Periete bielizeň podľa druhu alebo podľa farby?

hermanoval
17. mar 2022

Ahojte. Chcem sa spýtať, ako periete bielizeň. Podľa farby, alebo podľa druhu? Teda biele s bielym, farebné s farebným, čierne. Alebo gaťky zvlášť, uteráky zvlášť, tričká...., Mne sa vlastne nikdy jeden druh bielizne nenazbiera, väčšinou periem biele, farebné a čierne .

benit
17. mar 2022

Periem podla farieb. Ale mam nadobu kam hadzem utierky a tie potom periem zvlast. Uteraky tiez same. Navlecky na pwriny tiez samostatne

nikasmile
17. mar 2022

@hermanoval takéto mám dávky:
- detske
- tmave (čierne a tmave farby)
- biele (plus niečo neutrálne)
- handry a utierky
- obliečky a plachty
- uteraky

anjelicek26
17. mar 2022

Periem chlapci spolu (biele/cierne/jeansy/zvysok), dievcata spolu (biele/ruzove/cierne/jeansy), uteraky osobitne, postelne pradlo osobitne... ale nas je 6, to sa nazbiera fakt hocikedy plna pracka...

mm87245
17. mar 2022

Uteráky
Spodná bielizeň
Utierky kuchynské
Posteľná bielizeň

Čierne, tmavé
Červené, ružové a pod farb.
Biele
A taky mix farieb - sivá, modrá, žltá, zelená..
Sme štyria..

dr_smajlik
18. mar 2022

Delím čierne
Sivé,modré a zelené lebo toho máme aj 2 várky
Červené,ružové
Biele
Uteráky,obliečky
Utierky
Športové oblečenie
Extra ako potrebujem oprať košele a blúzky

krkavcia_mater
18. mar 2022

@hermanoval Ja triedim iba cierne a farebné. Obliečky sú veľké, tie periem zvlášť na 60°C. Keď bol syn bábätko, tak som mu prala zvlášť... asi rok.

cacianka
18. mar 2022

Podľa toho ako sa nazbiera, ale hlavne podľa materiálu a farieb.
Sme 2, tak sa naraz veľa 1 druhu nenazbiera, takže aj mixnem obyčajné veci.

letfenixa
18. mar 2022

@hermanoval podľa farby a materiálu.

jexica
18. mar 2022

podla farby biele, cierne,sede,modre-zelene, cervrne, zlte , biele,… uteraky navliecky zvlast

aaao
18. mar 2022

Periem zvlast utierky, uteraky (podla farby ale mame len biele a fialove), postelne pradlo a veci triedim na biele, cervene (ruzove, oranzove), sede (plus modra zelena), a cierne mam na dve kopky jedna su pekne veci (tu periem na mensej teplote) a druha spodne pradlo, plus chlapove bavlnene tricka do roboty (to davam na 60ku)

natalala
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andrejkap123
18. mar 2022

Ja si myslim ze prat LEN podla farieb je sprostost lebo niektore oblecenie sa moze prat len na 30 stupnov iné na 40. A moze to poskodit oblecenie. Čize ja mam rozdelene na:
30 stupnov - svetle
30 stupnov - tmave (na 30 vacsinou sportove oblecenie)
40 stupnov - svetle
40 stupnov - tmave (tuto je vacsinou obycajne tricka, rifle atdh
A na 60ke parny program osobitne uteraky
Aj obliecky na 60ke. Za jeden den mam poprate vsetko.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tani777
18. mar 2022

@lubka261 ja to robim podobne ako Ty
Zvlast len utierky+uteraky,postelne...a merino+ine funkcne...ostatne davam vsetko spolu..je to oblecenie,ma sluzit mne a nie ja jemu 🤷‍♀️ akurat ked mam nieco nove,davam tie papieriky proti pofarbeniu

leuska0910
18. mar 2022

Absolutne neriesim, napcham do pracky vsetko spolu, nikdy sa mi nic nezafarbilo, ani nescuclo.
Biele nosim len ja, aj to obcas, kym by sa mi to nazbieralo tak biele periem raz za rok.. a pustat poloprazdnu pracku povazujem za totalnu blbost..🤷‍♀️

anjelicek26
18. mar 2022

@lubka261 ja mam 10 kilovu pracku a plno mam furt 😂

andrejkap123
18. mar 2022

@lubka261 ano lebo aj ked mam 8kg pracku nikdy nenaplnam uplne doplna lebo sa zle operu napr ponozky. Cize plnim tak do 75% 😄 a bavi ma prat

nafka0483
18. mar 2022

- svetle na 60: spodne pradlo, ponozky, tielka
- tmave na 60: spodne pradlo, atd
- svetle na 40: tricka, svetriky, leginy...
- tmave na 40: to iste v tmavom
- uteraky samostatne na 60
- postelne samostatne na 60
- kuchynske utierky samostatne na 90

Pracka si sama vazi kolko pradla je a prisposobi tomu program.

simca06022011
18. mar 2022

Čierne, tmavé, svetlé, biele. Kuch. Utierky a handry zvlášť. Vacsinou na plnu práčku su aj uteraky, post.bielizen. Samozrejme špeciálne pradlo samostatne. U rodičov este plášte a prac. Odevy išli samostatne.
Ine netriedim, teda pokym nemám pradla na 10 pracok (sem tam sa stane 😂). Pri triedení na druh a farby a co ja viem co by som musela prat nonstop, o efektívnosti a ekológii nemôže byt sni rec 😁 ak je prácka na 5-9kg tak ju treba naplniť, ked je to možné (co pru bežnej rodine je). Pradlu sa nic nestane ak sa operu tricka so spodným, teplakmi 😁 a kedze u nas biele na 60, farebné 40... Nehrozí aby sa neopralo nieco dobre .

