Dom verzus byt

peter760
10. sep 2023

Ahojte, chcel by som sa spýtať čo by ste robili na mojom mieste vi .? V meste sme už bývali momentálne sme na dedine .
Máme dom je krásny je blízko mestá má optimálnu záhradu ohľadne dediny to už nie je až tak zaujímave keďže v dedine je dosť slabá občianska vybavenosť ale autobusy chodia často pokial nie tak máme jedno auto máme dve malé deti ktoré treba každé ráno nosiť do škôl - škôlky nieje to otravné ale z pohľadu detí mám pocit že čím budú staršie tak budú chcieť lepší sociálny život a viac kamarátov ako majú možno v dedine .
Dom máme na hypo ako každá mladá rodina dom by dom vedel predať a vyplatiť hypo s tým že uz na byt by som nemal žiadnu hypo lebo by sa mi zvýšilo s predaja ale niejake režijné naklady by sa urcite platili a preto som sa chcel spýtať či by ste menili život na dedine občasné večerné grilovačky posedenie na terase.. dom bol moj sen ale rodina a deti hlavne deti je pre mna viac preto som sa chcel spýtať šli by ste naspäť do bytu z deťmi v malom veku ? Ziskali by ste pre seba fynancnu nezávislosť že nemusíte platiť hypo úver z deťmi by ste chodili na častejšie výlety dovolenky deti by mali školu škôlku pod nosom a v podstate viac ale niesom si istý čo je pre deti dôležitejšie momentálne a či by si vedeli zvyknúť na život v meste keďže na dedine sme už 5 rokov .
Ďakujem za vaše názory

macatt
10. sep 2023

Na jednej strane sa treba predbehnúť, lebo je asi viac takto zmýšľajúcich ľudí čo nestihli fix, na druhej bývanie v meste a parkovacia politika, nemáš možnosť si dopestovať a dochovať pri týchto cenách potravín si nevieš prilepšiť a je otázka či pri 2 deťoch neminieš na výlety a kúpaliská viac ako tých 200€ a už sa do domu asi nikdy nevrátiš a máš 2 deti, ktoré možno nikdy nebudú mať svoje bývanie, ktovie ako to bude s hypo za 15 rokov a tým ich pripravíš o zázemie, lebo v RD si vieš vždy aspoň kúsok dostaviť, nadstaviť.. takže mozno budú mať krajšie detstvo(viac výletov) ale v budúcnosti ich s rodinami nenatrepeš do bytu.. osobne, pokiaľ na to máš, zostaň v RD, ak je dosť veľký, pripadne sa bude dať dostaviť do budúcna pre tvoje deti..lebo myslím, že viacgeneračný dom bude o x rokov nutnosť..

nanka3
10. sep 2023

Vyrastala som v dome, do školy som chodila busom sama od 6. rokov - 3km do okresného mesta. Moji rodičia nemali čas vyvážať ma na krúžky. Taktiež kamošky sa stretli poobede von, ja som nemohla, do mesta ma rodičia nechceli pustiť v tom čase, bus šiel o 16:30 a potom 18:15.... dnes je už situácia zrejme iná. Našťastie som mala aj u nás na dedine kamošky, ale neboli to spolužiačky zo školy. inak som milovala život na dedine, stále von..... Počas štúdia na VŠ sme bývali 3 baby na internátnej izbe.... trvalo mi, kým som si na to zvykla, deliť sa s niekým o izbu.... vždy som chcela dom.... nakoniec som ostala po VŠ bývať v meste, mám 2 deti, manžel chcel kupovať dom, no ja som si akosi zvykla a navyše som ocenila už počas materskej, že vybehnem na ihrisko, kde som si našla kamošky... Jedno dieťa chodí do škôlky, druhé do školy, všetko mám pod nosom. Takže ja by som byt za dom momentálne nemenila. Tiež som sa pozerala na to, že keď budú deti väčšie, môžu aj samé vybehnúť von.... a ruku na srdce, v dnešnej dobe by som 10 ročné dieťa nepustila samé cestovať - žijem vo veľkom meste, možno ak by som bývala v menšom mestečku, tak by to bolo iné, ale v mojej situácii si neviem predstaviť, že dieťa samo cestuje najprv mhd a potom busom do dajakej dediny... hlavne v zime, keď je o 16:00 už tma. Nevylučujem, že raz ten dom kúpime, ale zatiaľ mi to vyhovuje veľmi takto ako je. Dokonca aj naši kamoši, ktorý majú syna v škole (bývajú asi 20 min autom od mesta), zvažujú že sa z domu presťahujú do bytu.

