Ako často prezliekate periny?

26. júl 2023

Ahojte,

Ako casto prezliekate postelne pradlo?
Ako casto by ste odporucali prezliekat manzelsku postel, pokial v nej spi len 1 dospela osoba?

Dakujem za rady 🙂

krankenschwester
26. júl 2023

@kuko55 ja som bola naučená z domu 1x/mesiac ,tak som to aj ja tak praktizovala. Ale potom,ako dcére vyšla ajavo alergia na roztoče ,začala som meniť 1x/týždeň a teraz si už neviem predstaviť to nerobiť, resp.spať v 2-3tyzd.perinach.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
michaela329
26. júl 2023

Každý týždeň, vrátane obrátenia matracov. Viac mi jednoducho už nie je príjemné. Mala som na vysokej spolubývajúcu, čo prezliekala raz za semester a doteraz si ten smrad viem vybaviť 🥴 Tiež mi príde úplne normalbe každý týždeň vytrieť pod posteľou, také veľké upratovanie spálne viac ako 40 minút nezaberie. Vetram periny v okne aj každý deň.

simca06022011
26. júl 2023

@elizabet173 no ja to robím, lebo je to podľa man hygienickejsie ako hocijake vysávanie atď:D a aj keď nemajú flak atď, tak po vyprati sú normálne viditelne čistejšie. Voňavé. Zase také nadychane tie návleky:D asi idem spať:D

anonymous87
26. júl 2023

@simca06022011 ja sa tiez chystam ich zvliect. Len sa bojim, ci nebudem bojovat s ich navlecenim… nie je to potom problem? Navliect to spat?

simca06022011
26. júl 2023

@michaela329 presne, ja každý deň upratujem spalen, tak.som ju urobila, ze mi to zaberie pár minút +robot povysava. Neznášam späť tam v prachu a tak :D inde mi to veľmi nevadí. Dokonca aj pes má úplný zákaz vstupu sem.

simca06022011
26. júl 2023

@anonymous87 no ja som nemala nikdy problem. mam dva matrace 90x220, kazdy ma dva diely uplne oddelitelne. Cize jedine musim dat pozor nech ich nevymenim. Potom natiahnem polovicu, to drzi na tom jadre ako prikovane a potom na to prilozim druhu polovicu a zazipsujem. NIe je to velmi lahke, robila som to hadam hodinu posledne lebo som si tie casti pomylila a ten matrac ma 36cm hrubku a je to riadna tarcha :DDD

anonymous87
26. júl 2023

@simca06022011 dakujem. No pozriem ako to mame my. Ja mam ale jeden velky na manzelskej a plus maju deti… no musim sa na to popozerat…

michaela329
26. júl 2023

@vreckovka2 my máme žumpu, 21m2 a menim každý týždeň. Však nemam 1 sadu obliečok. Periem raz za 2 týždne spolu s nazbieraným pradlom. Vyberáme raz za pol roka a používame kvalitné baktérie, aby nebolo veľa kalu. U nás je 1 vývoz 70EUR. S Oplachom 120 - ale ak sa zo nerobí, znižuje sa objem zumpy.

michaela329
26. júl 2023

@simca06022011 ono ja som aj alergicka, jednoducho to človeka nepustí 🤷‍♀️

simca06022011
26. júl 2023

@anonymous87 no dcera ma 200x160 a ma len dva kusy a to sa mi do pracky zmesti, lebo je to nizsie, aj tensi material. Treba si to pozriet. Ja som nechcela spolocny matrac dokopy, kvoli regulovaniu napr tvrdosti :D a manipulacii, lebo to by som nezdvihla, ani by som to hadam do domu nedovliekla na poschodie.

simca06022011
26. júl 2023

@vreckovka2 nechapem preco by si sa nedoplatila? to ta jedna pracka akoze ti urobi takyto rozdiel extremny? tak usetrim na inom prani... ak sa ti napr. deti zablatia necakane, nieco sa ti uspini, tak neperies, lebo zumpa?
Ale inak zumpu nemam, ale napr. za vodne stocne platim cca 15-20EUR mesacne... tak to mas do 240 rocne , plus samozrejme sme si to museli vybudovat...

nikasmile
26. júl 2023

1x za týždeň. Na 8.deň už cítim nekomfort a som ochotná prezliecť periny aj o polnoci🤣

kuko55
26. júl 2023

@anonymous87 čítame???píšem v 80tych rokoch, to je cca 40 rokov dozadu...neverím, neverím ze za socializmu sa tento súčasný trend prať všetko nonstop praktizoval...

Ako ja píšem fakt úprimne, niektoré ste mi tu napísali svoje typy, za čo vďaka

@elizabet173 ja mam tiež ulozny priestor ja vyťahujem tie šuplíky, povysavam aj tie, aj popod posteľ, mne to príde ze keď to neurobím tak mám bordel......práveže mi príde lepšie poriadok na 100% ako sice častejšie, ale len na oko, no možno nemám pravdu 🤔

simca06022011
26. júl 2023

@kuko55 ked menis periny castejsie nemusis predsa menit chranice, ani dezinfikovat matrac (a to uz by som celkovo na co robila?? nie som nemocnica). Ked nemenis tak je to cele zadubene.... tak iste musis prat vsetko. Keby som mala prat chranice, tak asi mam aj rezervny. To by som nikdy necakala kym to vyschne... upratovanie okolo je samozjrejme. Ale to s perinami velmi nic nema.
A inak aj v rokoch 80tich moje babky mali vzdy ciste vonave vyprate periny, nik v nich nespal tyzdne. A to sa pralo v tych srandovnych prackach. Ale mali navlecok asi tak 20, ved aj do vybavy sa davali :DD a proste na pranie sa pockalo a potom sa pralo celyyyyy bozi den a susilo po celom dvore.

