Žijete a nakupujete ekologicky?

26. sep 2020

Lebo ja sa snažím - triedime odpad - plasty, sklo, papier. Stare oblečenie hádžem do kontajnerov na oblečenie, bio odpad z kuchyne kompostujeme. Napriek tomu mi srdce krváca pri tom množstve plastov, ktore vyprodukujeme. Nekupujem balenú vodu, ale napr. v Tescu na mna tety nechápavo hľadia ked chcem šunku a syr do vlastných nádob. Že to oni nevedia navazit, atď. Obchod s čapovanou drogeriou u nas nemame. Minule som videla taku rodinku niekde v zahraničí, že oni vyprodukujú za mesiac tolko odpadu, ktory sa zmestí do jednej 5l fľaše. To u nas nehrozí. Nechapem to. Kde sa da este ušetriť na odpade?

ice8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
blushbone
27. sep 2020

Myslím, že keď sú bezobalové obchody len vo väčších mestách, behanie za ekologickejším sa míňa s účinkom. Zdá sa mi prospešnejšie nastaviť si v hlave latku náročnosti nižšie, aby sa prirodzene znížila naša spotreba. Kde sa dá, ubrať. Napr. kozmetika: celá rodina používame jeden šampúch, aj na sprchovanie máme jedno tuhé mydlo. Nemám krémy na deň, noc, oči, telo, strie....mám jeden arganový olej a bambucké maslo na všetko a v prípade potreby použijú aj deti a manžel. Naše telo fakt viac nepotrebuje. Vlasy som prestala farbiť, nechala som narásť dlhé. Dokonca kopec ušetrených peňazí na kaderníka. ☺ Potraviny kupujeme stále tie isté, základné, a varíme čo najviac minimalisticky ( z čo najmenej ingrediencií a nič komplikované). O oblečení ani nehovoriac, zredukovala som len na to, čo naozaj nosím a viac nenakupujem. Pre deti, čo sa dá, požičiavame si s kamarátkami na výmenu. Nájdi si vždy niečo nové, kde by si sa chcela posunút a zaužívaj. Nedá sa zvyknúť si na všetko naraz a hneď. Keď si niečo zaužívate, bude to pre Vás už ako samozrejmosť a môžete hľadat nové výzvy 😉

nikanikk
27. sep 2020

@ice8 praveze vela firiem pocas pandemie zistilo, ze home office je pre nich vyhodnejsi a zostavaju v takomto rezime (osobna skusenost). U nas napriklad PS je strana, ktora by sa do parlamentu mohla dostat a rozmyslaju aj ekologickym smerom. A netreba rusit lietadla a nemusi sa kazdy stahovat do mesta, treba regulovat velke firmy, riesit zelenu ekonomiku, atd. Tema zlozitejsia nez na diskusiu tu 😶 Mne ide skor len o to, ze to netreba doma prehanat a robit si tazku hlavu z toho, ak ideme do prace autom 🙂

ice8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
27. sep 2020

@ice8 ja ti to v kWh vyjadrit neviem, ale viem ti napisať, že mesacne platíme v novej bytovke za 4i byt, cca 105m2 zálohy na energie 162€. Každy rok v máji nam pride vyúčtovanie a vzdy mame preplatok okolo 700€! Uz štyri roky po sebe mame takýto preplatok. Nezdalo sa mi to, pýtala som sa susedov ako to maju oni. Všetci su bud len v miernuckom pluse alebo maju nedoplatky a zvlášť na ohreve TUV a na kúrení. Wtf, to čo s tou vodou robia? My mame dvoch škôlkarov, tych sprchujem tak 2x do týždňa alebo ked maju “nehodu” 🙂 Inak sa manžel sprchuje každy den rano, ja každy den vecer. Keďže počas pracovného týždňa sme väčšinou v praci a skolke tak v byte je termostat nastavený na 20 stupňov. Kocurovi to stačí 😀 a ked je vikend tak pridám na 22-23 stupňov kvoli deťom. Ale ja nechapem tych susedov - to co sa sprchujú 3x denne a maju doma 27 stupňov? To im nie je ľuto tych penazi? Ked uz nie ekologie?