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sense
18. mar 2022

Tmavé 40, bledé 40, uteráky a posteľné prádlo 60, a handry a utierky 90 à extra ešte športové a vlnu

elementissa
18. mar 2022

Ja periem
Čierne + tmavé farby
Biele + svetlé farby
Uteráky+ obliečky+ plachty
Detské
Ale aj tie uteraky, my máme doma iba čierne a biele a aj obliečky iba biele a sivé. Obliečky sú veľké, to periem vždy samostatne spolu s plachtou. Ale biele uteráky keď sú, tak nahadzem medzi biele prádlo, čierne medzi čierne. Ja mám pár tričiek (tmavofialova, tmavocervena, tmavomodrá, tmavozelena), môj muž nosí iba čierne veci. Biele (svetlé) periem tak raz za mesiac, mesiac a pol. Ja mám jedno jediné biele tričko a svetlé farby mám asi 2 tričká. Môj muž žiadne. A nohavičiek mám bielych asi zo 3. Ale muž má veľa svetlých ponožiek. Takže u nás sa dáva prať biele až keď žiadny svetlý objekt v skrini neexistuje, aj to je tak pol práčky aj s uterákmi :D

1ryba
18. mar 2022

@hermanoval triedim na biele, farebné bledé, farebné ostatné a čierne+veľmi tmavé spolu. Kľudne počkám, kým sa nazbiera.
Niektoré kusy periem osobitne. Napr. Montérky, bundy, tenisky...

lopka1313
18. mar 2022

To fakt triedite tak nijak? My sme dvaja, mame 6kg pracku. A periem:
Tmave/farebne na 30 (cca kazde 4-6 dni) - tricka, nohavice, bundy, saty, leginy.
Svetle na 30 (raz za 2-3) tyzdne - to co tmave, ale vo svetlom.
Tmave/farebne na 60 (raz za tyzden) - tam su napr nohavicky, boxerky, ponozky, uteraky, pokial prezliekam postele, tak aj obliecky (ale vtedy to je +1-2 dalsie pracky).
Svetle na 60 (raz za tyzden/dva) - to, co tmave, plus handry.
Utierky na 90 (cca raz mesacne).
Sportove na 30 so specialnym gelom - podla potreby. Obcas k tomu dohodim tmave/farebne z 1.kategorie.
Na kazdy druh mam zvlast kos na pradlo, periem vtedy, ked sa naplni - je to presne na 1 pracku. Neviem si predstavit prat svoje bluzky s priatelovymi boxerkami. Boxerky sa predsa na 30 neoperu a bluzky na 60 znicia. A kebyze davam cierne ponozky prat s bielymi gatkami na 60, tak coskoro mam vsetko svetle zaprane.

tani777
18. mar 2022

@lopka1313 ako,je pravda,ze ja take veci ako bluzky a podobne nemam 🙈 ale keby som mala takto veci brutalne triedit,tak bud by som ich musela mat strasne vela,alebo prat kazdy den 2-3 veci 🤷‍♀️ Takto operiem kazdy druhy den plnu pracku,smarim do susicky a mam hotove..

andrejkap123
18. mar 2022

@lopka1313 presne 😄😄

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
babulkomale
18. mar 2022

@lubka261 ano triedime. Nikto nechce mat bakterie zo spodneho pradla na utierkach.
Traja ked sa denne vyzlecu, nazbieras predsa. Snad nenosite pouzite veci znova.

kammik
18. mar 2022

no ja si zväčša delím prádlo len podľa farby a akurát uteráky periem zvlášť, záclony a deky. inak len podľa farby delím a tak teda dávam aj do sušičky

evaachesa
18. mar 2022

Odkedy som objavila servítky z DM proti zafarbeniu, periem všetky farby spolu, či bielu s čiernou alebo červenou a nikdy sa mi nič nepofarbí. Okrem toho periem väčšinu veci na 60tke, aj veci kde je písaná 30 alebo 40, okrem vlny, merina a funkčného oblečenia. Inak detské oblečenie ide vždy na 60 a to zatiaľ periem zvlášť. Neviem si predstaviť vyprať napríklad rifle len na 30 alebo 40, príde mi to nedostatočne vypraté 🤷. Ak sa niečo zrazí (ale nestáva sa mi to), tak to proste nebolo kvalitné a netrápi ma to. Radšej budem mať poriadne vypraté ako špinavé 😅💁 Periem ale zvlášť utierky, uteráky a spodné prádlo a tiež posteľné. Farby ale neriešim.