Poraďte plemeno psa

lenkadenisa
7. feb 2023

Ahojte,
poradíte mi plemeno psa, niečo skôr menšie, čo rado chytá / plaší mačky? Celý dvor máme komplet osratý, autá a veci v altánku ošťaté, no proste hnus 🤮 Zúfalá som...
Mali sme kocúra, ale ten musel ísť preč kvôli dcérinej alergii, vtedy sem iní kocúri nechodili, bolo tu jeho územie, aj keď si neznačkoval.
Dvor veľký nemáme, ale za nami je hneď pole, takže vybehať by sa vybehal na prechádzke. Nemusí to byť len vonkajšie plemeno.
Rozmýšľala som nad jazvečíkom? Jaxk russel?

majlo1234
7. feb 2023

Jazvecik- ale pocitat s tym, ze bez poriadneho vycviku bude musiet chodit von na vodzke, kedze moze utekat za zverou. Rozne mensie teriery tiez vyhoveju, rovnako ale tazsia povaha. Vyhodou je relativne nizka cena aj z dobrych chovov, kedze to nie su popularne plemena

martinmmartin
7. feb 2023

A to bude spavat vonku? Lebo macky maju nocne sluzby v osierani plotov.

ferianca
7. feb 2023

jagg terier ... neviem ci som to spravne napísala ... mame ho a macku som nevidela ani nepamatam

drbig5
7. feb 2023

@lenkadenisa jedno jedine ti len poradim. Urcite nekupuj psa ked chces cistokrvneho bez PP. Ak chces viacej info kludne napis SS.
Ak chces akekolvek ciste plemeno napr toho jazvecika poroadne si nastuduj o tom dannom plemene. Ak pri prvej.vyhrabanej jamke na peknej travicke ho zavriete niekam do koterca alebo ho zanesiete do utulku tak neporiaduj si psa.
Ak chces cistokrvneho psa ale s PP sa ti zda strasne drahy, chod do utulku. Urcite si prosim neporiadujte psa od mnozitela z bazosu prosim🙏🙏

natassa2
7. feb 2023

Tiez mi ako prvy napadol jazvecik, ale teraz ozaj predavaju kadeco, su vselijaki podvodnici, takze na tieto papiere si treba davat pozor, ineho ako cistokrvneho by som asi nekupovala. Aj ked ti niekto tvrdi, ze je cisty, nemusi byt.

saxana000
7. feb 2023

Aj jack russel nahana vsetko co vidi..

colsami
7. feb 2023

Hlavne si o plemene psa najprv dobre nastudujte (na weboch chovatelskeho klubu, nie na MK od jednapanipovedala), myslim ze samotne kriterum "aby vyhnal macky" je velmi slaby dovod na to kupit si psa a vziat na seba zavazok v podobe jeho zivota s vami na 15 rokov.
Macky vam plasit bude takmer akykolvek pes (fakt skoro akekolvek plemeno), ktory je k tomu motivovany. Skor si zvazte starostlivost o psa ako takeho, cas sa mu venovat, narocnost vycviku, starostlivost o srst, financie na krmenie a starostlivost... A podla toho si vyberte psa, ak ho naozaj chcete. Drzim palce.

miselka007
7. feb 2023

Len pre upresnenie- cistokrvny pes bez PP neexistuje. Pokial nemas rodokmen alebo nepoznas predkov tak sa nemoze tvrdit, ze pes je cistokrvny. Je to len pes ktory sa na danu rasu podoba a maju podobne/rovnake crty, ale moze mat v sebe mix inej rasy. To sa da zistit jedine testom z krvy.
Cistokrvny s PP je podlozeny rodokmenom s niekolkymi generaciami dozadu. Neber to prosim ako rypanie, je to len preto aby zadavatelka nebola nahodou pomylena a nehladala psa bez PP ale bude chciet cistokrvneho. Strasne vela mnoziek z bazosa pouziva tuto frazu- cistokrvne steniatka bez PP. Vtedy by som tych ludi normalne zavrazdila za toto 🙈
@drbig5

drbig5
7. feb 2023

@miselka007 to ja velmi dobre viem, ale je vela prevela ludi co to nevie a nazyva psov bez pp cistokrvnymi.

drbig5
7. feb 2023

@colsami mudro povedane

majlo1234
7. feb 2023

Super, ze sa to uz dostava do sirsieho povedomia. Lwbo zaplatit za bastardika s barsjakymi vrodenymi vadami sto euro, ked za cistokrvneho papieroveho psika po tedtovanych rodicoch z regulovaneho chovu, ktori maju skusky… zaplatis dvesto euro, to uz je naozaj na povazeni.

miselka007
7. feb 2023

@drbig5 no ved toto..ja som len reagovala na tvoju prvu vetu. Tak preto som to napisala 😊 ale aj som doplnila aby si to nebrala prosim ako utok. Aj si super koment napisala s ktorym suhlasim 👌 Chovame psov s PP a az mam vyrazku ked nahodou otvorim bazos 🤦

melanta
7. feb 2023

Pri psovi nemáš absolútne istotu, že ti bude plašiť mačky. Skôr to robiť nebude ako bude pri malom plemene. A menšie plemeno určite nie je vhodné na celoročný pobyt vonku. Psa si kupujte preto, že vás bude baviť. Cvičiť ho, chodiť s ním každý deň na vychádzky. Nie, dvor nestačí. A v prípade malého plemena že bude väčšinu roka vo vnútri.

