami alebo inými zvieratami. Inak ti prehrabe celý pozemok kvôli jednému krtkovi alebo vcele alebo chrustovi - proste kvôli hocičomu čo sa jej bude pozdávať ako vhodné na stráženie a naháňanie. Oni zvládnu aj 6h vkuse aportovat alebo celý deň behať okolo sliepok, oviec..
Vlčiaka k malým deťom by som nebrala, je veľký.
Na prechádzky a k deťom by som pozerala asi niečo ako retrievera alebo stredného kokeršpaniela, z kratkosrstych možno dalmatinec (ak ho v zime budete môcť mať dnu).

zuzubb007
21. mar 2024

Staforda toho ti nikdo neukradne, všetci sa boja a miluje svoju rodinu a deti dal by aj život za ne

jumama
21. mar 2024

@modrykolibrik Porozmyslajte nad na vycvik nenarocnym psikom, ak planujete dieta, aby ste sa mali cas mu venovat, aby mu naozaj stacili tie vylety s vami. Ktory nepotreuje tak vela pracovat ako ovciak alebo borderky. Oni potrebuju naozaj vela cvicit, kazdy den, su to velmi narocne dynamicke plemena. Tiez by som ti ako vyssie povedala, ze vezmite si nejakeho terriera, on vam vsetkych od brany vysteka, vsetkych bude ohlasovat, vyzenie zo zahrady vsetko, macky, vtacky 🙂 Napriklad kern teriera, je to deti a ludi milujuce sibalske plemeno. Alebo westik, ten je o cosi miernejsi, poslusnejsi. A tiez maju vydrz na dlhe niekolko kilometrove prechadzky. Teriery su vacsinou hodne tvrdohlave a maju lovecky instinkt, cize musis ho mat v lese na vodzke, aby vam neodbehol za zajacmi, srnkami, alebo mat dobre vycviceneho na privolanie. Dobry chovatel ti vie povedat, ze ktory bude aky psik, oni uz pri tom mnozstve steniatok to dokazu odhadut, aku asi povahu bude mat. Ale to zase vyzaduje venovat sa mu, a ked planujete aj dieta, to sa vsetko sice sklbit da, ale neviem, ci si to dokazes predstavit, ak si nemala psika, ze je to ozaj kazdy den, ozaj na vzdy na mno rokov, ci prsi, snezi, stale...

wolf_
21. mar 2024

@stvura tak, výletovať so psom a neriešiť psa mi celkovo nejde dokopy. A vôbec, dieťa a pes na výlete je záhul sám o sebe bez ohľadu na to aké je to plemeno. To čo píšeš je samozrejme pravda, len potom je na zváženie či vôbec nejakého psa 🙂 vždy bude kombinácia pes a dieťa náročná, zvlášť ak plánujú bábätko a do toho uvažujú aj o psovi, do tohto by som ja vôbec nešla... Buď najskôr psa a až keď bude 100% fungovať (čo môže trvať fakt dlhooo) dieťa. Alebo najskôr bábo a až keď bude väčšie, tak psa...

tundra
21. mar 2024

@harley1205 suhlas,bradac je velmi dobra volba na zadane parametre

wolf_
21. mar 2024

Ja by som buď pobehala útulky a tam by mali vedieť vybrať vhodného jedinca alebo by som pobehala po výstavách a pokecala s chovateľmi plemien, nad ktorými uvažuješ, väčšinou sú to milí ľudia, ktorých teší záujem a radi ti porozprávajú o plemene najviac ako sa dá @modrykolibrik

modrykolibrik
autor
21. mar 2024

Z utulkami nemam dobru skusenost. Chcrli sme psika a vysetrovali nas akoby sme boli zlocinci. Este chceli ist k nam sa pozriet kde bude pes zit. To sa mi zdalo uz prehnane a k tomu, ze im mame posielat foto a oni budu chodit na neohlasene navstevy tak to ozaj nepotrebujem

luccija
21. mar 2024

@zuzubb007 tiež som za staforda

modrykolibrik
autor
21. mar 2024

Juj staforda nechcem toho plemrna sa bojim. Kamarat ho mal a zautocil na mna ked som sedela na gauci. Nastastie ma len rafol ale odvtedy sa tymto psom vyhybam oblukom

pumi21
21. mar 2024

@modrykolibrik Kamarát potom nemal toho psa správne vycvičeného a socializovaného. Z vlastnej skúsenosti ti poviem že práve toto plemeno vie byť najloajálnejšie a najmilujúcejšie aj čo sa detí týka - avšak treba ho k tomu viesť. Zadrhnúť iné zvery ti môže aj BK keď ju správne nevychováš. Skús pozrieť útulkáčov zas tam vedia pracovníčky ktorý pes je ku komu vhodný a naopak.

harley1205
21. mar 2024

Ešte ak by som mohla doplniť k tomu bradáčovi...Sú rôzne odrody tohto plemena výškovo myslím...Je to naozaj učenlivá rasa za 3-4 mesiace zvládne základnú poslušnosť a dosť povelov..My sme mali 2 šteniatka keď sa malý narodil najprv sme cvičili jednoduché povely,neskor išli na cvičák...Keď sme boli doma vedeli že dom je objekt ktorý majú strážiť, neboli hlučný neštekali na okoloidúcich zakaždým,iba vtedy keď bol vyslovene niekto pri bráne stál tam a čakal..Pri návštevách čakali pred dvermi intuitívne strážili,povely sme dávali len ja a muž..Nemali tendenciu ničiť dvor skákať po ľudoch..Za mňa je to veľmi inteligentný pes keď mu venuješ svoj čas a nastavíš si ho tak ako si písala...Na výletoch boli vždy na vodítku a mali náhubok, nie preto že boli nebezpeční ale zohľadňovali sme okolie že vyvolávajú rešpekt a mnoho ľudí sa psov bojí...Na deti sa naučili veľmi rýchlo kym sa malý hral na deke sedeli pri ňom ako sfingy, keď sa niekam pohol išli za ním a bud si sadli vedľa neho alebo o kúsok ďalej...Nikdy sme nemali krtka,myši potkany dokonca nam pochytali aj medvedíkov z trávnika...Nenatrápili sme sa pri cvičení s nimi pretože majú v povahe počúvať a naozaj sa s nimi dá super pracovať...Milujú pohyb a po ňom si patrične oddýchnu...Odmenia sa ti tak, že ti budú verní,postrážia a rodinu ochránia...Odišlo v tom čase od nás asi 30 šteniat tohto plemena a nikto sa ešte nesťažoval že by to bol agresívny,nevychovateľný pes.Ale samozrejme je tam to ALE a je to vždy o tom ako si psa vychováš...Pretože ty si pre neho pán a keď si k nemu ty dovolíš a časom ho zlomíš bude to robiť aj on

harley1205
21. mar 2024

@pumi21 súhlasim...stafordi boli niekedy prezývaní aj ako opatrovatelia...ale s tým že ho to treba naučiť...

belllinka
21. mar 2024

@pumi21 este som nepocula, ze by borderka zabila alebo zmrzacila dieta