Chyby pri stavbe bungalovu

23. feb 2021

Ahojte, s partnerom by sme chceli stavať bungalov, obidvaja sme však mladi a preto by padlo vhod keby sme vedeli skúsenosti od viacero ľudí. Chcela by som sa vás spýtať na to s čím nie ste spokojne s vašim domom, čo by ste urobili inak ak by ste stavali dom ešte raz? Akým chybám by sme sa mali vyvarovať my?
Za každú odpoveď a radu budem vďačná

chocolatte1
23. feb 2021

Môj brat ma stavebnú firmu a vždy hovorí... prvý dom postav nepriateľovi, druhý priateľovi a až tretí sebe.
Muchy vychytate až časom a každému vyhovuje niečo úplne iné ...

nana8989
23. feb 2021

Akýkoľvek dom si postavíte vždy po čase si poviete, že toto sme mohli urobiť inak 😊 u nás je to teraz o tom, že sme chceli jedno dieťa, tak mame jednu detskú izbu a potom mame pracovňu. A teraz sme dospeli k tomu, že sa snažíme o druhé dieťa 😂 takže budeme stavať v záhrade záhradný domček spolu s malou obytnou časťou, aby manžel tam presunul pracovňu a tu v dome prenecháme pre druhé babo keď sa podarí 😊

24mima
23. feb 2021

Ahoj, tiež mame bungalov postavený cca 6,5 roka. Keby sa mam rozhodnúť stavať druhý krát... Tak určite by som postavila kúsok väčší. Teraz máme cca 95 m2 kuchynu s obývačkou, spálňu a 2x detskú, kúpeľňu s WC a samostatné WC kde je aj práčka+sušička. Chyba nám technická miestnosť a tiež jedna izba na PC a uskladnenie prádla a odkladania veci. Co sa týka stavebných veci... Urobila by som betónový strop, teraz máme vaznikovy krov a sadrokartónový strop a nezateplovala by som dom.

darinsalvag
23. feb 2021

Tak ja konkrétne ešte nemám dom tiež sledujem od ostaných muchy a čo má irituje - podlahové kúrenie treba nahusto a pri oknách ešte hustejšie - nechceš stúpať na studenú podlahu, moja segra má aj pod linkou ale dala si napríklad aj do komory a nemôže tam mat zemiaky ani poodbne lebo jej to vyklíči takze je fajn mat nejaký kus kde nebude.. u nás v byte ho neskutočne odflákli mame tu obrovské okna a tie dost púšťajú chlad...a mudrlanti nečakali že si niekto dá dlažbu do kuchyne - potom neskutočne cítiť ak je to zle spravene a dali ho asi 20 cm od linky. Na plavacke by som to tak necitila..

mima1
23. feb 2021

Vzdy asi po rokoch najdes na dome nieco co by si urobila inak. Ja by som menila hned za iny. Aj ked viem ze aj dalsi dom by boli casom chyby.
Teraz by som prijala jednu dve izby naviac. Aj ked to upratovanie🙈...
Dala by som spajzu a technicku cast oddelene. Mame spolu.
Vacsie zadverie

6mia6
23. feb 2021

My sme aj po 6 rokoch bývania spokojní. Nič by som nemenila. Rozhodujúce sú potreby rodiny a tomu prispôsobiť projekt. Dobrý projekt je na nezaplatenie.
A dať pozor na osadenie stavby, čo sa týka svetových strán.
To čo mne vyhovuje nemusí iným ale ja som trvala na technickej miestnosti - mám tam kotol, práčku, sušičku, pult na skladanie prádla, "neporiadok" na upratovanie ( vysávač, mop, kýble) malú vaňu vyššie osadenu.
Samostatný šatník v spálni.
Sprchový kút wolk in.
A ak financie dovolia ale hlavne ak máte radi drevo tak drevenú podlahu. Nebola som o nej nejak úplne presvedčená ale teraz som spokojná veľmi.

