So susedmi bývame na jednom pozemku, v jednom dvore. Ako postupovať, keď im vadí náš pes?

Zodpovedané
9. máj 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom jednej veľmi nepríjemnej veci, ktorú máme so susedmi. Na začiatok poviem, že so susedmi žijeme na jednom pozemku, v jednom dvore. Je to veľký rodinný dom, ale každá rodina máme zvlášť riešený prístup do bytov. Stále vznikajú nejaké problémy.

My máme vo dvore jedného psa v ohraničenom výbehu. Pes však musí byť pomaly stále zavretý práve kvôli návštevám, ktoré chodia k našim susedom.

Aké právo máme my na to, aby mohol byť pes kedykoľvek voľne pustený?

Boli by sme s ním vonku, dávali na neho pozor. Susedom neublíži, lebo ich pozná. Keď bol naposledy pustený, boli sme s ním na dvore. K susedom prišla rodinná návšteva a začala sa hádka o tom, ako my nemôžeme mať pusteného psa, lebo sa ho boja. Tieto spory sú stále horšie a horšie. Pes potrebuje výbeh, ale susedia tam majú rodinné návštevy skoro každý deň.

Ako ďalej postupovať?

Na koho sa obrátiť, aby som situáciu vyriešila?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že žiaden vlastník nemôže obťažovať iných nad mieru primeranú pomerom. Vo Vašom prípade dochádza ku konfliktu záujmov dvoch vlastníkov - Vašich susedov ako vlastníkov domu a Vás ako vlastníkov domu a zároveň vlastníkov psa.

Z toho dôvodu by po správnosti bolo potrebné nájsť kompromis, ktorý uspokojí susedov a aj Vás . Napr. 3 rodinné návštevy v párny týždeň a 4 v nepárny, pričom v deň návštevy bude pes zavretý a ostatné dni pustený. Alebo zatváranie psa len na čas príchodu/odchodu návštevy a pod.

V prvom rade by som Vám odporúčala skúsiť sa so susedmi napriek vyhroteným vzťahom dohodnúť priamo a bez sprostredkovateľa. Ak to nepôjde, skúste osloviť mediátora.

Ak ani to nebude fungovať, môžete podať návrh na súd. Budete žiadať, aby súd tieto pomery upravil súdnym rozhodnutím. Túto možnosť Vám naozaj odporúčam využiť len vtedy, ak sa nedá inak. Súdne konanie by mohlo by totiž zásadne zhoršiť vzťahy a viesť napr. k tomu, že susedia Vášmu psovi fyzicky ublížia, aby ho vyprovokovali a po uhryznutí psom bude pre nich ľahšie docieliť príkaz, že pes musí byť neustále zavretý alebo dokonca utratený.

Ak by ste mali záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk