Líška na dvore

07022007
15. feb 2019

Ahojte, píšem pod značkou zúfalá mama. Na dvor mi začala chodiť líška. Vôbec sa nebojí. Chodí mi priamo na terasu. Ako sa jej zbavíme ? Plašička nehrozí máme mačku a psa. Poľovník sa mi vykašle na to aby mi tu čakal na líšku.... Nechávame hydinu, takže neviem čo ju tu stále láka. Je to veľmi nepríjemné lebo vôbec nie je plachá a ide úplne na terasu k dverám. Mačke vytiahne deku z pod zadku ..... A prechádza sa.

erickatt
15. feb 2019

@07022007 skus ochranu zvierat. Starostovi,. Ako krotka líška, asi by som sa bála ? Nemá ju niekto zo susedou ako domáce zvieratko??

janulka257
15. feb 2019

@07022007 nemôže byť besna? keď sa vôbec nebojí? veru radšej ochranu zvierat, veterinára, alebo starostu skúste zavolať

07022007
autor
15. feb 2019

@erickatt domáce zvieratko to určite nie je

07022007
autor
15. feb 2019

@janulka257 líšky sa vo všeobecnosti už neboja ľudí a táto je určite naučená na ľudí, lebo je prekrásna. Dobre živená, má krásnu zdravú srsť.... Podľa toho je naučená že chodí k ľuďom žrať. Líšky nie sú tu nič neobvyklého, chodí ich sem veľa, ale takých vypelichanych, no táto je nádherná a táto ako jediná sa vracia. No u nás nemá dôvod. Nemáme hydinu ani jedlo po dvore ( myslím žrádlo pre zvieratá).

janulka257
15. feb 2019

@07022007 teda, to som nevedela 🙂 ja som vždy chcela bývať niekde pri lesiku, ale tiež by som nechcela mať na dvore líšku. Možno ju ozaj niekto kŕmi.

mijunik
15. feb 2019

@07022007 ahoj, určite kontaktuj veterinára, podľa mňa vie zistiť, či môže byť táto líška besná. Aj Ti isto povie, koho ďalšieho kontaktovať, aby líška s návštevami prestala, ak máš z toho zlý pocit. Tiež by som sa bála, lebo divé zvieratko a nie je plaché... 🤔 Ale veľmi prosím, ak je zdravá, nezabíjaj ju. Možno je len naučená na ľudí, možno ju kŕmia. Môžeš spraviť pekné fotky. 🙂 Ako sa ja poznám, ak by sa potvrdilo, že nemá besnotu, nechala by som si ju ako domáce zvieratko... 🦊😁 Do partie k psíkovi a mačičke. Držím palce, aby sa Ti podarilo vyriešiť líšku spôsobom "aj vlk sýty, aj ovca celá". Viem, že som Ti veľmi neporadila, je to skôr prosba za ten líščí život... 🙂

fazulkova
15. feb 2019

ahoj, urcite kontaktovat veterinara, obecny urad..skoda ju zastrelit, nejako vyplasit by sa nedala? a este zaobstarat si psika, ktory by ju k vam nepustil..popripade si nemozete takeho psika pozicat? u na na dedine si tak poziciavali psika, co chytal potkany 🙂

07022007
autor
15. feb 2019

@mijunik zabíjať ju nemám v pláne ale toto je moje územie 😂

07022007
autor
15. feb 2019

@fazulkova psíka máme, ale vo bolieť, dokonca poľovníckeho, ale máme novostavbu bez predného plotu takže psíka pustiť nemôžem len tak.... Napadli ma aj petardy, že možno sa zľakne

17juraj17
15. feb 2019

@07022007 Ano petardy by mozno pomohli. Ak sa u teba bude citit nekomfortne tak sa tam prestane vracat. No urcite by som kontaktoval ci uz veterinara alebo najbizsie polovnicke zdruzenie aby zabezpecili odchyt a premiestnenie. Kontakt urcite najdes na nete a s velkou pravdepodobnostou to vyriesis po telefone co a ako. V extrémnom pripade kontaktovat hasicou ci policiu ako ohrozenie zdravia. Lebo liska nakazi psa ci macku a ty potom teba ci dieta.