darinsalvag
23. feb 2021

@6mia6 drevenú podlahu? Ako jasne pocitovo to je sto a jedno ale na moj vkus strašne vŕzga.. a nie len keď idem ja to chápem 😂 ale aj naša 3 kilové macka 😂

qetka
23. feb 2021

ja hy som spojila garaz s domov - teraz mame 2 budovy, ale predtym som garaz neplanovala - tu chcel muz a uz nesla dat vedla domu. Urobili by sme krb miesto kachli, dali by sme do izieb na strop wifiny (teraz mame iba v obyvacke, inak dole vedla zasuviek aj ethernernetove zasuvky). Dali by sme stropne chladenie. Toez by sme rovno spravili zelenu strechu - teraz sme mali strk, krory sme dali dolu a riesime aj tak zelenu strechu. Dali by sme si virivu vanu (pripracu mame, ale chcela som setrit) a posledna vec - uplna blbost, v jednej izbe mame dost velke jednookno a strasne trci do priestoru, ked sa otvori, tiez nam tam nejde dat poriadne vyduch z mobilnej klimy a teda neviem, preco sme tam nedali dve okna otvaracie 🤦‍♀️ - asi jedina vec, co nam architekt spravil zle.

qetka
23. feb 2021

@6mia6 my sme si dali vinyl, aj vinylove schody a to je za mna top. Do dreva by som uz nesla, z tych co maju rodicia v bytoch su top tie renovovane stare drevene parkety, tie nove sa mi nepacia (aj ked investovali a nedavali ziadne lacne...)

ajsha123
23. feb 2021

Určite by som chcela samostatnú miestnosť, kde bude len prádlo - sušička, skladanie, triedenie, skrine na veci... My máme malú kuchyno jedáleň obývačku, lebo nas je veľa. A chcela by som predsieň, kde vstúpis do domu, necháš tam špinavé veci, topánky, bundy, kočík, táto predsieň kľudne aj nie plne vykurovaná. Z nech vstúpis do chodby, ktorá je súčasťou domu... My teraz rovno zvonku vstúpime do vnutra a hneď su schody na poschodie... Jednoducho mieša sa špina zvonku s bežným bývaním.
Čo by som nemenila, je dolu veľká kúpeľňa, mini miestnosť pre hostí a spálňa. Chýba nám pracovna.

domculik
23. feb 2021

@24mima Preco by si chcela betonovy strop, a preco nie zateplit ? 🙂

lululucy
23. feb 2021

My byvame 2,5 roka. Kebyze este raz staviame tak by som dom riesila uplne inak. Nemame dostatocne oddelenu nocnu cast od dennej, na co som prisla az ked sa nam narodilo dieta. Teraz vecer sedime v obyvacke po tme, lebo aj dvere mame s mensim presklenim,urcite by som dala na druhy krat plne dvere. Urcite by som nedala znova sadrove omietky, trosku niecim buchnes do steny a uz je priehlbina, mame ich v dome kopec. Vacsiu technicku miestnost by sme potrebovali, a aj garaz by sa nam zisla 😄

6mia6
23. feb 2021

@darinsalvag nič nevrzga to sa robí už trochu inak ako kedysi

lija22
23. feb 2021

my mame 300m dom a aj tak nam chyba jedna izba pre neplanovane tretie dieta. Cize k tvojmu poctu izieb pripocitaj jednu este. A odporucam zvazit francuzske ok a a taketodebilne obrovske sklenene plochy - nebudes mat kam skrinu postavit napr

6mia6
23. feb 2021

@qetka ja sa nebadane len som napísala ak sa páči drevo lutovat nebude. U nás bola jednoznačne dlažba mimo. Mám drevo v celom dome aj v kúpeľni. Nič nevrzga. Olejovany kartacovany dub, celoplošné lepenie s v-drazkami. Vinyl je ok takže ako komu pasuje

6mia6
23. feb 2021

@lija22 mám francúzske okná a nemám skrine 🤣🤣 v jedálni ani v obývačke.

ivetka_kamo
23. feb 2021

@darinsalvag cítila

lija22
23. feb 2021

@6mia6 jj aj ja a nemam ani kam komodu postavit a chcela by som. Ale ty si to myslela tak, ze ti skrine nechybaju, to je fajn. Mne by sa veru zisli. po nociach rozmyslam ako zamurovat tajne aspon jedno okno aby si to starigan nevsimol 😄

