Mikrovlnka - za a proti

1. sep 2023

Ahojte, budeme prerábať kuchyňu a rozmýšľam kam s mikrovlnkou. Najradšej by som ju darovala, lebo ju veľmi nevyuzivame. Rozmerovo máme malú menšie som nenašla. Tie, ktoré doma mikrovlnku nepoužívate, ohrievate klasicky v hrncoch? Aj jednu porciu? Nie je to viac minutej energie ? Sporák mám klasický sklo keramický.
Ďakujem.

minenkak
1. sep 2023

Ja asi 90%jedla varím čerstvé,nemám rada zohrievane,ale keď zohrievam ,čo sa varí v hrnci zohrievam v hrnci, čo v rúre,zohrievam v rúre

patka06
1. sep 2023

Mikrovlnku som doma nikdy nemala, vôbec mi nechýba, zohrievam v hrnci, na panvici, v rúre.

sense
1. sep 2023

Nemám doma mikrovlnku, ak niečo musím ohriať. Ohrejem na panvicke. Ale to je málokedy, co varím k obedu, zjeme na obed. Ostane Max tak polievka jedna porcia aj to zriedkavo

vandica
1. sep 2023

My bývame s našimi, my na vrchu naši dole. Oni mikrovlnku majú, a my máme rok samostatne kuchyňu, nedala som si mikrovlnku a vôbec mi nechyba. Mám indukciu, ohrievam na sporáku v hrnci polievku, guláš, mäso na šťave, na panvici napr keď sú zemiaky varené, aspon sa tak aj trošku pripecu, fasirku, granadír, francúzke, alebo do rúry dám spolu zohriať rezeň aj so zemiakmi, kura s ryžou. Úplne som si na to zvykla, jedlo mi tak aj viac chutí ako v mikrovlnke.
Neviem či je to viac minutej energie, ale napr. keď dám vodu na kávu na indukciu uvariť tak je oveľa rýchlejšie uvarená ako v kanvici.

mimikarol
1. sep 2023

Ohrievam buď v hrnci alebo v trúbe. Mikrovlnku sme mali ale dali sme ju do pivnici, za mňa je to najzbytocnejsi spotrebič v domácnosti

maranta_leuconeura
1. sep 2023

No sklokeramicka doska je co sa tyka uspory najneefektivnejsia. @vandica na sklokeramike budes vodu zohrievat 10 minut, viac sa oplati zovriet v kanvici a preliat.

Mam mikrovlnku, tiez som si ju nedala do novej kuchyne a vydrzala som bez nej mesiac. Potom mi to zacalo dost vadit, chybala mi na rozmrazovanie masa, na zohrievanie jedal tiez-nie vsetko je vhodne na panvicu ak z toho nechces mat hrianku. A zohrievat v rure, tak to je opat plytvanie energie, ved sa musi ohriat velky objem vzduchu, aby sa zohrialo aj jedlo. Pre mna vyhody mikrovlnky predcia to, ze je to spotrebic navyse. Napriklad len tak si zohriat hocico v tanieri z ktoreho aj jem verzus zohrievat v hrnci na sporaku, zaspinit viac riadov...

Ale pokial mas pocit ze ju nevyuzivas, tak si ju nekupuj. Ja vyuzivam takmer kazdy den.

maranta_leuconeura
1. sep 2023

A inak je to podobne ako ine spotrebice, napriklad ryzovar, friteza, hriankovac, kavovar... Niekto si bez nich nevie predstavit zivot, ja ich nemam a vobec mi nechybaju, za mna zbytocnosti 😁 ale mikrovlnku vyuzivam

vandica
1. sep 2023

@maranta_leuconeura asi si zle označila, ja píšem, že mám indukciu.

maranta_leuconeura
1. sep 2023

@vandica ano, ty neminies viac energie, ale autorka ano. Sklokeramika je strasna, zohrieva sa len to sklo a to sa prenasa na hrniec, takze su tam obrovske straty a dlho to trva. Mala som, nikdy viac.