ellaafi
15. feb 2019

@07022007 skús kontaktovať poľovníka. Maju také klietky na na odchytavanie takýchto zvierat. Nazabijaju, chytia a pustia späť do prírody, niekde v lese..........

siasis
15. feb 2019

Mojmu dedkovi chodila k sliepkam. Zohnal si taku odchytovu klietku cez noc ju tam dal a rano nasiel lisku. Zonral ju prec daleko a vypustil 🙂

eliska13
15. feb 2019

@ellaafi keď je zvyknutá, že ju ľudia kŕmia bude sa vracat
@07022007 a prečo Ti vadí?veď hydinu nemáte neublíži..môžeš ju dať odchytiť, ale podľa mňa znova príde ku nám chodí veľa mačiek

ellaafi
15. feb 2019

@eliska13 ale veď u vás zdroj potravy nenachádza, za pokus to stoji

mijunik
15. feb 2019

@07022007 napadlo mi - možno je to blbosť a prosím, neukameňujte ma nikto 😁 - čo ak je to niekto, kto patrí k Tvojej minulosti? A dnes sa tvári ako líška... Aj keď podľa Tvojho popisu tá líška svoj minulý život trávila asi s viacerými susedmi... 😄 Ale keď ju k Tebe nemá čo lákať a napriek tomu tam chodí... A možno si len rozumie s Tvojimi zvieracími parťákmi. 🙂 Hehe, ale chápem, že je to Tvoje územie. 😁😁 Ja som v tomto svojská, tak ma ber trošku s rezervou, pustím sa do "debaty" s každým zvieratkom, najlepšie sa citim v prirode. Preto by ma prítomnosť líšky tešila. Nuž, kým to vyriešiš, tak aspoň foť, filmuj tú líšku, daj sem jej foto. 🙂

ukulela
15. feb 2019

@mijunik liska moze byt zvyknuta na ludi, ale nie je to domestifikovane zviera. ako domaci milacik nevhodna. neockovana - atd. ked pride s besnotou?

mogaa
15. feb 2019

No teda neviem koho by tešilo mať na dvore líšku keby mal doma deti.....deti sú tvory zvedavé a neboja sa.....určite kontaktovať veterinára - poradí ako ju odplašiť, rovnako ako starostu - zrejme bude vedieť či chodí k viacerým z dediny - môže vyhlásiť zákaz krmenia z dôvodu podozrenia na besnotu alebo prenášania chorôb...Stále ide o divé zviera ktoré dokáže ublížiť.....Ale čo najskôr dokončiť oplotenie a vypustiť psa....Pes si prirodzene chráni teritorium a ak ideo plovníckeho psa tak je veľmi veľká pravdepodobnosť že líška s návštevami prestane....

mijunik
15. feb 2019

@ukulela veď ja viem... 😊 Hehe, u nás by manžel hneď zakročil, keby som domov chcela pritiahnuť divé zvieratko... 😄😄 Ale aj môj zdravý rozum by hádam stačil.. Ja by som sa ale určite informovala na možnosť zaočkovania tejto líšky, ked už sa spriatelila s ľudmi, nech čosi nechytí a neprenesie. Nech sú jej návštevy bezpečné.

luba41
15. feb 2019

polovníkov kontaktovat, ale tých inteligentných..líšku ak odchytia, tak je velká pravdepodobnost že pri vypúšťaní ju zastrelia☹..pretože líška je " škodná"..a taká krásna zimná kožušina- komu by sa nepáčila taká trofej☹ takže dobre si rozmysliet ako na to..podla mna, ako prišla, tak aj odíde..nemáte pri dome niečo, kde je vela myší? možno aj teraz v zime sa viac sťahuje za potravou..pokial vám vyslovene neškodí,nezavadzia - tak nechat tak.. ak bývate pri poliach, na kraji lesa - tak nič nezvyčajné..a líšky žijú aj v mestkých parkoch, na okraji miest - velkých miest..normálne aj v centrách..možno nie na Slovensku, ale v Londýne a pod..parky, kde je dostatok potravy - ježovia, myši, slimáky..a žijú bez toho, aby ich ludia odtial vyhánali..inak líška je prekrásne zviera, inteligentné..