macatt
10. sep 2023

Vôbec nejde o grilovačky, ale možnosť vlastnej studne, mať vlastný zdroj tepla, svetla, fakt nevieme čo bude za x rokov.. ale teda bývam v byte😀
V RD vieš byť nezávislý✌🏼

pohodacka03
10. sep 2023

@peter760 normalne rozmyslam ci nie si moj sused 😄 a neviem poradit, rozmyslame aktualne presne nad tym istym. Resp.hladame dom v meste, ale mala ponuka a nevieme nic najst, tak uz aj byty pozerame, ale ja sa neviem a ani nechcem vzdat domu😬

andreakotesova
10. sep 2023

@peter760 vlastníme 3-izbovy byt (68 m2) v krajskom meste, kde mesacne náklady sú cca 280-290 eur. Dom vlastníme v tom istom meste (170 m2 dom, 1100 m2 záhrada) a mesacne náklady sú cca 110 eur (kúrenie, elektrina,voda). Tak si to porovnaj...

peter760
autor
10. sep 2023

@andreakotesova ale nesmies porovnavat naklady domy a bytu na dome mozes mat aj nulove naklady ale co to musis investovat do toho aby bola aj urcita navratnost ved vlastna studna slnecne kolektory krb tuhe palivo to su vela nakladov ktore ovplivnuju kvalitu a rezijne naklady ale v byte platis fond oprav zvedsa ked sa nieco pokazi hradi sa vulycne s toho v dome fond nemas vsetko znasas sama cizu su aj niesu vyhody a hodnotim to z toho pohladu ze pokial som nezil v dome tak sme zili najprv v 1,5 a potom v 2 izbovom byte ale ked si v meste usetris naklady na cestovne lebo auto nepotrebujes kazdy den na dochadzanie do prace viest ist aj na bycikli deti maju viac kamaratov vramci skol veciu moznost vyzitia zabavy ci uz kultury treba to vseobecne porovnavat to ze mas pozemok 1000 je fajn ale kolko svojho casu obedijes zo svojho zivota na to aby si sa on starala myslim ze ten cas sa da zhodnotit lepsie a krajsie

andreakotesova
10. sep 2023

@peter760 manzel záhradu raz za týždeň pokoji a hotovo. Trva to cca hodinu 🙂 mam aj 3 vyvýšené záhony (spolu plocha cca 3 m2), ktore sa, v podstate, starajú samé o seba 😅 ja len sem-tam zbieram úrodu.

peter760
autor
10. sep 2023

@pohodacka03 sused na blatnej ulici 😆😆

babulkomale
10. sep 2023

@peter760 je to skutocne relativne a kazdy sa musi rozhodnut ako to citi. Ja nestravim urcite viac zivota v praci ako v dome a zahrade, ja sa v tom vyzivam, v tej zeleni, mojej dzunglicke, mna to bavi budovat si svoje bez prdenia suseda nado mnou a fajcenia suseda podo mnou, ja by som sa v zivote dobrovolne do bytu nevratila...ale zas my nebyvame tak ako vy.
Kazdy nech si zariadi zivot podla seba.

radacak
10. sep 2023

@peter760 ja by som ostala v dome

tetaandulkova
10. sep 2023

Nie nešla, ostala by som v dome. Jedine ak by boli deti nešťastné a veľmi, veľmi by chceli bývať naspäť v meste. Veď v podstate ak aj túžite ísť späť do bytu v pohode, na grilovačky si môžte kúpiť aj nejakú chatku, nemusíte mať dom. Sadnite si všetci pokope a porozprávajte sa, ako to vidíte vy rodičia a ako deti.