vandica
1. sep 2023

@maranta_leuconeura áno, presne tak, preto som rada, že som sa nechala ukecat na indukciu aj napriek tomu, že treba hrnce na to. Absolútne neľutujem.

raffaella
1. sep 2023

Už snáď 17 rokov nemáme mikrovlnku a ani mať nebudeme. Mám indukciu a výbornú rúru, kde si zohrejem čokoľvek a lepšie ako kedysi v mikrovlnke.

reisi
1. sep 2023

Asi 16 rokov dozadu som mikrovlnku zrusila a odvtedy fungujeme bez nej. Odvtedy som si robila nove kuchyne ci uz v dome alebo na chate a nikam som ju uz nedala.

lucia851
1. sep 2023

Bez mikrovlnky si to neviem už ani predstaviť.to je potom ako doba kamenná

tenerifka
1. sep 2023

mala som mikrovlnku v starom dome, v novom dome a v projekte kuchyne som s ñou vobec neratala, a vobec mi nechyba. Totizto ak mi nahodou zostane jedlo aj na dalsi deñ, neskladujem ho na tanieri, ale v sklenej nadobe, alebo v hrnci (pre 3-4 osoby), ktore lahko zohrejem na indukcii alebo v rure. Vacsinou je vsetko vzdy cerstve.
To ale zalezi od zivotneho stylu kazdej rodiny, ak by som mala nechat kazdy deñ pripraveny obed na tanieri pre nejakeho pubertalneho syna(ktoreho nastastie nemam), aby si ho ohrial sam, a tam 10 kuracich kridel so zemiakmi, tak by to bolo najpohodlnejsie riesenie. V mojom pripade ale uplna zbytocnost, a ze nie je zdraviu skodliva sa tiez nepodarilo preukazat

dejka77
1. sep 2023

Pridavam sa k tym, ktori uz mikrovlnku nepouzivaju roky. Co potrebujem, ohrejem si inym sposobom. Okrem indukcie a rury (mimochodom rezne v dopredu nevyhriatej rure mam zohriate za 5 min.) sem tam vyuzivam aj teplovzdusnu fritezu.
Vzdala som sa jej, pretoze to nie je velmi zdrave a meni to chut jedla, co si vsimla aj dcera. Absolutne mi nechyba.

mamamasama
1. sep 2023

Nemám mikrovnku. Mám miesto toho vzdušnú fritézu.

reanda
1. sep 2023

@lucia851 tiez nechapem, ako niekomu pride jednoduchsie ohrievat jedlo na panvici, ci v rure, miesto mikrovlnky.. za jedno to ovela dlhsie trva (ak neratam tekute veci ako polievka a pod), za druhe mikrovlnka podla mna prave vobec nemeni chut a ani konzistenciu jedla.. ja si neviem predstavit napr. ohrievat ryzu bez mikrovlnky.. vsak to za starych cias ryza pripecena na hrnci a aj tak stale studena.. alebo ohrievat knedle ci cestoviny na paraku.. miesto par sekund v mikrovlnke v sacku.. alebo jednu porciu vzdy v malom hrnceku, ked neodhadnes, tak zase dohrievat.. ako toto moze niekomu prist jednoduchsie fakt nechapem.. boze, to si este pamatam, ako sme kedysi, ked neboli mikrovlnky, robili pukance v hrnci pod sitkom 😀

reisi
1. sep 2023

@reanda ja napriklad nemam voci mikrovlnke doveru, varim denne cerstve jedlo, obcas i veceru. Pre mna je dolezite jest zdravo, cerstvo. Knedlu jeme vynimocne zohrejem v parnom hrnci. Je to o nastaveni danej zeny/ rodiny. Pohodlna nie som. Robim to rada. Samozrejme chodim aj do roboty, sportujem, nie som 24 hodin v kuchyni.

lugie
1. sep 2023

My sme mikrovlnku nikdy doma nemali, ale posledné týždne nad ňou rozmýšľam. Podľa mňa je to praktické. Nemusím mazať hrnce keď ohrievam, alebo pekáče 😃 naložím na tanier a zohrejem.
Máme síce indukciu, je to rýchle ale aj tak.