negymama
27. sep 2020

@ice8 krmivo kupujeme zrno od miestneho farmara. pomelieme to na srot s vlastnou kukuricou a konopnymi semiackami. plus zelene. kury to zeru jak dive. zo 7 kur mame 6-8 vajec denne. /pestujeme vlastne technicke konope registrovane na PPA - mmch, je to tiez ekologicka aktivita, plodina prospesna pre klimu a ziv. prostredie/

lenocka12345
27. sep 2020

Odporúčam knihy Bea Johnson - Domácnosť bez odpadu a Zelené klamstvá ( autora tak rýchlo neviem ) , tam sú pekne rozpísané dopady na prírodu keď kúpiš čo i len jedno bavlnené tričko . Ďalej praktiky koncernov atď.
A zas osobne dávam prednosť lokálnej kozmetike s bežnými surovinami , ako dovezenej , resp takej tej super extra turbo mega bio a suroviny cestovali cez pol sveta 🙂

sara07
27. sep 2020

@ice8 ja som v živote v muke nemala mole a to v akcii kupujeme 30 kg doslova lebo chleba pečiem doma a aj kolače namiesto sladkosti , lebo x3 niečo sladké je dost
zeleninu mám na záhrade alebo beriem od farmarov , ja neviem kedy som naposledy kupovala zeleninu a ovocie v obchode, jedine citrusy tie ano ,citronovník nejak nechce rodit teda odpadne vždy citron
to isté mäso, vyrobky , čo sa dá mimo obochod, dám zarobit tu ludom , oni mne

sara07
27. sep 2020

vela ti urobí napr ked umyvaš ovocie, zeleninu tak vody zachytit poliat kvety, no mne občas vyjde aj na kriky pred domom v lete ked zavárame, ked je spek len im to rano prospeje
a všetci si myslia že mi hrabe ja len recyklujem v podstate vodu
to isté ked odpuštat teplu vodu, ja v kupelke 3 litre kym ide tepla a v kuchyni 5 l kym mi ide tepla čo je ako dost, takže umyvam minum teplou radšej

leskovael
27. sep 2020

Neriešim to... Odpad triedime, nekupujem igelitky mám už niekoľko rokov tie isté tašky na nakup, ak zabudnem použijem kartón, sáčky sa snažím minimalizovať mám vrecká do tych beriem ovocie a zeleninu... vodu pijeme z vodovodu... sunku, salámu, syry beriem väčšinou čerstvé nie tie balene v plaste. Aj ked uz som kupila sem tam aj v plaste... Zeleninu ak mam čas ísť tak rada kupujem na trhoch kde predávajú domáci,ale občas jednoducho kúpim pri bežnom nákupe v supermarkete.
Je to taka normálne miera - pre mňa - ktorá nieje pre mňa obmedzujuca, nepovažujem to za nič extra eko, ale tiež nebudem denne dumať na tým, akoby som plast ešte viac a viac obmedzila.

nikanikk
27. sep 2020

@ice8 PS chce pritiahnut migrantov?? A to mas odkial? Hlavne spravy alebo Zem a Vek??? 🤦‍♀️

lauriema
27. sep 2020

Klobúk dole pred tebou, ja max. Tak triedim odpad a na iné nemám čas

lenocka12345
27. sep 2020

@lauriema ak by si napríklad kupovala ovocie , zeleninu , pečivo do vlastných vreciek , zaberie ti to viac času ako nakupovanie do plastových ?

stary_ujco
27. sep 2020

@nikanikk prvy odkaz z guglu... https://dennikn.sk/blog/1030304/progresivne-slo...

Ale to uz sem tahame prilis politiku. Na druhej strane ista korelacia medzi slnieckarmi, ekobiorawvega a voličmi PS tam je.

vandicka7
27. sep 2020

Ja triedim odpad. Vodu, co odpustame kym nejde tepla, tu si beriem do vedra a necham ju odstat a polejem s nou kvety. Napriklad jedlo nevyhadzujem, to sa snazim robit tak, ze aj zo zvyskov nejake jedlo, nech vsetko spotrebujeme. Drogeriu som zacala kupovat capovanu a ked aj do restiky si ideme niekedy po jedlo, ze nechce sa mi varit, tak do vlastnych nadobiek.

ice8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
17alexis
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
17alexis
27. sep 2020