1natasa1
15. feb 2019

Poľovník asi ťažko príde a len tak ju odchytí. Keďže ich je dosť, viem si predstaviť, že by došiel a odstrelil ju. A toho psa nemáte ako dať von aspoň na nejakú tú dlhú vôdzku aby teda chránil váš dvor?

slnieckko
15. feb 2019

mali sme to iste 🙂 a tiez mi nebolo jedno hlavne kvoli detom ze niekde zanecha sliny a tak, kvoli infekciam... chodila k nam od zaciatku stavby este ked sme nemali smetne kose na stavbe a odpad bol len vo vreciach zabaleny. vrecia boli nonstop roztrhane a roztahane po dvore, najlepsie bolo ze kradla topanky ked sme tu uz byvali to uz slo celkom do penazi :D vecer sedime pred telkou a za dverami liska na nas pozera, ked sme ju stihli tak sme na nu kricali ale pomohlo jedine to ze sme odpad zatvarali "vzduchotesne" do smetiakov aby sa k tomu nemohla dostat, potom prestala chodit ale trvalo to mesiace... polovnici ti velmi nepomozu strielat pri obydliach sa nemoze len tak pytali sme sa jedneho, jed je dost brutalny sposob a moze ti to zjest macka, pes, dieta to je dost riskantne... sused nastavil aj pascu a skoncili tam akurat vsetky macky z okolia. skuste obmedzit vsetko co sa da a moze ju lakat potencialnu potravu a ked ju vidis kricat, buchat, pripadne tie petardy ak stihnete snad po case pochopi.

22patricia22
15. feb 2019

bude to chciet asi cas. pokial mate zvierata vonku, isto im tam nechavate aj potravu, takze to je pre nu este vacsie lakadlo a kedze ju oni nevyhanaju, tak sa neboji

hyla_arborea
15. feb 2019

@17juraj17 polovnici ju odbachnu, to viem zaiste. Liska je celorocne povolena lovit.

bellovag
15. feb 2019

Aj k nám chodila....normálne búchala ňufákom do okna a prechádzala sa po terase, vôbec nebola plachá 🙂 mám to aj na mobile natočené....susedia mali kury a chodila a k nim aj k nám...nakoniec to sused poľovník "vybavil" guľovnicou....takže moja rada je riešiť to s poľovníkom

luba41
15. feb 2019

@bellovag a za čo taký trest?😲 nemá právo na život? ved nikomu neubližuje..len za to , že sa "može strielat" celý rok, za to ju treba zabit? k nám chodia srnky na dvor, kuny , vtáky - aj tie treba pozabíjat?,

bellovag
15. feb 2019

@luba41 má ale nie na našej terase 🙂 Dlho sme jej dávali šancu ale máme dve malé deti a nebudem riskovať uhryznutie...snáď už žije svoj ďalší život 🙂

luba41
15. feb 2019

@bellovag a kde by tvoje deti prišli do kontaktu s tou líškou? čo bývala s vami 24 hodín? stačilo, že vyjdete z baráku a určite bola preč..ale trebalo zabit, jasné, pre istotu..

bellovag
15. feb 2019

@luba41 ty s nami tiež nebývaš....no kde by asi prišli?????? žeby na terase??????? je normálne že deti sú v lete o pol 8 večer sem tam ešte na dvore....predstav si, že sme vyšli na terasu druhým francúzskym oknom zo spálne, že ju odohnať a ani sa nehla.....a ešte jedna konkrétna skúsenosť...suseda je fyzioterapeutka a chodí k nej mladá baba ktorá robila plavčíčku na Liptovskej Mare a v lete bolo teplo tak spala len tak na terase pred chatkou a prebehla cez ňu líška neviem detaily či škrabancami alebo slinami, proste od tej líšky niečo chytila čo je totálne narušilo nervový systém a musí sa teraz okrem iného dávať dokopy aj u fyzioterapeuta.....

luba41
15. feb 2019

@bellovag nemáte zabezpečný dvor? psa? a vy snad nespávate na terase.. každé zviera je nakazené?

bellovag
15. feb 2019

@luba41 no coment🙈🙈🙈 Máme plot, psa nemáme, spať len tak pod holým nebom na terase by som Ti tiež dopriala a krvné testy sme líške spraviť nedali....Končím diskusiu s Tebou....pekný deň a svetu a všetkým živým tvorom mier❤