katkaseiner
10. sep 2023

@peter760 nemyslela som zvysenie uroku, priklad som myslela na byt vs.dom v tvojom okoli. Koľko stoji dom tam kde zijes? (kde to zijes?) lebo v nasej obci predas dom aj za 100tis, ale aj za 250tis. Samozrejme prvy je 40-50rocny dom a druhy parročná novostavba. 4izbak ale za 100tis. nekupiš...taky priklad som myslela. Mne uz v novembri sa skonci fix na byt - byvam ale v dome. Lenze je rozdiel mat 100tis. hypo pri uroku skoro 5 % a rozdiel mat 30tis hypo...
Navyse ty mas este hypo, cize este stale dlzis banke, ked dom predas, nedostanes celú hodnotu a z toho chces kupovat a byt bez hypo...good luck, ani byty nie su zadarmo

sasa1310
10. sep 2023

@peter760 šťastie praje pripraveným....hm, takým pripraveným, že zdvihnutie úroku na 5 % s nimi nezamáva a nemusia predávať dom, aby to zvládol. Doteraz stále nechápem ako si vyrátal, že budeš bez hypo. Lebo ja keby som teraz predala hypo a kúpila by som tu dom v satelite, tak mi ešte 50 000 eur ostane a ty ideš na to opačne

katulienkax
10. sep 2023

@peter760 ak uz si v dome zvyknuty a ste tam radi asi by som do bytu nesla, my byvame v byte a muz sniva o dome ( ja az moc nie priznma sa) a akurad mame deti vo veku ze budu viac chciet spolocnost ako zahradu. Za man dom ked deti vyrastu

hankab
10. sep 2023

@peter760 autor, toto je tak strasne individualne, ze kazdy ti tu napise ine, ale nakoniec je to rozhodnutie iba na tebe. Budu tu pisat ludia, ktori miluju byvanie v byte a do domu by nikdy nesli. Potom ti, co byvaju v dome a nikdy by nesli do bytu. Kazdy ma ine preferencie.
My byvame v dome na dedine a nemenila by som ani keby som mala rozvazat 4 deti kazde inym smerom. A to aj budeme, lebo aj v ramci dediny su skola a skolka daleko od nasho domu (cca 20 min peso).
Rozhodni sa podla toho, co ti viac vyhovuje. A nenechaj sa tu spochybnit tym, ze byt v meste je drahsi ako dom na dedine. Nie vsetci byvame v BA a dedinach naokolo. My keby sme sa dnes rozhodli predat dom, ma hodnotu cca 165tis, velky 3-izbak v blizkom meste uz prerobeny za 120 kupime ako nic.

peter760
autor
10. sep 2023

@sasa1310 lenze ja ked to predam tak tu hypoteku uz brat nemusim a tebe este tych par rokov ostane tak prave preto je ten rozdiel medzi pripravenými a nepripravenimy nemyslis

peter760
autor
10. sep 2023

@sasa1310 a uz ked sa bavime o splatkach tak pre mna nieje zivot zaujimavy zeby som platil veciu tretinu svojej vyplaty na hypoteku preco zaco ze byvam v dome no o tom to nieje urcite ale preto zijeme a mame sa na slovensku tak ako mame lebo kazdy porovnava len svoje majetky

peter760
autor
10. sep 2023

@sasa1310 a co sa tyka hypoteky neviem aku mas ty ale ja mam hypoteku na dom v hodnote prerobeneho 2 izboveho bytu ale hodnota je vecia tak uz chapes o com je byt pripraveny ? Su lufia kgory domy kupovali vo vedsich sumach a tych kutujem do opredu a niektory maju na dom aj 2 hypoteky takze si povecme sme krali zime v dome za kazdu cenu a neuzivajme si zivot ved naco mame zahradu to nam staci neviem ci byvas v dome ci v byte ale z celej ulice kde byvam ja tam mam v pohode susedov tak dvoch troch a je ich tam 11 domoc cize ci si v byte ci v dome je to jedno je to tvoj zivot a ako si to zariadis tak to budes mat ja akurat nechcem byt otrok banke 27 rokov dopracoval som sa tam ze mozem mat byt bez hypo ano je to nevyhoda oproti domj ale na to kaslem lebo aspon nebudem gobit na darmozracov v banke

andreakotesova
10. sep 2023

@peter760 ale bez tých darmozracov by si nemal ani ten dom na dedine.... keby nešla cena nehnuteľnosti hore, tak suchas nohami....

sasa1310
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
macatt
10. sep 2023

@peter760 no len som zvedavá koľko nám v bytoch vyrúbia za kúrenie tento rok napríklad(nedoplatky atď).. furt budeme živiť darmožráčov… ty na dome za hypo, my v byte na kúrení, teplej vode🙄

petronelag
10. sep 2023

@macatt To je celkom možné, že za energie budú na budúci rok vyššie poplatky. My teraz platíme v rodinnom dome 150€ za plyn, 40€ za elektrinu, vodu máme svoju. Hypotéku sme nikdy nemali, ani pôžičky.
Ale to by som nerobila, že by som predala dom - kúpila byt a zvyšné peniaze venovala na dovolenky a zážitky.
My sme aj chodili na dovolenky, návštevy aj na dedinu a potom, keď mal syn 15 rokov, začal sa venovať športu, tak bol rád, že v sobotu a nedeľu si doma trochu oddýchne, mal zážitkov dosť.