michaela329
26. júl 2023

@kuko55 ja mám toto menenie prádla po mame, aj spôsob vedenia domácnosti... Ta to tak robila aj v tych 80tych rokoch. Toto sú práve veci, čo nás mamy naučili 🤷‍♀️ Ale veď každému vyhovuje niečo iné,má naučené niečo iné.

kuko55
26. júl 2023

No každá rodina to ma inak, pozerám 😇

@simca06022011 babky na dedine, jasne keď ich mali cely deň na slnku v zime na mraze a pod vankusmi vrecka s levandulou a rozmarínom 💚

oli18
26. júl 2023

@simca06022011 napr. ja som mala v 80tych rokoch automaticku pracku Tatramat, ziadnu srandovnu 😄 Moja mama mala pracku v 1960 roku, ktoru urobil moj otec. Mechanicku.

laurita285
26. júl 2023

Ja v podstate každý druhý deň ale najmä zo zdravotných dôvodov.

anonymous87
26. júl 2023

@kuko55 ono ja si to neviem predstavit ani raz mesacne. A to sa umyvame kazdy den. Kazdy den povysavam zem vsade. Postel mam uplne po zem, cize tam nevysavam pochopitelne. Prach utieram kazdy den, max kazdy druhy. Ked menim periny, tak stiahnem vsetko. Povysavam matrac, natiahnem vsetko nove. Zvyk mam prat raz do tyzdna, vo stvrtok.. postel menim v nedelu… vsetko povysavat, utriet prach mi denne trva cca 40 min. Mozno ani tolko nie. Raz do tyzdna este robim take ze komplet upratovanie (odtahujem vsetko co sa da), to mi trva asi 2hodky…🤷‍♀️ ale priznavam, ze mozno som na hlavu ja 😂🙏

michaela329
26. júl 2023

@oli18 moja mamina mala iba tú srandovnú a kým jej otec nedokončil kúpeľňu (čo nebola sranda, lebo materiál zohnať nebolo ľahké), prádlo po vypratí vozila na karičke na rieku plákať. V lete sme jej aktívne "pomáhali", hlavne, že sme boli vo vode 😀

mondolina
26. júl 2023

keď si spomeniem.

vreckovka2
26. júl 2023

@simca06022011 boli by to 3 az 4 pracky navyse mesacne. Chranice na matrace nemozu byt v plnej pracke, potrebuju viac vody, synovi ich periem dost casto aj takto spolu s plachtou. Nas 90 eur stoji za cca 6 tyzdnov. Myslim, ze setrime ako sa sa da vodou. Keby platim stocne 20 eur a jednorazovo na vybudovanie, tak neriesim. Jasne, ze operiem zaspinene, len ma to prekvapilo, nieco robim asi naprd teda :D. My nemozeme mat kanalizaciu, ani cisticku by nam pravdepodobne neschvalili.
@michaela329 vyvezu ti naraz 21m3? Tu mame max. 10m3 auta a za 90 eur. Cize platite menej za raz taky objem. Prosim, ake mate bakterie? Nam 10m3 vydrzi cca 6 tyzdnov , obcas dlhsie. Ci sme dali bakterie, ci nie. Cize polroka by mi 21m3 nevydalo aj tak. Postelne mam na 1 pracku takmer plnu.

valeria_h
26. júl 2023

Každé dva týždne, mám rada čistý a voňavý pelíšek 😸

michaela329
26. júl 2023

@vreckovka2 my viac ako 10m3 nevyvazame. Nám to krásne vydrží a to sme lokalita, kde si nikto nedovolí pustiť len tak vonku - všetci tu máme studne. Baktérie nam dovezie vždy sused - priamo z ČOV. Ten preplach robíme len raz ročne, žumpar vojde dnu, pozrie a povie či treba. Tie obliečky sú 4 - 6 praciek mesačne viac. To určite zumpu nezaplni.

simca06022011
26. júl 2023

@kuko55 nemala som babky na dedine

michaela329
26. júl 2023

@vreckovka2 čítam, že vám 10m3 vydrží 6 týždňov? Nemáte tam spodnú vodu? To máte hrozne málo. Moji rodičia maju 15m3 a im vydrží skoro rok.

basullinka
26. júl 2023

@michaela329 my mame 12 a vydrží nám cca 8-10 týždňov, naši susedia na okolí približne to isté, žumpa je v absolútnom poriadku.... Takže @vreckovka2 úplne verím, že to tak môže byť

simca06022011
26. júl 2023

@oli18 tak akzdy mal inak, ja si pamatam ako moja babka este akosom mala hadam 12-13r ak nie aj viac mala doma tu srandovnu. Doma sme mali automaticku, samochodiacu vtedy este, zacala zmykat na mieste a skoncila pri umyvadle, niekto si na nu musel ist sadnut aby neodisla :DDD som 83 cize jasne, ze boli aj automaticke vtedy, ale nie kadzy mal/chcel. Teta kde som pradninovala, mala tu srandovnu (ja neviem ako sa to volalo, napustila sa voda z vane, dal sa prach, voda sa ohriala a krutila a hadazalo a vyberalo sa z tade pradlo. Potom sa to samostatne plachalo. A modernejsia verzia mala vedla zmykacku :DD to ona nemala a teda mala som fitko v lete, lebo vyzmykat to bola zabava :DDD uz viem preco tie zeny nemali tucne ruky aj ked necvicili nic :D

dididudu
26. júl 2023

Každý týždeň či je zima či je leto proste je to môj rituál 😊