Ja na ekologiu pozeram az prilis. Napíšem sem zopár mojich návykov. Čo sa týka váženia v obchode, nevedia to urobiť lebo zrejme nikdy nemuseli nastavovať váhu, ale v mäsiarstve s tým problém nie je, vedia si odvážiť dózu a potom nakladať od nuly. 🙂 V supermarketoch všeobecne neradi dávajú do svojich dóz, ale ja to robím tak, že mi to iba naložia na kúsok fólie a to si prehodím do dózičky, takže sú obe strany spokojné lebo aj za to zabaleni ušetríš odpad. Jednorazove holitka som vymenila za kovovu ziletku aku pouzivali nasi dedkovia, ockovia. Aj manzel ju pouziva. Kupujem tuhe prirodne mydla a tuhe sampony - na prvy pohlad su drahe, ale dlhsie vydrzia, takze sa oplatia. Namiesto kuchynskych papierovych utierok mam handricky z Pepca a tie len periem, ked sa mi nahromadia. Namiesto jednorazovych intimiek pouzivam latkove. Chystam sa aj na kupu vloziek, len tam este so sebou bojujem. 🙂 Vreckovky nemame papierove, ale tiez latkove. Drogeriu si chodim capovat, je trochu drahsia ako bezna, ale lacnejsia ako znackova eko. Na bezne cistenie povrchov puzivam ocot riedeny vodou, odkvap cistim sodou a octom, farebne zvyknem prat v mydlovom slize, na vlasy nepouzivam kondicioner, ale octovy oplach a este namiesto pletovejo peelingu mam sodu bikarbonu. Namiesto odlicovacich tamponov mam latkove, ale zas malo sa aj licim. Potom klasika - svoje latkove tasky a sietky namiesto plastovych tasiek a sackov a este nekupujem sacky do kosa. Na spodok dam rosty z vajicok tie papierove alebo letaky ak sa najdu a kos podla potreby umyjem. Tiez som minimalisticky zalozena, takze nekupujem zbytocne haraburdie, typu lacne dekoracie z Pepca atd. 🙂 A este kym sme nemali umyvacku riadu, tak namiesto spongie som mala lufu. Nakupujem prevažne v sekáči. Úplne zero waste nikdy nebudem, ale už teraz som na tom lepšie ako drvivá väčšina ľudí. Týmto štýlom fungujem už ani neviem, či tretí alebo štvrtý rok...

@lauriema prečo potrebuješ na uvedomelejšie nakupovanie/správanie čas? Osobne skôr nemám čas na neustále vyhadzovanie smeti a tiež nakupovať do plastových sáčkov lebo občas sa mi stane, že neodhadnem množstvo a musím si nejaký odtrhnúť a to kým ho otvorím, keďže už nemám tú "prax" je na porazenie. 😂 Inak odpad vynášame tak raz za 3-4 týždne, máme 25l koše na to.

catalin
27. sep 2020

Ahoj my tiez svojim sposobom prispievame.odpad triedime.v obchode pouzivam vlastne sacky usite zo zaclon, kupujeme minimalne.vela nam da nasa zahrada. Mame sliepky, ktore krmime srotom od miestneho suhaja, a bioodpad tiez zosrotuju.co nechcu ide do kompostu.cize mame domace vajcia a kupujem domace maslo, mlieko a syry.aj muku kupujem priamo od mlynara. vela zeleniny fermentujeme, je zdrava a dlho vydrzi. Drogeriu kupujem minimalne.saponat a gel na pranie raz za cas capovany.my pouzivame tuhy sampuch, dezodorant a tuhe mydlo od sikovnej baby u nas v dedine.inak mam aj klasicky sampon a gel pre navstevy 🙂 ja som na cisto veganskej strave, nie z presvedcenia ale vyskusala som a citim sa vyborne.to ze neprispievam svojou castou do masospracovatelskej lobby ma ale samozrejme tesi..Pijeme cistu vodu, obcas so suirupom. caje pijeme bylinkove, z byliniek nasich luk, vlastnorucne pozbieranych.tym ze sme vytriedili a odstranili/darovali veci, ktore nas obklopovali ale nevyuzivali sme ich sa nam dycha ovela.lahsie.bicyklom chodime do prace od jari do neskorej jesene.mame aj auto, nie sme dokonali 🙂 ale snazime sa.obcas ma vytoci ignorantstvo inych ale potom sa ukludnim, hledim si sveho a mam dobry pocit ze nasim malom prispievame.kazda troska sa pocita.

nikanikk
27. sep 2020

@stary_ujco no ano, blog Kacaniho je relativny zdroj. 🙈

stary_ujco
27. sep 2020

@nikanikk vidim tam odzdrojovane každé jedno tvrdenie priamo z materialov ps a netusim kto je kacani.. Vies mi dat relevantný link, kde sa pise opak?

autor
27. sep 2020

@ice8 162€ je komplet voda ako surovina+hej ohrev+kúrenie+upratovanie spoločných priestorov. Elektrinu platíme zvlášť, tam je predpis 32€ mesačne ale nemame v bytovke plyn cize komplet aj varíme na elektrine. Z elektriny mávame preplatok cca 15€, cize nie tak vela. Podla mna by pomohlo keby boli ludia motivovaní recyklovať aj tak, že by bol pozom znížený poplatok za komunálny odpad.

krisbar
27. sep 2020

Kazdy eko-influencer odpovie na otazku "a co mam robit este viac": robte len tolko kolko je vasa komfortna zona. Pre niekoho je to nic, pre ineho vela veci. Pre nasu planetu staci, ak kazdy spravim aj malicko. Niekto nekupi fast fashion, iny nakupi v bezodpadovych obchodoch, iny sa stane veganom. Vsetko pomoze. Dolezite je zacat sam od seba a po troskach.