maria1989
10. sep 2023

@peter760 zariad sa ako ty chces. Deti v istom veku dom nepotrebuju, skor byt blizsie k rovesnikom. Neviem, ci dnes deti vobec travia cas na zahrade s rodicmi (tie vacsie pravdaze).
Podla tvojho zmyslania by som nateraz sla s detmi do mesta, a ak vyrastu a pojdu svojou cestou, mozete sa s manzelkou vratit do domu. Ak to bude stale vas sen. Vo vyssom veku uz totiz nie kazdy zvlada/ma zaujem/financie o dom, zahradu.

janickacrazy
10. sep 2023

@peter760 No je to na tebe, ako to vyhovuje vám, len nemyslím si, že v 4-izbaku budeš platiť len 250 eur náklady na mesiac, teraz všetko išlo veľmi hore, teda moja mama je sama v 2-izbaku a platí viac ako 200 eur mesačne. Vy ste asi 4 aj s deťmi, čiže to vidím tak na 300, možno aj 350 mesačne náklady. Tak si to dobre rozmysli. My sme v dome 5 a náklady máme len 120 eur mesačne. My tu máme aj školu, takže nemusíme deti voziť do mesta, čo je fajn.

luccija
10. sep 2023

@peter760 keď tak vyber si byt, ktorý má už spravenu fasádu, vymenené výťahy a pod...moja svokra je v 3 izbovom 3 ľudia a práve preto, že teraz všetko prerábajú sa im veľmi navýšil fond opráv a platia skoro 350 eur.A to sú tam aj dôchodci v 1 izbaku a nájomné je vysoké.
Vyzerá, že si rozhodnutý chápem tá predstava 27 r platit hypo nie je lákavá, ale aj tak by som to prepočítala a premyslela plusy domu vieš si aspoň čo to dopestovat ..nepíšeš ako veľké sú deti aspoň to detstvo by som tam vydržala.Aj tak autom ideš do práce do mesta ich zvezies...

ariannazara
10. sep 2023

Mam dom na dedine v zapadkove a nevymenila by som ho ani za 200m2 byt ako mam dom.
Ale podľa mňa si už rozhodnutý

zmrzlinka2021
10. sep 2023

@peter760
Vsetko je o tvojich prioritach.

Ak si dedinsky typ cloveka, vyzivas sa v sedeni na dvore, v zahrade atd, urcite je pre teba vhodnejsi rodinny dom.
Ja by som v dedine nezila za nic, normalne by ma piclo z toho. Toto leto sme boli u rodiny, u priatelov na grilovackach, myslim ze uplne stacilo - kvoli tomu si hadam nebudem kupovat dom 😉

hladamematku
10. sep 2023

@peter760 a ver mi že budeš som len v byte ale stále chodíme kade tade a žijeme zivot

kristiii
11. sep 2023

@peter760 ja nebudem riešiť či dom, či byt, nemám problém s bývaním ani v jednom, ale mňa napríklad život na dedine ubíjal a to nebol taký zapadakov ako opisuješ. Čiže za mňa určite mesto, ideálne menšie.

stanka_k
19. sep 2023

@peter760 bývala som v byte, potom 10r na dedine a potom 10r v byte. Deti chodili na krúžky, mali aktivity....sem tam sme išli niekde do mesta..ku kamarátom, oni k nám.... bez ohľadu na to, kde sme bývali.... ono viac menej si predstav, čo budeš v tom meste robiť? Prechádzať sa dá hocikde, do obchodu ísť to nie je bohvie aké trávenie času a teda idem autom, keď idem robiť nákup.. do kina aj tak idem pre to dieťa autom abo ide busom, neviem si predstaviť, že pôjde o 21 za tmy sama mestom (a to sme malé mesto, ale už aj tu sú divné indivíduá) viac menej ich vozíme všade tak, či tak....inak idú busom, vlakom... (Resp.my teda dáme auto, no už majú veľa rokov ) asi záleží ako trávite čas a ako moc sa o tie deti strachujete...
Ja vidím v dome iba plusy, jediné mínus, že musíš okolo neho robiť