6mia6
23. feb 2021

@lija22 🤣🤣🤣😂😂 veď keď to bude ráno už hotové tak to možno nechá tak 😆

darinsalvag
24. feb 2021

@6mia6 tak toto si teda naštudujem, pretože drevo vždy pracuje a neviem si prestaviť že by nevrzgalo. Naša má 6 rokov a ide má poraziť.. ďakujem za info 😜

andrea_ff
24. feb 2021

@darinsalvag my mame dubovy masiv hr. 15mm nalepeny na betonovy poter. A vsetko drzi, ako ma.
Tiez pero drazka s "v" fazou

beronsche
24. feb 2021

@darinsalvag co to mate za podlahu? Nie je zle spravena?
My mame 6.rokom dlazkovicu, cize 4 m dlhe, hrube dosky skrutkovane na rost a v obytnej casti na celom prizemi (kuchyno-jedalno-obyvacka) to vrzga presne na 2 konkretnych miestach, ale to od zaciatku 🙂 V izbach na poschodi (mensia plocha) nevrzga nikde.. 🙂

patrishapat
24. feb 2021

Tak my bývame 7 rokov a podľa môjho muža treba začať čím skôr stavať nový 🤣 ja až taká nespokojná nie som 🤭 ale ak pôjdeme do stavby druhého tak určite väčší, teraz máme 100m obytnej, je to akurát, na upratovanie ani nehovorím a každý z našich kamarátov by bol s naším domom max spokojný, jedny dokonca stavali presne podľa nášho len s malými úpravami. Ďalej by som určite dala francúzske dvere na terasu čo som aj pôvodne chcela ale môj manžel chcel na všetkom šetriť, a teraz plače 🤣 on chce strašne dvojgaraz, teraz nemáme žiadnu a to ho štve najviac. Celkovo by som dom orientovala na iné svetové strany lebo teraz máme terasu na západ a v lete sa tam poobede a na večer nedá sedieť...podlahové kúrenie, s tým som spokojná, v špajzi ho nemám vôbec a potraviny tam vydržia veľmi dlho. Ale do ďalšieho domu špajzu nechcem ! Špajza = bordelaren, absolútne neodporúčam. Lenže nám aj chýba taká izba navyše ako sa tu už spomínalo viac krát. Nemáme kde odkladať ani ten vysávač. A do ďalšieho domu by som asi dala kachle miesto krbu a postaviť ho z hrubej tehly a nezateplovat. Naše deti majú každý izbu sám, no stal rozmýšľam že lepšie by im bolo spolu, no keď budú v puberte tak zas osamote 😀

simca06022011
24. feb 2021

Mame 180m2 na 2 poschodiach+obytnu povalu cca 80m2, a teda nam je to zbytocne. Je to 5 riadnych izieb, ale ze fakt riadnych, kupelne dve pomaly vo velkosti izieb, dve wc, obyvacko-chodbo-kuchyna. Jedine co sa tam robi je riadi a to mam totalne minimalizovany nabytok, naproti sused ma bungalov 3i+kupelna+wc+obyvka s kuchynou a povala ako "uloziso" a maju to super a staci im to, lebo tie deti im velmi rychlo odidu z domu aj tak, a 99% casu v dome ludia nechcu travit vnutri. To ci bungalov alebo poschodovy dom si ale rozmyslite, pri tych malych pozemkoch za kopu penazi, sa podla mna viac oplati ist do poschodia a dvor si usetrit... (ale to je zase vec nazoru samozrejme, ale aj ten sa meni casom... vidim ako susedia lepia ovocne stromy na betonove ploty, .. kazdy nakoniec konci okrem terasy aj s nejakym zahonom, novostavby im s malou rozlohou zaberaju pomaly cely pozemok). No ale k tym chybam krasy:
- dobra firma a kontrolovat, nechat prerobit ak sa vam nieco nezda bez kompromisu
- dobre si premyslite kompoziciu, ja idem po 5r prerabat, keby som mohla urobit este viac, ale drevodom a bojim sa ze ked daco zburam,kydne mi to na hlavu :DDD, urcite je super mat samostatnu "upratovaciu" miestnost, my tam mame aj pracku a susicku, bojler, vysavac a somariny na riadenie, spinave pradlo (v podstate technicka). Kedze v dome kopa naradia a somarin, urcite bud zvonku vstup do nejakej technickej miestnosti, alebo treba samostane vonu riesit nieco. Urcite by somnemala velke oci, na co vsetko treba samostatnu izbu, ja akutalne polku domu ani nevyuzivam, mam tam iba veci ulozene. Co idem prerobit je kuchyna, opticky ju proste potrebujem od obyvacky oddelit, nevyhovuje nam taky otvoreny priestor, urcite vstup do domu z chodby by som dala skor cez kuchynu,a lebo aj cez kuchynu a potom do obyvacky.
- okna, dvere - u nas nedomyslene, nemam ani jednu stenu napr. kde by som vedela dat skrinu, bud okna vsade alebo interierove dvere su nalepene v rohu izby a tym padom su vyradene dve steny. Cele zle... okna mam vsade po celom obvode domu, mam ich hadam 30, polovica francuzkych, ani kam dat skrinu nemam, v obyvacke kde telku zavesit, musela som ju dat ku krbu, kde by sa hodilo nieco uplne ine. A dalsia vec, zariadit to garnizami a zavesmi, to je tak na rocny plat :DDD Velmi som chcela "pribornik do kuchyne" a ja ho proste nemam ani kam postavit. Ale hlavne ze mam vyhlad na vsetky svetove strany :D Východ z obyvacky na terasu mame zase super, okno z kuchyne na terasu + francuzke okno presne v strede, cize veci bud podam, cez okno, alebo vynesime. Ked treba aj jedalensky stol vieme pridat na terasu za moment.
-balkony - zbytocnost! Ale zase v bungalove nebudes mat.