catalin
27. sep 2020

znizeny poplatok za komunal by bol motivujuci pre nas tych, ktorym na tom zalezi.lebo ver mi ze sa najde dost velke stado co bude svoj komunal hadzat do plastov alebo kosov na papier len preto aby mali nizsi poplatok. Dnes som bola odniest papier do bedne a tam na mna svietili 2 sacky plne rozneho bordelu...no co ti poviem...

krisbar
28. sep 2020

@catalin my platime za komunal tusim 28e na cely rok a uprimne, je to tak mala suma, ze mma by to nemotivovalo. Na dedinach by skor motivovalo ludi, ze je fixna suma za plny smetiak (napr 5e) a zaplatili by pri naplneni. Bohuzial zase vidim riziko, ze ludia by viac palili na dvorcekoch a vyvazali za humna ☹ je to naozaj velmi komplikovana tema, najma ked ludia vlastne nevidia kde konci ich odpad, kedze skladky su vzdy daleko za dedinou skryte za stromami. Ak by skladka bola na ich ociach denno denne niekde pri vychode z dediny, tak by ich to (mozno) trapit zacalo.

simca06022011
28. sep 2020

No co sa tyka sunky.. nekupujem ju v tescu ani bille.. z jedneho dovodu-strasne hrubo to maju vopred nakrajane, nechuti nam to. A tym som vyriesila plast - v jednote balia do papiera, staci ze poviem, nech mi nedavaju foliu do toho. Syr detto. ALE najeko... je vlastna produkcia vsetkeho. Zacali sme chodit mlieko capovat do mliekomatov, tie sklenene flase mozem donekonecna pouzivat... nacapuje sa na tyzden v pohode. Robili sme uz syr, tvaroh, raz som skusala maslo ... nula % odpadu. Toto sa da praktizovat aj v byte. Pokles plastovej nadoby znacny (kedze syry, tvarohy... tegliky, obaly, PET flase z mliek, u nas cca 8 na tyzden urcite).Chlieb sa da piect. Vajcia sa daju zohnat z domaceho chovu, obaly pouzivat dookola. Ovocie zelenina.. klasika, nemusi to ist do sackov. Maso sa da tiez nakupit vo velkom, netreba po pol kile si to davat balit, doma si to clovek naporcuje do mrazaku....
@ice8 v zivote som nemala v muke mole co som kupila. raz sa mi to stalo, ale to som ja v spajzi zabudla muku co mala uz hadam pol roka po spotrebe a to skor z niekade prislo, inak by sa ukazali skor (kupujeme tak 20-30kg naraz v bio kvalite z mlynu v HU). A inak daju sa kupit aj v bio obchodoch, muky priamo z mlynov, ale tieto bio su podla mna na zvieratka nachylnejsie🙂 ...A k dnesnej generacii.... ti v domoch, co nie su lemravi, do dnes pestuju a chovaju.

ice8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
28. sep 2020

@krisbar u nas na dedine,t it o co nevojde do kontajnera ani nevezmu, je povinne triedenie, vsetci vyfasovali vrecia, kompostery... su ludia co to nerobia, ale malokde vyprodukuju viac ako je ten kontajenr.. to fakt sa vyhadzje potom nadrozmerny odpad atd.

ice8
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
28. sep 2020

@ice8 mne teta v každej jednote na kraja šunku na tento a čerstvo. Preto tie dopredu strojom kraje e v Bille a spol nemôžem ani ciit 😂 šunku mame ak domácu ale to je skôr "prosuto" 😁 a pestovanie... Ja na pozemok 700m2 a mam všetko 😁 a kamošky mam dve v meste s mini záhradou pri dome a každá jedna skôr či neskôr ten zahon na zeleninu do robila. V byte je tonhorsie. Sestra pestovala zemiak-paradajky na balkóne.. Ale predsa to je skôr tak hobby a nejaký doplnok pre dobrý pocit. Väčšinou musí všetko kúpiť. Tu v mojom okolí, sme na dedine aj ten posledny mestan pestuje, družstvo zásobuje hovädzinou, mliekom a kto ma chvíľu čas ma aspon tých svojich pár sliepok 😁 ja mam aj kosačky, vid foto... Nasa riadna kosačka je druhý rok pekne odložená nepoužitá 😂 A dá sa dohodnúť aj so susedmi ale to je aj o susedských vzťahoch.. Mame kozy a ovce za plotom 😂 a to fakt som áno nesnivala, že budeme gazdovia. Paradajky a pes bol vrchol mojivh predstav keď sme sa sťahovali. Ale ta sebestačnosť je neskutočne návyková. Ze nakup raz za 2-3 týždne bolo nepredstaviteľné, cez koronu aj mesiac som vydržala. Tým pádom ziadny odpad, lebo najviac ho mam práve ekd prídem z obchodu.