oblecenie99
1. sep 2023

Ja som ju teraz skúšala nemať a po mesiaci to vzdávam 🙈

hipuska
1. sep 2023

U nás hlavne ide, odkedy su deti staršie. Normálne malé spolu večeru, vtedy sa zohrieva hromadne. Ale, oni chodia ešte na druhú,. neskoru večeru a teda, vtedy zohrievajú oni. Alebo si zohrievajú jedlo keď prídu zo školy

maranta_leuconeura
1. sep 2023

@dejka77 a v mikrovlnke mas tie rezne zohriate za 2 minuty aj s prilohou na jednom tanieri 🤷

maranta_leuconeura
1. sep 2023

@reanda pukance z hrnca su super, ziadne prihorete 😁 ale inak suhlasim, pride mi prekladanie do hrncov na ohriatie a vykurovanie celej rury ako stredovek

Baby bez mikrovlnky, ako rozmrazujete ked chcete nieco rychlo? Napriklad maso? Alebo pecivo? Ci to susite v rure na 30°C ci ako? Ci nemrazite take veci?

reanda
1. sep 2023

@reisi chapem, ked niekto nepouziva mikrovlnku, lebo veri, ze to skodi.. kazdy mame svoje presvedcenia.. o tom som nepisala.. pisem, ze nechapem ludi, co mikrovlnku aj maju, ale ju nepouzivaju a pride im zbytocna.. lebo mne teda ulahcuje zivot velmi 🙂
napr. sa mi casto stane, ze sa pri niecom 'zabudnem' a vychladne mi kava alebo caj.. tak supem na par sekund do mikrovlnky a mam horucu.. keby nemam mikrovlnku, tak co si ju, ohrejem v kastroliku? 😀 ja viem, ze mnohi fajnsmekri by ohrievanu kavu nevypili, ale ja zas nie som tak narocna 😀

reanda
1. sep 2023

@maranta_leuconeura no ja si prave pamatam tie z hrnca, ze byvali prihorete a najlepsie bolo, ked si clovek myslel, ze uz vsetky vypukane, odkryl sitko a vtedy jeden pukol a pol hrnca pukancov vsade po kuchyni 😀

mia_von_prag
1. sep 2023

My sme žili rok bez mikrovlnky a chybala mi. Zohrievali sme v hrncoch, rozčuľovali ma špinavé hrnce a že to dlho trvalo

maranta_leuconeura
1. sep 2023

@reanda tak to bola asi chyba vo vyrobe ;) mne prave z hrnca nikdy neprihoria, lebo celym hrncom s pokrievkou obcas zatrasiem vo vzduchu a ked uz pukaju len kde-tu, vypnem, odlozim a v tom teple este dopukaju aj ostatne do minuty. Vysledok vypukana vsetka kukurica a ziadne prihorete. Ale robim to tak preto, ze nechcem jest tie stuzene tuky co sa pridavaju do tych sackov co idu do popcornu do mikrovlnky.

reanda
1. sep 2023

@maranta_leuconeura a to robis len tak nasucho? my sme davali aj trosku oleja a teda nedalo sa to robit pod pokrievkou, lebo sa na nej zrazala vlhkost a potom to zas prskalo a pukance boli mokre

hendikep
1. sep 2023

my nemame mikrovlnku 5 rokov a ani raz mi nechybala, jedine na popcorn.. ked treba nieco ohriat tak v hrnci… ked som si odvykla uz mi vadi ta chut a vona ked niekto ohreje jedlo v mikrovlne ( babka, svokra)

tamitamitami
1. sep 2023

Ja doma mikrovlnku mám a za mňa super pomocník a však sú jedlá ktoré si radšej prihrejem na panvici/v rúre. Napríklad také mäso málokedy dávam do mikrovlnky radšej si ho hodím na panvicu aj napriek tomu že mi to zaberie omnoho viac času. Zase ryžu/cestoviny si neviem vôbec predstaviť zohrievať na šporáku.