@darinsalvag mam masivnu podlahu a nevrzga nic, urcite to mate zle urobene.

simca06022011
24. feb 2021

@patrishapat ja si napriklad bez spajze neviem predstavit zivot :D este aj mama si ju teraz doraba v kuchyni, suseda si ju spravila pod schodami, uplne mimo kuchynu. A veru ziadny bordel tam nemam :D Detsku izbu keby mam dve deti robim v malom veku tak, ze v jednej spia a v druhej maju hernu :D to bol vzdy moj sen.. a potom ked budu starsi si to rozdelia..

beronsche
24. feb 2021

@24mima @patrishapat je dost mozne, ze bez zateplenia by ste nedosiahli energeticku triedu A0 (povinne od jan 2021) a teda neskolaudovali. Prip. na dosiahnutie A0 by ste museli do domu pridat dalsie, pomerne drahe technologie ako fotovoltaicke panely a pod.
Preco vlastne vravite, ze zateplenie nie? zaujalo ma to..

beronsche
24. feb 2021

Okna! to bola chyba na nasom dome.. Dala by som ine a do kupelni vacsie a uz nikdy nie take, co sa vyklapaju..
My mame pasivny dom (alebo podla slovenskeho oznacenia - dom s takmer nulovou potrebou energie) to odporucam a najma odporucam rekuperaciu cize riadene vetranie - vyborna vec!

patrishapat
24. feb 2021

@simca06022011 no napríklad moje deti sa najradšej hrajú v jednej izbe, a to majú hračky v oboch. No jedna je orientovaná na sever a druha na západ a najradšej sa hrajú v tej západnej, je tam svetlo, slnko, príjemne. Čiže aj na toto si treba dať pozor. No a moja špajza = bordelaren, keďže nemáme miestnosť navyše na rôzne serepetičky tak mám v špajzi 79% bordelu a 30% potravín. Kamošky majú potravinové skrine a to sa mi strašne páči. Ušetrený priestor za špajzu, o to väčšia kuchyňa a žiadna odkladaren. Špajza za mňa už proste nie aj keby som tam mala "poriadok", zbytočná miestnosť. Suseda strašne chcela špajzu a nakoni c je rada že ju nemá

patrishapat
24. feb 2021

@beronsche vážne? Tak tieto novinky nepoznám, kolaudovali sme 6r dozadu. Ja ti presne nepoviem ale muž hovorí že keď dáme hrubú tehlu v našom prípade Ytong tak netreba zatepľovať lebo účinok je ten istý a ušetrí sa na zateplení 🤷 ale zvažovali by sme aj drevodom.