simona92101
7. feb 2023

@lenkadenisa ak ma dcera alergiu na srst,tak psa nekupujte ziadneho.jack russel nie je plemeno na dvor,zblazni sa tam,a cez zimu zamrzne,nema podsadu.nestaci mu vychadzka na vodzke,on potrebuje nonstop zamestnat,to je pes na nevybitelne baterky.
Ak chcete odplasit macky,kupte plasicku na macky,

drbig5
7. feb 2023

@miselka007 len pre upresnenie som muz 😂🙈 a akych havosov mate ak to neni tajne.

miselka007
7. feb 2023

@drbig5 jeziis pardon 🙈 to sa ospravedlnujem. Chovame stafordsirskych bulterierov 😊

drbig5
7. feb 2023

@miselka007 stafordici pekne plemeno, tiez som nad nim volalakedy uvazoval.

dzupi898
7. feb 2023

jack russell je super, čo sa týka mačiek, aspoň svokrovci, čo mali, tak ten išiel po každej, ale teda je fakt, že je to pes, ktorý by nemal byť stále vonku, pretože nie je na to súci, nemá takú srsť aby bol v pohodke vonku, takže na to treba myslieť

miselka007
7. feb 2023

@drbig5 presnejsie staffbul. Staford je vacsi a vyssi 😊 hrooozne vela ludi si ich myli a najdu sa aj taki ktori si myslia ze mame pitakov 🙈🤣

andrea_82
7. feb 2023

@majlo1234 k ostatným veciam sa nebudem vyjadrovať, ale tie rozdiely v cenách sú teda podstatne vyššie. Napr. za zlatého retrievera zaplatíš bez pp cca 300€, s papiermi vyše 1000€ a viac.

drbig5
7. feb 2023

@miselka007 sorry🙈 ano viem ze su dva druhy alebo mozno aj viacej. Aj pittov je viacej druhov tusim?! Akurat pit neni uznane fci ak sa nemylim?!
Inak k autorke prispevku - ja mam psa aj macku. Tiez za domom rolu a preto mam macku aby chytala mysi. Nebude macka budu mysi. Bude pes bez macky budu mysi. Teda ak byvas fakt.kusok od pola ako ja. Psa mam na strazenie a ako rodinneho clena a macku mam na mysi 🙃 a velmi som sa trapil aby si navzajom zvykli.

drbig5
7. feb 2023

@majlo1234 tie ceny mas este s cias komunizmu? 🙈 Pes bez pp nazyvany cistikrvny okolo 300e pes z riadnym rodokmenom od normalneho chovatela okolo 1000e. Len aby si bol v obraze.

miselka007
7. feb 2023

@drbig5 ne nee..je anglicky stafordsirsky bulterier tzv.staffbull co chovame my a potom ten vacsi je americky stafordsirsky terier tzv.staford 😊 pitakov netusim akych a kolko je a ano, nie je uznane FCI.

drbig5
7. feb 2023

@miselka007 jasne uz som v obraze 🙂 mne osbne sa ty vacsi vyssi viacej pacia aj ked su americky😂😂

bestmate
7. feb 2023

@majlo1234 škoda, že ja som nemala sťatie na psa s PP za 200eur, na také niečo keby som narazila ešte pred kúpou môjho súčasného psa (1200) tak beriem od chovateľky cely vrh.
Inak výborný a krásny sú fox teriéry, alebo iné vysokonohé teriéry. ALE, treba sa im venovať a cvičiť.

miselka007
7. feb 2023

@drbig5 tych predtym choval manzel a potom sme spolu presli na mensiu verziu 😁 staffikov. A nemenila by som nikdy 😊 Do rodiny a k detom, ( a do postele 🤣) uplne naj vyber.

lyci
7. feb 2023

@lenkadenisa mame hrubosrsteho jazvecika. chyta krtkov, mysi aj potkany. macky u nas nehrozia. ale videla som raz susedinu macku sa u nas promenadovat, ale to bolo len kym ju nezbadala. dokonca aj s PP je to taky lacnejsi pes. ale na vybehanie jej nestaci ani vacsia zahrada a chodime s nou na pole

simonettasimonova
7. feb 2023

@lenkadenisa slovenský kopov

majlo1234
7. feb 2023

@bestmate
@drbig5 ale vobec, bavime sa o cenach za konkretne plemeno. Zlaty retriever ako mega oblubeny rodinny psik ide samozrejme od 800 vyssie, rovnako civky, alebo taky pomeranian, ale jazvecika zozenies od dvesto kludne

simonettasimonova
7. feb 2023

@drbig5 práve že papierové sú krížom krážom krizene ešte viac ako nepapierove. Nie je normálne ako niektoré s PP vyzerajú